Utorak, 23.07.2024 | 08:53
IZVOR: novilist.hr

Kako PRATI i ODRŽAVATI kupaći kostim da traje što duže?

Najvažnije stavka je pravilno pranje kupaćeg kostima. 




Foto:Ilustracija/Pixabay.com 

Održavanje kupaćeg kostima kako bi izgledao kao nov i trajao što duže, zahtijeva pažljivu njegu i nekoliko jednostavnih, ali dobrih trikova.

Pravilno održavanje ne samo da će produžiti životni vijek vašeg omiljenog kupaćeg, već će takođe osigurati da boje ostanu svježe, a materijal elastičan.

Kako ispravno prati kupaći kostim?

Nakon svakog nošenja, ključno je temeljito isprati kupaći kostim u hladnoj vodi. Slana voda, klor iz bazena, sunčevo svjetlo i znoj mogu oštetiti tkaninu i izblijediti boje. Ispiranje hladnom vodom pomoći će ukloniti ove štetne materije prije nego što imaju priliku nanijeti trajnu štetu. Izbjegavajte korištenje vruće vode jer može uzrokovati rastezanje i gubitak elastičnosti materijala.

Ručno pranje je najbolji način čišćenja kupaćeg kostima. Koristite blagi deterdžent ili specijalizirani sapun za osjetljive tkanine. Izbjegavajte grube deterdžente i sredstva za izbjeljivanje koja mogu oslabiti vlakna i izblijediti boje. Nježno trljajte tkaninu kako biste uklonili prljavštinu i znoj, a zatim temeljito isperite kako biste uklonili sve tragove sapuna.

Sušenje kupaćeg kostima takođe zahtijeva pažnju. Nikada ga nemojte cijediti ili uvrtati jer to može oštetiti vlakna i deformirati tkaninu. Umjesto toga, nježno pritisnite kostim između dva ručnika kako biste uklonili višak vode. Sušenje na vazduhuje najbolja opcija, ali izbjegavajte direktnu sunčevu svjetlost jer UV zrake mogu izblijediti boje i oslabiti elastičnost. Sušenje na ravnoj površini spriječiće istezanje materijala i pomoći kostimu da zadrži svoj oblik.

Dodatni savjeti za održavanje 

Izbjegavajte dugotrajno sjedenje na grubim površinama dok nosite kupaći kostim jer to može uzrokovati habanje tkanine. Ako morate sjediti na betonu, kamenju ili drugim hrapavim materijalima, stavite ručnik ispod sebe kako biste zaštitili kostim. Takođe, pazite da ne dolazi u kontakt s oštrim predmetima ili površinama koje bi mogle izazvati rupe ili ogrebotine.

Kada ne koristite kupaći kostim, pravilno ga skladištite. Pazite da je potpuno suv prije nego što ga spremite kako biste spriječili pojavu  ili neugodnih mirisa. Čuvajte ga na hladnom i suvom mjestu, daleko od direktne sunčeve svjetlosti i vlage. Izbjegavajte plastične vrećice koje ne dopuštaju tkanini da diše; umjesto toga, koristite  kese od prozračne tkanine.

Redovno provjeravajte kupaći kostim za znakove trošenja. Ako primijetite labave niti ili sitne rupe, popravite ih što je prije moguće kako biste spriječili daljnje oštećenje. Ova pažljiva rutina održavanja osigurće da vaš kupaći kostim izgleda sjajno i traje mnogo sezona, omogućujući vam da uživate u suncu i vodi bez brige o stanju vašeg omiljenog komada odjeće.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Knežević odgovorio Vajcu: Moram s majkom vidjeti da prodamo kravu da spasimo Podgoricu bankrota

Nedjelja, 21.12.2025 | 10:52

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević odgovorio je europarlamentarcu Tomasu Vajcu. Poslanik je reagovao na intervju koji je jutros objavljen u Pobjedi.

UIP: Psa Meda nijesmo oduzeli postupajući po zakonu, ne zbog "naredbe" Mujovića

Nedjelja, 21.12.2025 | 12:05

Uprava za inspekcijske poslove Glavnog grada obavještava javnost da je administrativno izvršenje oduzimanja kućnog ljubimca, zakazano za 23. decembar 2025. godine, odloženo isključivo u skladu sa zakonskim propisima, na osnovu neobavezujuće preporuke gradonačelnika, bez ikakvog političkog ili ličnog uticaja.

Najduža noć u godini i zvanični početak zime, ali i povratak Sunca

Nedjelja, 21.12.2025 | 10:32

Decembarski solsticij ili početak zime označava da se Sunce nalazi na najjužnijoj tački na nebu u jednoj godini.

Oglasio se Bakočević nakon nokauta: "Pukla tikva"

Nedjelja, 21.12.2025 | 13:34

MMA borac Vaso Bakočević doživio je nokaut sinoć u "Morači" od Poljaka Artura Sovinskog, koji je odnio pobjedu poslije samo nekoliko sekundi.

Purić: Žičara sa koje je stradao mladić posjeduje tehničku i zakonsku dokumentaciju za rad

Nedjelja, 21.12.2025 | 12:11

Uprava i svi zaposleni u Turističkom centru Durmitor duboko su potreseni jučerašnjim tragičnim događajem na skijalištu Savin kuk, u kojem je život izgubio državljanin Njemačke, napisao je direktorski centra Marinko Purić. Kazao je da žičara sa koje je stradao mladić posjeduje tehničku i zakonsku dokumentaciju za rad.

GP Božaj: Uhapšen Ukrajinac, osumnjičen za falsifikovanje vozačke dozvole

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 09:16

Na graničnom prelazu Božaj uhapšen je ukrajinski državljanin I.L. (25), koji je osumnjičen za falsifikovanje vozačke dozvole, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Papović: Inicijativa da srpski bude službeni jezik u Crnoj Gori nepotrebna u ovom trenutku puta ka EU

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 09:09

Isticanje identitetskih tema poput zahtjeva da srpski postane službeni jezik u Crnoj Gori ne doprinosi političkoj stabilnosti koja je preduslov za evropski put, kazala je za Newsmax Balkans državna sekretarka u crnogorskom Ministarstvu evropskih poslova Biljana Papović.

Ruski general poginuo u eksploziji automobila u Moskvi

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 09:06

Ruski general-potpukovnik Fanil Sarvarov poginuo je danas u eksploziji automobila u Moskvi.

Ivanišević: Siguran sam da će se pitanja sa Hrvatskom rješavati u duhu saradnje, međusobnog razumijevanja i podrške

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 08:53

Crna Gora od početka pregovora o pristupanju Evropskoj uniji ima snažnu podršku Hrvatske, ocijenili su za Gradski portal vršilac dužnosti generalnog direktora Generalnog direktorata za EU u Ministarstvu vanjskih poslova, Ivan Ivanišević i poslanik Hrvatske građanske inicijative Adrijan Vuksanović, navodeći da su uvjereni da će se otvorena bilateralna pitanja rješavati u duhu dobrosusjedstva.

Zašto je važno da ne dozvolite da vam predstojeći praznici poremete rutinu

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 08:35

Praznična sezona je vrIJeme uzbudljivih aktivnosti, porodičnih okupljanja i vremena koje se provodi potpuno drugačije u odnosu na uobičajenu rutinu. Kao rezultat toga ljudi mogu da se osJećaju „izgubljeno" usred praznične vreve.

Epstinovi dosijei: Američko Ministarstvo pravde ponovo objavilo fotografiju sa Trampom

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 08:33

Američko Ministarstvo pravde ponovo je javno objavilo fotografiju iz istražnih dokumenata koji se odnose na slučaj osuđenog seksualnog prestupnika Džefrija Epstina, a na kojoj se nalazi američki predsjednik Donald Tramp. Fotografija je prethodno uklonjena sa sajta Ministarstva.

Vujović: Cilj Mandića i Kneževića je da ispune želje zvaničnog Beograda

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 08:27

Cilj Andrije Mandića i Milana Kneževića je da ispune želje, očekivanja i planove zvaničnog Beograda, a zvanični Beograd mora da spriječi završetak pregovora između Crne Gore i Evropske unije i ubrzano članstvo u EU – kazao je za Pobjedu Zlatko Vujović, politički analitičar i predsjednik Upravnog odbora Centra za monitoring i istraživanje (CEMI), povodom ponovnog pokretanja identitetskih pitanja od šefa parlamenta Mandića, i to u trenutku kada je veoma aktuelna priča o zatvaranju pet poglavlja i uspješnom putu naše države ka EU.

Otac i sin mjesecima planirali teroristički napad na plaži Bondi u Sidneju

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 08:06

Otac i sin, optuženi za teroristički napad na plaži Bondi u Sidneju, u kojem je 14. decembra ubijeno 15 ljudi, mjesecima su planirali napad i prethodno vježbali rukovanje vatrenim oružjem, navodi se u sudskom dokumentu koji je objavljen u australijskim medijima, piše Si-En-En.

Izmjene Zakona put ka profesionalizaciji policije?

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 07:49

Dok se čeka ishod glasanja o novim izmjenama Zakona o unutrašnjim poslovima po hitnoj proceduri, sindikati i struka strahuju da je riječ o političkoj kontroli nad policijskim službenicima.

Camaj: Parlament će raditi i tokom vikenda, čeka nas puno posla

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 07:46

Iako je ostalo svega osam radnih dana do kraja ove i početka nove godine, to za poslanike neće biti problem jer će, kako je najavio potpredsjednik Skupštine Nikola Camaj, parlament zasjedati i tokom vikenda.