Srijeda, 24.07.2024 | 20:10
IZVOR: cdm.me/rtnk

Urošević: Program „Evropa sad 2“ osporavali su oni koji su za deset godina POVEĆALI PLATE i PENZIJE za DESETAK EURA

Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Uglješa Urošević kazao je gostujući u informativnoj emisiji na Televiziji Nikšić da rekonstruisana Vlada ima podršku skoro dvije trećine poslanika u Skupštini i da je od uvođenja višestranačkog sistema ovo Vlada koja ima najveći broj poslanika u parlamentu koji je podržavaju.




Foto: Pokret Evropa sad

„Prva stvar zbog čega je to bitno je politička stabilnost koju donosi podrška od skoro dvije trećine poslanika. Na našem putu ka Evropskoj uniji, na našem putu za evropskim prosperitetom jedna od bitnih stvari je i politička stabilnost i vrlo je fleksibilnije raditi u atmosferi kada imate toliko poslanika koji podržavaju tu Vladu, a znate da je Parlament stub politike u Crnoj Gori i od broja poslanika zavisi stabilnost Vlade. Dalje, po prvi put u samoj Vladi imamo da učestvuju predstavnici koalicije „Za budućnost Crne Gore“, kao i stranaka koje do sada nijesu mogle da nađu zajednički jezik i to predstavlja put ka pomirenju u Crnoj Gori. Osim političke stabilnosti vrlo bitno je i to što imamo put ka pomirenju. Ponavljam, po prvi put u Vladi imamo zajedno predstavnike koalicije „Za budućnost Crne Gore“, Bošnjačke stranke, albanskih stranaka i sve ono što je predstavljalo razdor između njih ovoga puta je nekako prevaziđeno i na opšte zadovoljstvo imamo predstavnike svih pobrojanih političkih organizacija u ovoj vladi“, istakao je Urošević za RTNK.

On je dodao da smo juče na plenumu mogli da vidimo da je opozicija, koja je, kako dodaje, sada ostala sa vrlo malim brojem poslanika, upućivala salve uvreda, prvenstveno prema predstavnicima Bošnjačke stranke.

„Sve ono što je prikazivano prethodnih godina kao neka građanska opcija i priča da su oni za Bošnajčku stranku, za bošnjački narod juče je pala u vodu i vidjeli ste kakva je bila reakcija samo na činjenicu da Bošnjačka stranka ima legitimno pravo da se određuje prema tome da li će da bude u opoziciji ili će da bude u poziciji. Maske su juče pale. Poštovani građani mogli ste da vidite da oni koji su se predstavljali kao građanske opcije da su uputili niz uvreda prema predstvanicima Bošnjačke stranke što im svakako nije za ponos i ja želim da čestitam i rukovodstvu Bošnjačke stranke što su ušli u ovaj zajednički projekat pomirenaj Crne Gore, dakle da u Vladi imamo veliki broj političkih organizacija i da imamo predstavnike svih značajnih faktora u Crnoj Gori“, istakao je Urošević.

On je kazao da će Vlada potrajati do kraja mandata.

„To je neophodno da bismo završili sve ono što nam treba za evropski put, Vi znate da Pokret Evropa sad ima tri glavna cilja. To su evropske integracije, ekonomski prosperitet i vladavina prava. Da bismo sve ciljeve ostvarili neophodno je da imamo političku stabilnost. Da imamo što veći broj poslanika u skupštini da bismo određene zakone usvajali sa osređenom većinom koja je za to neophodna“, kazao je Urošević dodajući da su rekonstrukcijom Vlade pokazali širinu.

 Urošević je rekao da je možda dobro što “živimo u vremenu kada ljudi ne znaju imena svih ministara”.

„Šo se tiče glomaznosti same Vlade, želim da kažem da ona ima 30 i nekolika člana. Gledano sa stanovišta efikasnosti, budžeta plaćanja i slično, treba reći da nekad veća Vlada ne znači da su već izdaci. Možete da imate kao što je to bila Vlada Zdravka Krivokapića -12 ministara a da imate veliki broj državnih sekretara, direktorata. Sada imate više ministara ali biće manje direktorata po svakom ministarstvu, biće manji broj zaposlenih u svakom ministarstvu i negde kada sve to saberete doći će se vjerovatno do istog nivoa. Više manje, ali to nije sad nikakva značajnija cifra u pitanju da bi se o tome toliko pričalo“, naveo je on.

Kako je istakao, najgrlatiji u svemu tome su oni koji su 30 godina „krčmili sve ono što vrijedi u Crnoj Gori“.

„Prođite kroz Nikšić, prođite kroz Crnu Goru, raskrčmili su sve ono što je bogatstvo Crne Gore i sad su se sjetili je li 30 ministara ili je 12 ili je 15“, kazao je on i dodao da će se u skladu sa uspjesima ministarstva mjeriti njihov dalji politički angažman.

On je naveo da su program „Evropa sad 2“ osporavali oni koji su za deset godina povećali plate i penzije za desetak eura.

„Vi od 2010. do 2020. godine imate povećanje plata koji je 10, 20, 30 eura. Povećanje penzija u istim tim kategorijama. Djeluje smiješno kada čujete od tih političkih struktura da oni imaju neke dileme u pogledu Evrope sad dva“, kazao je Urošević dodajući da sada imamo povećanje koja su skoro duplo.

Istakao je da mu je prosto nevjerovatno što postoji dilema među određenim kategorijama da li treba povećavati platu ili ne treba i da li treba povećavati penziju ili ne.

„Naravno da inflacija nije samo u Crnoj Gori, inflacija je svuda u svijetu i sad možete zamisliti kako bi stanje bilo da su ostale plate na nivou iz 2020. godine dok je bio prethodni režim, a da je inflacija bila u ovoj mjeri. Zapitajte se građani kako biste živjeli sa 190 ili 250 eura primanja. Mislim da sve ovo ide u dobrom smjeru i da će ova parlamentarna većina i nova vlada pokazati da mogu da naprave iskorak u odnosu na ono što je bilo dosada i da mogu da naprave značajne rezultate. Mi smo to već pokazali u prethodnim mjesecima. Radili smo više na putu ka Evropskoj uniji nego što je urađeno u prethodnih 10 godina“, zaključio je Urošević.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Vučić: Treći svjetski rat je možda već počeo

Subota, 21.03.2026 | 18:24

Treći svjetski rat je možda već počeo, samo još zvanično ne govorimo o tome na taj način, borba za naftu, gas, minerale, retke metale i druge sirovine odavno je počela, izjavio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u intervjuu za Berliner cajtung.

Vuksanović podržao inicijativu Đeljošaja za uvođenje garantovanih mandata

Subota, 21.03.2026 | 17:33

Evropski put Crne Gore ne mjeri se samo kroz tehničke reforme, već i kroz odnos prema manjinskim narodima. Društvo koje zna zaštititi prava svojih najmanjih zajednica pokazuje svoju demokratsku snagu, poručio je Vuksanović.

Orban: Demokratija umire u Evropi

Subota, 21.03.2026 | 17:22

Rukovodstvo Evropske unije gurnulo je tokom posljednjih 20 godina Evropu u neodrživu situaciju, jer za Brisel evropski narod nije bio prvi prioritet, već migranti, što je donijelo prijetnju terorizma, kriminal, antisemitizam, antihrišćanstvo i ekonomska previranja, poručio je danas, 21. marta, mađarski premijer Viktor Orban na predizbornoj Konferenciji konzervativne političke akcije u Budimpešti.

DPS: Mandić dao sebi za pravo da prekraja institucionalnu realnost susjedne zemlje

Subota, 21.03.2026 | 16:48

Iz Demokratske partije socijalista (DPS) saopštili su da predsjednik crnogorskog parlamenta Andrija Mandić nanosi štetu odnosima Crne Gore sa Bosnom i Hercegovinom (BiH), te da je dao sebi za pravo da prekraja institucionalnu realnost susjedne zemlje.

Urošević o slučaju Aca Đukanovića: Ne treba likovati nad njegovom sudbinom, ali odakle mu pet miliona?

Subota, 21.03.2026 | 16:29

Crnogorsko sudstvo i Specijalno državno tužilaštvo (SDT) treba da pokažu malo više hrabrosti u slučaju Aca Đukanovića, smatra poslanik Pokreta Evropa sad Uglješa Urošević.

Spriječen pokušaj bjekstva robijaša iz zatvora u Spužu, kazna mu ističe sjutra

Petak, 20.03.2026 | 20:32

Zatvorski službenici spriječili su pokušaj bjekstva robijaša iz Zatvora za kratke kazne kom kazna sjutra ističe, pišu Vijesti.

Udruženje prevoznika: Zabrana protesta je pokušaj da se prikrije potpuni izostanak odgovornosti institucija

Petak, 20.03.2026 | 20:07

Udruženje prevoznika Crne Gore obavještava javnost da je od strane Uprave policije donijeto rješenje kojim se ne dozvoljava održavanje najavljenog javnog okupljanja planiranog za 23. mart 2026., saopštili su iz ovog udruženja.

Drama na granici: Stanivukovića pretresli „od glave do pete“

Subota, 21.03.2026 | 09:31

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković ponovo je pretresen na granici sa Hrvatskom, a povodom toga se oglasio na društvenim mrežama kazavši kako je ponovo imao “srdačnu dobrodošlicu od susjeda”, prenosi portal Klix.

(VIDEO) Ovako izgleda kuća koju je 3D štampač napravio za 24 sata: Jeftinije od prosjeka, a neuništive

Petak, 20.03.2026 | 19:37

U Kaliforniji su 3D štampu podigli na potpuno novi nivo i ovim inovativnim načinom napravili prave stambene kuće.

Vuković: Država se odriče osam miliona eura prihoda mjesečno da bi zaštitila građane

Petak, 20.03.2026 | 19:10

Država se svjesno odriče oko osam miliona eura mjesečno kako bi taj novac ostao u džepovima građana i privrede, poručio je ministar finansija Novica Vuković povodom maksimalnih mjera ograničavanja cijene goriva koje je donijela Vlada, objavljeno je na profilu njegovog resora na mreži X.

Vučić: Treći svjetski rat je možda već počeo

Subota, 21.03.2026 | 18:24

Treći svjetski rat je možda već počeo, samo još zvanično ne govorimo o tome na taj način, borba za naftu, gas, minerale, retke metale i druge sirovine odavno je počela, izjavio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u intervjuu za Berliner cajtung.

Zlatni retriver oduševio korisnike interneta: "Možda bi trebao dobiti posao baštovana"

Subota, 21.03.2026 | 18:16

Vlasnica dva zlatna retrivera, poznata na Instagramu kao @imbluethesiberian, podijelila je video u kojem jedan od njenih pasa, Bauer, pokazuje nevjerovatnu energiju i nestašluk u dvorištu tokom svega dvije minute.  

Osumnjičenom za falsifikovanje novčanica od 500 eura određeno zadržavanje

Subota, 21.03.2026 | 18:07

Podgorička policija uhapsila je Z.K. (42), zbog sumnje da je izvršio krivično djelo falsifikovanje novca u produženom trajanju. Određeno mu je zadržavanje do 72 sata.

Izrečeno više od 8,2 miliona kazni

Subota, 21.03.2026 | 17:50

Iz Koordinacionog tijela najavili da će njihov rad i u narednom periodu biti usmjeren na sistemsko suzbijanje sive ekonomije, jačanje fiskalne discipline i unapređenje efikasnosti inspekcijskog nadzora

Vuksanović podržao inicijativu Đeljošaja za uvođenje garantovanih mandata

Subota, 21.03.2026 | 17:33

Evropski put Crne Gore ne mjeri se samo kroz tehničke reforme, već i kroz odnos prema manjinskim narodima. Društvo koje zna zaštititi prava svojih najmanjih zajednica pokazuje svoju demokratsku snagu, poručio je Vuksanović.

Varvari natjerali fudbalere Budućnosti da skinu dresove

Subota, 21.03.2026 | 17:09

Fudbaleri Budućnosti još jednom su neprijatno iznenadili, drugim uzastopnim porazom dodatno su smanjili šanse da izbore izlazak na evropsku scenu.  

Orban: Demokratija umire u Evropi

Subota, 21.03.2026 | 17:22

Rukovodstvo Evropske unije gurnulo je tokom posljednjih 20 godina Evropu u neodrživu situaciju, jer za Brisel evropski narod nije bio prvi prioritet, već migranti, što je donijelo prijetnju terorizma, kriminal, antisemitizam, antihrišćanstvo i ekonomska previranja, poručio je danas, 21. marta, mađarski premijer Viktor Orban na predizbornoj Konferenciji konzervativne političke akcije u Budimpešti.

VIDEO Pogledajte kako teče rekonstrukcija mosta na Đurđevića Tari

Subota, 21.03.2026 | 17:01

Uprava za saobraćaj objavila je video snimak koji prikazuje tok rekonstrukcije mosta na Đurđevića Tari, jednog od najznačajnijih infrastrukturnih i turističkih simbola Crne Gore.  

DPS: Mandić dao sebi za pravo da prekraja institucionalnu realnost susjedne zemlje

Subota, 21.03.2026 | 16:48

Iz Demokratske partije socijalista (DPS) saopštili su da predsjednik crnogorskog parlamenta Andrija Mandić nanosi štetu odnosima Crne Gore sa Bosnom i Hercegovinom (BiH), te da je dao sebi za pravo da prekraja institucionalnu realnost susjedne zemlje.

Urošević o slučaju Aca Đukanovića: Ne treba likovati nad njegovom sudbinom, ali odakle mu pet miliona?

Subota, 21.03.2026 | 16:29

Crnogorsko sudstvo i Specijalno državno tužilaštvo (SDT) treba da pokažu malo više hrabrosti u slučaju Aca Đukanovića, smatra poslanik Pokreta Evropa sad Uglješa Urošević.