Petak, 26.07.2024 | 14:04
IZVOR: kolektiv.me

Milović: Programom ES2 svi zaposleni od oktobra ostvaruju POVEĆANJE ZARADE

Program Evropa sad 2 je poreska reforma koja podrazumijeva dvije ključne komponente - smanjenje poreskog opterećenja na rad i povećanje minimalne i prosječne zarade u Crnoj Gori, poručila je savjetnica premijera za ekonomsku politiku Milena Milović.




Foto: Vlada Crne Gore/Bojana Ćupić

Milović učestvuje na Okruglom stolu u okviru javne rasprave o Fiskalnoj strategiji, koji se održava u prostorijama stare zgrade Vlade u Podgorici, u organizaciji Ministarstva finansija.

Kako se navodi u saopštenju, Milović je objasnila da se smanjenje  poreskog opterećenja na rad, kao najznačaknijeg fiksnog troška za poslodavca, odnosi na smanjenje doprinosa na penzijsko-invalidsko osiguranje na teret zaposlenog sa 15 na 10 odsto i doprinosa na teret poslodavca sa 5,5 odsto na nula procenata.

„Druga komponenta ovog programa je povećanje minimalne i prosječne zarade u Crnoj Gori“.

Milović je istakla da benefite reforme Evropa sad 2 imaju i zaposleni i poslodavci.

„Zaposleni kroz rast minimalne zarade koja je predložena na 600 eura za zaposlene do srednjeg nivoa kvalifikacija obrazovanja i na 800 eura za zaposlene iznad VI nivoa kvalifikacija obrazovanja", navela je Milović.

Ona je objasnila da  povećanjem minimalne zarade na 600 eura zaposleni ostvaruje rast od 33 odsto, dok se u slučaju minimalne zarade od 800 ostvaruje rast od 78 odsto.

„Svi zaposleni ostvaruju rast zarada, po osnovu smanjenja doprinosa na teret zaposlenog  jer je shodno Zakonu o radu poslodavac dužan da taj dio poreza odnosno doprinosa obračuna i prenese na neto zaradu zaposlenog", rekla je Milović.

Foto: Vlada Crne Gore/Bojana Ćupić

Na drugoj strani, kako je dodala, kada je riječ o poslodavcima, i pored povećanja za sve zaposlene, svi poslodavci koji trenutno isplaćuju zarade iznad 600 eura, ostvaruju isključivo uštedu.

„Tu uštedu mogu iskoristiti za dodatno povećanje zarada, ili za investiranje, ili za kompenzovanje povećanja zarada, u zavisnosti od strukture zaposlenih“, pojasnila je Milović.

Ona je istakla da će usljed rasta prosječne zarade i usljed projektovane inflacije, penzionerima porasti penzija od naredne godine, od 7 do 8 odsto.

„Smanjenjem poreskog opterećenja na rad Crna Gora postaje zemlja sa najmanjim troškovima na rad u Evropi“, naglasila je Milović.

Iz Ministarstva finansija poručili su da se Fiskalnom strategijom prezentuju mjere fiskalne politike koje su usmjerene na unapređenje životnog standarda građana, kao i na unapređenje poslovnog ambijenta i konkurentnosti privrede, uz očuvanje makro-ekonomske stabilnosti.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Poslanici SNP-a uputili čestitku Jokoviću

Utorak, 16.12.2025 | 19:01

Poslanici Socijalističke narodne partije uputili su čestitke lideru te stranke i ministru poljoprivrede Vladimiru Jokoviću.   

Radulović: Izmjene zakonske regulative su ključne za unapređenje sektora pomorstva

Utorak, 16.12.2025 | 18:42

Izmjena zakonske regulative u sektoru pomorstva od izuzetne je važnosti, saopšteno je na sastanku ministra pomorstva Filipa Radulovića i predstavnika Unije pomoraca. Tokom sastanka poseban akcenat stavljen je na Zakon o sigurnosti pomorske plovidbe, koji je već prošao Vladu i trenutno se nalazi u skupštinskoj proceduri, saopšteno je iz Ministarstva.

Krapović o zatvaranju pet poglavlja: Ime naše države danas snažno i dostojanstveno odjekuje Evropom

Utorak, 16.12.2025 | 18:27

Zatvaranje pet pregovaračkih poglavlja predstavlja snažnu i nedvosmislenu potvrdu strateške opredijeljenosti ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji i svjedočanstvo zrelosti naših institucija u sprovođenju evropskih standarda i vrijednosti, saopštio je ministar odbrane Dragan Krapović, i dodao da ime naše države danas snažno i dostojanstveno odjekuje Evropom, objavljeno je na Fejsbuk stranici njegovog resora.    

Odbor odbio zahtjev: Jelić, Kovačević i Dabović ostali bez dodatnih zarada

Utorak, 16.12.2025 | 18:14

Skupštinski Administrativni odbor odbacio je zahtjev tri bivša člana Senata Državne revizorske institucije (DRI), Zorana Jelića, Nikole Kovačevića i Milana Dabovića da im se u postupku medijacije isplati razlika zarade od 2016. godine, kada su obavljali funkcije, do odlaska u penziju.

PSŽ mora da plati Mbapeu 61 milion eura

Utorak, 16.12.2025 | 17:44

Pari Sen Žermen moraće da isplati svom bivšem napadaču Kilijanu Mbapeu 61 miliona eura na ime neisplaćenih plata i bonusa.

Viktorija Bekam otkrila Dejvidovu najgoru naviku: Sramotno je

Utorak, 16.12.2025 | 17:37

Iseljavanje stanovništva, naročito mladih, jedno je od najtežih pitanja sa kojima se danas suočava Bijelo Polje.

Mandić sa Grenelom o crnogorskim ekonomskim projektima koji bi privukli američki investitori

Utorak, 16.12.2025 | 17:08

Danas sam imao veoma prijateljski razgovor sa Ričardom Grenelom specijalnim izaslanikom predsjednika SAD Donalda Trampa, saopštio je predsjednik Skupštine Andrija Mandić na mreži X.

Milatović: Imao sam intenzivnu komunikaciju sa Makronom, Spajić pokupio kajmak

Utorak, 16.12.2025 | 17:00

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović tvrdi da je zatvaranje pet pregovaračkih poglavlja dobra vijest za Crnu Gori, ali da će sada biti svakim danom sve teže što zahtjeva odgovorno vođenje koje on u Vladi sada ne vidi.    

Mornar protiv Širokog: "Imamo problema sa povredama, probaćemo da damo maksimum"

Utorak, 16.12.2025 | 16:44

Meč u "Topolici" na programu je u srijedu od 18 časova  

Vuković: Ni da nam plate, ne bismo u ušli u ovu Vladu

Utorak, 16.12.2025 | 16:40

Potpredsjednik Demokratske partije Socijalista Ivan Vuković, gostujući u Drugačijoj radio vezi Antene M, odbacio je tumačenja nekih poteza te stranke kao očijukanje sa premijerom Milojkom Spajićem i njegovim Pokretom Evropa sad.