Srijeda, 31.07.2024 | 19:10
IZVOR: n1

NAJBOLJE vrijeme ZA SAN: Stručnjaci ga zovu i “ZLATNI SAT”

Stručnjaci naglašavaju da je najbolje vrijeme za odlazak u krevet između 22 i 23 sata barem kada je u pitanju zdravlje srca.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Prema studiji koje je objavilo Evropsko kardiološko društvo nije važna samo dužinaa sna, već i vrijeme kad se ide na spavanje. Nakon šest godina posmatranja navika više od 80.000 volontera, naučnici  su otkrili da je najviše zdravstvenih problema imala grupa koja je odlazila spavati kasno, oko ponoći ili čak kasnije. Oni su imali 25 posto veću vjerovatnoću da će oboljeti od kardiovaskularnih bolesti, piše 24sata.

S druge strane, i prerani odlazak u krevet nema toliko benefita koliko se mislilo. Za one koji idu spavati prije 22 sata, rizik od kardiovaskularnih problema može se povećati za 12 posto. Koliko je bitno kada liježete, pokazalo je i jedno istraživanje u Japanu, na  hiljadu japanskih radnika. Oni koji su išli spavati iza ponoći imali su veću vjerovatnost da će doživjeti jedan ili više simptoma depresije.

Stručnjaci zato naglašavaju da je najbolje vrijeme za odlazak u krevet između 22 i 23 sata barem kada je u pitanju zdravlje srca i naziva se još “zlatni sat”. Upravo to je vremenski okvir u kojem trebamo ići u krevet – dakle, ni prerano ni prekasno. Nedostatak sna negativno utiče na tijelo, uzrokuje umor, pogoršanje kognitivnih funkcija i veći rizik od mnogih bolesti. Zanimljivo, ni previše sna nije dobro za nas. Idealno bi bilo, dakle, dosegnuti zlatnu sredinu.

Odraslima je potrebno prosječno između sedam do devet sati kvalitetnog sna svake noći kako bi bili dobrog zdravlja. Iako naravno postoje izuzeci ljudi koji spavaju manje od šest, čak i pet sati, ili pak spavaju oko deset sati, no ovo je okvir u koji spada 80 posto populacije.

Na kvalitet sna ne utiču samo njegova dužina i trajanje. Važni su i pravi uslovi u spavaćoj sobi – trebala bi biti tamna i rashlađena, a važno je znati da se teže spava i nakon obilnog obroka, ali i kad smo gladni. Krevet mora biti udoban, ne previše mekan, dok posteljina mora biti od prozračnih materijala. Njajbolje je spavati nag, jer tijelo tako najbolje reguliše tjelesnu temperaturu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Babiš Spajiću: Vidljiv i mjerljiv proces proširenja - Crna Gora u EU što prije

Utorak, 20.01.2026 | 19:08

Proces proširenja EU konačno je vidljiv i mjerljiv na primjeru Crne Gore, poručeno je sa sastanka predsjednika Vlade Milojka Spajića i predsjednika Vlade Češke Republike Andreja Babiša.

Milatović: Milan još nije izašao iz "krvave" Vlade, a kada će – ne znamo

Utorak, 20.01.2026 | 19:05

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović kazao je da je lider Demokratske narodne partije Milan Knežević još nije izašao iz "krvave" Vlade, a kada će- ne znamo.

Ovih osam čajeva najviše pomaže kod glavobolje i migrene

Utorak, 20.01.2026 | 18:58

Najbolji čajevi za glavobolje i migrene uključuju čaj od kamilice, čaj od mente, čaj od đumbira, čaj od karanfilića, čaj od kurkume i čaj od lavande.

Kurti: Srbija bolje nego ikad razumije da je Kosovo država

Utorak, 20.01.2026 | 18:12

Kosovski premijer u tehničkom mandatu Aljbin Kurti danas je u Davosu, gdje učestvuje na Svetskom ekonomskom forumu, izjavio da je Srbija „bolje nego ikad razumjela da je Kosovo država“, iako je malo vjerovatno da će ga uskoro priznati, navodeći da je važno da se „san Srbije o povratku ugasi“, prenijela je Koha.

Dejvid Bekam progovorio nakon skandala: Djeca prave greške i to je normalno

Utorak, 20.01.2026 | 18:37

Dejvid Bekam je progovorio prvi put nakon što je njegov sin, Bruklin Bekam, lansirao šokantne objave na Instagramu u kojima je javno kritikovao roditelje, Dejvida i Viktoriju Bekam, optužujući ih da pokušavaju da sabotiraju njegov brak sa Nikolom Pelc Bekam.

Otvara se Ambasada Crne Gore u Kataru

Utorak, 20.01.2026 | 18:49

Crna Gora i Katar žele da unaprijede ekonomsku saradnju, poručeno je sa sastanka premijera Milojka Spajića sa ministrom finansija Katara Ali bin Ahmed Al Kuvarijem u Davosu.

Pamela utučena nakon susreta sa producentom serije "Pam and Tommy"

Utorak, 20.01.2026 | 17:41

Pamela Anderson je izjavila da je bila iznervirana dok je sjedjela u blizini Seta Rogena na dodjeli Zlatnih globusa, održanoj 11. januara na Beverli Hilsu.

Naučnici upozoravaju da tetovaže mogu imati posledice po imunitet

Utorak, 20.01.2026 | 17:30

Tetoviranje može da ostavi trajni trag ne samo na koži, već i na imunom sistemu, pokazuje međunarodna studija u kojoj su učestvovali istraživači Biološkog centra Češke akademije nauka.

Cicipas uspješno otvorio nastup na Australijan openu

Utorak, 20.01.2026 | 17:19

Nakon nešto sporijeg ulaska u meč, Stefanos Cicipas je pokazao sigurnost i iskustvo na startu prvog grend slema sezone u Melburnu, i izborio plasman u drugo kolo Australijan opena.

Porfirije proslavio krsnu slavu: Prisustvovale brojne zvanice, među njima i Joanikije

Utorak, 20.01.2026 | 16:46

Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije proslavio je danas krsnu slavu Jovandan u Patrijaršijskom domu u Beogradu, saopštila je Informativna služba Srpske pravoslavne crkve (SPC), prenosi Danas.rs.