Subota, 03.08.2024 | 09:52
IZVOR: telegraf.rs

Šta može da bude razlog POVEĆANE POTROŠNJE goriva? Vozači, obratite pažnju na OVO

Povećana potrošnja goriva može značajno opteretiti vaš budžet i smanjiti efikasnost vozila. Razumijevanje uzroka ove pojave može pomoći u preduzimanju pravih koraka za smanjenje troškova i povećanje efikasnosti. Najčešći razlozi za povećanu potrošnju goriva su povezani sa stanjem vozila, načinom vožnje i spoljnim faktorima.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Nepravilno održavanje vozila jedan je od glavnih uzroka povećane potrošnje goriva. Redovno održavanje, koje uključuje zamjenu filtera za vazduh, filtera za gorivo, svjećica i ulja, ključno je za optimalan rad motora. Prljavi ili začepljeni filteri mogu smanjiti protok vazduha i goriva u motor, što dovodi do neefikasnog sagorijevanja i veće potrošnje goriva.

Problemi sa sistemom ubrizgavanja goriva takođe mogu biti uzrok povećane potrošnje. Začepljene ili istrošene brizgaljke mogu dovesti do neefikasnog ubrizgavanja goriva, što rezultira višom potrošnjom. Redovno čišćenje i održavanje sistema ubrizgavanja može značajno smanjiti ovaj problem.

Korišćenje klima uređaja i drugih električnih uređaja može znatno povećati potrošnju goriva. Klima uređaj je jedan od najvećih potrošača energije u automobilu, a njegovo često korišćenje, posebno tokom leta, povećava opterećenje na motor i time potrošnju goriva.

Problemi sa sistemom za hlađenje motora mogu uzrokovati da motor radi na neoptimalnoj temperaturi, što povećava potrošnju goriva. Neispravan termostat ili senzor temperature mogu uzrokovati da motor radi previše hladno ili previše vruće, što negativno utiče na efikasnost sagorijevanja.

Dodatna težina vozila direktno utiče na potrošnju goriva. Što je vozilo teže, potrebno je više energije za njegovo pokretanje i održavanje brzine, što dovodi do povećane potrošnje. Uklanjanje nepotrebnih predmeta iz vozila i izbjegavanje preopterećenja može pomoći u smanjenju potrošnje.

Aerodinamički otpor takođe igra značajnu ulogu. Krovni nosači, kutije ili bicikli na krovu vozila mogu povećati otpor vazduha, što dodatno opterećuje motor i povećava potrošnju goriva. Uklanjanje ovih dodataka kada nisu potrebni može poboljšati aerodinamiku vozila i smanjiti potrošnju.

Stil vožnje ima veliki uticaj na potrošnju goriva. Agresivna vožnja, sa naglim ubrzanjima i kočenjima, može značajno povećati potrošnju goriva. Vožnja umjerenim tempom, sa blagim ubrzanjima i kočenjima, može pomoći u smanjenju potrošnje. Takođe, korišćenje funkcija kao što su eco-mod i start-stop sistem kod novijih vozila može doprinijeti efikasnijem korišćenju goriva.

Razumijevanje ovih faktora i njihovo adresiranje može pomoći vozačima da značajno smanje potrošnju goriva, što ne samo da štedi novac, već i doprinosi očuvanju životne sredine. Redovno održavanje, pažnja na stil vožnje i optimalna upotreba opreme vozila su ključni za efikasnu potrošnju goriva.

Izvor: telegraf.rs

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Krapović domaćin ministarki odbrane Republike Austrije Klaudiji Taner

Četvrtak, 16.07.2026 | 08:56

Ministar odbrane Crne Gore Dragan Krapović ugostiće danas ministarku odbrane Republike Austrije, Klaudiju Taner, koja će boraviti u zvaničnoj posjeti Ministarstvu odbrane Crne Gore.

Sjutra u drugom dijelu dana moguća kratkotrajna kiša i grmljavina

Srijeda, 15.07.2026 | 21:57

U južnim oblastima pretežno sunčano uz slab do umjeren razvoj oblačnosti tokom dana.

Pojačane kontrole inspekcija: Manje zloupotreba na plažama, fiskalni računi i dalje najveći problem

Srijeda, 15.07.2026 | 21:32

Primorje i sjever ovih dana bilježe rast broja gostiju, ali i inspekcijskih kontrola. Od početka jula na terenu je svakodnevno gotovo 100 inspektora, a prvi rezultati kontrola pokazuju da privrednici najviše krše obavezu izdavanja fiskalnih računa, a da najmanje ima zloupotreba u dijelu oslobađanja plaža od mobilijara.  

Martines želi Juventus i sprema sukob sa Aston Vilom

Srijeda, 15.07.2026 | 21:21

Emilijano Martines se sa Argentinom priprema za polufinale Svjetskog prvenstva protiv Engleske, ali se paralelno otvara i nova borba za njegovu klupsku budućnost.  

Kako je Haland od svoje frizure napravio biznis: Gumice za kosu "planule" čim su stigle u prodaju

Srijeda, 15.07.2026 | 21:12

Erling Haland privlači pažnju na Svjetskom prvenstvu ne samo svojim talentom za fudbal nego i prepoznatljivom frizurom, koju je pretvorio u uspješan poslovni proizvod.

U toku intenzivni radovi na sanaciji krova SC „Morača“, dvorana će biti spremna za sezonu

Srijeda, 15.07.2026 | 20:57

U toku su intenzivni radovi na sanaciji krova SC "Morač̣a", kazao je za RTV Podgorica direktor Sportskih objekata, Miljan Ivanović.

Radonjić: Svjesni smo da dosta mladih može da bude mač sa dvije oštrice

Srijeda, 15.07.2026 | 20:45

Fudbaleri Budućnosti su završili dvonedjeljne pripreme na Zlatiboru i vratili su se kući – sinoćnjim treningom je zvanično počela posljednja faza priprema za početak sezone 2026–2027.  

Šušić: Teritorijalna organizacija države je političko pitanje; Doderović: Pitanje razgraničenja mnogo šire od pitanja manjinskih prava

Srijeda, 15.07.2026 | 20:21

Razgraničenje između Glavnog grada i Opštine Tuzi nije samo pitanje teritorije, već i tumačenja zakona, istorijskih okolnosti i političkog dogovora. Dok se u javnosti kao jedan od argumenata za promjenu granica navodi potreba da svi Malisori budu u istoj opštini radi lakšeg ostvarivanja manjinskih prava, sagovornici RTV Podgorica upozoravaju da nacionalna pripadnost ne može biti zakonski osnov za određivanje opštinskih granica.

Rekonstrukcija Vlade pred poslanicima do kraja mjeseca?

Srijeda, 15.07.2026 | 20:11

Prijedlog o rekonstrukciji Vlade do kraja mjeseca naći će se pred poslanicima.

Ivanović u Kijevu: Crna Gora ostaje čvrsto uz Ukrajinu i podržava njenu evropsku budućnost

Srijeda, 15.07.2026 | 19:23

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović učestvovao je danas na Samitu Ukrajina – Jugoistočna Evropa, održanom u Kijevu, gdje je sa liderima i visokim zvaničnicima država regiona razgovarao o jačanju evropske bezbjednosti, proširenju EU, nastavku podrške Ukrajini i unaprjeđenju regionalne saradnje.