Ponedjeljak, 05.08.2024 | 15:31
IZVOR: kolektiv.me

Forum žena nikšićke URE podnosi INICIJATIVU za podizanje spomen-obilježja heroini antifašizma Joki Baletić

Forum žena Opštinskog odbora URA Nikšić u susret jesenjem zasijedanju i sjednici povodom Dana oslobođenja Nikšića, 18. septembra, uputiće inicijativu Skupštini opštine Nikšić za donošenje odluke o podizanju spomen-obilježja heroini antifašizma Joki Baletić, saopštila je ta partija.




Foto: GP URA

Iz Foruma podsjećaju da je Joka Baletić rođena 1924. godine, u Broćancu, u blizini Nikšića, gdje je završila osnovnu školu.

“Kao vrlo mlada je, silom prilika, u ruke uzela oružje i pridružila se narodnooslobodilačkom pokretu. U toku ratnih dešavanja učestvovala je kao bolničarka u IV udarnom bataljonu nikšićkog NOP-a, demonstrirajući, u kontinuitetu, izuzetnu hrabrost i požrtvovanost. 9. maja 1942. godine, u žestokim borbama koje su partizani vodili sa Italijanima i njihovim domaćim saradnicima, zajedno sa komesarom Ljubom Čupićem, zarobljena je na terenu Kablene glavice. Nakon višednevne torture i neuspjelih pokušaja da od nje pridobiju bilo kakve informacije o njenim saborcima i njihovim planovima, okupator je osuđuje na smrt. Bila je tek djevojčica, sa 17. godina života”, naveli su u dopisu medijima.

Joka je, prema njihovim riječima,, onako kako to priliči našim ženama, smrtnu presudu primila sa osmijehom, ponosom i inatom – vrlinama koje su je, među mnogim drugim, kako govore oni koji su je dobro poznavali, krasile za života.

“Prije nego što će presuda biti i sprovedena, Joka je, prkoseći neprijatelju, gledajući smrti u oči, svoje vezane ruke podigla uvis i sa stisnutim pesnicama klicala slobodi. Nije dozvolila dželatu da joj stavi omču oko vrata, već je to učinila sama. Kada su je pitali za posljednju želju, odgovorila je onako kako je i živjela, odrično i ponosno: ,,Ona je poznata mojim drugovima. Čućete je kada je budu izvršavali”, dodaju iz Foruma.

Navode da je Nikšić oduvijek bio slobodarski grad, koji je iznjedrio velike borce i heroje.

“Među njima je bio i veliki broj žena koje su, uz svoju braću, muževe i sinove, aktivno učestvovale u borbama i nerijetko gubile svoje živote. Ove žene su pokazale nadljudski heroizam i humanost, ostavljajući herojska djela pokoljenjima, sa amanetom da sačuvaju teško stečenu slobodu, zalivenu krvlju svojih predaka. Držanje Joke Baletić na gubilištu, za kakvo ne možemo pronaći mnogo primjera u svjetskoj istoriji, vinulo ju je u besmrtnost, donijelo joj oreol narodnog heroja i simbola antifašističke borbe. Na žalost, ne i takav formalni status”, kazali su iz Foruma.

Svojom velikom žrtvom, primjerom izvranredne hrabrosti od koje se ledi krv u žilama i kojom je zadivila i zatekla i same okupatore, iz Foruma navode da je postavila vrijednosni orijentir za generacije koje dolaze i poslala poruku koja se ne može utišati za vijek i vjekova – nema kompromisa sa fašizmom, sloboda i antifašističke vrijednosti su civilizacijske tekovine i ideali za koje se “moramo boriti, ali za koje vrijedi i poginuti”.

“I pored toga što je njena odvažnost odavno nadrasla lovorike bilo kakve vrste, podizanje više nego zasluženog, ali i za cnogorsko društvo neophodnog spomen-obilježja Joki Baletić, dostojnog njenog podviga, bilo bi korak ka ispravljanju jedne velike istorijske nepravde prema heroini borbe za slobodu i antifašizam. Ne možemo Joki nikad vratiti ono sto nam je pružila, jer je svoj život ugradila u temelj slobodnog, pravednog i društva jednakog za sve. Možemo i moramo, međutim, pokušati i dati sve od sebe da njenu žrtvu učinimo vrijednom, barem sjećanjem na njeno herojsko djelo i poštovanjem vrijednosti za koje je dala svoj mladi život – naročito je to potrebno danas, kada svjedočimo sve učestalijem istorijskom revizionizmu, relativizaciji i čak negiranju opšteprihvaćenih civilizacijskih tekovina”, naglasili su iz Foruma.

Nema sumnje, mišljenja su oni, fašizam jeste poražen na bojnom polju, ali je kao ideološko-politički koncept i dalje prisutan – ovog puta, kako kažu, “dobro zamaskiran u savremene i „demokratske“ političke toge”.

“Upravo će spomen-obilježje našoj Joki biti mjesto okupljanja budućih generacija, da im služi na ponos, ali i da glasno opominje da sloboda i antifašizam nijesu zagarantovani, već da ih svojim riječima i djelima moramo braniti i čuvati, kako zbog Joke i Ljuba i svih drugih koji su položili svoje živote na oltaru slobode, tako i zbog pokoljenja koja dolaze. Sigurni smo da se, u svijetlu kontinuiranog dnevnopolitičkog folklora, barem oko ovakvih inicijativa možemo okupiti svi, te na simboličan, ali važan način, izraziti poštovanje za ono što je Joka Baletić dala Nikšiću i Crnoj Gori, luču slobode, ponosa i prkosa naspram čeljusti fašizma i smrti – luču koja se nikada ne može ugasiti”, poručuju iz Foruma žena nikšićkog odbora GP URA.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Podrška Oskaru Huteru

Srijeda, 28.01.2026 | 08:41

Pišu: Adnan Čirgić, Aleksandar Radoman i Boban Batrićević

Tramp: Još jedna "prelijepa armada“ kreće ka Iranu

Srijeda, 28.01.2026 | 08:31

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da je „još jedna“ američka vojna flota na putu ka Iranu.

Zapadni mediji: Crna Gora ne pokušava da bude pametnija od Brisela

Srijeda, 28.01.2026 | 08:27

U analizama koje su ovog mjeseca objavili vodeći zapadni mediji i istraživački instituti, kako prenosi Dan, provlači se gotovo jedinstven zaključak: Crna Gora je trenutno jedina država Zapadnog Balkana "koja ne pokušava da bude pametnija od Brisela".

U Skupštini kontrolno saslušanje Kordić, Adžović i Žugića, zbog nesreće na Savinom kuku

Srijeda, 28.01.2026 | 08:24

U Skupštini Crne Gore u okviru Odbora za antikorupciju danas će biti održano kontrolno saslušanja ministarke turizma Simonide Kordić, ministarke javnih radova Majde Adžović, predstavnika Razvojne banke Crne Gore, predsjednika opštine Žabljak Radoša Žugića, predstavnika Turističkog centra Durmitor.

Poslanici vlasti: Rezultati Vlade demantuju optužbe DPS-a

Srijeda, 28.01.2026 | 08:18

Predstavnici parlamentarne većine odbacili su za Portal RTCG ocjene predsjednika DPS-a Danijela Živkovića o nefunkcionalnosti vlasti, poručujući da DPS nema kredibilitet da govori o stabilnosti sistema nakon tri decenije vladavine, te ističu rezultate aktuelne Vlade u borbi protiv kriminala i u evropskim integracijama.

Zogović: Evropski standard inkluzija, ne isključenje, srpski jezik mora dobiti službeni status

Utorak, 27.01.2026 | 10:16

Potpredsjednik Vlade Milun Zogović poručio je da inicijativa Demokratske narodne partije za normiranje srpskog kao službenog jezika u Crnoj Gori predstavlja pitanje evropskih vrijednosti, jednakosti i ukidanja diskriminacije, te da je utemeljena na rezultatima tri posljednja popisa stanovništva i savremenoj evropskoj pravnoj praksi.

SEP poziva Glavni grad da zaustavi pokušaje identitetskog preobražaja Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“

Utorak, 27.01.2026 | 09:44

Stranka evropskog progresa izražava odlučno protivljenje još jednom u nizu pokušaja identitetskog preoblikovanja Crne Gore i poziva osnivača Narodne biblioteke “Radosav Ljumović”, Glavni grad Podgoricu, da zaustavi pokušaje neutemeljenog identitetskog preobražaja ove ustanove i sačuva njen kulturni, obrazovni i emancipatorski dignitet, saopštili su iz Stranke evropskog progresa (SEP).

Knežević: Bio sam policajac od najvećeg povjerenja kod Europola, Šuković i Vukotić žele da me eliminišu

Utorak, 27.01.2026 | 15:36

Pred podgoričkim Višim sudom danas je nastavljeno suđenje nekadašnjem predsjedniku opštine Budva Milu Božoviću, službeniku policije Ljubu Miloviću i Petru Lazoviću i ostalim članova grupe optužene za stvaranje kriminalne organizacije i šverc droge.

Zalihe goriva ograničene na nekoliko dana, Ministarstvo traži hitne podatke

Utorak, 27.01.2026 | 17:24

Zalihe goriva ograničene su na nekoliko dana, saopštilo je Ministarstvo energetike i rudarstva povodom blokade teretnog saobraćaja na granicama, i dodalo da traži hitne podatke.

Oskaru Huteru i porodici zaprijećeno smrću na Facebook-u, CGP podnio krivičnu prijavu

Utorak, 27.01.2026 | 17:16

NVO Centar za Građanska Prava podnio je prijavu protiv Radovana Savatovića (Hrvatska) zbog, kako navode, prijetnji smrću, javnog podsticanja na nasilje, govora mržnje i ugrožavanja sigurnosti, izvršenih putem društvene mreže Facebook, usmjerenih prema poslaniku u Skupštini Crne Gore, Oskaru Huteru i njegovoj porodici, objavljenih 15.01.2026. godine, na zvaničnoj FB stranici Demokratske Partije Socijaista Crne Gore.

Ova tri znaka od februara okreću novi list i ulaze u period najveće sreće

Srijeda, 28.01.2026 | 08:42

Februar donosi čuda! Ova 3 znaka ulaze u period najveće sreće i započinju najljepše poglavlje života. Provjerite da li ste među izabranima.

Podrška Oskaru Huteru

Srijeda, 28.01.2026 | 08:41

Pišu: Adnan Čirgić, Aleksandar Radoman i Boban Batrićević

Medojević: Ko ima daće mu se, ko nema ne postoji

Srijeda, 28.01.2026 | 08:36

Odluka Glavnog grada o subvencioniranju produženog boravka u visini od 100 eura isključuje djecu koja su iz socijalno ugroženih porodica jer njihovi roditelji nemaju novca da plate ostatak cijene za ovu uslugu, rekla je za „Dan” Marina Medojević, predsjednica NVO Banka hrane.

Tramp: Još jedna "prelijepa armada“ kreće ka Iranu

Srijeda, 28.01.2026 | 08:31

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da je „još jedna“ američka vojna flota na putu ka Iranu.

Bekamovi ponovo u neprijatnoj situaciji: Novi snimak "zapalio" društvene mreže (VIDEO)

Srijeda, 28.01.2026 | 08:30

Na društvenim mrežama širi se snimak neprijatnog pitanja jednog novinara upućenom Viktoriji i Dejvidu Bekamu.

Zapadni mediji: Crna Gora ne pokušava da bude pametnija od Brisela

Srijeda, 28.01.2026 | 08:27

U analizama koje su ovog mjeseca objavili vodeći zapadni mediji i istraživački instituti, kako prenosi Dan, provlači se gotovo jedinstven zaključak: Crna Gora je trenutno jedina država Zapadnog Balkana "koja ne pokušava da bude pametnija od Brisela".

Zabrane, kontrole i visoke kazne: Novi zakon o slatkovodnom ribarstvu

Srijeda, 28.01.2026 | 08:14

Vlada je uputila Skupštini Predlog zakona o slatkovodnom ribarstvu, kojim se uređuje oblast korišćenja, zaštite i upravljanja ribljim fondom u slatkovodnim vodama, uz punu usklađenost sa pravnom tekovinom Evropske unije. Predloženo je da se zakon razmatra po hitnom postupku, imajući u vidu obaveze Crne Gore u procesu evropskih integracija.

Vremenska prognoza - SRIJEDA donosi OVE temperature

Utorak, 27.01.2026 | 21:43

Pročitajte vremensku prognozu za srijedu.

Gdje se u Evropi najviše koristi vještačka inteligencija, a gdje je još uvijek tabu?

Utorak, 27.01.2026 | 21:38

Manje od desetine Evropljana, u prosjeku 9,8 odsto, priznaje da u 2025. godini koristi generativnu vještačku inteligenciju u svrhe formalnog obrazovanja. Predvodnici u korišćenju vještačke inteligencije u obrazovanju su Švedska, Malta, Danska, Španija i Estonija. Na dnu liste nalaze se Mađari, slijede Rumuni, Poljaci, Bugari i Nijemci.

Poruka Varvara: "Unište sve čega se dohvate, prevaranti, lažne Demokrate"

Utorak, 27.01.2026 | 21:32

"Rat" između navijača Budućnosti - ,,varvara” i rukovodstva fudbalskog kluba se nastavlja. Ipak, večeras na košarkaškoj utakmici Eurokupa između Budućnost Volija i Kemnica u M:tel dvorani "Morača" – bili su konkretni i direktni.