Utorak, 06.08.2024 | 12:26
IZVOR: index.hr

VIDEO: Ovaj dokumentarac na Netfliksu je HIT - Oduševio i gledaoce i kritičare

Na Netfliks je stigao dokumentarni film "Mountain Queen: The Summits of Lhakpa Sherpa".




Foto: YouTube screenshot/Netflix

Film, koji je režirala Lusi Volker, krajem prošle godine premijerno je prikazan na Filmskom festivalu u Torontu, potom se prikazivao u američkim bioskopima, a sada je dostupan i na streaming platformi.

Lakpa Šerpa je samohrana majka iz Nepala koja je postala prva žena ikada koja je uspjela da se popne na Mont Everest. Do sad se na tu planinu popela deset puta.

Dokumentarac prati njen život u Nepalu dok se priprema za 10. uspon 2022. godine. Usput se suočava s drugim životnim izazovima.

"Film prati legendarnu karijeru Lakpu Šerpe i otkriva njenu životnu prošlost - od djevojčice kojoj je uskraćeno obrazovanje u Nepalu, do njenog migriranja u Ameriku, preživljavanja partnerskog nasilja do neustrašivog primjera svojoj djeci", glasi sinopsis ovog dokumentarca.

Dokumentarac je naišao na odlične reakcije filmskih kritičara. Na Rotten Tomatoesu su mu dali ocjenu 100%, dok su dokumentarac gledaoci na IMDb-u ocijenili sa 7.7/10. 

Karin Džejms iz Hollywood Reportera piše da su Volker i njen tim stvorili "zadivljujući narativ", dok je Karlos Aguilar za Variety film nazvao "potresnim". 

"Njena otpornost i narav osvjetljavaju film, ali svakako prikazuje težak život, iscijepan sukobima, koji uzimaju svoj danak", piše Tim Robi za Daily Telegraph. 

Za The Guardian Lesli Felperin je napisala: "Ovaj portret Lakpe Šerpe, jedine žene koja se 10 puta popela na Mont Everest, toliko je prepun uzbudljivih trenutaka da se ponekad čini emotivnim planinarenjem, ali s uspona se pruža prekrasan pogled".

Gledaoci: Priča je nevjerovatna

Mišljenja gledaoca su podijeljena, ali film je uglavnom pozitivno ocijenjen.

"Kad sledeći put budete u supermarketu, pogledajte osobu koja radi i zamislite da se baš ona popela na Mont Everest deset puta. To je priča o ovoj nepismenoj Nepalki koja se borila da odgoji svoje dvije ćerke, bila je u nasilnom braku, a zatim sa svojim bratom radila kod kuće u Nepalu kako bi vodili ljude na najviši vrh", "Gledati njeno penjanje bilo je zastrašujuće, ali cijeli film je vrlo dirljiv".

"Dirnuo me ovaj dokumentarac. Priča je nevjerovatna", "Ovo je predivna, dirljiva, stvarna priča o iznimno skromnoj i odlučnoj ženi. Njeno putovanje često je teško i zahtijeva od nje da duboko kopa za resursima koji su joj potrebni da bi ona i njena porodica preživjeli, pritom otkriva da napreduje i pobjeđuje te izazove. Njena priča je nadahnuće za sve žene", pišu gledaoci.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Mandić: Parlament sređeniji nego prije 2020. godine

Petak, 28.03.2025 | 12:04

Skupština Crne Gore nastavila je prvu sjednicu Prvog redovnog (proljećnjeg) zasijedanja u 2025. godine

Nova funkcija na Facebooku - Aplikacija za iPhone koja spaja PORODICU i PRIJATELJE

Petak, 28.03.2025 | 11:58

Sredinom i krajem 2000-tih društvena mreža Facebook je bila fokusirana na održavanje kontakata s prijateljima i porodicom, no kako je platforma dodavala nove funkcije i vremenom postajala sve veća, to osnovno iskustvo je počelo nestajati. Međutim, došlo je vrijeme za promjenu.

Opasnost za vaš VID - Jedna svakodnevna NAVIKA koju treba IZBJEGAVATI

Petak, 28.03.2025 | 11:30

Jedna uobičajena navika koju većina ljudi praktikuje u nekom trenutku svog života može uzrokovati ozbiljne komplikacije koje mogu rezultirati slabljenjem vida.

Šest stanja koja mogu UZROKOVATI promjene na NOKTIMA

Petak, 28.03.2025 | 11:14

Međutim, za tačnu dijagnozu je važno posjetiti ljekaru.

Konatar: Spajić za godinu i četiri mjeseca zadužio Crnu Goru više od dvije milijarde eura

Petak, 28.03.2025 | 10:56

"Milojko Spajić i njegova Vlada su u martu 2024. godine zadužili Crnu Goru za 680 miliona eura, da bi u opet u martu 2025. godine zadužili sve građane za novih 850 miliona eura, a kad tome dodamo kamate, kao i prethodna zaduženja u manjim iznosima, dolazimo do zabrinjavajućih više od dvije milijarde eura za godinu i 4 mjeseca od kad je formirana 44. Vlada", kazao je Miloš Konatar, šef poslaničkog kluba Građanskog pokreta URA.

Imate NEPOSLUŠNO dijete? Vi ste pravi srećnici, a evo i ZBOG ČEGA

Petak, 28.03.2025 | 10:43

Zvuči čudno, ali evo zašto treba da se radujete zbog toga što vas dijete ne sluša slijepo za svaku naredbu.

FOTO - Megan Foks i Mašin Gan Keli postali RODITELJI

Petak, 28.03.2025 | 10:10

Pjevač Mašin Gan Keli, objavio je na Instagramu u četvrtak da su on i glumica Megan Foks postali roditelji djevojčice. U opisu objave napisao je: „Stigla je konačno!! Naše malo nebesko sjeme.“

Kabinet Spajića: Određene interpretacije mogu nanijeti štetu međunarodnoj reputaciji Crne Gore

Petak, 28.03.2025 | 09:58

Predlozi međudržavnih sporazuma Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata su utvrđeni na sjednicama Vlade Crne Gore, u skladu su sa važećim zakonodavstvom međunarodnim obavezama i javno su dostupni, saopšteno je iz Kabineta predsjednika Vlade Milojka Spajića.

Stručnjaci OTKRILI kako možete preživjeti PAD AVIONA: "Važno je gdje sjedite"

Petak, 28.03.2025 | 09:46

Mjesto na kojem sjedite u avionu nije jedini uslov za potencijalno preživljavanje pada.

(VIDEO) Pogledajte kako zemljotres prazni bazen na vrhu nebodera u Bangkoku

Petak, 28.03.2025 | 09:46

Snažan zemljotres od 7.7 stepeni Rihtera pogodio je danas Mjanmar, a poslijedice su se osjetile u Bangkoku.