Utorak, 06.08.2024 | 18:49
IZVOR: dan.online/nezavisne

SZO: Broj ZARAŽENIH koronom POVEĆAVA se širom svijeta

Broj infekcija kovidom-19 se povećava širom svijeta i malo je vjerovatno da će uskoro opasti, a postoji rizik od pojavljivanja novih mutacija, upozorila je danas Svjetska zdravstvena organizacija (SZO).




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

"Podaci našeg sistema nadzora zasnovanog na analizama u 84 zemlje pokazuju da je procenat pozitivnih testova na SARS-CoV-2 rastao tokom nekoliko nedjelja. Sve u svemu, pozitivnost testova je iznad 10 procenata, ali to varira po regionu. U Evropi je procenat pozitivnosti iznad 20 odsto‘- rekla je Marija Van Kerkhove iz SZO novinarima u Ženevi", prenose Nezavisne.

Novi talasi zaraze registrovani su u Americi, Evropi i zapadnom Pacifiku, navodi se na sajtu SZO. Analize otpadnih voda sugerišu da je cirkulacija SARS-CoV-2 od dva do 20 puta veća nego što pokazuju trenutne brojke.

Tako visoke stope cirkulacije infekcije u ljetnjim mjesecima na sjevernoj hemisferi su atipične za respiratorne viruse, koji se uglavnom šire na niskim temperaturama. 

"Posljednjih mjeseci, bez obzira na sezonu, mnoge zemlje su iskusile nagli porast kovid-19, uključujući i Olimpijske igre gdje je najmanje 40 sportista bilo pozitivno", rekla je Van Kerkhova.

Kako virus nastavlja da se razvija i širi, raste rizik od ozbiljnijeg soja virusa koji bi ne bi mogao da bude otkriven metodama koje su do sad praktikovane ili da ne reaguje na medicinsku intervenciju.

SZO poziva vlade da pojačaju kampanje vakcinacije, vodeći računa da grupe sa najvećim rizikom budu vakcine najmanje jednom u 12 mjeseci.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Mira
06.08.2024 19:36

Sačuvaj Bože!!! Opet Corona, opet maske.

1 1

Tramp dao ultimatum Iranu: Imate 48 sati

Nedjelja, 22.03.2026 | 11:22

Američki predsjednik Donald Tramp zaprijetio je u subotu da će "uništiti" iranske elektrane ako Teheran ne otvori u potpunosti Ormuski moreuz u roku od 48 sati, što je dramatična eskalacija koja je uslijedila jedva dan nakon što je govorio o "smirivanju" rata.

Nivo mora je viši nego što smo mislili, a posljedice su ogromne

Nedjelja, 22.03.2026 | 11:53

Porast nivoa mora zbog klimatskih promjena mogao bi da ugrozi živote desetine miliona ljudi, mnogo više nego što su naučnici i vladini planeri prvobitno mislili zbog pogrešnih istraživačkih pretpostavki o tome koliko su priobalne vode visoke.

Nikolić: Zašto nikšićkim vlastima smeta heroina antifašizma Joka Baletić?

Nedjelja, 22.03.2026 | 12:44

Novoizabrani predsjednik OO URA Nikšić Darko Nikolić saopštio je da je na sjednici održanoj 16. marta, Savjet za davanje predloga naziva naselja, ulica i trgova u Nikšiću odbio inicijativu Građanskog pokreta URA za podizanje spomen-obilježja Joki Baletić, simbolu hrabrosti i otpora fašizmu, maloljetnoj heroini Drugog svjetskog rata.

Zaboravili Dubai: Ovo je nova popularna destinacija za influensere

Nedjelja, 22.03.2026 | 16:17

Poznata španska destinacija Marbella ponovo se vraća na vrh liste najpoželjnijih mjesta za ljetovanje, posebno među influencerima, nakon što su putovanja u Dubai postala neizvjesna zbog rastućih tenzija na Bliskom istoku.

Kristijan Dukaj tvrdi da mu je prijetio službenik Zavoda za zapošljavanje

Nedjelja, 22.03.2026 | 13:02

Bivši portparol opštine Tuzi, Kristjan Dukaj saopštio je da je danas u centru Tuzi doživio neprijatnost kada ga je, kako tvrdi, službenik Zavoda za zapošljavanje vrijeđao, prijetio mu i pozvao na fizički obračun.

Rakočević: Došlo je vrijeme da se poslanici i vlasti i opozicije izjasne da li su za otvorene liste

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 10:29

Poslanik Demokratkse partije socijalista (DPS) Nikola Rakočević kazao je da je došlo vrijeme da se poslanici i vlasti i opozicije izjasne da li su za otvorene liste ili ne.

UP: Tokom vikenda uhapšeno 89 vozača - 42 upravljala pod dejstvom alkohola

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 10:24

Tokom prethodnog vikenda, od 20. do 22. marta 2026. godine, na crnogorskim putevima evidentirano je 30 saobraćajnih nezgoda, u kojima je jedno lice smrtno stradalo na području Podgorice, dok su dva lica zadobila teške tjelesne povrede, a pet lica je lakše povrijeđeno, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Ministarstvo odbrane Crne Gore prima nove pripadnike Vojske

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 10:12

Ministarstvo odbrane raspisalo je dva oglasa za prijem 100 vojnika i vojnikinja po ugovoru i 20 lica za dobrovoljno služenje vojnog roka, sa platama od 800 do 850 eura i mogućnošću služenja u više crnogorskih opština.

Kasalica: Kriza sa naftom većih razmjera od kovid krize, Vlada nema kapacitet da odgovori zahtjevima

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 10:05

Ni pedeset sati nije prošlo, a da se ne istopiše milioni nominalnog ministra finansija koje je u svojoj slikovnici predstavio prije vikenda, sa potpisom svoje ko zna koje nove magistarske diplome sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta Crne gore, kazala je ekonomisttkinja Mila Kasalica za Antenu M komentarišući to što će dizel biti skuplji za tri centa nego što je to najavljeno u petak.

Mitrović: Stručnjaci za Bliski istok, amateri za Sveti Stefan

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 09:58

Predsjednica NVO „Grupa građana BU2“ Milica Mitrović ocjenjuje da se u javnosti sve više prostora daje komentarisanju globalnih kriza, dok se istovremeno ignorišu ključni problemi domaćeg turizma, među kojima posebno izdvaja višegodišnje nefunkcionisanje Svetog Stefana kao simbol nesposobnosti upravljanja sopstvenim resursima.

Adžić: Ozakonjavanje revanšizma, uhođenja i špijuniranja vratiće se kao bumerang odlazećoj većini

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 09:51

Zakoni o unutrašnjim poslovima i ANB-u nijesu alat za borbu protiv kriminala, već za partijsko disciplinovanje bezbjednosnog sektora i zapošljavanje podobnih, saopštio je Filip Adžić ispred Građanskog pokreta URA.  

Milena Milatović na poziv Melanije Tramp na globalnom forumu u Bijeloj kući

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 09:48

Supruga predsjednika Crne Gore, Milena Milatović, učestvovaće 24. i 25. marta na inauguralnom sastanku globalne inicijative „Zajedno njegujemo budućnost: Globalna koalicija za našu djecu“, koji se održava u Bijeloj kući, na poziv prve dame Sjedinjenih Američkih Država, Melanije Tramp.

Boston izgubio od Minesote i prekinuo seriju od četiri pobjede

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 09:46

Košarkaši Boston Seltiksa prekinuli su seriju od četiri pobjede u NBA ligi, jer su sinoć na domaćem terenu izgubili od Minesote 102:92.

Mugoša: Stabilnost javnih finansija ne opterećuju građani nego neadekvatna politika Vlade

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 09:28

Od neozbiljnosti Vlade u saopštavanju različitih cijena goriva u par dana važnije je da će 24.03. cijena dizela biti skuplja za 23 centa nego prije 15 dana kada je ta cijena a bila 1.34 eura… To je poskupljenje od 17 odsto za pola mjeseca, saopštio je poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša na mreži X.

Zogović: Krajnji cilj ne smiju biti spektakularna hapšenja nego povratak pokradenih milijardi građanima

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 09:15

Krajnji cilj ne smiju biti spektakularna hapšenja nego povratak pokradenih milijardi građanima, saopštio je potpredsjednik DNP-a Milun Zogović.