Srijeda, 07.08.2024 | 06:59
IZVOR: rtcg.me

Fond PIO - Isplata i rast penzija REDOVNI, i srazmjerne penzije uskoro 450 EURA

Fiskalna strategija neće imati negativan uticaj na funkcionisanje Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO), kazali su iz te institucije. Ističu da će penzije biti isplaćivane i usklađivane istom dinamikom. Očekuju i regulisanje srazmjernih penzija.




Foto: Ilustracija, Pixabay

O tome kako će novine koje previđa Fiskalna strategija za period od 2024. do 2027. godine uticati na Fond PIO iz te institucije su za Portal RTCG kazali da je njenim Nacrtom predviđen nastavak rada Fonda na ustaljeni način uz obezbjeđivanje punog obima finansijskih sredstava potrebnih za redovnu isplatu penzija, što je, kako dodaju, i obaveza države koja je garant za isplatu prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja.

Napominju da se u poglavlju 1.1. - Fiskalni okvir sa projekcijama za period za period od 2024. do 2027. godine, govori o smanjenju stope doprinosa za PIO na teret zaposlenog sa 15 odsto na 10 odsto, kao i o ukidanju stope od 5,5 odsto na teret poslodavca.

"Navedena mjera značajno će uticati na ostvarivanje prihoda od doprinosa, iz kojih se Fond dominantno finansira. Postojeća stopa od 20,5 odsto smanjuje se na 10 odsto, što znači smanjenje doprinosa za 50 odsto", navode iz Fonda PIO.

U dijelu 1.2. - Uticaj smanjenja doprinosa na penzijsko i invalidsko osiguranje na penzioni sistem Crne Gore i prava iz penzionog osiguranja, kako su naveli, potvrđuje se da će se "dio prihoda neophodnih za izmirenje obaveza za penzije finansirati iz opštih prihoda budžeta, kao i da obračun penzija za postojeće i buduće penzionere ostaje nepromijenjen, budući da se osnovica za obračun penzije usljed smanjenja doprinosa ne mijenja".

"Planiranom strategijom ne predviđaju se nikakve promjene u dinamici isplate penzija, koja se vrši 20. u mjesecu za mjesec koji mu prethodi. Takođe, način usklađivanja penzija ostaje isti, te penziona davanja rastu po osnovu redovnog usklađivanja, u skladu sa prosječnom zaradom i rastom potrošačkih cijena, u skladu sa Zakonom o PIO", kazali su iz Fonda PIO za Portal RTCG.

Ističu da su u februaru 2023. godine pokrenuli inicijativu za izmjenu Zakona o PIO u pogledu odredbi koje se tiču korisnika srazmjernih penzija, na način da im se vrši isplata do iznosa od 450 eura, ukoliko njihova ukupna primanja iz Fonda PIO Crne Gore i iz fondova drugih država ne prelazi taj  iznos.

"Prema informacijama kojima raspolažemo, može se očekivati da će doći do odgovarajuće promjene zakona, u cilju regulisanja primanja ove kategorije korisnika", istakli su. 

Što se tiče najavljenog povećanja penzija u januaru naredne godine, kako navode, procjenjuje se da će penzije u 2025. godini, po osnovu primjene formule za usklađivanje penzija (rast zarada i procijenjena inflacija), porasti za 7-8odsto, odnosno u nominalnom iznosu prosječno 50 eura.

"Shodno Zakonu o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, ovaj dokumet o fiskalnoj strategiji je dokument na osnovu kojeg se priprema Budžet Crne Gore za 2025. godinu. Fond će na osnovu smjernica fiskalne politike i na osnovu makroekonomskih pokazatelja, pokazatelja rasta bruto zarada i rasta potrošačkih cijena planirati izdatke Fonda, koji će obezbijediti isplatu penzija u projektovanom obimu", kazali su iz Stručne službe Fonda PIO.

Napominju i da je Predlogom Fiskalne strategije predviđeno da će" državni budžet biti uskraćen za 180 do 200 miliona eura po osnovu smanjenja doprinosa za PIO".

"Takođe, predviđene su mjere Vlade Crne Gore, koje će uticati da državni budžet dio prihoda po tom osnovu nadomjesti povećanjem bruto osnovice za obračun (povećanjem minimalne zarade sa 450 na 600 eura, kao i povećanjem zarade sa 450 na 800 eura, u zavisnosti od školske spreme), smanjenjem sive ekonomije na tržištu rada usljed smanjenja poreskog opterećenja za poslodavce i povećanjem stope zaposlenosti i zarada", navode iz Fonda.

O tome da li će usljed smanjenih izdvajanja za Fond biti manje penzije budućim penzionerima ako smo do sada izdvajali duplo više za buduću penziju a imajući u vidu i da crnogorsko društvo stari pa se očekuje da 20 do 25odsto sada zaposlenih u narednom periodu uđe u penzioni sistem iz Fonda su odgovorili: "Potrebno je imati u vidu da se bruto zarada zaposlenog (budućeg penzionera), na osnovu koje se vrši obračun penzije u skladu sa zakonom o PIO, ne smanjuje. Zakon o PIO propisuje način izračuna penzija, koji zavisi prevashodno od dužine radnog staža i visine bruto zarade".

KOMENTARI (8)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Tamara
07.08.2024 15:59

Ovo mi sve lici na ono: Radi dok mozes i dok si u snazi (iskoriste te do kosti) a kad treba da odes u mirovinu puste ste da krepajes od gladi

65 4
Snežana
07.08.2024 19:08

Nema što da ti liči, tako je. A radiš do 64. U penziju te obično prate nemo od gospode: Hašimoto, Parkinson ili Alchajmer.

36 5
Misala
10.08.2024 21:04

Naknade za majke stopirale

9 4
Branko
09.08.2024 17:42

Novčana naknada pomoć kod fonda pio i tuđa njega oćeli se povećati hvala

12 7
Ljiki
10.08.2024 02:20

40 g.staza 66 g. Starosti penzija 470, stigli me oni sa 15.g staza, tuga i zalost

16 2
Goca
10.08.2024 17:37

Lepo blago nama ja sa 37 god radnog staza imam 37 000 penziju .

3 1
Muradija
10.08.2024 21:03

Naknade za majke ne mrdaju

2 7
Svetlana Pantić
11.08.2024 11:35

Sa penzijom od 450 eura i otplaćivanje kredit u sadašnjem vremenu samo mađioničari mogu da prežive žalosno ali istinito 😥😥😥

8 0

Udes u Podgorici, ima povrijeđenih

Nedjelja, 29.03.2026 | 20:17

U Podgorici je večeras došlo do saobraćajne nezgode u kojoj ima povrijeđenih lica, saopšteno je portalu RTCG iz policije.

Prirodni lijek protiv nesanice: U čaši ovog soka krije se prirodan melatonin

Nedjelja, 29.03.2026 | 16:14

Stručnjaci i istraživači upozoravaju da problemi sa nesanicom mogu biti ublaženi konzumacijom soka od višnje ili drugih namirnica bogatih melatoninom, koji utiče na regulaciju sna, pokazuju studije sprovedene na univerzitetima.

„Paket“ privatnih časova od 150 do 180 eura

Nedjelja, 29.03.2026 | 17:05

Nastavnici koji drži privatne časove opravdavaju te poteze činjenicom da nijesu zadovoljni platama u prosvjeti, te žele da na ovaj način obezbijede dodatnu zaradu. Roditelji ih, s druge strane, kritikuju i optužuje da zbog tih privatnih angažmana nijesu u dovoljnoj mjeri posvećeni djeci u učionicama. Roditelji dalje navode da su zbog ovako postavljenog sistema primorani da šalju djecu na privatne časove, jer oni ili nemaju vremena ili ne umiju da im pokažu gradivo koje treba da savladaju. Žale se i da je to veliko opterećenje za njihov kućni budžet, jer po času izdvajaju od deset do dvadeset eura.

"Kuba je sljedeća": Tramp vojskom prijeti toj zemlji, ona nudi odštetu nacionalizovanim američkim firmama

Nedjelja, 29.03.2026 | 15:43

Predsjednik SAD Donald Tramp je ukazao na snagu američke vojske i upozorio da je "Kuba sljedeća", dok su vlasti u Havani ponudile da daju odštetu za američke kompanije na Kubi nacionalizovane poslije revolucije 1959. To javljaju mediji u EU i ukazuju na to da ponuda vlasti u Havani za odštetu izgleda potpuno nevjerovatna i cilja na makar privremeno smirivanje opasnosti američke intervencije, jer u državnoj blagajni Kube novca nema, kako navodi francuski ekonomski dnevnik "Lezeko".

VIDEO – Jeziv prizor: Nebo postalo krvavo crveno za nekoliko minuta, sve je obustavljeno

Nedjelja, 29.03.2026 | 21:01

Ciklon Narel progutao je čitava australijska naselja u magli usljed čega je nebo doslovce postalo crveno.

Finska: Dron sa bombom srušen nad Kouvolom

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 15:10

Bespilotna letjelica naoružana eksplozivom pala kod Kouvole u Finskoj, a zatim je neutralisana kontrolisanom detonacijom. Finski predsjednik Aleksandar Stub poručio je da nema vojne prijetnje.

Izraelci tvrde da su tokom noći izveli žestoke napade na iransko naoružanje: "Bacili smo više od 80 bombi"

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 15:03

Tokom vala zračnih napada u Teheranu sinoć, borbeni avioni Izraelskih zračnih snaga pogodili su nekoliko iranskih lokacija za proizvodnju oružja, navode Izraelske odbrambene snage (IDF).

Potpisivanje sporazuma ojačaće saradnju Nikšića i Vojske Crne Gore

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 15:01

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević zajedno sa saradnicima upriličio je prijem za načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore — brigadnog generala Miodraga Vuksanovića i njegove saradnike, sa kojima je razgovarao o budućoj saradnji, koja će se u narednom periodu unaprijediti potpisivanjem sporazuma.

Tramp zaprijetio Iranu: Uništićemo elektrane i naftu ako ne popustite

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 14:52

Američki predsjednik Donald Tramp objavio je na svojoj društvenoj mreži Truth Social poruku o pregovorima sa Iranom i mogućem nastavku vojne operacije.

Sudovi moraju ispitati mišljenje ANB-a: Usvojena žalba ruskog državljanina o protjerivanju

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 14:49

Ustavni sud Crne Gore usvojio je ustavnu žalbu ruskog državljanina T.D. i ukinuo presudu Vrhovnog suda o njegovom protjerivanju, jer mu, kako je saopšteno, nije bilo obezbijeđeno pravo na pravično suđenje.

Spajić: Situacija je jako ozbiljna i tražimo mjere da ublažimo krizu, država uradila sve što je mogla

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 14:33

Poslanik PES-a Vasilije Čarapić pitao je Spajića kakav je efekat mjera koje je Vlada preduzela radi ublažavanja rasta cijena goriva, da li su planirane dodatne mjere, kao i kakve su cijene naftnih derivata u Crnoj Gori u poređenju sa državama regiona.

Spajić: Wizz Air baza snažna poruka povjerenja u Crnu Goru

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 13:45

Današnji dan predstavlja izuzetno važan trenutak za Aerodrome Crne Gore i svojevrsnu prekretnicu u našem poslovanju. Otvaranje baze Wizz Aira potvrda je da Crna Gora može biti prepoznata kao ozbiljna i dugoročna destinacija za velike avio-kompanije - kazao je izvršni direktor Aerodroma Crne Gore Roko Tolić.

Institucionalizovano kašnjenje: Svaki treći organ bez usvojenog kadrovskog plana

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 13:30

Svaki treći organ državne uprave i službi Vlade Crne Gore (35 odsto) još uvijek nije pripremio kadrovski plan za 2026. godinu. Od njih 53, tek 34 je dostavilo nacrt kadrovskog plana Upravi za ljudske resurse, koja sama još uvijek nije kreirala kadrovski plan za ovu godinu. Ministarstvo unutrašnjih poslova je šestu godinu za redom bez pripremljenog plana zapošljavanja, saopštili su iz Instituta Alternativa.

Pretresom u Zeti pronađene dvije lovačke puške i 90 patrona

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 13:21

Podgorička policija je, postupajući po naredbi nadležnog suda, izvršila pretres stana i drugih prostorija koje koristi S.P. (51) u mjestu Vukovci, u Zeti i tom prilikom pronašla dvije lovačke puške sa isteklim oružnim listovima, jednu cijev od lovačke puške i 90 komada patrona, saopštila je Uprava policije (UP).

Tramp: Ne mogu da se sjetim nikoga u istoriji ko bi trebalo da dobije Nobelovu nagradu više od mene

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 13:01

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da niko u istoriji ne zaslužuje Nobelovu nagradu za mir više od njega, tvrdeći da je zaustavio više velikih ratova širom svijeta.