Subota, 10.08.2024 | 11:42
IZVOR: PR Centar

Svjetski pijanisti stižu u Crnu Goru na premijerni Međunarodni pijanistički festival

Crna Gora ovog avgusta postaje domaćin jednog od najznačajnijih događaja u oblasti klasične muzike – Međunarodnog pijanističkog festivala, koji je privukao pažnju muzičkih talenata iz regiona i šire, a prijave za učešće još uvijek traju do 13. avgusta, kazala je izvršna direktorica tog događaja, Vasilisa Lopušina.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Ona je, tokom gostovanja u jutarnjem programu Televizije Crne Gore, kazala da će, Međunarodni pijanistički festival u Crnoj Gori u okviru kojeg će biti održani masterclasovi i koncerti svjetski poznatih pijanista, kao i pijanističko takmičenje, biti održan od 20. do 28. avgusta u Kotoru.

Lopušina je istakla da, iako je ljeto period odmora, interesovanje za festival je izuzetno veliko.

„Imamo prijavljene kandidate iz Crne Gore, regiona, ali i iz zemalja poput Turske i Italije. To pokazuje da postoji značajna zainteresovanost, iako se radi o avgustovskom terminu“,  kazala je Lopušina.

Ideja za organizaciju ovog festivala proizašla je iz Lopušinine strasti prema klasičnoj muzici i pijanizmu, koju je razvijala tokom studija na Muzičkoj akademiji na Cetinju.

„Uvijek sam željela da postoji pijanistički festival kod nas, koji bi promovisao klasičnu muziku i pružao podršku mladim talentima“, navela je Lopušina.

Istakla je da će fetsival okupiti neka od najvećih svjetskih imena klasične muzike, a da umjetnički direktor festivala, poznati španski pijanista Pablo Galdo, igra ključnu ulogu u dovođenju ovih renomiranih umjetnika u Crnu Goru.

„Pored takmičarskog dijela, festival će uključiti i master klasove koje će voditi svjetski poznati pijanisti poput i Cypriena Katsarisa i Gülsin Onay. Ovi časovi će pružiti mladim talentima priliku da uče od najboljih, dok će publika uživati u vrhunskim pijanističkim koncertima“, istakla je Lopušina.

Ukazala je da su cijene karata za koncerte su simbolične, što omogućava široj publici da uživa u ovom muzičkom događaju, a biće dostupne putem zvaničnog sajta festivala i društvenih mreža.

„Generalni pokrovitelji festivala su Ministarstvo kulture i medija Crne Gore, kao i Elektroprivreda Crne Gore, uz podršku ambasada Francuske i Turske. Zahvalni smo što su prepoznali vrijednost ovog festivala“, rekla je Lopušina.

Ona vjeruje da će festival postati tradicija i značajno doprinijeti kulturnom životu države.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

CNP: „Seviljski berberin“ očarao publiku

Nedjelja, 15.02.2026 | 17:46

Koncertno izvođenje opere Seviljski berberin Đoakina Rosinija, u režiji italijanskog reditelja Stefana Ferare, održano je sinoć na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta, čime je, kako se navodi u saopštenju, nacionalni teatar još jednom potvrdio snažan kontinuitet razvoja muzičko-scenske djelatnosti.

Folklorni ansambl KIC-a „Budo Tomović“ u junu slavi 80 godina rada, centralna proslava u Podgorici i turneja po svijetu

Subota, 14.02.2026 | 20:31

Folklorni ansambl KIC-a "Budo Tomović" obilježava 80 godina rada – centralna proslava održaće se 6. juna velikim koncertom u Podgorici, kao i turnejom po svijetu. Ipak, kako naglašava umjetnički rukovodilac ansambla, glavni izazov u radu im je nedostatak igrača.

Herceg Novi: Otvoren 57. Praznik mimoze, više hiljada Novljana i gostiju na spektakularnom početku fešte

Subota, 14.02.2026 | 10:01

Herceg Novi će narednih petnaest dana biti centar zabave i kulture u regionu, najavljeno je sinoć na otvaranju 57. Praznika mimoze. Zvaničan početak najveće novske fešte označen je festivalskom povorkom, predajom ključeva grada karnevalistima i „Novskim valcom“, a potom je više hiljada Novljana i gostiju zaplesalo uz hitove Gorana Karana i Nine Badrić, prenosi Media Biro.

Ako imate bend – ovo je vaš Prvi rif: Podgorica pokreće Festival srednjoškolskih bendova

Četvrtak, 12.02.2026 | 13:04

JU „Dječji savez“ Podgorica raspisao je Javni poziv za učešće na prvom Festivalu srednjoškolskih bendova Glavnog grada – „Prvi rif“, manifestaciji koja ima za cilj afirmaciju mladih muzičkih talenata i savremenog stvaralaštva.

Raspisan konkurs za književnu nagradu "Dragan Radulović" za 2025.

Srijeda, 11.02.2026 | 10:44

Sekretarijat za kulturu Glavnog grada otvorio je konkurs za Književnu nagradu „Dragan Radulović“, za knjigu koja je kao izuzetno ostvarenje u oblasti književnog stvaralaštva za djecu i mlade objavljena u prethodnoj godini. Konkurs je otvoren od danas do 11. marta 2026. godine.

Oko 2.000 radnika svakodnevno iz Albanije dolazi na posao u Crnu Goru

Utorak, 17.02.2026 | 11:47

Na dnevnom nivou iz susjedne Albanije, preko dva granična prelaza, Sukobin i Božaj, u Crnu Goru, u ranim jutarnjim satima uđe oko 2.000 radnika, koji se istog dana, posle podne vraćaju u Skadar i okolna mjesta. To je Primorskom portalu saopšteno iz Uprave policije.

Lazović: Najnovije rješenje o neradnoj nedjelji će još lakše pasti pred Ustavnim sudom

Utorak, 17.02.2026 | 11:41

Nakon što je parlament usvojio izmjene Zakona o unutrašnjoj trgovini, koji podrzumijeva neradnu nedjelju u trgovinama, u Uniji poslodavaca ocjenjuju da će takvo zakonsko rješenje biti podložnije osporavanju od Ustavnog suda nego prethodno.

Nivo vode u Tološima prijeti da ugrozi kuće, Spalević obišao kritična mjesta

Utorak, 17.02.2026 | 11:40

Mještani podgoričkog naselja Tološi ponovo upozoravaju na dugogodišnji problem plavljena terena, nakon obilnih padavina posljednjih dana, prenosi Portal RTV Podgorica.

Lindzi Von se vratila u SAD nakon liječenja u Italiji poslije pada u olimpijskom spustu

Utorak, 17.02.2026 | 11:34

Američka skijašica Lindzi Von vratila se danas kući u Sjedinjene Američke Države poslije nekoliko dana liječenja u bolnici u Italiji, nakon što je slomila ljevu nogu u spustu na Zimskim olimpijskim igrama u Milanu i Kortini.

Juventus u paklenoj atmosferi Istanbula, Krstovićeva Atalanta gostuje Dortmundu

Utorak, 17.02.2026 | 11:22

Juventus našeg Vasilija Adžića gostuje Galatasaraju na "Rams Parku" u Istanbulu, dok Atalantu Nikole Krstovića čeka dvomeč sa Borusijom Dortmund, koja je domaćin prvog meča.

Opozicija pita Mujovića hoće li reagovati: Na zgradi mjesne zajednice okačena trobojka

Utorak, 17.02.2026 | 11:00

Na zgradi Mjesne zajednice "Ubli" u Kučima, pored zastava Crne Gore i Podgorice, postavljena je trobojka.

Koprivica: Zahtjevi za smjenama čelnika bezbjednosnog sektora politički motivisani

Utorak, 17.02.2026 | 10:56

Potpredsjednik Vlade Momo Koprivica smatra da su zahtjevi za smjenama čelnika bezbjedonosnog sektora nakon bjekstva Miloša Medenice i tužiteljke Lidije Mitrović uglavnom politički motivisani, te da se mora raditi na sistemskim rješenjima. To je rekao u emisiji Link na RCG.

SEP podržao inicijativu o skraćenju mandata Skupštini Glavnog grada

Utorak, 17.02.2026 | 10:44

Stranka evropskog progresa (SEP) saopštila je da podržava inicijativu o skraćenju mandata Skupštini Glavnog grada, poručujući da su izbori najpoštenije rješenje.

Arsović: Ludilo i kršenje zakona u Glavnom gradu se nastavlja, nema reakcije gradonačelnika

Utorak, 17.02.2026 | 10:39

S obzirom na haos koji vlada u Glavnom gradu i državi, ne čudi činjenica da svako radi šta želi, pogotovo kada su političke i ideološke stvari u pitanju, kazao je Vladan Arsović, odbornika Demokratske partije socijalista (DPS) u Skupštini Glavnog grada.

Koprivica: Većina direktora koje je Bratić smijenila izabrani nezakonito

Utorak, 17.02.2026 | 10:33

Potpredsjednik Vlade Momo Koprivica komentarisao je u emisiji Link na RCG hapšenje bivše ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesne Bratić, i istakao da očekuje da postupak bude zakonit i nepristrasan, ali i da mjera određivanja pritvora i privođenje sa lisicama nije srazmjerna mjera, budući da se radi o ženi bez kriminalne prošlosti i mrlje u karijeri, koja je i univerzitetetska profesorica.