Srijeda, 14.08.2024 | 10:23
IZVOR: Kolektiv.me

EPCG potpisala Ugovor o ispunjenju nerealizovanih obaveza prema Opštini Plužine

Tehnički direktor Elektroprivrede Crne Gore Ljubiša Đurković i predsjednik opštine Plužine Slobodan Delić potpisali su danas u Nikšiću Ugovor o ispunjenju nerealizovanih obaveza prema opštini Plužine, nastalih po osnovu izgradnje HE „Piva“.




Foto: EPCG

Kako je saopšteno, obaveze EPCG prema Opštini Plužine su nastale po osnovu izgradnje tadašnje hidroelektrane „Mratinje“, a koja se nalazi na teritoriji opštine Plužine. Davne 1976. godine, izgrađena je betonska lučna brana, visine 220 m i vještačka akumulacija Piva, dužine oko 40 km i površine od preko 15000 km2.

Podsjećajući da je od 1976. godine potpisano više sporazuma o tome kako će tadašnje „Elektrane“, a potom Elektroprivreda Crne Gore, obeštetiti opštinu Plužine, Đurković je kazao da je ovaj Ugovor sistemska rezultanta svih pregovora prethodnih decenija, koji, međutim, definiše i rokove do kada će se realizovati projekti.

“EPCG pokazuje odgovornost prema opštini Plužine potpisivanjem ovakvog Ugovora i vjerujem da će isti biti realizovan”, kazao je Đurković.

Delić smatra da će realizacija ugovorenih projekata početi vrlo brzo, s obzirom na to da je rok za raspisivanje tendera za više projekata 30 dana.

“Punih 49 godina pregovaramo i vrijeme je da stavimo tačku. Plužine su već drugačija opština dosadašnjim realizovanim obavezama Elektroprivrede, a nakon ovih što smo usaglasili, vjerujem da ćemo zaustaviti migracione procese i pružiti građanima šansu da ostanu da žive u Pivi”, naglašava Delić.

Foto: EPCG

U saopštenju se navodi da su obaveze EPCG, precizirane ovim Ugovorom, sljedeće: finansiranje kružne saobraćajnice, faza 2; kolektor sa prečistačem otpadnih voda; nabavka drobiličnog postrojenja sa pratećom mehanizacijom (drobilica, platforma, separatori, bager, kamion); uređenje prostora u naselju prema DUP-u: uređenje prostora oko zgrada A1 – A4 i izrada parkinga, Sportski teren, uređenje prostora na Plužinskom brdu od hotela „Piva” prema restoranu „Sočica” (izvođenje radova je obaveza Opštine Plužine), uređenje i izgradnja servisne rampe (kolsko-pješački pristup) sa stepeništem iznad zgrade Fonda solidarnosti, prostora sa stepeništem oko zgrade Opštine Plužine, uređenje trga kod Opštine, pristup gradskom groblju sa parkiralištem, hortikulturno uređenje djelova naselja od kapele do administrativne zgrade opštine, kamp uz jezero.

Elektroprivreda preuzima obavezu eventualnih troškova eksproprijacije zemljišta.

“Realizacija Ugovora je planirana u dvije faze, čiji je redosled dat prema usaglašenim prioritetima koje je predložila Opština. EPCG se obavezuje da će preuzeti aktivnosti i za izradu projektne dokumentacije i reviziju. Takođe, da će tender za izgradnju Kružne saobraćajnice – faza II biti raspisan u roku od 30 dana od dana zaključenja Ugovora, kao i tender za nabavku drobiličnog postrojenja sa pratećom mehanizacijom (drobilica, platforma, separator, bager, kamion), tender za izradu projektno-tehničke dokumentacije za kolektor sa prečistačem otpadnih voda, dok je tender za izradu projektno-tehničke dokumentacije za uređenje prostora prema DUP-u, planiran u roku od 75 dana od dana zaključenja Ugovora. EPCG se, takođe, obavezuje da najkasnije do 20. decembra ove godine, dostavi izvještaj Opštini Plužine o realizovanim obavezama u toj godini”, saopšteno je iz EPCG.

Nadzorni tim će biti sastavljen od predstavnika obje ugovorne strane, uz vršioca stručnog nadzora koji bude angažovan, u skladu sa odredbama Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata.

“Nakon realizacije ovih projekata, EPCG neće više imati nikakvih obaveza prema Opštini Plužine po osnovu izgradnje HE „Piva”, zaključuju u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Dug opština preko 60 miliona eura: Herceg Novi, Budva i Ulcinj među najzaduženijim

Četvrtak, 07.05.2026 | 16:19

Prihodi svih crnogorskih opština u prvom kvartalu 2026. godine iznosili su 235,3 miliona eura, dok su rashodi dostigli 108,9 miliona eura, pokazuju podaci Ministarstva finansija o prihodima, rashodima i neizmirenim obavezama jedinica lokalne samouprave na dan 31. mart 2026. godine. Ukupan dug opština, odnosno neizmirene obaveze, iznosi 60,3 miliona eura.

Kuljača: Sreća za građane Budve što Lukom ne upravlja Opština

Četvrtak, 07.05.2026 | 14:38

Direktor Luke Budva Nemanja Kuljača optužio je predstavnike Opštine Budva da opstruišu rad i razvoj Luke, navodeći da lokalna uprava zabranjuje dopremanje robe i opreme, dok istovremeno, kako tvrdi, nema novca ni za plate i bavi se političkim obračunima umjesto interesima građana.

GP URA: Očekujemo podršku za Anketni odbor o Svetom Stefanu, javnost ima pravo na istinu

Četvrtak, 07.05.2026 | 12:45

Poslanici GP URA očekuju podršku kolega u Skupštini Crne Gore za predlog da se formira Anketni odbor, koji bi se bavio utvrđivanjem činjenica o zaključenju ugovora sa zakupcem Svetog Stefana, kompanijom Adriatic Propertis, i odlukom Vlade Crne Gore o poravnanju.

Avio linija Podgorica – Sofija neće biti uspostavljena tokom ljetnje turističke sezone

Četvrtak, 07.05.2026 | 08:48

Iako je IATA (International Air Transport Association) ljetnja sezona 2026. godine već počela, realno je očekivati da se avio linija Podgorica – Sofija neće uspostaviti tokom ove sezone budući da je za prodaju karata i sprovođenje marketinških aktivnosti potrebno najmanje tri mjeseca, saopšteno je Portalu RTV Podgorica iz Ministarstva saobraćaja.

Voli cijene za odličnu trgovinu

Četvrtak, 07.05.2026 | 08:06

Širok izbor proizvoda po super cijenama u svim Voli i Naš diskont marketima.

Kalač: BS-u smetaju četničke pjesme vojnika, ali ne i četnički vojvoda kojem služe u vlasti

Srijeda, 06.05.2026 | 21:12

  Ne znam zašto je Mirsad Nurković začuđen zbog četničkih pjesama nekih vojnika. Njegov koalicioni partner i predsjednik Skupštine, vojvoda Andrija Mandić, odavno javno baštini upravo takvu ideologiju i vrijednosni okvir. Zato ovakve pojave nijesu incident koji pada s neba, nego logična posljedica politike koja se godinama normalizuje sa samog vrha vlasti, kojoj Bošnjačka stranka danas bezpogovorno služi, kazao je predstavnik Evropskog saveza Alen Kalač.

Nezgoda na putu Podgorica-Cetinje, povrijeđene dvije osobe

Srijeda, 06.05.2026 | 21:33

Na putu Podgorica-Cetinje došlo je do saobraćajne nezgode, a najmanje dvije osobe su povrijeđene, pišu “Vijesti”.

Crnogorski pomorci dobro, imaju dovoljno vode i hrane

Srijeda, 06.05.2026 | 20:40

Crnogorsko Ministarstvo pomorstva u stalnom je kontaktu sa italijanskom kompanijom, čiji je brod Frančeska na kome su kapetan i još tri pomorca crnogorski državljani, zaplijenila Iranska revolucionarna garda.

Haos u svlačionici Reala pred El Klasiko: Valverde i Čuameni na ivci tuče

Srijeda, 06.05.2026 | 20:55

Puca po šavovima u svlačionici Real Madrida – kako prenosi Marka, došlo je do žestokog sukoba između Federika Valverdea i Aurelijena Čuamenija, koji je zamalo prerastao u fizički obračun.

„Youth 4smart Cetinje“ u završnici za UN nagradu: Projekat iz Crne Gore među najboljima na svijetu

Srijeda, 06.05.2026 | 20:15

Projekat „Youth 4smart Cetinje“, koji razvija crnogorski naučno-tehnološki hub epiSTEMe, ušao je u uži izbor za prestižnu nagradu Međunarodne telekomunikacione unije International Telecommunication Union. 

ANKETA: Da li podržavate omogućavanje dvojnog državljanstva dijaspori Crne Gore?

Četvrtak, 07.05.2026 | 19:13

Pitanje dvojnog državljanstva za dijasporu uvijek iznova otvora raspravu o odnosu Crne Gore prema građanima koji decenijama žive i rade u inostranstvu, ali i o njihovoj ulozi u ekonomskom i društvenom životu države.

Cetinjanin uhapšen zbog nasilničkog ponašanja: Konobara udario čašom u glavu

Četvrtak, 07.05.2026 | 18:48

Cetinjanin K.P. (32), za kojeg policija navodi da je pripadnik jedne organizovane kriminalne grupe, uhapšen je zbog sumnje da je sinoć u jednom ugostiteljskom objektu na Cetinju fizički napao zaposlenog i nanio mu povrede.

Haos u srpskom vaterpolu – nakon ostavke selektora, još 11 igrača otkazalo reprezentaciji

Četvrtak, 07.05.2026 | 18:39

Nastavlja se haos u vaterpolo savezu Srbije nakon izbora Slobodana Sora za predsjednika Saveza i njegovih izjava o uspjesima reprezentacije.

Kakvo značenje za vlasnike ima kada ih pas dodirne šapom

Četvrtak, 07.05.2026 | 17:54

Psi koriste šape iz više razloga za ponašanja poput tapšanja i guranja

Radoviću i Bakiću bronzane medalje

Četvrtak, 07.05.2026 | 18:55

Crnogorski parastonoteniseri Filip Radović i Luka Bakić u polufinalu, sa bronzanim medaljama, završili su nastup na čelendžeru u Laškom.    

DPS Kotor: Loši neimari naše sudbine zazidavaju i ono što su nam preci ostavili

Četvrtak, 07.05.2026 | 18:28

Nakon što su nedavno “sanirali” i “konzervirali” arheološko nalazište Carine kod Risna — na način o kojem stručna javnost još uvijek ćuti više nego što govori — lokalni neimari aktuelne vlasti krenuli su na jedno od najvrijednijih i ekonomski najisplatljivijih kulturnih dobara našega grada: kotorske bedeme, saopštili su iz Demokratske partije socijalista.

Đuričković: FK Budućnost je odgovornost svih nas, prodaja kluba sumnjivim ili anonimnim akterima nije rješenje

Četvrtak, 07.05.2026 | 18:15

Odbornik Evropskog saveza u Skupštini Glavnog grada Podgorica Miloš Đuričković poručio je da je stanje u FK Budućnost Podgorica alarmantno i optužio aktuelnu gradsku vlast da je klub dovela do ivice potpunog kraha.

Adžović: Počeli radovi na putu Tomaševo–Sokolac, raspisan konkurs za izgradnju škole u Nedakusima

Četvrtak, 07.05.2026 | 18:04

Ministarka javnih radova Majda Adžović danas je boravila u radnoj posjeti opštini Bijelo Polje, gdje je zajedno sa saradnicima obišla više infrastrukturnih projekata od značaja za ovaj region.

Krapović: Vojska Crne Gore neće biti ni fašistička ni partijska

Četvrtak, 07.05.2026 | 19:08

Ministar odbrane Dragan Krapović reagovao je na izjave reisa Islamske zajednice Rifata Fejzića, poručivši da mu je drago što je, kako navodi, odustao od tvrdnji da Vojska Crne Gore (VCG) može biti „fašistička organizacija“.

Upravni sud odbio tužbu CAAP za aerodrome

Četvrtak, 07.05.2026 | 17:41

Presudom Upravnog suda od 14. aprila ove godine, odbijena je tužba društva Corporación America Airports S.A. sa sjedištem u Luksemburgu, podnijeta protiv rješenja Komisije za koncesije Vlade Crne Gore od 1. septembra 2025. godine, saopšteno je iz te sudske instance. Podsjetimo, potencijalni koncesionar Aerodroma Crne Gore (ACG) je kompanija “Incheon International Airport Corporation” (IIAC).