Subota, 17.08.2024 | 10:24
IZVOR: N1

U ovoj zemlji dobijate kaznu zbog neurednog automobila!

Zbog neurednog automobila u Njemačkoj možete dobiti kaznu. U kom trenutku vaš lični haos postaje nečiji problem?




Foto: Ilustracija, Pixabay

U principu, naravno, možete ostaviti šta god želite u automobilu - uz nekoliko izuzetaka, na primjer, kada je jako vruće.

Ali ako morate da se probijete do sjedišta da biste vozili, ili ako glomazni i teški predmeti postanu stalna oprema u vašem automobilu, stvari postaju kritične, kaže advokat iz saobraćajnog prava iz Frankfurta.

Prema Zakonu o saobraćaju na putevima (StVO), teret, uključujući opremu za osiguranje tereta i opremu za utovar, mora biti postavljen i osiguran tako da ne sklizne, ne padne, otkotrlja se ili izazove buku koju je moguće izbjeći, čak i u slučaju naglog kočenja ili naglog izbjegavanja kretanja.

U suprotnom, predviđena je kazna upozorenja od 35 eura.

Takođe, je važno da vaš vid ili sluh ne ometaju teret ili otpad – u suprotnom biste mogli da se suočite sa kaznom od 10 eura ako vas uhvate.

Još je gore ako ne možete da dohvatite papučicu kočnice zbog nereda u prostoru za noge, ako je pedala za gas zaglavljena ili ako ne vidite ništa ispred prozora.

Ukoliko se tada dogodi nezgoda ili neko treće lice bude povrijeđeno, ugroženo ili čak samo uznemireno, može se primijeniti i krivični zakon. A pošto je vaš neuredan automobil doprinio nesreći, možda ćete čak morati da platite neku ili svu štetu.

Vaš automobil, takođe, treba da bude u dobrom stanju spolja, na primjer registarska tablica - prema članu 10. Pravilnika o registraciji vozila (FZV), registarska tablica ne smije biti reflektujuća, prekrivena ili prljava - uvijek mora biti lako čitljiva.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Navodni Medenica: Milane, ja ne razaram sektor bezbjednosti, već ga liječim od pošasti zvane Demokrate

Utorak, 10.03.2026 | 14:48

Na društvenim mrežama danas se pojavio još jedan snimak novodog Miloša Medenice koji je u bjekstvu. On je reagovao na jučeršnju izjavu predsjednika DNP-a Milana Kneževića koji je kazao da Miloš Medenica i Mirjana Pajković više razaraju sektor bezbjednosti nego kavački i škaljarski klan zajedno.

Dizel već poskupio za još 25 centi, država i dalje bez reakcije

Srijeda, 11.03.2026 | 08:30

Cijene naftnih derivata će porasti i za 14 dana, i to najmanje za isti iznos kao u utorak, kazao je "Danu" sekretar Udruženja naftnih kompanija (UNKCG) Draško Striković i dodao da i ukoliko dođe do smirivanja situacije na Bliskom istoku da cijene neće padati brzo kao što su porasle, već će to potrajati duži vremenski period.

EPCG podnijela krivičnu prijavu protiv šest osoba zbog štete od 5,8 miliona eura

Srijeda, 11.03.2026 | 08:10

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) podnijela je krivičnu prijavu Višem državnom tužilaštvu protiv šest osoba, zbog sumnje da se iza sudskog spora protiv kompanije krije pokušaj organizovanog izvlačenja višemilionske odštete.

Spajić: Svaki nastup u dresu sa državnim grbom nosi posebnu odgovornost, ali i snažnu podršku države i građana

Utorak, 10.03.2026 | 14:54

Dan reprezentacija obilježen je danas u organizaciji Ministarstvo sporta i mladih u sportsko-rekreativnoj zoni SC “Morača” – manifestacija posvećena promociji sporta i odavanju priznanja sportistima koji predstavljaju Crnu Goru na međunarodnoj sceni.

Porodica nestalog Vešovića apelovala: Molimo ribolovce i mještane da ukoliko primjete neki trag obavijeste policiju ili nas

Utorak, 10.03.2026 | 14:58

Danas je 25. dan potrage za nestalim Podgoričaninom Miljanom Vešovićem.

Proglašen najbolji grad na svijetu za 2026. godinu

Srijeda, 11.03.2026 | 14:33

Britanski magazin Time Out objavio je listu 50 najboljih gradova u 2026. godini, a prvo mjesto zauzeo je Melburn.

Sjednica Ustavnog suda o Sporazumu sa Emiratima odložena za 16. mart

Srijeda, 11.03.2026 | 14:23

Sjednica Ustavnog suda na kojoj će se razmatrati inicijative za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti Zakona kojim je potvrđen Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata odložena je za ponedjeljak, 16. mart. To piše u saopštenju Ustavnog suda.

Turković: Cijene nafte na svjetskom tržištu stabilne

Srijeda, 11.03.2026 | 14:16

Cijene nafte su već treći dan zaredom stabilne, nakon ogromnog skoka od prije nekoliko dana, saopštio je državni sekretar u Ministarstvu finansija, Tarik Turković.  

Ptičji grip: Uginulo više od 200 komada živine, slučaj iz Bijelog Polja prijavljen tužilaštvu

Srijeda, 11.03.2026 | 14:11

Veterinarska inspekcija u Bijelom Polju utvrdila je da su na dvije komercijalne farme u februaru zabilježena masovna uginuća živine, a da vlasnici o tome nijesu obavijestili nadležne službe, već su sami uklonili i zakopali uginule životinje.

Automobil udario u ogradu Bijele kuće, na mjestu incidenta velike policijske snage

Srijeda, 11.03.2026 | 14:10

Vozač je svojim vozilom udario u kapiju Bijele kuće u Vašingtonu, što je dovelo do velikog prisustva policije, a okolne ulice su privremeno zatvorene.    

Mujović: Siti kvart dobija modernu osnovnu školu

Srijeda, 11.03.2026 | 13:50

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović kazao je da je sa velikim zadovoljstvom primio vijest da je raspisaan tender za odabir izvođača radova na izgradnji osnovne škole u podgoričkom naselju Siti kvart.

Čarapić: Ne krši se procedura, opozicija je promijenila odnos prema EU integracijama

Srijeda, 11.03.2026 | 13:38

Poslanik Vasilije Čarapić iz Pokreta Evropa sad saopštio je da prilikom usvajanja zakona vezanih za evropske integracije nije došlo do kršenja skupštinske procedure, odgovarajući na kritike dijela opozicije zbog ubrzanog postupka.

Vuković: Nijesmo predložili Vladi ukidanje akciza na gorivo, pratimo situaciju

Srijeda, 11.03.2026 | 13:27

Ministarstvo finansija za sada nije predložilo Vladi ukidanje akciza na gorivo, što, prema riječima ministra finansija Novice Vukovića, ne znači da to neće uraditi u narednom periodu, u zavisnosti od situacije na tržištu.

Novi Zakon o slobodnim zonama stvara ozbiljne prepreke za poslovanje u barskoj luci

Srijeda, 11.03.2026 | 12:51

Novi Zakon o slobodnim zonama ozbiljno ugrožava poslovanje i konkurentnost barske luke jer uvodi ograničenja i zabrane za zakonite logističke aktivnosti, upozoravaju Port of Adria, brodari MSC i CMA, kao i špediterske kompanije.

Mugoša: 35. put ste nas izigrali, sa vama više dogovora oko bilo čega nema

Srijeda, 11.03.2026 | 12:36

Juče se pokazalo se da je nastavljeno sa praksom kršenja Poslovnika, koji nije interni dokument već ustavna kategorija, kazao je na početku današnjeg skupštinskog zasijedanja poslanik SD-a Boris Mugoša.