Utorak, 27.08.2024 | 10:31
IZVOR: kolektiv.me

Spajić: Očekujemo PUNU AKTIVNOST novih ambasadora i konkretizaciju saradnje

Crna Gora će biti daleko bolje zastupljena širom svijeta jačanjem diplomatske mreže, što je od posebne važnosti u finalnoj fazi pregovora sa EU, ali i u aktuelnoj geopolitičkoj situaciji, ocijenjeno je na sastancima predsjednika Vlade Milojka Spajića sa četiri nova ambasadora, koji stupaju na dužnost.




Foto: Vlada Crne Gore/Đ.Cmiljanić

“Predsjednik Vlade i ambasador Jovan Mirković saglasni su da su Sjedinjene Američke Države ključni partner Crne Gore i pokretačka snaga za brojne procese prema Zapadu, te da dvije države imaju odlične odnose”, saopšteno je iz Kabineta Spajića.

Posebno je istaknuta važnost kontinuirane podrške na polju vladavine prava, a potencirana je i mogućnost jačanja ekonomske saradnje, koja bi trebalo da bude konkretizovana kroz formu Ekonomskog dijaloga.

“U fokusu ambasadora Mirkovića u Vašingtonu, kako je naglašeno, biće funkcionalnost digitalnih servisa u Crnoj Gori, poput Gugla, Vikipedije, Pejpala, privlačenje brojnih američkih kompanija, te saradnja na polju obrazovanja i nauke. Kako je ocijenjeno, to što je Crna Gora ekološka država, treba da bude promotivni adut u diplomatiji, ali i razvojna šansa za Crnu Goru”, dodaje se u saopštenju.

Tokom razgovora sa novim ambasadorom u Budimpešti Čedomirom Fuštićem, posebno je istaknuta važnost dobrih odnosa sa Mađarskom, koja predsjedava Evropskom unijom.

“U kontekstu uspješnog završetka evropske integracije, zatvaranje poglavlja već tokom mađarskog predsjedavanje biće u vrhu agende, a na tom fonu novi ambasador će imati bitnu ulogu. Apostrofirana je i važnost što skorije zvanične posjete premijera Spajića Mađarskoj, a pripreme za sastanak sa najvišim mađarskim zvaničnicima, biće u fokusu ambasadora Fuštića”, navodi se u saopštenju.

Veliku podršku na evropskom putu Crna Gora ima i od Slovenije, a novi ambasador u Ljubljani, Dragan Tufegdžić poručio je da želi da unaprijedi odlične bilateralne odnose dvije zemlje. Bilo je riječi o brojnim mogućnosti da se iskustva Slovenije u integracionom procesu iskoriste kako bi Crna Gora postala prva naredna članica EU, do 2028. Razgovaralo se i o mogućnosti jačanja ekonomske diplomatije, što bi trebalo da dovede i do većeg broja investicija z Slovenije.

Foto: Vlada Crne Gore/Đ.Cmiljanić

“Tokom razgovora premijera i novog ambasadora u Sjevernoj Makedoniji Zorana Miljanića ocijenjeno je da se očekuje najbliža moguća saradnja dvije bliske i prijateljske zamlje. Velike šanse za unapređenje saradnje su, kako je istaknuto, na polju ekonomije, posebno turizma”, ističe se u saopštenju.

Zbog toga, smatra Miljanić, hitno treba raditi na uspostavljanju aviolinije na relaciji Crna Gora – Sjeverna Makedonija, a poručuje da već ima spremnih projekata za investicije u turizmu, poljoprivredi.

Premijer Spajić poručio je da Vlada očekuje punu aktivnost sa ambasadorskih mjesta na najvišem nivou u državama u kojima će predstavljati Crnu Goru, kako bi brojne ideje na različitim poljima saradnje u narednom periodu bile i realizovane.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Mandić prisustvovao svečanoj dodjeli nagrade „Teodor Hercl“ u Njujorku

Utorak, 11.11.2025 | 18:29

U pitanju je jedno od najznačajnijih priznanja Svjetskog jevrejskog kongresa, koje se uručuje ličnostima koje su dale izuzetan doprinos promociji ljudskih prava, međuvjerskog dijaloga i podrške Izraelu, saopštio je kabinet šefa parlamenta. 

Odbor predložio Popovića za senatora DRI, opozicija opet napustila salu

Utorak, 11.11.2025 | 17:43

„Došli smo u situaciju koja do sad nije viđena u istoriji Skupštine, da Odbor predloži kandidata a da kandidat odustane. Smatram da je proces nepovratno ukaljan i da ne može biti nastavljen na ovaj način i da mi da bi sačuvali dignitet Skupštine i DRI moramo ovo da ponovimo“, kazao je poslanik URE Miloš Konatar

Spajić pisao premijeru Saudijske Arabije: Ambasada Crne Gore u Rijadu već početkom 2026. godine

Utorak, 11.11.2025 | 16:14

Do imenovanja ambasadora, Crna Gora će imenovati otpravnika poslova u Ambasadi Crne Gore u Rijadu početkom 2026. godine, poručio je premijer Milojko Spajić u pismu koje je danas uputio prestolonasljedniku i predsjedniku Vlade Kraljevine Saudijske Arabije Muhamedu bin Salmanu.

UŽIVO Šaranović: KOSOVSKA strana informisala da nijesu otkrili ko je pucao na granici

Utorak, 11.11.2025 | 14:21

Skupštinsko zasjedanje nastavlja se danas, a na pitanja poslanika odgovara ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.

Spajić: Crna Gora PREDVODI proces ujedinjenja Zapadnog Balkana sa EU

Utorak, 11.11.2025 | 13:46

Premijer Milojko Spajić rekao je da Crna Gora ne samo da prednjači u evropskim integracijama, nego i predvodi proces ujedinjenja Zapadnog Balkana sa EU, prenosi TVCG.

Udruženje estradnih umjetnika i izvođača: TO Podgorica ponižava domaće muzičare

Utorak, 11.11.2025 | 11:30

Udruženje estradnih umjetnika i izvođača Crne Gore saopštio je da je razočarano odlukom Turističke organizacije Podgorice da sa spiska izvođača za novogodišnji pazar budu "gotovo u potpunosti isključeni crnogorski muzičari".

Uprava za nekretnine: OMOGUĆENO elektronsko plaćanje administrativnih taksi i naknada

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 19:35

Iz Uprave za nekretnine obavijestili su građane i pravna lica da je omogućeno elektronsko plaćanje administrativnih taksi i naknada za usluge Uprave za nekretnine na portalu ePlaćanje.

Subotić: Neradna nedjelja donijela dobit svima – radna bi bila korak unazad

Utorak, 11.11.2025 | 13:58

Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) ocijenila je da bi uvođenje radne nedjelje u trgovinama predstavljalo korak unazad u zaštiti radničkih prava.

Bezosova raketa Nju Glen ponovo odložena: Novi pokušaj u srijedu

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 21:14

Kompanija Blue Origin, čiji je vlasnik milijarder Džef Bezos, ponovo je odložila lansiranje svoje rakete Nju Glen zbog loših vremenskih uslova i tehničkih problema u Kejp Kanaveralu na Floridi.

Završeno suđenje Bratić, presuda u roku od 30 dana

Utorak, 11.11.2025 | 13:32

Osnovnom sudu u Podgorici završeno je jutros suđenje u predmetu koji se tiče tužbe države protiv bivše ministarke prosvjete Vesne Bratić, piše Pobjeda. Sudija Nikola Bošković donijeće presudu u roku od 30 dana.

Povreda i tenzije: Jamal VAN tima za odlučujuće mečeve Španije

Utorak, 11.11.2025 | 19:13

Mladi fudbaler Lamin Jamal neće biti u sastavu španske reprezentacije za predstojeće kvalifikacione mečeve protiv Gruzije i Turske, potvrđeno je iz Fudbalskog saveza Španije, zbog povrede koja zahtjeva odmor od najmanje sedam dana.

"Čistoća": Korisnici da PRIJAVE svaku PROMJENU koja može uticati na obračun i visinu računa

Utorak, 11.11.2025 | 18:59

Podgoričko gradsko preduzeće "Čistoća" saopštenjem je obavijestilo sve korisnike usluga da su, u skladu sa važećim propisima (Odluka o održavanju čistoće, Služeni list Crne Gore - opštinski propisi 09/20, član 18), dužni prijaviti svaku promjenu koja može uticati na obračun i visinu računa za usluge odvoza komunalnog otpada (promjenu vlasništva nad objektom, adrese, vrste objekta, poslovne aktivnosti i slično).

Bivši trener Rafe Nadala hvali Đokoića: Siner je brz, ali Nole kompletniji

Utorak, 11.11.2025 | 18:57

Toni Nadal, bivši trener i stric španskog tenisera Rafe Nadala, izjavio je da je Novak Đoković kompletniji igrač od Janika Sinera, koji već dvije godine igra na izuzetnom nivou.

Podignuta optužnica protiv uhapšenog lidera opozicije i gradonačelnika Istanbula

Utorak, 11.11.2025 | 18:44

U danas objavljenoj optužnici zatvorenom gradonačelniku Istanbula Ekremu Imamogluu na teret se stavljaju 142 krivična djela vezana za korupciju i organizovani kriminal, za koja su zaprijećene duge zatvorske kazne, prenijeli su turski mediji.

Mandić prisustvovao svečanoj dodjeli nagrade „Teodor Hercl“ u Njujorku

Utorak, 11.11.2025 | 18:29

U pitanju je jedno od najznačajnijih priznanja Svjetskog jevrejskog kongresa, koje se uručuje ličnostima koje su dale izuzetan doprinos promociji ljudskih prava, međuvjerskog dijaloga i podrške Izraelu, saopštio je kabinet šefa parlamenta. 

Odbor predložio Popovića za senatora DRI, opozicija opet napustila salu

Utorak, 11.11.2025 | 17:43

„Došli smo u situaciju koja do sad nije viđena u istoriji Skupštine, da Odbor predloži kandidata a da kandidat odustane. Smatram da je proces nepovratno ukaljan i da ne može biti nastavljen na ovaj način i da mi da bi sačuvali dignitet Skupštine i DRI moramo ovo da ponovimo“, kazao je poslanik URE Miloš Konatar

Dalas uručuje otkaz čovjeku koji je trejdovao Luku Dončića

Utorak, 11.11.2025 | 17:28

Nik Herison poslije nešto više od četiri sezone završava misiju kao generalni menadžer Dalas Maveriksa, javljaju američki insajderi. 

KRAJ JEDNE ERE: Ronaldo najavio OPROŠTAJ od Mundijala

Utorak, 11.11.2025 | 16:56

Kristijano Ronaldo potvrdio je da će Svjetsko prvenstvo 2026. godine biti njegovo posljednje takmičenje na toj sceni.

Bivšem šefu kriminalističke policije ZADRŽAVANJE do 72 sata zbog sumnje u šverc cigareta

Utorak, 11.11.2025 | 16:54

Bivšem šefu kriminalističke policije u Rožajama, S.H,, koji je juče uhapšen pod sumnjom da je povezan sa švercom cigareta, danas je, nakon saslušanja u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT), određeno zadržavanje do 72 sata. Ista odluka donesena je i za njegove sugrađane A.M. i nekadašnjeg policajca D.K., koji su takođe uhapšeni juče po nalogu SDT-a.

Spajić pisao premijeru Saudijske Arabije: Ambasada Crne Gore u Rijadu već početkom 2026. godine

Utorak, 11.11.2025 | 16:14

Do imenovanja ambasadora, Crna Gora će imenovati otpravnika poslova u Ambasadi Crne Gore u Rijadu početkom 2026. godine, poručio je premijer Milojko Spajić u pismu koje je danas uputio prestolonasljedniku i predsjedniku Vlade Kraljevine Saudijske Arabije Muhamedu bin Salmanu.