Petak, 30.08.2024 | 12:54
IZVOR: cdm.me

Pokret penzionera: Dolazimo ispred Ustavnog suda da pitamo za naša prava

Pokret penzionera Crne Gore obilježava dvije godine od osnivanja i pokretanja prvih najvećih protesta u Crnoj Gori, koji su se se održavali u Bijelom Polju zbog teške ekonomske situacije penzionera, a koji su rezultirali povećanje najnižih penzija u Crnoj Gori, saopštili su iz ovog pokreta.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Kako navode, danas nakon dvije godine penzioneri se i dalje nalaze u teškoj ekonomskoj situaciji jer su se cijene za dvije godine utrostručile.

,,Pokret penzionera se ovih dana sprema da sa svojim članovima pokreta sa sjevera Crne Gore, odu ispred Ustavnog suda Crne Gore koji preko dvije godine drži u fioci inicijativu za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti Zakona za ostvarivanje prava na finansijsku podršku licima koja su bila zaposlena u privrednim društvima u sektoru rudarske i metalske industrije, Zakon koji krši Ustavom zagarantovana prava građana i građanki sa sjevera Crne Gore, jer ih je stavio u neravnopravan položaj“, dodali su iz Pokreta penzionera.

Kako su kazali u ovom pokretu, tadašnji Zakon koji su predložili na štetu bivših radnika sa sjevera, sadašnji predsjednik države Crne Gore i bivši ministar ekonomije Jakov Milatović, kao i sadašnji predsjednik Vlade i bivši ministar finansija Milojko Spajić, zakon je predvidio samo podršku licima koja su bila zaposlena u privrednim društvima rudarskometalske industrije i kojima je prestao radni odnos uvođenjem stečaja, dok za ostala lica koja su bila zaposlena u privrednim društvima u drugim sektorima, a imaju iste uslove, pomenuti zakon nije važio, a što je kršenje Ustava Crne Gore i stavljanje bivših radnika sa sjevera u neravnopravan položaj .

Dakle, zakon ne važi za lica kojima je prestao radni odnos uvođenjem stečaja u preduzećima u čijoj vlasničkoj strukturi je bila država, a koja su iz drvoprerađivačkog sektora, građevinskog, tekstilnog, obućarskog i drugih.

NVO Euromost iz Bijelog Polja, NVU Manjinski akcionari AD Gornji Ibar iz Rožaja i NVO Radnik iz Bijelog Polja, kako su kazali “podnijeli su prije dvije godine Ustavnom sudu Crne Gore inicijativu za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti Zakon o ostvarivanju prava na finansijsku podršku licima koja su bila zaposlena u privrednim društvima u sektoru rudarske i metalske industrije, jer se ovim Zakon krši Ustavom zagarantovana prava građana i građanki jer ih je stavio u neravnopravan položaj”.

17.februara 2022.godine, kako kažu iz Pokreta penzionera, Ustavni sud je zatražio mišljenje na podnijetu inicijativu od strane Ministarstva za ekonomski razvoj pod brojeme 04-101/2 i na taj zahtjev ovo Ministarstvo je dostavilo svoje mišljenje.

“Sobzirom da je od tada prošlo dvije godine dana, a Ustavni sud Crne Gore je nekoliko puta ignorisao dopise podnosilaca,  razlog je da se okupe ispred Ustavnog suda u Podgorici gdje će zatražiti Odluku od istog, naveli su iz Pokreta penzionera Crne Gore”, zaključuje se u saopštenju.

Pokret Penzionera Crne Gore

Predsjednik, Svetozar Čabarkapa

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić: Pozvao sam Lava XIV da bude prvi papa koji će posjetiti Crnu Goru

Nedjelja, 18.05.2025 | 16:00

Čestitao sam papi Lavu XIV u ime katolika Crne Gore kao i svih građana Crne Gore, uz želju da njegova služba donese mir i nadu cijelom svijetu, napisao je na X mreži premijer Milojko Spajić.

Papa će se sastati sa Zelenskim u Vatikanu

Nedjelja, 18.05.2025 | 15:56

Papa Lav XIV primiće danas ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, koji je prisustvovao njegovoj inauguracionoj misi, saopšteno je iz Vatikana.

Golubović OSTAJE u PRITVORU

Nedjelja, 18.05.2025 | 14:30

Vijeće Višeg suda u Podgorici odbilo je žalbu branilaca na odluku sudije za istrage kojom je njihovom branjeniku- penzionisanom službeniku Agencije za nacionalnu bezbjednost Dušku Golubović određen pritvor do 30 dana.

UHAPŠEN strani državljanin u Podgorici, PRONAĐENA eksplozivna naprava u stanu

Nedjelja, 18.05.2025 | 14:01

Državljanin Azerbejdžana uhapšen je  u Podgorici.

U Nikšiću sinoć racije, KONTROLISANO više od 500 osoba, UHAPŠENO operativno interesantno lice

Nedjelja, 18.05.2025 | 13:05

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti “Zapad“ – Odjeljenja bezbjednosti Nikšić su uz angažovanje pripadnika Posebne jedinice policije u noći između 17. i 18. maja, u vremenskom periodu od 21 do jedan sat, sproveli aktivnosti prilikom kojih je izvršena kontrola lica, vozila i pregled gostiju u više ugostiteljskih objekata u Nikšiću i tom prilikom lišeno slobode operativno interesantno lice, podnijeta prekršajna prijava zbog opojnih droga, pronađena opojna droga kokain, pronađen i oduzet nož, sprej sa nadražujućim dejstvom, baklje, elektrošoker.

Papa će se sastati sa Zelenskim u Vatikanu

Nedjelja, 18.05.2025 | 15:56

Papa Lav XIV primiće danas ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, koji je prisustvovao njegovoj inauguracionoj misi, saopšteno je iz Vatikana.

EU uvodi nove vozačke dozvole: Fizičke kartice odlaze u prošlost, sve će biti sačuvano na telefonu

Nedjelja, 18.05.2025 | 15:39

Nova direktiva o vozačkim dozvolama olakšava živote ljudi.  

Bokan: U narednih sedmicu ili dvije ću donijeti odluku o kandidaturi

Nedjelja, 18.05.2025 | 15:35

Iako se činilo da bi Dragan Kadić mogao da bude jedini kandidat za novog predsjednika Košarkaškog saveza Crne Gore, trka za čelnu poziciju mogla bi da dobije još jednog kandidata. Naime, Dragan Bokan, predsjednik Budućnost Volija, nakon što se i njegovo ime pominjalo proteklih dana, potvrdio e da razmišlja o kandidaturi, jer, kako kaže, ima podršku od značajnog broja klubova…

Ana Ivanović i Švajnštajger predali papire za RAZVOD BRAKA?

Nedjelja, 18.05.2025 | 14:47

Prema pisanju njemačkih medija, bivša srpska teniserka Ana Ivanović (37) i njen još uvijek zakoniti suprug, proslavljeni njemački fudbaler Bastijan Švajnštajger (40), predali su zvanična dokumenta za brakorazvodnu parnicu, javlja austrijski "Krone".

POZNAT raspored: Budućnost i Zvezda ukrštaju snage u ovim terminima

Nedjelja, 18.05.2025 | 14:23

Košarkaši Budućnost Volija misiju osvajanja Admiralbet ABA lige nastavljaju narednog ponedjeljka, 26. maja.

Iskoristite LIST ŠARGAREPE na najbolji način: Ima vrlo dobra svojstva po zdravlje

Nedjelja, 18.05.2025 | 14:13

Pazite na zdravlje u svakom trenutku.

UHAPŠEN strani državljanin u Podgorici, PRONAĐENA eksplozivna naprava u stanu

Nedjelja, 18.05.2025 | 14:01

Državljanin Azerbejdžana uhapšen je  u Podgorici.

Odžić: Čik nek Joanikije sad PODRŽI studente u Beogradu, gazda Vučko odmah DISCIPLINUJE

Nedjelja, 18.05.2025 | 13:50

Čik nek Joanikije sad podrži studente u Beogradu ako mu basta, poručio je zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.

Džejla Ramović o navodnoj ROMANSI - Super mi je da me povezuju s tako DIVNIM DEČKOM

Nedjelja, 18.05.2025 | 13:35

Pjevačica  Džejla Ramović osvrnula se na navode da je ljubavnoj vezi s muzičarem Bojanom Cvjetićaninom koji je radio na njenom novom hitu "Bol".

MANS: Premijer Spajić da saopšti javnosti ko su, pored Alabara, ostali PRIVILEGOVANI investitori

Nedjelja, 18.05.2025 | 13:21

Tražimo da premijer Milojko Spajić javnosti jasno saopšti ko su drugi investitori, pored Mohameda Alabara, sa kojima je pregovarao u vezi sa projektima koji treba da budu realizovani kroz Sporazum sa Emiratima, saopštili su iz MANS-a.