Nedjelja, 01.09.2024 | 08:03
IZVOR: nova.rs/rtcg.me

Od danas NOVA PRAVILA na evropskim aerodromima

Ako letite bilo gdje u Evropi u septembru, trebalo bi da se upoznate sa nekim novim pravilima koja stupaju na snagu na aerodromima Evropske unije ovog vikenda.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Evropska komisija je dovela u pitanje pouzdanost skenera nove generacije na aerodromima EU i pozvala na privremenu obnovu prethodnog modela, piše Irish Examiner.

To znači da će se aerodromi koji koriste nove C3 skenere - koji obično omogućavaju putnicima da ostave tečnosti i elektronske predmete u torbama dok se skeniraju i koji su uklonili potrebu za ograničenjem od 100 ml za svaku tečnost, aerosol ili gel - vratiti na starije metode.

Efikasnost novih skenera dovedena je u pitanje tehničkim izvještajem koji je Komisija poslala Evropskoj konferenciji civilnog vazduhoplovstva prošlog maja, u kojem se navodi da ne mogu da garantuju pouzdanost skenera za posude kapaciteta većeg od 330 ml.

Od danas, aerodromi koji koriste C3 skenere moraće da se vrate na tradicionalne rendgenske aparate, što može izazvati kašnjenja na nekim aerodromima, napominje Tportal.hr.

Komisija tu mjeru opisuje kao „privremenu“, ali nije navela krajnji datum do kojeg će važiti. Međunarodni savjet evropskih aerodroma (ACI) opisuje promjene pravila kao veliku prepreku i za putnike i za aerodrome.

“Oni aerodromi koji su rano usvojili ovu novu tehnologiju su ozbiljno kažnjeni i operativno i finansijski”, kaže Olivije Jankovec, generalni direktor ACI EUROPE.

Odluku da investiraju i ugrade skener C3 donijeli su u dobroj namjeri, na osnovu činjenice da je EU dala zeleno svjetlo ovoj opremi bez ikakvih ograničenja. Odluka da se sada uvedu značajna ograničenja na njihovu upotrebu dovodi u pitanje povjerenje koje industrija može da ukaže u trenutni sistem sertifikacije EU za opremu za bezbjednost u vazduhoplovstvu. Moramo da učimo iz ove situacije i da obezbijedimo da sistem sertifikacije EU obezbedi neophodnu pravnu sigurnost i operativnu stabilnost u napredovanju”.

Šta to znači za moj prtljag?

Vratili smo se, nažalost, bocama od 100 ml u zatvorenim plastičnim kesama i vađenju elektronskih uređaja za skeniranje.

Ako putujete kroz aerodrom koji ima C3 skenere, i dalje bi trebalo da spakujete svoj ručni prtljag na isti način kao prije nekoliko godina. Dakle, nema velike kreme za sunčanje, a bocu parfema ako je veća od 100 ml ostavite kod kuće ili je spakujte u kofer koji čekirate, prenosi Nova.rs.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Bajo
01.09.2024 10:41

Od danas putujem samo autobusom .

3 0

Stiže super El Ninjo - Evo koja godina bi potencijalno mogla da bude NAJTOPLIJA u istoriji mjerenja

Subota, 22.08.2026 | 17:47

Američki meteorolozi upozoravaju na snažan El Ninjo koji bi, prema prognozama, mogao da bude najjači u istoriji mjerenja i dodatno podigne globalne temperature. Fenomen bi mogao da donese ekstremne vremenske prilike širom svijeta, a 2027. godina mogla bi da obori rekord iz 2024. i postane najtoplija godina do sada.

Sipali ste POGREŠNO GORIVO u rezervoar automobila? Evo šta treba da uradite

Subota, 22.08.2026 | 11:38

Sipanje pogrešnog goriva jedna je od onih grešaka koje mogu da se dogode svakome. Dovoljni su umor, žurba ili trenutak nepažnje, a posledice mogu ići od relativno bezazlenih do veoma skupih.

Crna Gora ponudila Srbiji pomoć u gašenju požara

Petak, 21.08.2026 | 21:11

Crna Gora je ponudila Srbiji pomoć u gašenju požara koji su zahvatili više područja te zemlje, saopšteno je iz Vlade.

Mujović: Raspisan javni poziv za novi izgled Trga nezavisnosti

Petak, 21.08.2026 | 21:04

Glavni grad raspisao je javni poziv za izradu idejnog rješenja uređenja Trga nezavisnosti, sa ciljem da centralni gradski trg dobije savremeniji, reprezentativniji, zeleniji, pristupačniji i funkcionalniji izgled, saopštio je gradonačelnik Podgorice Saša Mujović.

Glavni grad izdvaja po 50 EURA za podgoričke prvake

Petak, 21.08.2026 | 17:40

Istog dana počinje i prijava za pomoć namijenjenu djeci osnovnoškolskog uzrasta čiji su roditelji korisnici materijalnog obezbjeđenja.

Sunčano i vrelo, ali ne svuda: Subota donosi ove temperature

Petak, 21.08.2026 | 15:38

U subotu nas očekue pretežno sunčano vrijeme uz slab do umeren razvoj oblačnosti u kontinentalnim oblastima tokom dana, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Stabilno i uspješno poslovanje Grupe Triglav u prvom polugodištu 2026.

Petak, 21.08.2026 | 15:27

Grupa Triglav na polugodištu potvrđuje svoju prognozu godišnjeg poslovnog rezultata za 2026. godinu.

Nikšić: Uhapšen član organizovane kriminalne grupe

Petak, 21.08.2026 | 15:13

Nikšićka policija uhapsila je člana organizovane kriminalne grupe (OKG)- M.N.(27) iz Nikšića.

Pojačane kontrole na auto-putu i magistralama: MUP objavio raspored za tri dana

Petak, 21.08.2026 | 15:03

U okviru kampanje „Živi, ne žuri“, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Uprava policije će tokom današnjeg dana i za vikend vršiti pojačani nadzor saobraćaja na putnim pravcima širom Crne Gore, sa ciljem prevencije saobraćajnih nezgoda, smanjenja broja najtežih saobraćajnih prekršaja i podizanja nivoa bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju.

Trikovi kako da prepoznate kvalitetan hljeb u prodavnici

Petak, 21.08.2026 | 14:49

Mnogi vjeruju da je hljeb od više vrsta žitarica automatski zdraviji od bijelog ili integralnog, ali naziv na pakovanju ne otkriva cijelu priču.