Utorak, 03.09.2024 | 15:15
IZVOR: Kolektiv.me

"Vratiti pravo zaposlenima da ukoliko to žele ostanu na tržištu rada do 67 godine"

Povodom Predloga zakona o izmjenama i dopuni Zakona o radu kojim je, pored ostalog, predloženo vraćanje starosne granice za prestanak radnog odnosa sa 66 na 67 godina života za zaposlene u realnom sektoru, Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) upućuje javni apel svim poslanicima/cama u Skupštini Crne Gore da glasaju za predloženu izmjenu i time iskažu odgovornost prema hiljadama naših građana/ki koji žele (isključivo svojom voljom) da ostanu na tržištu rada do 67 godine života radi zaštite svog i ekonomsko-socijalnog položaja svojih porodica.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Podsjećaju da se u konkretnom slučaju ne radi o povećanju starosne granice za odlazak u penziju (sa čim se najviše špekuliše), jer se ta granica uređuje Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju i trenutno iznosi 65 godina kako za žene, tako i za muškarce.

“Zakon o radu, za čiju se izmjenu zalažemo, ne propisuje uslove za sticanje prava na starosnu penziju osiguranika. Odredba zakona o kojoj je u konkretnom slučaju riječ, isključivo, propisuje uslove kada zaposlenom, bez obzira na njegovu ili volju poslodavca, radni odnos mora prestati po sili zakona”, tsoji u saopštenju u USSCG.

Dakle, ističu, predloženom izmjenom Zakona o radu omogućava se zaposlenima da, isključivo ukoliko oni to žele, mogu ostati na tržištu rada do navršene 67 godine života.

“Ukoliko, pak, ne žele da ostanu na tržištu rada, zaposleni mogu prije navršenih 67 godina života, sticanjem potrebnih uslova, ostvariti Ustavom i zakonom garantovano pravo na penziju”, dodaju iz USSCG.

U cilju potpunog informisanja poslanika/ca u Skupštini Crne Gore naglašavaju da je predložena norma rezultat 100 odsto kompromisa socijalnih partnera postignutog kroz skorašnji proces izrade izmjena i dopuna Zakona o radu, i zapravo je potvrda kompromisa koji je postignut još 2020. godine kada je stupio na snagu novi Zakon o radu.

Podsjećaaju ova norma, koja je dakle i 2020. godine bila kompromis socijalnih partnera, izmijenjena je bez konsultacije sa istima od strane većine poslanika/ca u Skupštini Crne Gore 2021. godine kada je na hiljade naših kolega/ca bilo prinuđeno da, bez prethodne najave i upozorenja, napusti tržište rada uprkos svojim kreditnim zaduženjima, potrebama, ličnim i profesionalnim planovima.

“Istovremeno, snižavanjem starosne granice za prestanak radnog odnosa po sili zakona sa 67 na 66 godina na naprijed pomenuti način napravljena je svojevrsna diskriminacija prema zaposlenima u realnom sektoru u odnosu na državne i lokalne službenike i namještenike koji u skladu sa posebnim zakonima mogu da, ukoliko to žele, rade do navršenih 67 godina života. Osim tog, ukoliko se ne usvoji predložena izmjena Zakona o radu, hiljade naših kolega/ca koji su uzeli dugoročne kredite planirajući da će da rade 67 godine, biće primorani da jednu godinu vraćaju te kredite od penzije, što podrazumijeva duplo manje primanje u odnosu na zaradu, pa samim tim i dovođenje u težak ekonomsko-socijalni položaj”, navodi USSCG.

Javna je, kažu, tajna da je starosna granica za prestanak radnog odnosa po sili zakona snižena sa 67 na 66 godina života iz političkih razloga, jer za takvo postupanje i nije bilo nijednog valjanog obrazloženja.

“Svih prethodnih godina, pa i danas, brojne kolege/ce obraćaju se USSCG sa pitanjem kada će se ova norma vratiti u pređašnje stanje i zaista je krajnje vrijeme da se zaposlenima vrati alternativa koju su imali, a koja im je otvarala veće životne mogućnosti”, ističe USSCG.

Prema njihovim riječima, davanjem mogućnosti zaposlenima da sami biraju da li će otići u penziju sa sticanjem uslova koje propisuje Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju ili će nastaviti da rade do sticanja uslova za prestanak radnog odnosa po sili zakona u skladu sa Zakonom o radu, trebalo bi cijeniti kao benefit, što jeste.

“Ovaku mogućnost ponajmanje bi trebalo vezivati za političke interese i namjeru da se određenim javnim funkcionerima, kako se to u javnosti prikazuje, omogući duži ostanak na funkcije. USSCG se preko jedne decenije zalaže za uvođenje sistema odgovornosti na svim nivoima koji bi, da su primjenjivani, svakog neodgovornog pojedinca koji radi na štetu društva i Budžeta, sankcionisali i udaljili sa funkcije koju obavlja, bez obzira na uslove za sticanje prava na penziju i/ili uslove za prestanak radnog odnosa po sili zakona”, dodaje USSCG.

Sa druge strane, ističe USSCG, ovu temu nikako ne bi trebalo povezivati sa nemogućnošću mladih da pristupe tržištu rada jer njihove starije kolege/ce, kako se često navodi ne žele da napuste svoje radno mjesto.

“Pristup mladima tržištu rada u Crnoj Gori ograničen je prvenstveno postojanjem nepotizma i kronizma što potvrđuju i brojna istraživanja rađena na temu zapošljavanja i zaposlenosti. Otvaranje novih i sigurnih radnih mjesta uz obezbjeđivanje dostojanstvenih zarada ali posebno dostojanstvenih uslova života (stambena politika, socijalna zaštita, briga o djeci…) jedini su preduslov većeg zapošljavanja mladih i njihovog ostanka u Crnoj Gori. Osim toga, veći doprinos zapošljavanju mladih bio bi ukidanje norme koja daje mogućnost penzionerima da se ponovo zaposle, a da istovremeno zadrže pravo na isplatu penzije”, saopšteno je iz USSCG.

U konačnom, zaključuju, izbor da ostanu na tržištu rada do 67 godine života biraju isključivo zaposleni koji su na to primorani, jer jedna godina duže na tržištu rada znači jednu godinu manje pukog preživljavanja sa penzijom koja bi ih sledovala.

Stoga, USSCG apeluje na sve poslanike/ce u Skupštini Crne Gore da glasaju za predložene izmjene Zakona o radu i time omoguće zaposlenima da, ukoliko to žele, ostanu na tržištu rada do navršenih 67 godina života i time daju doprinos zaštiti ekonomsko-socijalnom položaju tih zaposlenih sa jedne, a sa druge strane pokažu odgovornost ka otklanjanju diskriminacije između zaposlenih u javnom i realnom sektoru koja se godinama unazad sve više produbljuje, kako u pogledu uslova za prestanak radnog odnosa, tako i u pogledu visine zarada i uslova rada.

“Očekujemo da oni to urade i zbog javnog deklarisanja da sve odluke koje donose, donose za dobrobit građana, a ovo je upravo jedna od njih”, zaključeno je u saopštenju USSCG.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Obradović: Počinje priprema projektne dokumentacije za renoviranje Instituta Igalo

Ponedjeljak, 16.03.2026 | 14:08

Institut Igalo je u redovnom poslovanju u 2025. godini ostvario pozitivan rezultat veći od pet miliona eura, kada se iz bilansa izuzme prihod ostvaren prodajom imovine (objekta nekadašnjeg Dječijeg odjeljenja), ističe predsjednik Odbora direktora Pavle Obradović i najavljuje početak pripreme projektne dokumentacije za renoviranje Instituta, prenosi Novski portal.

Mugoša inicirao saslušanje ministara oko cijene goriva i snadbijevenosti tržišta naftnim derivatima

Ponedjeljak, 16.03.2026 | 12:45

Poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša inicirao je održavanje skupštinskog saslušanja ministra energetike i rudarstva i ministra finansija na temu "Cijene goriva i snadbijevenost crnogorskog tržišta naftnim derivatima".

Sekulić o tržištu goriva: Država neće donositi odluke na štetu građana

Ponedjeljak, 16.03.2026 | 11:29

Država neće donositi odluke pod pritiskom niti na štetu građana – prvi i osnovni prioritet su građani Crne Gore, a ne profit pojedinih kompanija. To je, u razgovoru za RTV Podgorica, poručila direktorica Direktorata za naftu i gas u Ministarstvu energetike i rudarstva Zorana Sekulić, komentarišući stanje na tržištu goriva i navode o mogućim poremećajima.

Nakon posjeta Luksemburgu, obrazovni sistem dobio čak 4,3 miliona eura bespovratnih sredstava

Ponedjeljak, 16.03.2026 | 08:50

Tokom dva sastanaka ministarke prosvjete, nauke i inovacija Anđele Jakšić Stojanović sa partnerima iz European Investment Bank (EIB) obezbijeđena su dva bespovratna granta za crnogorski obrazovni sistem u iznosu od 4,3 miliona eura.

Maksimalne cijene stanova u Nikšiću

Nedjelja, 15.03.2026 | 19:22

Prosječna cijena kvadratnog metra stana u novogradnji u Nikšiću dostigla je maksimum jer potražnja je veća od ponude, dok cijene na primorju bilježe pad i do 10 odsto – podaci su Agencije Nekretnine Nikšić, prenosi RTNK.

Pronađeno tijelo Miljana Vešovića u blizini ušća Morače u Skadarsko jezero

Ponedjeljak, 16.03.2026 | 18:11

Nadležne službe tragale su za njim otkako je nestao 14. februara.

Velik požar na aerodromu u Dubaiju: Tramp zaprijetio NATO-u

Ponedjeljak, 16.03.2026 | 08:31

Letovi na Međunarodnoj zračnoj luci u Dubaiju privremeno su obustavljeni nakon što je rano ujutro u incidentu s dronom zapaljen obližnji spremnik s gorivom. Uprava za civilno vazudhoplovstvo Dubaija objavila je da je riječ o mjeri opreza radi osiguranja sigurnosti svih putnika i osoblja, piše CNN.

Opet se oglasio navodni Medenica, ponovo iznosi optužbe povodom dešavanja u policiji

Ponedjeljak, 16.03.2026 | 15:44

Uskoro će se navršiti dva mjeseca od bjekstva Miloša Medenice, osuđenog na 10 godina robije.

Niković: Hitnoj pomoći će od aprila nedostajati 34 ljekara

Ponedjeljak, 16.03.2026 | 08:25

Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore trenutno nedostaje 25 doktora, a od 1. aprila taj broj će porasti na 34 zbog odlaska dijela kadra na specijalizaciju, saopštio je direktor Zavoda mr sc. med. Vuk Niković, ističući da je ova služba ključna karika zdravstvenog sistema i da direktno utiče na stopu preživljavanja i smanjenje invaliditeta kod pacijenata, prenosi RTCG.

Živković sa građanima Žabljaka: Neznavenu i nesposobnu vlast ćemo poslati u opoziciju

Ponedjeljak, 16.03.2026 | 09:29

Predsjednik Demokratske partije socijalista Danijel Živković boravio je u radnoj posjeti Žabljaku, gdje se sreo sa brojnim građanima, članovima i lokalnim funkcionerima, s kojima je razgovarao o aktuelnoj političkoj situaciji u tom gradu i državi, kažu u saopštenju iz DPS.

Kalas: EU za sada neće proširiti svoju pomorsku misiju na Ormuski moreuz

Ponedjeljak, 16.03.2026 | 21:56

Ministri spoljnih poslova EU saglasili su se na sastanku u Briselu da je potrebno ojačati pomorsku misiju EU za obezbjeđivanje bezbjedne plovidbe u Crvenom moru (Aspides), ali da trenutno ne postoji želja za proširenjem operacije na Ormuski moreuz, izjavila je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas.

Sindikat Narodne bilbiloteke u Pljevljima: Napuštajući sjednicu SO opozicioni DPS pomogao izglasavanje Programa rada Bojane Đačić

Ponedjeljak, 16.03.2026 | 21:31

Sindikalna organizacija Narodne bilbiloteke “Stevan Samardžić” u Pljevljima saopštila je da je direktorici te ustanove Bojani Dačić uz pomoć odbornika Demokratske partije socijalista izglasan Program rada za 2026. godinu.

Krapović: Vuković još jednom pokušao da Demokrate uprlja bestidnim lažima

Ponedjeljak, 16.03.2026 | 21:24

Ivan Vuković, poznatiji kao politički privezak Aca Mijajlovića i Ranka Ubovića, koji su godinama gospodarili ovom državom, još jednom je pokušao da Demokratsku Crnu Goru (Demokrate) uprlja bestidnim lažima, podmetanjima i jeftinim konstrukcijama, kazao je ministar odbrane i funkcioner Demokrata, Dragan Krapović.

Vuković: Crna Gora pred zatvaranjem još jednog poglavlja u pregovorima sa EU uprkos destruktivnim naporima djelova vlasti

Ponedjeljak, 16.03.2026 | 21:14

Crna Gora je pred zatvaranjem još jednog poglavlja u pregovorima o pristupanju sa EU, ocijenio je poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Ivan Vuković.  

(VIDEO) Najzabavniji trenutak sa Oskara: Ana Vintur hladnokrvno ignorisala En Hatavej

Ponedjeljak, 16.03.2026 | 21:39

Modna ikona Ana Vintur i glumica En Hatavej priredile su jedan od najzabavnijih trenutaka na dodjeli Oskara 2026, kada su zajedno izašle na binu kako bi uručile nagrade za kostimografiju i šminku.

Huter: Crnu Goru žele da svedu na pendrek-državu radi bolesnih političkih i osvetničkih ambicija

Ponedjeljak, 16.03.2026 | 21:01

Poslanik Demokratske partije socijalista Oskar Huter, komentarišući izmjene i dopune Zakona o unutrašnjim poslovima o kojima će Skupština ponovo odlučivati 19. marta, kazao je da je riječ o antiustavnom i anticrnogorskom modelu koji ima samo jedan cilj – da se policijski aparat stavi pod punu partijsku kontrolu.

Božović: Peta sanitarna kada najveća do sada, rok trajanja od pet do šest godina

Ponedjeljak, 16.03.2026 | 20:47

Na deponiji “Livade” završena je gradnja pete sanitarne kade, koja će omogućiti bezbjedno odlaganje otpada narednih godina. Projekat, vrijedan oko dva miliona eura, završen je deset dana prije roka, a punjenje kade bi trebalo da počne od juna, piše RTV Podgorica.

Žižić pred sudom: Odsjek sam odlučivao koga će saslušavati, Lazović se nije miješao

Ponedjeljak, 16.03.2026 | 20:29

U podgoričkom Višem sudu nastavljeno je suđenje bivšem pomoćniku direktora Uprave policije Zoranu Lazoviću, bivšem glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću i suspendovanom specijalnom tužiocu Saši Čađenoviću. Na današnjem pretresu nastavljeno je saslušanje svjedoka.

Živković sa Žabljačanima: Neznavenoj i nesposobnoj vlasti mjesto u opoziciji

Ponedjeljak, 16.03.2026 | 20:09

Predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković, boravio je u radnoj posjeti Žabljak, gdje je razgovarao sa građanima, članovima partije i lokalnim funkcionerima o aktuelnoj političkoj situaciji u tom gradu i državi.

Durmitorska inicijativa i PES Živkoviću: Identitetskom matricom koja je dosadila i članovima DPS-a ne možete zaustaviti ubrzani razvoj Žabljaka

Ponedjeljak, 16.03.2026 | 20:10

Konstantno miješajući državničke sa lokalnim porukama, gospodin Danijel Živković je u nespretno započetoj političkoj kampanji na Žabljaku pokušao da minimizira ono što je nova vlast uradila u dosadašnjem mandatu, navodi se u reagovanju Durmitorske inicijative i Pokreta Evropa sad Žabljak.