Srijeda, 04.09.2024 | 13:43
IZVOR: rts.rs

PREMINULA glumica Rada Đuričin

U Beogradu je danas preminula Rada Đuričin, jedna od najznačajnijih jugoslovenskih i srpskih glumica i dugogodišnja članica ansambla Jugoslovenskog dramskog pozoršta, saopštili su iz JDP-a.




Foto: YouTube screenshot/Телевизија Храм

Tokom svoje duge karijere, igrala je i u predstavama Narodnog pozorišta u Beogradu, Ateljea 212, Zvezdara teatra, KPGT-a, Bitef teatra, Malog pozorišta Duško Radović, Narodnog pozorišta u Nišu i u Užicu, Madlenijanuma, i drugih, manjih i nezavisnih pozornica.

Ali najviše uloga, preko četrdeset, odigrala je na scenama svoje kuće, u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, u predstavama kao što su bile: R. Petrović Sabinjanke (1959), Dž. B. Šo Nikad se ne zna (1960), F. M. Dostojevski Krotka, A. Strindberg Gospođica Julija (1961), F. G. Lorka Dona Rosita ili Govor cveća (1962), Molijer Tartif (1964), N. V. Gogolj Mrtve duše (1965), O. Vajld Važno je zvati se Ernest (1966), J. Kolundžić Klara Dombrovska (1967), Š. OKejsi Junona i paun (1968), D. Mihailović Kad su cvetale tikve (1969), B. Breht po V. Šekspiru Koriolan (1970), F. M. Dostojevski Zločin i kazna (1971), Ž. Fejdo Buba u uhu (1971), A. N. Ostrovski Vuci i ovce (1974), M. Gorki Vasa Železnova (1976)...

Radojka Rada Đuričin je rođena 31. maja 1934. u Vršcu, u kom je završila osnovnu školu i gimnaziju. Studije glume upisala je 1954. n kademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu, u klasi profesora Josipa Kulundžića, zajedno sa Radmilom Andrić, Nikolom Simićem, Ružicom Sokić, Batom Živojinovićem.

Glumu je diplomirala 1958, a sledeće godine i jugoslovensku književnost na Filozofskom fakultetu u Beogradu.

Debitovala je 1958, ulogom Ane Frank u predstavi Dnevnik Ane Frank Narodnog pozorišta u Beogradu. Članica ansambla Jugoslovenskog dramskog pozorišta bila je od 1958. do 1998. godine.

Sarađivala je sa našim najuglednijim rediteljima, kao što su bili Hugo Klajn, Mata Milošević, Bojan Stupica, Miroslav Belović, Branko Pleša, Dejan Mijač, Boro Drašković, Ljubiša Ristić, Milenko Maričić, Vida Ognjenović, Ljubomir Draškić, Jagoš Marković.

Rada Đuričin ostvarila je veliki broj uloga i u drugim medijima, u skoro trideset igranih filmova i u pedeset televizijskih produkcija. Film Osma vrata donio joj je Debitantsku nagradu na Filmskom festivalu u Puli 1959. godine, a Nagradu za epizodnu ulogu u filmu Parlog dobila je na Filmskim susretima u Nišu 1974.

Dobitnica je Godišnje nagrade JDP-a za ulogu u predstavi Kraj vikenda (1983) i Specijalne godišnje nagrade JDP-a za dramatizaciju i ulogu u predstavi 011 (1992), Zlatnog beočuga za trajni doprinos kulturi Beograda (1998), Specijalnog priznanja za veliki doprinos razvoju kulture grada Vršca (2004), Vukove nagrade za izuzetan doprinos razvoju kulture u Srblju i svesrpskom kulturnom prostoru (2007) i drugih priznanja.

Ukazom Predsednika Republike Srbije, 2018. godine, Rada Đuričin je dobila Zlatnu medalju za zasluge.

Napisala i objavila dve knjige: Tajna crne ruke: dnevnik jedne glumice (1999) i Moje monodrame (2005).

Prevela je djela O ja sam vrlo, vrlo srećna Daria Foa i Franka Rame i Isidora Martina Šermana.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Izložba “Fotografije našeg zajedništva” u KIC-u: Umjetnost kao most među ljudima

Srijeda, 01.04.2026 | 14:56

U KIC Budo Tomović u Podgorici, 6. aprila sa početkom u 20 časova, biće otvorena izložba slika i fotografija pod nazivom „Fotografije našeg zajedništva“, koja se realizuje u okviru istoimenog projekta podržanog od Fond za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore.

Vujović: Kreativna Evropa otvara nove prilike za sektor kulture u Crnoj Gori

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 19:45

Projekti saradnje u okviru programa Kreativna Evropa predstavljaju jednu od najvažnijih platformi za umrežavanje, razmjenu znanja i jačanje kapaciteta u oblasti kulture, što potvrđuje i kontinuirani rast broja aplikacija koje dolaze iz crnogorskih institucija i organizacija, kao i sve veće interesovanje za učešće u ovom programu.

Predstava „Tre sorelle” 30. marta u KIC-u

Petak, 27.03.2026 | 13:03

Predstava „Tre sorelle” Centra za kulturu Tivat biće izvedena u ponedjeljak, 30. marta, u velikoj sali KIC-a „Budo Tomović”, u 20 sati.

CNP sjutra obilježava 27. mart – Svjetski dan pozorišta

Četvrtak, 26.03.2026 | 19:21

Crnogorsko narodno pozorište obilježiće sjutra 27. mart – Svjetski dan pozorišta izvođenjem predstave „Kockar“, prema kultnom djelu Fjodora M. Dostojevskog, u režiji Lidije Dedović. Predstava iz najnovije produkcije nacionalnog teatra biće izvedena na Velikoj sceni s početkom u 20 sati.

Veče posvećeno fantastičnoj književnosti u KIC-u

Utorak, 24.03.2026 | 21:14

KIC „Budo Tomović” organizuje veče posvećeno fantastičnoj književnosti u Crnoj Gori u četvrtak, 26. marta, od 19 sati u Multimedijalnoj sali. O istraživanju, promociji i teorijskom sagledavanju savremenih tokova fantastične književnosti govoriće Marijana Terić i spisateljica Barbara Delać, navodi se u saopštenju iz KIC-a.

U toku hapšenja u Podgorici i Zeti: Akcija SDT-a i SPO, na meti više osoba

Srijeda, 01.04.2026 | 09:12

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, Specijalno policijsko odjeljenje sprovodi hitne dokazne radnje i hapšenja više osoba u Podgorici i Zeti, zbog osnovane sumnje da su učinili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.

Sindikalna potrošačka korpa 2.090 eura, rast od preko dva odsto

Srijeda, 01.04.2026 | 08:25

Centar za edukaciju, informisanje i sindikalna istraživanja utvrdio je sindikalnu potrošačku korpu (SPK) za I kvartal 2026. godine. Ukupna vrijednost SPK-a za period januar-februar-mart 2026. godine iznosi 2.090,00 eura, saopšteno je iz Unije slobodnih sindikata.

Prosječna plata u februaru iznosila 1.025 eura

Srijeda, 01.04.2026 | 08:37

Prosječna neto zarada u Crnoj Gori u februaru 2026. iznosila je 1.025 eura i bila je niža 0,1 odsto u odnosu na januar, dok su realne zarade, zbog rasta potrošačkih cijena, zabilježile pad od 0,3 odsto, saopšteno je iz Uprave za statistiku MONSTAT.

Od bezazlenih šala do viralnih podvala: Danas se u svijetu obilježava Prvi april

Srijeda, 01.04.2026 | 09:27

Prvi april, poznat i kao Svjetski dan šale, obilježava se širom svijeta kroz bezazlene podvale, kreativne smicalice i humor koji često briše granice među ljudima.

Ivanović o sporazumu DPS-a sa Jedinstvenom Rusijom: Morate nekako da se pravdate, a značajno je da zna Brisel šta ste pričali o nama

Srijeda, 01.04.2026 | 13:29

Poslanica Demokratske partije socijalista Aleksandra Vuković Kuć pitala je Ivanovića kako ocjenjuje najave pojedinih čelnika crnogorskih opština da neće obilježiti 20 godina obnove nezavisnosti Crne Gore.

Zgrada Dnevnog centra Cetinje osvijetljena plavom bojom

Srijeda, 01.04.2026 | 21:37

Zgrada Dnevnog centra na Cetinju večeras je obasjana plavom bojom u znak solidarnosti i podrške za sve osobe koje žive sa razvojnim poremećajima autističnog spektra.

Vučurović: Rekonstrukcija Vlade mogla bi se desiti ovog mjeseca

Srijeda, 01.04.2026 | 21:22

Poslanik Nove srpske demokratije Jovan Vučurović kazao je kako bi se rekonstrukcija Vlade mogla dogoditi ovog mjeseca. Na pitanje da li će on biti ministar bez portfelja, kazao je kako ne želi da prejudicira, ali ako mu da funkcija bude povjerena – da će je obavljati na korist građana.

Odžić: Slobodno demonstrirajte "silu države" i smanjite namete na privredu i građane

Srijeda, 01.04.2026 | 21:27

Predsjednik SDP-a i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić poručio je vlasti da "demonstriraju silu" i smanje namete na privredu i građane. Upozorio je da PDV u turizmu na ovom nivou, uz rast cijena koje će usloviti kriza sa energentima, vodi potpunoj nekonkurentnosti ponude u odnosu na region.

Odgovor Rusije na predlog o prekidu vatre za Uskrs granatiranje Ukrajine

Srijeda, 01.04.2026 | 21:57

Odgovor Rusije na ukrajinski predlog o prekidu vatre za uskršnje praznike je današnje granatiranje većeg broja ukrajinskih regiona, izjavio je danas ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u svom redovnom video obraćanju.

Rat na Bliskom Istoku mijenja mapu turizma – šansa ili rizik za Crnu Goru, Albaniju i Hrvatsku?

Srijeda, 01.04.2026 | 20:42

Samo u prvih 48 sati od izbijanja rata na Bliskom istoku 28. februara u ovom regionu otkazano je više od 5.000 letova, pokazuju podaci platforme FlightAware.

Zgrada Skupštine osvijetljena plavom bojom, znak podrške osobama sa autizmom

Srijeda, 01.04.2026 | 20:26

Zgrada Skupštine Crne Gore večeras je osvijetljena plavom bojom, povodom 2. aprila, Svjetskog dana osoba sa autizmom, u znak podrške sa ovom ranjivom kategorijom društva.

Nova mapa otkriva skriveni svijet ispod leda Antarktike: Detalji koji mijenjaju sve

Srijeda, 01.04.2026 | 21:41

Naučnici su izradili novu, do sada najdetaljniju mapu Antarktika, koja prvi put otkriva skriveni svijet ispod ledenog pokrivača ovog kontinenta i donosi važne podatke za razumijevanje klimatskih promjena.

Katnić: Od početka 2025. u Podgorici 103 požara na vozilima

Srijeda, 01.04.2026 | 19:37

Od početka 2025. do danas u Podgorici je zabilježeno 103 požara na putničkim i sedam na teretnim vozilima. U ranim jutarnjim satima 30. marta vatrogasci su intervenirali u garaži stambene zgrade, gdje su bili izloženi opasnosti zbog prisustva goriva i drugih zapaljivih materijala.

Obratite pažnju ako putujete u Njemačku: Plaćanje ovim kovanicama uskoro više neće biti moguće

Srijeda, 01.04.2026 | 20:56

Njemačka razmatra značajnu promjenu u korištenju sitnog novca. Prema preporuci Nacionalnog foruma za gotovinu Njemačke Bundesbanke, 1 i 2 centa bi mogli prestati imati praktičnu ulogu pri gotovinskim plaćanjima, a u budućnosti bi mogli potpuno nestati. Nova pravila predviđaju zaokruživanje cijena na najbližih pet centi prilikom plaćanja gotovinom.

Gutić: Dnevni centri nijesu samo ustanova, već sigurno utočište

Srijeda, 01.04.2026 | 20:19

Povodom obilježavanja jubileja – 10 godina rada JU Dnevni centar za djecu i omladinu sa smetnjama i teškoćama u razvoju Podgorica, ministar Damir Gutić je istakao da ovaj jubilej predstavlja potvrdu značaja usluga podrške za život u zajednici, naglašavajući njihovu ulogu u unapređenju kvaliteta života djece i mladih sa smetnjama u razvoju i njihovih porodica, kao i u procesu prevencije institucionalizacije.