Vrhovni državni tužilac Milorad Marković gostujući u emisji Argumenti na RTCG kazao da je sedam mjeseci vrlo kratak period da bi govorili o nekim velikim rezultatima, ali svakako da je u ovih sedam mjeseci bilo puno rada i dosta rezultata koji idu u pravcu koja je bila vizija koju je dao u početku svog mandata a to je “da uspostavimo savremeno, moderno evropsko tužilaštvo koje će raditi na principa odgovornosti, profesionalnosti i vladavine prava”.
Foto: YouTube screenshot/Skupština Crne Gore
Marković je naglasio da je jako značajan korak napravljen a to je da se krenulo u mijenjanje svijesti tužilačke organizacije, odnosno tužilaca, na koji način treba da shvataju svoju profesiju, kao i na koji način treba da postupaju u predmetima, i kakav odnos treba da imaju prema javnosti i na koji način treba dalje da se gradi tužilačka organizacija.
Istakao je da svaki tužilac mora postupati samostalno, nezavisno, u skladu sa Ustavom i zakonom, te da ne smije da razmišlja prilikom donošenja tužilačke odluke o tome da li postoji nečiji interes u tom konkretnom predmetu.
“Ne smiju da budu pod uticajem bilo kakvih pritisaka, bio da dolaze iznutra ili van tužilačke organizacije”, dodao je Marković.
Ubrzati rad na predmetima u oblastima napada za novinare i policijske torture
Marković je naglasio da je neophodno ubrzati rad na predmetima u određenim oblastima, poput napada na novinare i njihovu imovinu kao i pitanja predmeta policijske torture.
“Trenutno su u pripremi još dodatna dva upustva koja treba da omoguće efikasnije djelovanje tužilaštva”, kazao je Marković.
Istakao je da sama činjenica da imamo znatno nizak broj postavljenih tužilaca je jedan od razloga niže efikasnosti.
Marković je naglasio da je rad tužilačkog Savjeta u prethodnih sedam mjeseci bio vrlo aktivan i da je raspisao i realizovao procedure izbora čak 30 tužilaca.
U ovom trenutku u crnogorskom tužilaštvu ima 115 tužilaca. Raspisan je konkurs za 11 kanadidata i po prvi put nakon više godina, na tom konkursu za tužioce imamo 24 kandidata, što je rezultat vraćanja povjerenja u tužilaštvo”, dodao je on i dodao da će do kraja godine biti raspisano još konkursa kako bi do kraja 2025. godine bila popunjena sva mjesta.
Kazao je da pored Specijalnog državnog tužilaštva problem predstavljaju i tužilaštva na sjeveru Crne Gore.
“Suština je da postoji manjak interesovanje za mlade pravnike da konkurišu za tužilačka mjesta na sjeveru Crne Gore”, poručuje Marković.
Odgovarajući na pitanje zašto je mali broj prijava za Specijalno državno tužilaštvo, Marković je kazao da je to sigurno zbog nedovoljno dobrih uslova sa aspekta finansija, i istakao da je tužilačka organizacija posebno izražena u SDT-u i da ona nosi dodatnu dozu odgovornosti i značajniju prisutnost u javnosti i samim tim dodatni pritisak na rad tužilaca.
KOMENTARI (0)