Petak, 06.09.2024 | 15:03
IZVOR: N1

Naučnici otkrili šta se dešava sa mozgom poslije 40. godine života

U petoj deceniji života, naš mozak prolazi kroz radikalno „preoblikovanje“ koje dovodi do toga da različite mreže postaju integrisanije tokom decenija koje slijede.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Promjene u umrežavanju vjerovatno su rezultat toga što se mozak reorganizuje kako bi funkcionisao što je moguće bolje sa opadajućim resursima i starenjem „hardvera“.

U sistematskom pregledu objavljenom u časopisu Psychophysiology, istraživači sa Univerziteta Monaš u Australiji pregledali su naučnu literaturu, u nameri da skiciraju kako se umreženje ljudskog mozga mijenja tokom našeg života.

Prikupljeni dokazi ukazuju na to da poslije 40. godine mozak počinje da prolazi kroz radikalno „preoblikovanje“ kojim različite mreže postaju integrisanije i povezane u narednim decenijama, sa pratećim efektima na kognitivne funkcijem piše Big Think.

Od početka 21. vijeka, neurolozi sve više posmatraju mozak kao složenu mrežu, koja se sastoji od jedinica podijeljenih na regione, podregije i pojedinačne neurone. Ove jedinice su povezane strukturno, funkcionalno ili na oba načina. Sa sve naprednijim tehnikama skeniranja, neurolozi mogu da posmatraju djelove mozga subjekata koji „svijetle“ kao odgovor na stimulans ili u mirovanju, pružajući površan pogled na to kako je naš mozak sinhronizovan.

Tim Univerziteta Monaš je pregledao 144 studije koje su koristile ove tehnike snimanja mozga na desetini hiljada ispitanika. Iz ove analize, istraživači su izvukli opšti trend kako se umrežavanje mozga menja tokom našeg života.

U ranim godinama, tinejdžerskim i mladim odraslim godinama, čini se da mozak ima brojne, podijeljene mreže sa visokim nivoom unutrašnje povezanosti, što odražava sposobnost specijalizovane obrade. To ima smisla, jer ovo je vrijeme kada učimo da se bavimo sportom, govorimo jezike i razvijamo talente.

Međutim, negdje oko 40. godine, to počinje da se mijenja. Umjesto toga, mozak postaje manje povezan unutar tih odvojenih mreža i više globalno povezan. Kada stignemo do osamdesetih, mozak ima tendenciju da bude manje regionalno specijalizovan i umjesto toga široko povezan i integrisan.

Nisu sve vijesti loše za mozak koji stari.

„Starost manje utiče na zadatke koji se oslanjaju na pretežno automatske ili dobro uvježbane procese ili se čak mogu malo povećati tokom životnog vijeka, kao što su rječnik i opšte znanje“, napisali su autori.

Ali kako starimo, naša tijela imaju tendenciju da usporavaju i mozak postaje manje efikasan. Dakle, ne samo da mozak dobija manje glukoze, već i gorivo ne koristi dobro. Dakle, promjene u umrežavanju vjerovatno su rezultat toga što se mozak reorganizovao da bi funkcionisao što je moguće bolje sa opadajućim resursima i starenjem resursa koje ima, prenosi Nova.rs.

„Tokom ranih godina života postoji brza organizacija funkcionalnih moždanih mreža. Zatim se dalje usavršavanje funkcionalnih mreža odvija do otprilike treće i četvrte decenije života. Višestruka interakcija potencijalno štetnih i kompenzatornih promena može da uslijedi u starenju“, zaključili su istraživači.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Turci instalirali moćni radar na međunarodnom aerodromu u Damasku, pokriva polovinu sirijske teritorije

Srijeda, 21.01.2026 | 12:29

Na Međunarodnom aerodromu u Damasku u toku je instalacija turskog radarskog sistema HTRS-100 kompanije ASELSAN, čime će se značajno unaprijediti sigurnost letova i infrastruktura glavnog sirijskog aerodroma.

"Ako niste za stolom, onda ste na meniju": Kako je kanadski premijer srušio iluzije o starom svjetskom poretku

Srijeda, 21.01.2026 | 11:35

Kanadski premijer Mark Carney iskoristio je govornicu Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu da pošalje oštru poruku podrške suverenitetu Grenlanda, ali i da upozori svijet na urušavanje međunarodnog poretka.

Evropa pokazuje zube: Francuska predlaže NATO vježbu na Grenlandu

Srijeda, 21.01.2026 | 10:53

Francuska je zatražila da se na Grenlandu održi vojna vježba NATO-a i izrazila spremnost da u njoj aktivno učestvuje, saopšteno je danas iz kabineta predsjednika Francuske Emanuela Makrona.

Kvar na Trampovom avionu sat nakon polijetanja: Vratio se u Vašington pa drugim otišao u Davos

Srijeda, 21.01.2026 | 10:17

Avion američkog predsjednika Donalda Trumpa, Air Force One, vratio se u bazu Joint Base Andrews oko sat vremena nakon polijetanja za Švicarsku u utorak navečer.

Tramp stiže u Davos nakon što je uzdrmao Evropu prijetnjama u vezi s Grenlandom

Srijeda, 21.01.2026 | 10:06

Alpsko odmaralište priprema se za vrtoglavu posjetu ratobornog predsjednika Sjedinjenih Američkih Država.

Zverev u trećem kolu Australijan opena

Srijeda, 21.01.2026 | 13:07

Treći teniser svijeta Aleksander Zverev pobijedio je Njemca Aleksandera Milera sa (6:3, 4:6, 6:3, 6:4) i plasirao se u treće kolo Australijan opena.

Samit EU-Zapadni Balkan: Svi lideri EU i regiona u junu u Tivtu na poziv Milatovića

Srijeda, 21.01.2026 | 13:04

Samit Evropske unije i Zapadnog Balkana koji okuplja šefove država i vlada svih država članica Evropske unije, kao i najviše zvaničnike institucija Evropske unije i lidere Zapadnog Balkana održaće se 5. juna 2026. godine u Tivtu. Domaćin ovog događaja je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, a pripreme i institucionalna koordinacija za ovaj istorijski događaj započeta je prvom sjednicom Organizacionog odbora za pripremu i realizaciju Samita koji je formirao Milatović, saopšteno je iz njegovog Kabineta.

Objavljene nominacije za Zlatne maline

Srijeda, 21.01.2026 | 13:00

Objavljene su nominacije za Zlatnu malinu, a igrani filmovi "Snežana" i "Rat svjetova" na vrhu su liste sa po šest nominacija

Od 15 časova protesti u Botunu

Srijeda, 21.01.2026 | 12:48

Mještani Botuna i Zete najavili su za danas u 15 časova protest u Botunu zbog nastavka radova na izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV) u industrijskoj zoni KAP-a.

Turci instalirali moćni radar na međunarodnom aerodromu u Damasku, pokriva polovinu sirijske teritorije

Srijeda, 21.01.2026 | 12:29

Na Međunarodnom aerodromu u Damasku u toku je instalacija turskog radarskog sistema HTRS-100 kompanije ASELSAN, čime će se značajno unaprijediti sigurnost letova i infrastruktura glavnog sirijskog aerodroma.

Ibrahimović sa apostolskim nuncijem Čulikatom: Unapređenje saradnje Crne Gore i Svete Stolice

Srijeda, 21.01.2026 | 12:41

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović sastao se sa apostolskim nuncijem u Crnoj Gori, sa sjedištem u Sarajevu, nadbiskupom Fransisom Asisijem Čulikatom, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova.

Preko 300 pasa u podgoričkom azilu, stanje na ulicama alarmantno

Srijeda, 21.01.2026 | 12:08

"Stanje na ulicama je alarmantno. Ne znamo tačan broj napuštenih pasa u Podgorici, ali je jasno da je problem ogroman i da sklonište više ne može da izdrži", kazala je Jovanović Džankić

Meril Strip se vraća u trećem dijelu filma "Mamma Mia"

Srijeda, 21.01.2026 | 11:48

Glumac Stelan Skarsgard potvrdio je da se u filmskim krugovima intenzivno radi na tome da se pronađe način za povratak lika koji tumači Meril Strip u predstojećem trećem nastavku hit franšize "Mamma Mia".

Krivična prijava protiv ruskog državljanina zbog falsifikovanja saobrćajne dozvole

Srijeda, 21.01.2026 | 12:55

Policijski službenici su saopštili da su juče u Baru locirali i kontrolisali državljanina Ruske Federacije S.P. (40).

Grlić Radman: Za zatvaranje poglavlja 23 Crna Gora mora riješiti pitanje imovine tivatskih porodica

Srijeda, 21.01.2026 | 11:37

Ministar vanjskih i evropskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman saopštio je sinoć, gostujući na HRT-u, da je za zatvaranje mjerila u poglavlju 23 neophodno da Crna Gora sprovede u djelo sudske odluke u vezi sa oduzetom imovinom tivatskim porodicama, te da je sa crnogorske strane dobio obećanje da će izvršiti pritisak na katastarsku opštinu Mrčevac u Tivtu.