Nedjelja, 08.09.2024 | 10:56
IZVOR: PR Centar

"Vakcinacija i redovna higijena KLJUČNE za zaštitu zdravlja djece u vrtiću"

Vakcinacija i redovna higijena ključne su za zaštitu zdravlja djece u vrtiću i očuvanje kolektivnog imuniteta, čime se značajno smanjuje rizik od izbijanja epidemija zaraznih bolesti, kazala je glavna medicinska sestra u JPU “Đina Vrbica”, Ljiljana Đurović.




Foto: PR Centar

Ona je, u intervjuu za PR Centar, podsjetila da nas vakcine štite od mnogih zaraznih bolesti.

“Sve obavezne vakcine se nalaze u “kalendaru vakcinacije”. One nam omogućuju izgradnju kolektivnog imuniteta, koji nas čuva od epidemija, a djeca su najugroženiji dio populacije kada su pandemije u pitanju. I to ne smijemo da zaboravimo. Zato je vakcinacija djece neophodna za očuvanje njihovog zdravlja i zdravlja cijele zajednice”, istakla je Đurović.

Pojasnila je da su potvrde od ljekara neophodne, jer su one medicinski dokument koji daje uvid u zdravstveno stanje djeteta.

“Na potvrdama se uglavnom nalalazi vakcinalni status i neke napomene kao što su alergije ili neka hronična oboljenja”, dodala je Đurović.

Upitana zašto roditelji treba da traže opravdanje nakon odsustva, Đurović je kazala da je opravdanje kao i potvrda medicinski dokoment kojim ljekar odobrava ponovni boravak u vrtiću odnosno potvrđuje da je dijete ozdravilo i da ponovo može da boravi u kolektivu.

Govoreći o najčešćim zaraznim bolestima u vrtiću, kako ih prepoznati i kako se boriti protiv njih, Đurović je kazala da su najčešće zarazne bolesti u vrtiću respiratorne infekcije i stomačni virusi.

“Periodično se jave i neka druga zarazna oboljenja kao što je konjunktivitis, bolest “usta, šaka i stopala”, boginje (varicella). Rijetko se jave neka druga zarazna oboljenja poput mononukleoze, šarlaha i šuge. Najčešći simptomi su povišena temperatura, kašalj, curenje iz nosa, crvenilo očiju, tečne stolice, kožni osipi I sl”, rekla je Đurović.

Istakla je da je prevencija najbolja odbrana protiv zaraznih bolesti.

“U vrtiću se sprovodi redovna higijena, presvlačenje posteljine, dezinfekcija radnih površina (krevetića, igračaka..). Kada je u pitanju šuga, neophodno je presvlačenje posteljine, otkuvavanje na visokim temperaturama i peglanje. Takođe peru se i peglaju zavjese ukoliko ih ima u prostoriji. Sve ovo se obavlja odvojeno od ostalog rublja”, rekla je Đurović.

Pojasnila je i da je obavezna dezinfekcija cijele prostorije, podova, radnih stolova, kvaka, tepiha, kao i dezinfekcija igračaka.

“U slučaju sumnje na zaraznu bolest medicinska sestra obavještava roditelje, I čeka povratnu informaciju od ljekara pedijtra ili IJZCG. Lanac komunikacije u slučaju zarazne bolesti je veoma bitan radi pravovremenog reagovanja i prevencije širenja zarazne bolesti”, rekla je Đurović.

Istakla je da je saradanja vrtića sa zdravstvenim institucijama neophodna i gotovo svakodnevna.

“Na taj način dobijamo nove informacije u slučaju zaraznih bolesti. Takođe, imamo saradnju sa ljekarima koji prate djecu koja borave kod nas. Sa zdravstvenim institucijama se organizuju brojna predavanja i edukacije za zaposlene”, navela je Đurović.

Prema njenim riječima, podaci koje roditelji dostave vrtićima moraju biti tačni da bi u svakom momentu mogli obavijestiti roditelja u slučaju potrebe (povišena temp., povraćanje, proliv, povreda i sl).

“Takođe, važno je naglasiti u slučaju da dijete ima bilo kakav zdravstveni problem, roditelj je obavezan dostaviti medicinsku dokumentaciju koju medicisnka sestra uredno čuva I postupa po njoj ukoliko je potrebno”, navela je Đurović.

Ukazala je da se dobrom komunikacijom između roditelja i medicinskih sestara stiče povjerenje, saznaje sve što je potrebno o djetetu, razmjenjuju mišljenja i savjeti.

“Dobrom komunikacijom gradi se povjerenje između roditelja i medicinskih sestara, pravovremeno se prepoznaju problemi i na njih reaguje”, dodala je Đurović.

Upitana da li su zadovoljene dnevne potrebe za hranom i tečnošću u toku boravka u vrtiću, Đurović je pojasnila da nutricionista-dijetetičar sastavlja mjesečni plan ishrane na osnovu “Normativa”, koji je urađen u saradnji sa Institutom za javno zdravlje.

“Ishrana u vrtiću zadovoljava 75 odsto ukupnih potreba za hranom na dnevnom nivou. A što se tiče unosa tečnosti pored redovnih napitaka i termina za davanje vode, svakom djetetu u skladu sa potrebama se dodatno daje tečnost. Takođe, u ljetnjem periodu djeci se češće nudi voda”, rekla je Đurović.

Govoreći o preporukama za ishranu i ukidanje kašaste hrane, Đurović je kazala da su opšte preporuke da djeca, kada je u pitanju mlađa jaslena grupa, već u drugom polugođu radi razvijanja akta žvakanja, pređu na čvrstu hranu, ali da je potrebno uzeti u obzir indivudalne potrebe djece.

Đurović je kazala da se rast i razvoj djeteta u vrtiću prati redovnim mjerenjem tjelesne težine i tjelesne visine djeteta, dva puta godišnje, a da se podaci unose u portfolio djeteta.

Govoreći o odvikavanju pelena u vrtiću, Đurović je kazala da se pelene mijenjaju najmanje tri puta u toku boravka, a u zavisnosti od potrebe djeteta češće.

“Svako dijete je individua za sebe, ali na medicinskoj sestri je da prepozna njegove potrebe i da u saradnji sa roditeljima uči dijete o samostalnom obavljanju fizioloških potreba (koristeći tutu)”, rekla je Đurović.

Odgovarajući na pitanje o režimu dana u vrtiću, Đurović je kazala da ustanova ima vidljivo istaknut režim dana u svim vaspitnim jedinicama.

“Prijem djece je od 6 do 8 sati nakon čega slijedi doručak. Svako odstupanje od satnice odnosno kašnjenje, dovodi i do kašnjenja u režimu dana. Djeca kasnije dobijaju doručak, a poštovanje režima dana je bitno i za djecu jer na taj način razvijaju zdrave navike”, zaključila je Đurović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vladislav Dajković: Mandić se nije oglasio povodom moje suspenzije, a mnogo sam puta bio na ulici zbog njega

Četvrtak, 22.01.2026 | 15:23

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović donio je 12.januara odluku o pokretanju disciplinskog postupka i rješenje o suspenziji do okončanja tog postupka protiv Dajkovića, koji je i rukovodilac Službe za građane, zbog sumnje da je počinio težu povredu službene dužnosti

Skupština opštine Zeta odlukom zabranila gradnju postrojenja u Botunu

Četvrtak, 22.01.2026 | 14:49

Skupština opštine Zeta usvojila je odluku o zabrani realizacije projekta izgradnje sistema za prečišćavanje otpadnih voda Podgorice u Botunu.

Asanović napustio emisiju NAČISTO, prethodno kazao: Radunović postupio nezakonito, Bojovići bili u četiri partije

Četvrtak, 22.01.2026 | 21:28

Odbornici Demokrata nijesu postupili pošteno ni ljudski, poručuje predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović.

Milatović postavlja spomen-ploču poginulim crnogorskim junacima u Medovi

Četvrtak, 22.01.2026 | 14:01

U luci Šenđin, u Medovskom zalivu u Albaniji, biće postavljena spomen-ploča u znak sjećanja na crnogorske dobrovoljce stradale u Prvom svjetskom ratu, zahvaljujući zalaganju predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića.

Vlada: Uništeno gotovo 140.000 paketa cigareta oduzetih iz Slobodne zone Luke Bar

Četvrtak, 22.01.2026 | 15:18

Vlada je na današnjoj sjednici usvojila Informaciju o uništenju duvanskih proizvoda nakon razgraničenja šta su dokazni materijali u sudskim postupcima, a šta oni obuhvaćeni upravnim postupcima.

U toku akcija policije na jugu Crne Gore: Pronađena veća količina oružja

Petak, 23.01.2026 | 13:29

U toku je akcija crnogorske policije na jugu zemlje.

Zadržavanje osumnjičenom za krađu novčanika u Danilovgradu

Petak, 23.01.2026 | 13:09

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje u trajanju do 72 sata lica I.Đ., zbog osnova sumnje da je izvršio krivično djelo krađa, saopšteno je iz ODT-a.

Dragićević opovrgao tvrdnje Asanovića: U Nišu se u sklopu PPOV gradi regionalna spalionica

Petak, 23.01.2026 | 12:42

UNišu se, u sklopu postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, gradi regionalna spalionica.

Tramp: Velika flota SAD se kreće ka Iranu, posmatramo ih vrlo pažljivo

Petak, 23.01.2026 | 12:29

Predsjednik SAD Donald Tramp izjavio je da „velika flota“ pomorskih snaga SAD kreće prema Iranu i da Vašington „pažljivo posmatra“ tu zemlju.

Transfer bomba u Podgorici: Đurđina Jauković najzvučnije pojačanje „plavih“,

Petak, 23.01.2026 | 12:21

Kapitenka crnogorske reprezentacije vraća se u Podgoricu nakon šest godina. Popularna Đina je potpisala trogodišnji ugovor sa “plavima”, a u redove podgoričkog kluba stiže iz ĆSM Bukurešta, za koji će nastupati do kraja aktuelne sezone.

Alkaras odgovorio Đokoviću!

Petak, 23.01.2026 | 12:03

Španski teniser Karlos Alkaras je na konferenciji za medije nakon pobjede nad Korentanom Muteom odgovorio Novaku Đokoviću i "produžio" priču o "autorskim pravima" na servis.

Borovinić Bojović: Slobodno i profesionalno novinarstvo temelj demokratskog društva

Petak, 23.01.2026 | 11:52

Novinari imaju nezamjenjivu ulogu u očuvanju demokratskih vrijednosti i javnog interesa, poručila je predsjednica Skupštine Glavnog grada, Jelena Borovinić Bojović, povodom 23. januara, Dana novinara Crne Gore, čestitajući svim novinarkama i novinarima, urednicima i medijskim radnicima njihov profesionalni praznik.

Knežević i Asanović ušli u zgradu Glavnog grada: Reći ćemo Mujoviću da ne brine za nas

Petak, 23.01.2026 | 11:43

Predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović, potpredsjednik Aleksandar Marković, predsjednik SO Aleksandar Kojičić ušli su u zgradu Glavnog grada kako bi gradonačelniku Podgorice Saši Mujoviću predali odluku o zabrani realizacije projekta izgradnje sistema za prečišćavanje otpadnih voda Podgorice u Botunu. Ispred zgrade Glavnog grada je veliki broj građana Zete koji se protive gradnji kolektora u Botunu.

Knežević: Bez incidenata, tražimo razgovore

Petak, 23.01.2026 | 11:33

Mještani Zete koji se protive izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu protestuju ispred Skupštine Glavnog grada.

Leković pozvao Nikolića da što prije zakaže sjednicu Anketnog odbora

Petak, 23.01.2026 | 11:21

Poslanik Demokratske Crne Gore Momčilo Leković očekuje da se najkasnije za početak februara sazove i održi nova sjednica Anketnog odbora, koji je ujedno i član ovog tijela, na kojoj će se uzeti izjave od Ibrahima Čikića i Blagoja Zlatičanina.