Srijeda, 11.09.2024 | 17:52
IZVOR: telegraf.rs

Predviđanje Bil Gejtsa: "Svijet se suočava sa dvije opcije, VELIKI RAT ili NOVA PANDEMIJA za manje od 30 godina"

Postoje neka pitanja koja čak i milijardera i filantropa Bila Gejtsa (69) drže budnim tokom noći.




Foto: YouTube screenshot/Bill Gates

Hoće li biti još jedne pandemije? Da li će globalne tenzije dostići tačku ključanja, izazivajući globalni rat? Šta bi nas gurnulo u tu provaliju?

Dok je Bil Gejts, otac troje djece, veliki optimista po pitanju vještačke inteligencije i iskorenjivanja smrtonosnih bolesti poput dječje paralize, on je i dalje zabrinut ili zbog mogućosti širenja rata ili još jedne pandemije, prenosi magazin "Fortune".

"U svijetu je trenutno mnogo žarišta koji mogu da izazovu veliki rat. Ali čak i da se taj konflikt izbjegne, onda najvjerovatnije u narednih 25 godina možemo da očekujemo novu pandemiju".

Suosnivač Majkrosofta nije bio impresioniran globalnim odgovorom na pandemiju koronavirusa i rekao je da su ključne lekcije zanemarene. Bio je vrlo kritičan prema američkom odgovoru na pademiju.

"Zemlja za koju je svijet očekivao da će voditi i biti model nije ispunila ta očekivanja. Iako su neke od lekcija iz pandemije koronavirusa naučene, to je bilo mnogo manje nego što bih očekivao", dodao je Gejts.

Milijarder svakako nije usamljen u pesimističnim prognozama. Mnogi drugi eksperti za globalno zdravlje takođe podstiču zapadne zemlje da se pripreme kako bi bolje odgovorile na nove epidemije.

Profesor Pol Hanter je stručnjak za epidemiologiju novonastalih bolesti sa Univerziteta Istočne Anglije u Noriču, Engleska. On je govorio o smrtonosnom novom soju majmunskih boginja.

"Na Zapadu se zaista zainteresujemo za bolest tek kada počne direktno da nam prijeti. Problem je u tome što bi se moglo spriječiti širenje tolikog broja ovih bolesti da su zemlje na terenu imale resurse. Ovo je tema koja se ponavlja, ona koja je bila očigledna tokom pandemije koronavirusa. Zapad se brine o kontroli epidemija samo kada počnemo da viđamo slučajeve, a onda je skoro uvijek prekasno za iskorenjivanje infekcije".

Gejts je napomenuo da se nada da će zdravstvene organizacije početi da razmišljaju dugoročnije u narednim godinama.

"Još se nije sabralo to šta je dobro urađeno, a šta nije. Možda će se to promeniti u narednih pet godina, ali je za sada vrlo iznenađujuće", rekao je Gejts.

Ova poruka je upućena i sa najviše istance - Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).

SZO je ranije ove godine podijelila upozorenje o širenju virusa gripa preko stoke, ptica i ljudi i pozvala nacije da rade zajedno kako bi se bolje pripremile za pandemiju.

"Jedno je sigurno. U budućnosti će biti još pandemija gripa", rekla je Nikola Luis, direktorka Svjetskog centra za grip i dodala:

"Moja poruka međunarodnim zajednicama je da moramo da ostavimo po strani našu uzdržanost. Moramo da ostavimo po strani naše parohijske brige i da se sjetimo uticaja i razornih posljedica globalne pandemije od bilo kog uzročnika bolesti da dolazi".

Strah od svjetskog rata

Bil Gejts, čija je vrijednost imovine procenjena na 157 milijardi dolara, prema Blumbergovom indeksu milijardera, nije jedino uticajno ime koje upozorava na potencijalni globalni sukob. Izvršni direktor "JPMorgan Chase", Džejmi Dajmon, ranije je rekao da su geopolitičke tenzije najveća pretnja s kojom se suočava globalna ekonomija:

"Ranije smo se bavili inflacijom, ranije smo se bavili deficitom, ranije smo se bavili recesijom, a ovako nešto nismo videli još od Drugog svjetskog rata", rekao je on i nastavio:

"Mislim da Amerika shvata rusku invaziju na Ukrajinu veoma ozbiljno, ja sam nisam sasvim siguran kako to radi ostatak sveta. Imate evropsku demokratsku naciju koja je napadnuta pod pretnjom nuklearne ucjene. Mislim da je to bio dobar odgovor, ali će uticati na sve naše odnose dok se rat nekako ne riješi".

Izvor: telegraf.rs

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Gugl Hrom dobija FUNKCIJU koju svi čekaju godinama: Mijenja sve na vašem EKRANU

Subota, 22.11.2025 | 20:03

Gugl je u najnovijoj eksperimentalnoj verziji "Chrome Canary" na računarima počeo da isprobava prikaz kartica sa lijeve strane ekrana, umjesto klasičnog smještanja na vrhu prozora.

Proglašene NAJBOLJE Android aplikacije za 2025. godinu: Neočekivani POBJEDNIK razbio sve prognoze

Petak, 21.11.2025 | 13:45

Gugl Plej je i ove godine, tradicionalno pred kraj 2025, objavio izbor najzanimljivijih aplikacija i igara za Android. Iako se očekivalo da će veštačka inteligencija dominirati listom, nagradu za najbolju aplikaciju osvojio "Focus Friend", projekat Henka Grina.

ZABRANJENE aplikacije na Android telefonima - U 2026. ova vrsta PROGRAMA će biti ukinuta

Petak, 21.11.2025 | 13:45

Google planira da od naredne godine ograniči instalaciju aplikacija čiji tvorci nisu prošli zvaničnu provjeru, ali će ostaviti poseban način za one najnaprednije korisnike.

Mask tvrdi da će VJEŠTAČKA inteligencija ELIMINISATI siromaštvo

Srijeda, 19.11.2025 | 20:24

Tehnološki mogul Ilon Mask izjavio je u srijedu, 19. novembra, da će vještačka inteligencija i humanoidna robotika dramatično preoblikovati globalno društvo, predviđajući budućnost u kojoj će siromaštvo biti eliminisano, a rad postati opcionalan.

Zašto su internetski PREKIDI postali tako česti?

Srijeda, 19.11.2025 | 09:28

U posljednje vrijeme možda primjećujete da neke od najpopularnijih web stranica povremeno postaju nedostupne - i niste jedini.

U Podgorici se uvodi naplata na 1.146 novih parking mjesta: Mjesečna karta za stanare šest eura

Nedjelja, 23.11.2025 | 08:47

Na ukupno 1.146 novih parking mjesta u Podgorici uskoro će početi naplata parkiranja, saopšteno je na centralnoj javnoj raspravi o izmjenama elaborata o parking zonama u Glavnom gradu. Prema riječima predstavnika Parking servisa Dražena Vidakovića, od ukupnog broja novih mjesta, 452 se nalaze na opštim, a 694 na posebnim parkiralištima, piše Dan.

Država za osam godina izgubila milijardu eura

Nedjelja, 23.11.2025 | 08:44

Crna Gora svakog dana izgubi između 220.000 i 700.000 eura, ali ne zbog kriminala, korupcije ili spoljnog uticaja, već zato što godinama ne naplaćuje legalizaciju bespravno izgrađenih objekata. Ovo za Pobjedu tvrdi Željka Krivokapić Milićević, direktorica Centra za legalizaciju nepokretnosti, naglašavajući da se ne radi o novim porezima ni poskupljenjima, već o novcu koji državi pripada, a nikada nije naplaćen.

FOTO: Sniježna idila u Nikšiću

Nedjelja, 23.11.2025 | 11:01

Jaku kišu koja je padala juče i tokom noći, jutros je zamijenio snijeg.

VIDEO: Znate li koji je jedini jugoslovenski film koji je dobio Oskara?

Nedjelja, 23.11.2025 | 10:31

Godine 1962. Dušan Vukotić, na 34. dodjeli Oskara, pobjeđuje Volta Diznija i upisuje se u istoriju animacije.

Uhapšen osumnjičeni za nanošenja teških tjelesnih povreda u Podgorici

Nedjelja, 23.11.2025 | 12:55

Policija je u Podgorici lišila slobode Š.A (31) osumnjičenog za krivično djelo teška tjelesna povreda, saopštili su iz Uprave policije.

Vuković jedan od POTPISNIKA pisma Trampu: Traže intervenciju SAD u ratu u Ukrajini

Nedjelja, 23.11.2025 | 21:47

Ivan Vuković je u objavi na mreži Iks saopštio da je jedan od potpisnika otvorenog pisma upućenog predsjedniku SAD Donaldu Trampu, u kojoj je zatražena pomoć Amerike u agresiji Rusije na Ukrajinu.

Kako reagovati kada auto prokliza? Ključni savjeti za vožnju po snegu i ledu

Nedjelja, 23.11.2025 | 21:32

Stari, isprobani trikovi koji znaju da spasu dan.

Saobraćajna nezgoda u Zeti, dvije osobe POVRIJEĐENE

Nedjelja, 23.11.2025 | 20:56

Dvije osobe povrijeđene su u udesu koji se večeras dogodio u Zeti, kazali su Portalu Dan iz Operativno-komunikacionog centra Uprave policije.

Kovačević sa Mendoni: Nikšić će sarađivati sa tri grada iz Grčke koji su dobili titulu Evropske prijestonice kulture

Nedjelja, 23.11.2025 | 20:48

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević, nakon sastanka koji je upriličen u Dvorcu kralja Nikole za ambasadora Grčke u Crnoj Gori, Dimitriosa Joldasisa, grčku ministarku kulture i sporta Linu Mendoni i ministarku kulture i medija Crne Gore Tamaru Vujović, poručio je da je to značajna posjeta za Nikšić, jer ćemo naše kulturne, duhovne i ostale veze u narednom periodu osnažiti kroz diplomatske odnose.

Monteput: Mehanizacija spremna da odgovori izazovima

Nedjelja, 23.11.2025 | 20:23

Iz Monteputa kažu da je mehanizacija spremna da odgovori izazovima te da ne očekuju probleme. Apeluju, međutim, na vozače da obavezno koriste zimske gume, prenosi RTCG

Tošković: Za stanovnike Botuna VEĆA OPASNOST crveni mulj nego gradnja sistema za prečišćavanje otpadnih voda

Nedjelja, 23.11.2025 | 19:49

Za stanovnike Botuna veću opasnost predstavlja crveni mulj nego gradnja sistema za prečišćavanje otpadnih voda, kazao je za RTV Podgorica penzioner KAP-a, Radovan Tošković.

Vučić: Srbija će dosljedno sprovoditi mjere koje čuvaju našu energetsku sigurnost

Nedjelja, 23.11.2025 | 19:45

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da su razmotreni svi aktuelni izazovi i donijeti važni zaključci kako bi bili zaštićeni interesi Srbije i obezbijeđeno sigurno i pouzdano snabdijevanje za građane i privredu Srbije.

Recept koji osvaja: Mekana medena torta za svaku priliku

Nedjelja, 23.11.2025 | 19:36

Ova će torta osvojiti vaše srce i nepce.

Voda sa Mareze i dalje NIJE ZA PIĆE

Nedjelja, 23.11.2025 | 18:31

Voda sa Mareze i dalje nije za piće.

Vučić na sastanku sa američkim kongresmenima o pitanju Naftne industrije Srbije

Nedjelja, 23.11.2025 | 17:59

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić prenio je kongresmenima dvije američke savezne države, Ohajo i Nju Džersi da je za Srbiju "veoma značajno pitanje funkcionisanja Naftne industrije Srbije (NIS) i "izrazio uvjerenje da će se to pitanje uskoro riješiti".