Srijeda, 11.09.2024 | 19:40
IZVOR: kolektiv.me

Jovanović Nikolić: Međunarodni festival lutkarstva afirmiše kulturu za NAJMLAĐE

Međunarodni festival lutkarstva čiji programi su se igrali izvan Glavnog grada, usmjeren je ka afirmaciji projekata za najmlađe, jer lutka je, ne samo prvi susret sa igrom već predstavlja i prvi susret djeteta sa pozorištem, zato je finansiranje festivala jedan od prioriteta razvoja crnogorske kulture.




Foto: Mnistarstvo kulture i medija

To je poruč̣ila dr Jelena Jovanović Nikolić VD direktorke Direktorata za umjetničko stvaralaštvo u Ministarstvu kulture i medija, koja je zatvorila Međunarodni festival lutkarstva u Podgorici.

“Uvidom u selekciju, važno je istaći doprinos ravnomjernom razvoju kulture, budući da su programi bili realizovani i van Glavnog grada. Festival doprinosi i razvoju regionalne saradnje u oblasti pozorišne umjetnosti, budući da su pred najmlađom, ali i starijom publikom u danima koji su za nama bili programi iz šest zemalja”, rekla je Jovanović Nikolić.

Ona je podsjetila da lutke kažu sve što treba da se kaže na način da ne budemo pogođeni, vraćaju nam ljubav, povjerenje i iskrenost onda kada zaista vjerujemo u njih.

“Lutka je, pored majke, među prvim susretima djeteta sa svijetom, sa igrom, sa stvaranjem, ona predstavlja i prvi susret djeteta sa pozorištem – mjestom gdje svijet mašte oživljava, gdje se kreativnost i vještina spajaju u jednom od najstarijih oblika scenske umjetnosti – lutkarstvu”, rekla je Jovanović Nikolić.

Ona je podsjetila da još od antičkog doba, „vox populi“, glas naroda, se izražavao kroz lutkarske predstave.

“No lutkarstvo nikada nije bilo samo zabava, niti je to danas. Tokom ratnih vremena, lutkarstvo je preuzelo još jednu važnu ulogu – postalo je ideološki proklamator. U trenucima kada je bilo teško izraziti slobodno mišljenje, lutke su postale simbol otpora i kritike. Sjetimo se da je tokom Drugog svjetskog rata, u mnogim zemljama, upravo lutkarsko pozorište uspijevalo da prenese poruke hrabrosti i borbe protiv okupatora. Danas, u savremenom svijetu, lutkarstvo nastavlja da se igra, da provocira i biva snažan kritičar društva. Lutkar, poput vještog umjetnika, koristi lutku kao produžetak svoje ruke i misli, izražavajući složene društvene probleme na način koji je dostupan svakome, od djece do odraslih. Sve navedeno opredijelilo je Ministarstvo kulture i medija da i ove godine pruži podršku realizaciji Međunarodnog festivala lutkarstva, pri čemu je podsjetiću sufinansijska podrška Ministarstva kulture i medija kulturno umjetničkim manifestacijama i festivalima jedan od prioriteta razvoja crnogorske kulture”, zaključ̣ila je Jovanović Nikolić.

Kulturu je potrebno učiniti dostupnijom svakom djetetu, zbog čega je izvođenje predstava u različitim gradovima sjajna inicijativa.

Trebamo težiti tome da umjetničko obrazovanje i kulturna osviještenost, kako djece tako i odraslih u svim dijelovima Crne Gore, postanu kontinuum, a ne samo zvijezda koja zasja jednom godišnje.

Podsjećamo da je Međunarodni festival lutkarstva Podgorica – Crna Gora završen dodjelom nagrada i izvođenjem predstave iz Rijeke „Sretna kućica”.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Otvoren III FunFest: Cetinje je grad žive i savremene kulture

Subota, 13.06.2026 | 10:50

Na Ljetnjoj pozornici sinoć je svečano otvoren III FunFest Cetinje, festival komedije i zabave koji je i ove godine okupio brojne ljubitelje pozorišne umjetnosti i kulturnih sadržaja – javlja CZK Prijestonice.

Preminuo britanski umjetnik Dejvid Hokni

Petak, 12.06.2026 | 12:45

Jedan od najuticajnijih britanskih umjetnika 20. i 21. vijeka, Dejvid Hokni, preminuo je u 88. godini. Slikar rođen u Bredfordu ostavio je neizbrisiv trag u istoriji moderne umjetnosti zahvaljujući svom inovativnom pristupu i prepoznatljivom vizuelnom stilu.

Večeras u Bijelom Polju: Počinje 55 Festival dramskih amatera Crne Gore

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 17:10

Grad pod Obrovom će od večeras do 13. juna biti domaćin jubilarnog, 55. Festivala dramskih amatera Crne Gore. Organizator ove pozorišne svetkovine je JU Centar za kulturu „Vojislav Bulatović Strunjo’’ Bijelo Polje, pod pokroviteljstvom Opštine Bijelo Polje i uz podršku Ministarstva kulture i medija Crne Gore.  

U ponedjeljak počinje 55. Festival dramskih amatera Crne Gore

Petak, 05.06.2026 | 20:45

Bijelo Polje će od 8. do 13. juna biti domaćin jubilarnog, 55. Festivala dramskih amatera Crne Gore. Organizator ove pozorišne svetkovine je JU Centar za kulturu „Vojislav Bulatović Strunjo’’ Bijelo Polje, pod pokroviteljstvom Opštine Bijelo Polje i uz podršku Ministarstva kulture i medija Crne Gore.

Novi projekat Grad teatra i Gradskog pozorišta: Predstava "Krađa, prekrađa i nekrađa"

Utorak, 02.06.2026 | 15:55

U prostorijama JU „Grad teatar“ Budva danas je potpisan ugovor o koprodukcijskoj saradnji između JU „Grad teatar“ Budva i JU „Gradsko pozorište“ Podgorica za realizaciju predstave „Krađa, prekrađa i nekrađa“, po tekstu i u režiji Vide Ognjenović.

(VIDEO) Španci prkose velikim vrućinama u SAD-u: Na treninzima oblače prsluke s ledom

Nedjelja, 14.06.2026 | 18:12

Fudbaleri Španije se na zanimljiv način pripremaju za utakmicu prvog kola Svjetskog prvenstva protiv Zelenortskih Ostrva koja se igra sutra s početkom u 18 sati.

Još jedna nova avio-linija: Otvorena ruta Podgorica-Antalija

Nedjelja, 14.06.2026 | 19:53

Antalija je najnovija u nizu novih destinacija koje su direktnom avio-linijom povezane sa Aerodromom Podgorica. Saobraćaj na ovoj ruti najavljen je dva puta sedmično – nedjeljom i utorkom, a realizuje ga avio-kompanija SunExpress.

Janjušević uputio apel vozačima da poštuju propise: Više poginulih nego u istom periodu prošle godine

Nedjelja, 14.06.2026 | 21:00

“Apelujem na sve učesnike u saobraćaju da se pridržavaju propisa. Posebno apelujem na porodice da objasne djeci i ukažu im koliko je opasno upravljati vozilima pod dejstvom i alkohola i psihoaktivnih supstanci”, kazao je Janjušević.

MVP: Navodi o hibridnom ratu protiv Srbije neosnovani i neprimjereni

Nedjelja, 14.06.2026 | 18:00

Ministarstvo vanjskih poslova (MVP) odbacilo je kao neosnovane i neprimjerene navode predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, kojima se Crna Gora optužuje za vođenje hibridnog rata protiv Srbije i navodno ugrožavanje njenih interesa.

Ples Njemačke protiv Kurasaa za ogromnih 7:1!

Nedjelja, 14.06.2026 | 21:12

Četvorostruki prvak svijeta savladao je Kurasao 7:1 u prvom kolu grupe E i već na startu turnira pokazao da bi ova selekcija mogla da bude mnogo ozbiljnija nego što se govorilo u najavama. Nije to bio samo ubjedljiv rezultat, već utakmica u kojoj je razlika u kvalitetu, ritmu i širini kadra postajala sve očiglednija kako su minuti prolazili.

Privremeno zatvorena poglavlja 2 i 28

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 17:18

Na Međuvladinoj konferenciji u Luksemburgu   

Šahmanović: Rješavanje pitanja napajanja Rožaja više ne može čekati, već ove sedmice obilazak potencijalnih lokacija za novu trafostanicu

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 17:45

Na inicijativu ministra energetike i rudarstva Admira Šahmanovića danas je održan sastanak posvećen realizaciji projekta izgradnje trafostanice 110 kV Rožaje, jednog od najvažnijih infrastrukturnih energetskih projekata za sjever Crne Gore, saopštili su iz Ministarstva energetike i rudarstva.

Amorim preuzima Milan, Portugalac potpisuje do 2028. godine

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 17:34

Ruben Amorim biće novi trener Milana.     

Vuković: Uspostavljamo jasan, koordinisan i profesionalan okvir upravljanja državnom imovinom

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 16:58

Vuković je u Skupštini kazao da je predloženo zakonsko rješenje sistematski i sveobuhvatno i na potpuno savremen način uredilo vršenje vlasničke funkcije države u preduzećima.  

Obama: Imali smo sporazum s Iranom koji je funkcionisao, ne možete bombardovanjem doći do rješenja

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 17:10

Bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Barak Obama izjavio je da je malo vjerovatno da će novi sporazum s Iranom predstavljati značajno poboljšanje u odnosu na nuklearni sporazum iz 2015. godine, poznat kao JCPOA.

Srpskom državljaninu 15 dana zatvora zbog vožnje pod dejstvom alkohola

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 16:43

Državljanin Republike Srbije M.V. (56),  proglašen je krivim i osuđen na kaznu 15 dana zatvora  zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola.  

MVP o odnosu sa Hrvatskom: Složena pitanja se ne rješavaju putem medijskih istupa

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 16:21

Crna Gora i Republika Hrvatska identifikovale su otvorena pitanja od zajedničkog interesa o kojima se razgovara u kontinuitetu, na različitim nivoima i u različitim formatima. Za pojedina pitanja, saglasnošću dvije strane, formirane su posebne komisije, odnosno obnovljen je rad postojećih komisija i odbora nakon višegodišnjeg zastoja, saopštilo je Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore povodom, kako kažu, različitih komentara i izjava koje su se pojavile u medijskom prostoru.  

Ćulafić: Vlada aktivno radi na sanaciji bazena crvenog mulja

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 17:23

Pitanjem sanacije bazena crvenog mulja se Vlada Crne Gore vrlo aktivno bavi, ali su teško otklonjiva prepreka neriješeni imovinsko-pravni odnosi, saopštio je ministar ekologije Damjan Ćučafić pred poslanicima u Skupštini Crne Gore.  

Novim zakonima udariće na mafiju: Božović najavio pomoć Italije u uređenju oblasti upotrebe vještačke inteligencije

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 15:58

Organizovane krimi-grupe među prvima usvajaju nove tehnologije. Najčešći oblici zloupotreba uključuju deepfake sadržaj za prevare i ucjene, generisanje lažnih identiteta i dokumenata, korišćenje AI za prikrivanje tragova i komunikacije, kaže Bojan Božović   

Konačno ukinuta obaveza prevođenja diploma na službenim jezicima

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 16:31

Centar za građansko obrazovanje pozdravio je odluku Univerziteta Crne Gore da konačno ukine obavezu građana i građanki da sami finansiraju i dostavljaju prevode dokumentacije na jezicima koji su u službenoj upotrebi u Crnoj Gori u postupku priznavanja inostranih kvalifikacija.