Očuvanje životne sredine u Crnoj Gori dobija na sve većem značaju, imajući u vidu izuzetnu prirodnu raznolikost ove zemlje.
Foto: Ilustracija, Pixabay
Proglasivši se ekološkom državom 1991. godine, Crna Gora je preuzela obavezu da štiti i čuva svoje prirodne resurse.
Ipak izazovi su brojni. Rastući turizam, neadekvatno upravljanje otpadom, zagađenje rijeka i neodgovorna urbanizacija često ugrožavaju prirodnu sredinu.
ZA ČISTIJU CRNU GORU I ODRŽIVO UPRAVLJANJE OTPADOM
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Iz ekološkog pokreta “Ozon” za portal Kolektiv.me ističu da aktivno rade na podizanju svijesti građana o potrebi za održivim razvojem, promovišući akcije čišćenja i zaštite prirodnih resursa.
“Jedna od ključnih aktivnosti pokreta trenutno je uspostavljanje održivog sistema upravljanja otpadom u opštini Nikšić, gdje je u toku sanacija unutrašnjih požara i trajno zatvaranje ,,Mislovog dola“ najvećeg neuređenog smetlišta u Crnoj Gori”, kazali su iz ovog pokreta.
Kako su naveli, posvećeni su učešću javnosti u izradi novog državnog plana upravljanja otpadom u Crnoj Gori gdje aktivno sarađuju sa Ministarstvom ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i Agencijom za zaštitu životne sredine, krovnim institucijama u oblasti životne sredine.
PODSTIČU GRAĐANE NA PRAĆENJE KVALITETA VAZDUHA I ENERGETSKE EFIKASNOSTI
Foto: Ekološki pokret Ozon
U susret novoj sezoni grijanja trude se podignu interesovanje javnosti za praćenje kvaliteta vazduha.
"Na ovaj način nastojimo da razvijemo naviku među građanima da se redovno informišu o mjerama zaštite zdravlja. Od uspostavljanja servisa Ekoskop 2011. godine, koji omogućava javnosti uvid u kvalitet vazduha, kroz kontinuirane medijske kampanje, trudimo se da pružimo redovna izvještavanja o stanju vazduha, uključujući broj dana sa prekoračenim vrijednostima i savjete o tome kako unaprijediti kvalitet životne sredine.“
Iz ekološkog pokreta Ozon za portal Kolektiv.me, podsjećaju da u saradnji sa Građevinskim fakultetom, Univerziteta Crne Gore i većim brojem partnera iz regiona i zemalja EU realizuju projekt SmartWB, čiji je cilj povećanje znanja o energetskoj efikasnosti, kao i omogućavanju prakse za studente u toj oblasti.
U MISIJI ZATVARANJA NAJVEĆEG CRNOGORSKOG SMETLIŠTA
Među najkritičnijim ekološkim izazovima u Crnoj Gori, ekološki pokret Ozon izdvaja upravljanje otpadom i kvalitet vazduh, na čemu se radi kroz navedene aktivnosti.
“Takođe, prepoznajemo i prostor za proglašenje novih zaštićenih područja, gdje radimo i na građanskoj inicijativi za izradu studije zaštite voda gornje Zete, čime bi se postotak zaštićene teritorije opštine Nikšić značajno uvećao i otvorile mogućnosti za razvojni ekoturizma”, objašnajavaju za portal Kolektiv.me
Tokom prethodne godine, naglašavaju da su bili uključeni u sve aktivnosti opštine Nikšić, u cilju zatvaranja ,,Mislovog dola”.
“Kao i pripremu projektne dokumentacije za uspostavljanje transfer stanice i Centra za upravljanje otpadom, što je u skladu sa Državnim planom upravljanja otpadom u Crnoj Gori. Dali smo doprinos u obezbjeđivanju potrebnih sredstava za dokumentaciju, prije svega od Svjetske banke koja je opredjelila bespovratna sredstva za tu namjenu, kao i Zajednica opština Crne Gore”, ističu za naš portal.
Takođe, pokrenuli su kampanju "Naš grad, naš od(b)az" koju su inicirali sa organizacijom Nikšić i Sekretarijatom za komunalne poslove i saobraćaj.
Ista je rezultirala uklanjanjem divljih deponija i obezbjeđenjem opreme za lokacije koje imaju turistički potencijal.
ZAKONI NAPREDUJU, ALI...
Foto: Ilustracija/Pixabay.om
Na pitanje da li je zakonska regulative u Crnoj Gori dovoljna za zaštitu životne sredine, iz ekološkog pokreta Ozon odgovaraju:
“Svakako da zakonska regulative ima trend prilagođavanja sa EU, što je dio procesa pregovaranja, ali isto tako primjena treba da bude mnogo efikasnija, naročito kada je riječ o kaznenim mjerama”.
Građanska svijest o ekološkim pitanjima je u porastu, što svjedoči i medijski prostor koji se obezbjeđuje za teme iz pomenute oblasti..
“Nakon 18 godina rada možemo sa ponosom istaći da kada je riječ o interesovanju građana za teme životne sredine da je mnogo bolje stanje, ali isto tako ima dosta prostora za unapređenje pogotovo kroz obrazovni sistem i aktivno učešće u procesima donošenja odluka”.
MLADI U PRVIM REDOVIMA ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Ekološki pokret Ozon broji preko 1.300 članova iz svih opština Crne Gore.
Kako su naveli, sve aktivnosti su otvorene i za druge građane, a pogotovo za mlade ljude.
“Imamo i volonterski klub gdje nas mladi savjetuju na čemu da radimo, daju konketne predloge i komentare, iniciraju akcije, i na taj način motivišemo novu generaciju da se aktivno bave zaštitom životne sredine”, ponosno ističu iz Pokreta.
Ista je rezultirala uklanjanjem divljih deponija, i obezbjeđenjem opreme za lokacije koje imaju turistički potencijal.
KOMENTARI (0)