Utorak, 17.09.2024 | 15:56
IZVOR: nova.rs

Bateriju nikad NE TREBA puniti do kraja - Evo do koliko odsto čuva telefon

Pitanje koje muči korisnike mobilnih telefona koji žele da njihova baterija ima što duži životni vijek je - kako pravilno puniti mobilni telefon. Za korisnike iOS operativnog sistema (iPhone) rješenje je stiglo sa novim apdejtom (iOS 18) koji kontroliše nivo do kog može da se napuni baterija, ali i dalje su krajnje oprečna mišljenja u debati da li telefon treba puniti do 100% ili ga povremeno puniti do maksimalnog kapaciteta, a češće ga dopunjavati do 80%.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Novi operativni sistem za Apple telefone iOS 18 koristi praktičniji pristup kako bi se obezbijedilo duže trajanja baterije. Apple je dodao mogućnost ograničenja punjenja za korisnike iPhone 15 i novih iPhone 16 uz obavještenje kada koristite spor punjač.

Najnoviji iOS uvodi novi set opcija punjenja baterije – 85%, 90% i 95% – koje možete izabrati u opcijama. Da biste izabrali željeni maksimalni kapacitet punjenja baterije kada ostavite telefon na punjaču, uđite u aplikaciju Settings, a potom u opcije Battery – Charging.

Da li je ograničenje punjenja na 80% najbolja opcija za dugoročno zdravlje baterije?

Vjerovatno, ali ne u potpunosti. Postoje oprečna mišenja kada je u pitanju održavanje kapaciteta i kvaliteta baterije. Sa jedne strane pojedini stručnjaci smatraju da je punjenje telefona do 80% idealno kako bi baterija služila na duže staze, tačnije preko četiri godine bez potrebe da se mijenja jer se smanjuju šanse degradiranja baterije koja svakako vremenom i ciklusima punjenja propada. Međutim, sa druge strane ovakav način čuvanja baterije telefona se ne smatra efikasnim uz napomenu da ovakav sistem neće preterano uticati na broj ciklusa (jedan cilus je punjenje od 0 do 100% kapaciteta baterije. Primjer: jedan ciklus mogu da budu dva punjenja od po 50% ili npr. četiri punjenja 1 – 30%, 2- 30%, 3 – 3%, 4 – 10 %). Pored toga, novije baterije mogu da podnesu veći broj ciklusa pražnjenja i punjenja telefona.

Litijumske baterija nisu imune na vrijeme, pa će svakako izgubiti na kapcitetu u godinama koje dolaze. Kada su univerzalna rješenja u pitanju, kako bi joj se očuvao životni vijek, preporučuje se osam savjeta. Jedan od glavnih je da ne dopustite da baterija padne ispod 20% i da izbjegavate često punjenje do 100% što se poklapa sa novom opcijom na iOS 18 operativnom sistemu.

Savjeti

Foto: ILustracija/Pixabay.com 

Da bi se spriječilo brzo propadanje baterije na telefonu, pridržavaj se sljedećih smjernica: 

Izbjegavaj potpuno pražnjenje: Litijum-jonske baterije, koje su standard u modernim telefonima, ne vole da se potpuno isprazne. Trudi se da ne dozvoliš da baterija padne ispod 20%.

Nemoj često puniti do 100%: Često punjenje baterije do 100% može ubrzati njeno propadanje. Idealno je da bateriju održavaš između 20% i 80%. Ako tvoj telefon ima opciju „optimizovanog punjenja“, uključi je, jer ona može ograničiti punjenje na 80% tokom noći.

Izbjegavaj pregrijavanje tokom punjenja: Visoke temperature su štetne za bateriju. Dok puniš telefon, izbjegavaj korišćenje teških aplikacija ili igara koje mogu dodatno zagrijati uređaj. Takođe, nemoj puniti telefon dok je u futroli koja može zadržavati toplotu.

Koristi originalni ili kvalitetni punjač: Korišćenje neoriginalnih ili jeftinih punjača može negativno uticati na bateriju i može čak biti opasno. Uvijek koristi originalni punjač ili onaj koji je sertifikovan za tvoj model telefona.

Izbjegavaj punjenje preko noći: Iako moderni telefoni imaju zaštitu od prekomjernog punjenja, dugotrajno punjenje može zagrijati bateriju i uticati na njeno trajanje. Ako puniš telefon noću, koristi opciju „optimizovanog punjenja“ ako je dostupna.

Punjenje u kraćim intervalima: Bolje je puniti bateriju više puta tokom dana u kraćim intervalima nego jednom od 0% do 100%. Ovo održava zdravlje baterije i smanjuje stres na nju.
 
Izbjegavaj punjenje u ekstremnim uslovima: Punjenje baterije na ekstremno niskim ili visokim temperaturama može je oštetiti. Optimalna temperatura za punjenje je između 20°C i 30°C.

Ugađaj kada je moguće: Ako tvoj telefon ima opcije poput „Battery Care“ ili „Adaptive Charging“, koristi ih. Ove opcije optimizuju punjenje kako bi se smanjilo trošenje baterije.

Pravilnim održavanjem i punjenjem možeš značajno produžiti vijek trajanja baterije telefonu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

FOTO: Otklonjeni nedostaci na gradilištu u Botunu

Subota, 07.02.2026 | 14:01

Radovi na izgradnji Sistema za prečišćavanje otpadnih voda (SPOV) u Botunu mogu se nesmetano nastaviti, nakon što su otklonjeni uočeni tehničko-administrativni nedostaci i nakon što je nadležna inspekcija izvršila ponovni uvid na terenu.

Abazović: Podrška penzionerima, Vlada ih ponizila

Subota, 07.02.2026 | 11:42

Lider Građanskog pokreta URA dr Dritan Abazović podrzao je penzionere Crne Gore, navodeći da im je Vlada zavukla ruku u džep i ponizila ih, dodajući da to ne treba da prihvate i da podržava njihov najavljeni protest.

PES: Odbornici DNP-a da podnesu ostavke zbog najavljenog nerada

Subota, 07.02.2026 | 14:16

Iz Kluba odbornika Pokreta Evropa sad u Skupštini Glavnog grada reagovali su na saopštenje njihovih kolega iz Demokratske narodne partije koji su kazali da više neće učestvovati u radu lokalnog parlamenta i pozvali gradonačelnika Podgorice, Sašu Mujovića da podnese ostavku na tu funkciju jer je, kako su kazali, ostao bez odborničke većine.

U PES za 10 eura, u NSD i DNP za džabe: Koliko godišnje košta članstvo u partijama

Subota, 07.02.2026 | 14:33

Članovi DPS-a izabrani u ime stranke na državne i lokalne funkcije u obavezi da plaćaju članarinu u iznosu od pet odsto primanja

Živković sa Klajnom u Vašingtonu: Doprinos NATO-u kroz povećanje izdavanja za odbranu mora biti prioritet Crne Gore

Subota, 07.02.2026 | 12:17

Odgovorno članstvo u NATO i doprinos njegovom budućem razvoju kroz povećanje izdavanja za odbranu moraju biti prioriteti državne politike Crne Gore, kazao je predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković.

Mandić čestitao Dan opštine Zeta: Vjerujem da je pred nama vrijeme veće sloge i razumijevanja

Nedjelja, 08.02.2026 | 10:58

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić čestitao je Dan opštine Zeta rukovodstvu te opštine i svim građanima Zete.

Milatović: Zeta da bude primjer izgradnje stabilne, prosperitetne i evropske budućnosti

Nedjelja, 08.02.2026 | 10:36

Povodom Dana opštine Zeta, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputio je iskrene čestitke rukovodstvu Opštine, odbornicama i odbornicima, kao i svim građankama i građanima Zete.

Knežević čestitao Dan opštine Zeta: „Mnogi bi voljeli da te vide kako klečiš i moliš za mrvice s njihove lopovske trpeze“

Nedjelja, 08.02.2026 | 10:24

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević uputio je čestitku povodom Dana opštine Zeta.

Srpski mediji: U Beogradu otet pobjednik "X Factora" Daniel Kajmakoski, pronađen vezan u autu

Nedjelja, 08.02.2026 | 10:12

Makedonski pjevač i pobjednik muzičkog takmičenja "X Factor Adria" Daniel Kajmakoski bio žrtva otmice u blizini Beton hale u Beogradu, nakon čega je uslijedila policijska potjera koja je završila saobraćajnom nesrećom kod Rume, pišu srbijanski mediji.

Severina: Političari mi ne biraju repertoar, najbolja je zastava ona pod koju svi stanemo

Nedjelja, 08.02.2026 | 10:04

Hrvatska muzička zvijezda Severina pohvalila se na svom Instagram profilu snimcima i slikama sa koncerta u Samoboru.

SEP pita SNP: Da li biste izašli i iz državne vlasti, ako mi budemo akter u podgoričkoj?

Nedjelja, 08.02.2026 | 09:42

Stranka evropskog progresa (SEP) reagovala je povodom izjave funkcionera Socijalističke narodne partije (SNP) Bogdana Božovića da će napustiti vlast ukoliko Stranka evropskog progresa uđe u upravljanje Glavnim gradom. Božović je to izjavio gostujući u emisiji “Okrugli sto” na RTCG.

Spajić čestitao Dan opštine Zeta: Jedna od najperspektivnijih opština Crne Gore

Nedjelja, 08.02.2026 | 09:39

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić uputio je čestitku rukovodstvu i građanima Zete povodom 8. februara – Dana opštine, ističući njen razvojni potencijal, strateški položaj i značaj za ukupni društveni i ekonomski napredak države.

Bečić: Nikakve podmetačine neće zaustaviti našu istorijsku borbu protiv kriminala

Nedjelja, 08.02.2026 | 09:19

Demokratska Crna Gora, na čelu sa predsjednikom Aleksom Bečićem, razgovarala je sa svojim članovima u Budvi, saopšteno je iz ove partije.

Evo kako da napravite testo za pizzu bez kvasca: Ukus će biti još bolji

Nedjelja, 08.02.2026 | 09:06

Imate sve sastojke osim kvasca? Nema problema. Evo kako da napravite ukusno i hrskavo tijesto koje je gotovo dok se rerna zagrije.

Tripl-dabl Jokića za prekid crnog niza Denvera

Nedjelja, 08.02.2026 | 08:34

Košarkaši Denvera slavili su kao gosti u Čikagu (136:120), u meču NBA lige.