Srijeda, 18.09.2024 | 09:30
IZVOR: b92.net/ljepotaizdravlje.hr

Pročitajte - Ovih sedam vrsta voća SMANJUJE NADUTOST

Ako više ne možete da podnesete da vam se stomak odjednom i naprasno nadima, ubacite jednu od ovih ukusnih voćki u svoj svakodnevni jelovnik.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Nadimanje stomaka je čest problem sa kojim se mnogi ljudi suočavaju u nekom trenutku svog života. Može biti neprijatno i ponekad bolno, što dovodi do smanjenja kvaliteta života. Razumijevanje različitih uzroka i načina za ublažavanje ovog neprijatnog stanja je ključno za ublažavanje simptoma.

Koji su uzroci nadimanja

Jedan uobičajeni uzrok nadimanja je nakupljanje gasova u digestivnom pritisku.  Ovo može biti uzrokovano brojnim faktorima, uključujući gutanje vazduha dok jedete ili pijete, jedete hranu koja proizvodi gasove, kao što su pasulj i brokoli, ili prekomjerni rast bakterija u crijevima. Kada se u crijevima nagomilaju gasovi, to može izazvati osjećaj nadimanja i nelagodnost u stomaku.

Još jedan čest uzrok nadimanja je netolerancija na hranu ili alergija. Vaše tijelo može imati poteškoća sa varenjem određene hrane, kao što su mliječni proizvodi ili gluten, što može dovesti do nadimanja, gasova i drugih probavnih simptoma. Vođenje dnevnika ishrane i eliminisanje potencijalnih pokretača hrane može pomoći u identifikaciji i efikasnom upravljanju ovim netolerancijama.

Stres i anksioznost takođe mogu doprinijeti nadimanju. Ako ste pod hroničnim stresom, vaše tijelo oslobađa hormone koji mogu uticati na varenje i dovesti do nadimanja i drugih gastrointestinalnih problema. Vježbanje tehnika za smanjenje stresa kao što su meditacija, joga ili vježbe dubokog disanja mogu pomoći u ublažavanju nadimanja izazvanog stresom.

U nekim slučajevima, nadimanje u stomaku može biti znak osnovnih zdravstvenih stanja kao što su sindrom iritabilnog crijeva (IBS), gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) ili inflamatorna bolest crijeva (IBD). Ova stanja mogu izazvati nadimanje, bol u stomaku i druge probavne simptome koji zahtijevaju medicinsku intervenciju radi pravilne dijagnoze i liječenja.

Pored toga, hormonske fluktuacije, poput onih koje se javljaju tokom menstruacije ili menopauze, mogu doprinijeti nadimanju stomaka. Promjene u nivou hormona mogu uticati na varenje i zadržavanje vode, što dovodi do nadimanja i nelagodnosti. Upravljanje hormonskim fluktuacijama uz hormonsku terapiju ili promjena načina života može pomoći u ublažavanju simptoma nadimanja.

Koje voće smanjuje nadutost

"Jedan od načina da poboljšate zdravlje crijeva je da jedete više hrane bogate vlaknima sa vitaminom C", objasnio je dr Džozef Salhab na svom TikTok profilu.

"Pokazalo se da ovo povećava dobre bakterije u crijevima i dobro je za zdravlje crijeva."

Američki gastroenterolog Džozef Salhab zato preporučuje da ako patite od nadimanja stomaka, konzumirate borovnice, urme, pitaju, kivi, guavu, papaju ili ananas.

Dokazano je da ananas sadrži enzim bromelain, koji pomaže u razgradnji proteina u digestivnom sistemu i smanjenju upale. Ovo može pomoći u ublažavanju nadimanja i poboljšanju varenja. Slično ananasu, papaja sadrži enzim koji se zove papain, koji takođe ima antiinflamatorna svojstva koja mogu pomoći u smirivanju digestivnog trakta i smanjenju nelagodnosti.

Bobičasto voće, kao što su jagode, borovnice i maline, koje su bogate antioksidansima i vlaknima, mogu pomoći u smanjenju nadimanja stomaka. Sadrži antiinflamatorna jedinjenja koja mogu pomoći u smanjenju upale u digestivnom traktu i ublažavanju nadimanja.

Kivi je takođe dobro poznat po svojim dobrobitima za varenje i može pomoći u smanjenju nadimanja jer je bogat vlaknima i sadrži enzime koji pomažu u razgradnji proteina u probavnom sistemu. Kivi takođe sadrži vitamine i minerale koji podržavaju zdravlje probave i smanjuju upalu.

Konačno, uključivanje raznovrsnog voća u vašu ishranu može pomoći u ublažavanju nadimanja stomaka i poboljšanju zdravlja probave. Voće kao što su ananas, papaja, lubenica, banane, bobice, kivi, citrusi, dinje, jabuke i kruške imaju jedinstvena svojstva koja vam mogu pomoći u tome. Izaberite svoje omiljeno voće i dodajte ga u svakodnevnu užinu kako biste održali optimalno zdravlje probave.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

VOLI I EBRD potpisali ugovor o dokapitalizaciji; EBRD ulaže 25 miliona eura za vlasničku strukturu

Srijeda, 24.12.2025 | 15:28

Kompanija Voli Trade i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) potpisale su ugovor o dokapitalizaciji, kojim EBRD ulaže 25 miliona eura u vlasnički kapital Volija, čime se dodatno učvršćuje gotovo dvodecenijsko partnerstvo ove dvije institucije i otvara novo poglavlje u razvoju savremenog, konkurentnog i održivog trgovačkog sektora u Crnoj Gori.

Đukanović poželio Kalkavanu uspjeh u njegovim profesionalnim i životnim planovima

Srijeda, 24.12.2025 | 18:07

Nekadašnji predsjednik Crne Gore Milo Đukanović sastao se danas u Podgorici sa odlazećim ambasadorom Turske u Crnoj Gori Barišom Kalkavanom.

Šćepanović: Pitanje početka gradnje postrojenja u Botunu, u ovoj fazi, nije za mene

Srijeda, 24.12.2025 | 16:06

"Ovo pitanje treba da se riješi dijalogom konstituenata vlasti lokalne samouprave", kazao je vršilac dužnosti (v.d.) direktora Uprave policije Lazar Šćepanović

Fondacija „Budi human“: Divne vijesti za kraj godine – prikupljeno preko 28.000 eura za Natine tretmane

Srijeda, 24.12.2025 | 15:47

Natalija Ljumović je šestogodišnja djevojčica iz Podgorice čiji je život od samog rođenja obilježen velikom borbom.

Kapitenka ostaje u plavom – Itana Grbić potpisala novi ugovor

Srijeda, 24.12.2025 | 15:57

Kapitenka Itana Grbić produžila je ugovor sa klubom iz rodnog grada i nastaviće da predvodi Budućnost i u narednoj sezoni.

U ovim državama je Božić zabranjen

Četvrtak, 25.12.2025 | 15:10

U nekim državama Božić je zabranjen ili strogo ograničen zbog politike, vjerskih pravila ili otpora zapadnim utjecajima. Donosimo pregled.  

Brajović: MCP ne smije biti utočište za zlostavljače, hitno sprovesti nepristrasnu i temeljnu istragu

Četvrtak, 25.12.2025 | 14:51

Srpska pravoslavna crkva ne smije niti može biti utočište za zlostavljače, saopštila je predsjednica Foruma žena SDP Podgorica i predstavnica Evropskog saveza Danijela Brajović.

Ruski zahtjevi za mir nose rizik normalizacije osvajanja i imperijalnih ambicija

Četvrtak, 25.12.2025 | 14:49

Piše: Oleg Gerasimenko, ambasador Ukrajine u Crnoj Gori.

Unaprijediti međusektorsku saradnju za veću prevenciju od pejzažnih požara

Četvrtak, 25.12.2025 | 14:40

Društvo mladih ekologa Nikšić organizovalo je okrugli sto na temu „Jačanje lokalnog odgovora na izazove požara na otvorenom“, koji je okupio veliki broj predstavnika relevantnih lokalnih institucija, javnih preduzeća, mjesnih zajednica i organizacija civilnog društva.

Uklonjen prvi nelegalni plutajući objekta iz NP Skadarsko jezero, akcija se nastavlja i sjutra

Četvrtak, 25.12.2025 | 14:37

Javno preduzeće za nacionalne parkove Crne Gore danas je po nalogu Ekološke inspekcije započelo aktivnosti na uklanjanju nelegalno izgrađenih i postavljenih plutajućih objekata u NP Skadarsko jezero.

MPNI: Privremena obustava priznavanja diploma beogradskog Univerziteta Megatrend

Četvrtak, 25.12.2025 | 14:31

Na predlog Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, Vlada Crne Gore je na današnjoj sjednici donijela zaključke kojima je, zbog oduzimanja dozvole za rad, privremeno obustavila priznavanje obrazovnih isprava stečenih na Univerzitetu Megatrend i fakultetima u njegovom sastavu: Fakultetu za kulturu i medije, Fakultetu za poslovne studije, Fakultetu za umjetnost i dizajn, Pravnom fakultetu i Geoekonomskom fakultetu.

Preinačena presuda: Za silovanje i nasilje u porodici optuženom 14 godina i 10 mjeseci zatvora

Četvrtak, 25.12.2025 | 14:28

Apelacioni sud Crne Gore saopštio je da je preinačio presudu Višeg suda u Podgorici od 14.aprila u pogledu odluke o kazni i optuženog R.V. osudio za dva produžena krivična djela silovanje i dva krivična djela nasilje u porodici i porodičnoj zajednici na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 14 godina i 10 mjeseci u koju mu je uračunato vrijeme provedeno u pritvoru.

Vrhovni sud utvrdio povredu zakona u korist okrivljenog u predmetu nelegalne gradnje

Četvrtak, 25.12.2025 | 14:26

Iz Vrhovnog suda Crne Gore saopšteno je da je usvojen zahtjev za zaštitu zakonitosti Vrhovnog državnog tužilaštva Crne Gore i utvrđeno da je pravosnažnim presudama Osnovnog suda u Bijelom Polju i Višeg suda u Bijelom Polju H. B. prekršio zakon u predmetu nelegalne gradnje.

Mujović: Dodatna ponuda za Botunjane, novi putevi, renoviranje škole, stadiona, trajna autobuska linija…

Četvrtak, 25.12.2025 | 14:18

Glavni grad Podgorica, na čelu sa gradonačelnikom Sašom Mujovićem, uz podršku Vlade Crne Gore, spreman je da realizuje niz značajnih infrastrukturnih projekata u cilju trajnog unapređenja kvaliteta života mještana Botuna, saopšteno je iz Glavnog grada.

Papa u božićnoj poruci pozvao Rusiju i Ukrajinu na dijalog

Četvrtak, 25.12.2025 | 14:15

Papa Lav XIV je u svojoj prvoj božićnoj poruci u četvrtak pozvao Rusiju i Ukrajinu da pronađu “hrabrost” za direktne razgovore i govorio o teškoj humanitarnoj situaciji u Gazi.