Srijeda, 18.09.2024 | 14:31
IZVOR: b92.net

OTKRIVENA nova krvna grupa: Poslije 50 godina riješena misterija

Istraživači iz Velike Britanije i Izraela opisali su nov sistem krvnih grupa kod ljudi, MAL, i to nakon 50 godina, otkako je 1972. otkriveno da u krvi trudnice nedostaje važan antigen.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ovo, čudno molekularno odsustvo naučnici su riješili nakon 50 godina, a istraživanje je objavljeno u vodećem časopisu Američkog društva za hematologiju "Blood".

"Otkriće predstavlja ogromno dostignuće, konačno može da se uspostavi novi sistem krvnih grupa i možemo da ponudimo najbolju njegu rijetkim, ali važnim pacijentima", rekla je specijalistkinja hematologije Luiz Tili iz Nacionalne zdravstvene službe Velike Britanije.

Kao što je poznato, većina glavnih krvnih grupa otkrivena je početkom 20. vijeka. Potom je identifikovan krvni sistem Er, koji su istraživači prvi put opisali 2022. godine, a koji utiče samo na mali broj ljudi. Isto važi i za novu krvnu grupu.

"Posao je bio težak jer su genetski slučajevi veoma rijetki", objasnila je Luiz Tili.

Prethodno istraživanje je pokazalo da više od 99,9 odsto ljudi ima antigen AnWj, koji je nedostajao u krvi trudnice iz 1972. godine. Ovaj antigen živi na proteinu mijelina i limfocita, što je navelo istraživače da novoopisani sistem nazovu – krvna grupa MAL.

Kada neko ima mutiranu verziju obje kopije svojih MAL gena, završava sa AnWj-negativnom krvnom grupom, kao kod trudnice.

Luiz Tili i njen tim su identifikovali tri pacijenta s rijetkom krvnom grupom koji nisu imali ovu mutaciju, što sugeriše da ponekad poremećaji krvi, takođe, mogu da izazovu potiskivanje antigena.

MAL je veoma mali protein s nekim interesantnim svojstvima, koja su otežavala identifikaciju, a što je značilo da mora da se nastavi istraživanje, kako bi se prikupilo još dokaza.

Da bi se utvrdilo da imaju tačan gen, nakon decenija istraživanja, tim je ubacio normalni MAL gen u krvne ćelije, koje su bile AnWj-negativne.

Poznato je da protein MAL igra vitalnu ulogu u održavanju stabilnosti ćelijskih membrana i pomaže u ćelijskom transportu. Prethodna istraživanja su pokazala da AnWj zapravo nije prisutan kod novorođenih beba, već se pojavljuje ubrzo nakon rođenja.

Zanimljivo je da su svi AnWj negativni pacijenti koji su uključeni u studiju imali istu mutaciju. Međutim, nisu pronađene druge ćelijske abnormalnosti ili bolesti koje su povezane s ovom mutacijom.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Novi dokazi o Alchajmerovoj bolesti: Otkriven uzročnik bolesti

Subota, 06.12.2025 | 19:10

Nova studija objavljena u časopisu Neurology pokazuje da povišeni biomarkeri Alchajmerove bolesti u krvi ne moraju nužno značiti da je mozak oštećen, u nekim slučajevima uzrok može da bude smanjena funkcija bubrega.

Kad saznate učinak, više nikad nećete preskakati ovo voće

Subota, 29.11.2025 | 20:49

Visok krvni pritisak jedan je od najčešćih zdravstvenih problema, ali često prolazi neprimijećeno sve dok ne prouzrokuje ozbiljne posljedice.

Ptičiji grip u porastu u Evropi: Povećan i rizik za ljude u kontaktu sa pticama

Četvrtak, 27.11.2025 | 08:41

Jedan od najozbiljnijih talasa ptičjeg gripa posljednjih godina zabilježen je ove jeseni u Evropi, prema Evropskoj agenciji za bezbjednost hrane (EFSA). Između 6. septembra i 14. novembra 2025. godine otkriveno je 1.443 slučaja patogenog virusa HPAI A(H5) kod divljih ptica u 26 evropskih zemalja, što je četiri puta više u odnosu na 2024. godinu i najviše od 2016. godine.

Kad vaga pokaže manje, ali ogledalo otkrije više: Skrivena istina o mršavljenju

Utorak, 25.11.2025 | 21:39

Definitivni Instagram trend današnjice je – wellness. Među snimcima iz teretana, časovima pilatesa i motivacijskim objavama, jedno je jasno: svi tragamo za svojim ‘najboljim ja’.

Začepljen nos? Problem je bliže nego što mislite

Nedjelja, 23.11.2025 | 14:52

Buđenje s osjećajem začepljenog nosa i sluzi u grlu može djelovati kao početak prehlade, ali uzrok je često mnogo banalniji – način na koji spavamo i šta nas okružuje tokom noći.

Država prodaje 68, uglavnom starijih, službenih vozila - Ovo je POČETNA CIJENA

Subota, 06.12.2025 | 08:36

Uprava za državnu imovinu objavila je javni poziv za prodaju 68 motornih vozila u svom vlasništvu. Vozila se prodaju pojedinačno, a zainteresovani kupci mogu ih pogledati 12. decembra 2025. godine, u terminu od 09.00 do 11.00 časova, na parking prostoru Uprave – južni dio kasarne u Maslinama u Podgorici.

Vlada Crne Gore: Abazović zlonamjerno plasira dezinformacije o navodnom ugovoru

Petak, 05.12.2025 | 21:36

Kabinet predsjednika Vlade Crne Gore reagovao je na tvrdnje bivšeg premijera Dritana Abazovića o navodnom „tajnom ugovoru“ sa kompanijama Adriatic Properties i Aman.

NTO: "Uncover Your Wild Side" proglašen drugim najboljim turističkim filmom na svijetu

Subota, 06.12.2025 | 14:18

Destinacijski film Nacionalne turističke organizacije "Uncover Your Wild Side" osvojio je visoko drugo mjesto na 37. festivalu "World Tourism Film Awards – The Festival of Festivals" u portugalskom gradu Gimaraešu.

Knežević: Naš Zećanin Bečić da primi građane Botuna na razgovor, kako bi splasnule tenzije

Subota, 06.12.2025 | 13:14

Mještani Zete okupili su se danas na lokaciji planiranoj za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu, nakon poziva lidera Demokratske narodne partije Milana Kneževića, koji se tom prilikom obratio okupljenim građanima, prenosi Pobjeda.

Milatović: Zašto Knežević ne iskoristi moć 13 poslanika da zaustavi projekat u Botunu?

Subota, 06.12.2025 | 13:57

Milatović je u objavi na mreži X zapitao Knežević zašto ne iskoriti tu moć, ako je istinski protiv izgradnje kolektora u Botunu.  

Milatović čestitao rukometašicama: Idemo do kraja po medalju

Subota, 06.12.2025 | 20:38

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović čestitao je na društvenoj mreži X rukometašicama na, kako je kazao, zasluženom plasmanu u četvrtfinale Svjetskog prvenstva.

Luka Dončić predstavio svoju princezu, slavni košarkaš objavom raznježio sve

Subota, 06.12.2025 | 20:37

Jedan od najpoznatijih košarkaša na svijetu, Luka Dončić, drugi put je postao otac.

Bojović: Status srpskog jezika u Crnoj Gori riješiti prije ulaska u EU

Subota, 06.12.2025 | 20:26

Status srpskog jezika u Crnoj Gori trebalo bi riješiti prije članstva u Evropskoj uniji, kazao je za Newsmax Balkans televiziju potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Dragan Bojović.

U Beogradu uhapšeni Ulama i Tomašević

Subota, 06.12.2025 | 20:15

Uprava policije saopštila je da su u Beogradu uhapšeni Vladimir Ulama (32) i Igor Tomašević (28), članovi visokorizične organizovane kriminalne grupe iz Crne Gore, za kojima je NCB Interpola Podgorica raspisao međunarodne potjernice.

Eurosong mijenja pravila glasanja: Ovako će se od sada birati pobjednik

Subota, 06.12.2025 | 20:04

Organizatori Evrovizije najavili su značajne promjene u pravilima glasanja za iduće izdanje takmičenja, koje će se održati u Austriji nakon pobjede njihovog predstavnika Džej Džeja ove godine.

Berane: Uhapšen osumnjičeni za pokušaj ubistva, presreo sugrađanina i udarao ga pesnicom u glavu

Subota, 06.12.2025 | 19:20

Beranska policija uhapsila je B.D. (25) osumnjičenog za pokušaj ubistva, jer je kako se sumnja presreo sugrađanina i udarao ga pesnicom u glavu, saopšteno je iz Uprave policije.

Ministarstva kulture i medija: Nakon decenija povlastica jednaka pravila za sve mogu biti bolna

Subota, 06.12.2025 | 19:30

Reagovanje Ministarstva kulture i medija prenosimo integralno:

Goveda će u javna ili privatna skloništa: Lutajuće životinje problem u više gradova, stanje posebno alarmantno u Tivtu

Subota, 06.12.2025 | 19:45

Vlada zadužila opštine da u roku od tri mjeseca izgrade objekte za smještaj napuštene stoke ili ih predaju farmerima i privredi.

Novi dokazi o Alchajmerovoj bolesti: Otkriven uzročnik bolesti

Subota, 06.12.2025 | 19:10

Nova studija objavljena u časopisu Neurology pokazuje da povišeni biomarkeri Alchajmerove bolesti u krvi ne moraju nužno značiti da je mozak oštećen, u nekim slučajevima uzrok može da bude smanjena funkcija bubrega.

Zadužili se milijardu i po, vratili 770 miliona dugova

Subota, 06.12.2025 | 18:50

Izvještaj o realizaciji budžeta i naknadne odluke pokazuju stanje u javnim finansijama. Za deset mjeseci naplaćeno 35 miliona eura manje od plana. Deficit iznosi 118 miliona, a nije realizovano još 126 miliona od planiranih troškova.