Petak, 20.09.2024 | 21:45
IZVOR: ona.telegraf.rs

SAVRŠENA JESENJA namirnica: Nekoliko je RAZLOGA zašto treba da JEDEMO KESTENJE

U sebi sadrži mnogo više benefita nego što ste mogli da pretpostavite. 




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Već smo ušli u kišoviti period godine, kada bismo samo da se šćućurimo pod ćebe, grickamo omiljenu hranu i gledamo filmove i serije. Obilježje jeseni pored ovoga i specifična hrana, poput kestenja.

Kesten je jako dobra namirnica koja u sebi sadrži vitamine, minerale i malo masti, piše "Blick". Sada je pravo vrijeme za njihovu konzumaciju, a kada shvatite šta sve oni u sebi imaju, odmah ćete otići u prodavnicu.

Kestenje može biti zdrava užina zbog bogatog sadržaja vitamina B6. Recimo, ženama je potrebno oko 1200 mikrograma ovog vitamina na dnevnom niovu, a kesten ga ima 350 mikrograma u samo 100 grama. Ovaj vitamin nam je koristan za jačanje imunom sistema, a utiče na stvaranje neurotransmitera u nervnom sistemu.

Ovaj orašasti plod ima u sebi i kalijum koji igra važnu ulogu u nervnoj provodljivosti i odgovoran je za regulisanje ravnoteže vode. Takođe, zbog visokog sadržaja vitamina C, možete pomoći svom imunosistemu da ojača.

Neke od veoma važnih karakteristika kestena su:

Može da spriječi bolesti srca

Pomaže u kontrolisanju nivoa šećera u krvi

Doprinosi povećavanju mineralne gustinu kostiju

Utiče na sprječavane hroničnih bolesti

Pomaže u kontroli krvnog pritiska

Blagotovrno deluje na poboljšavanje funkcije mozga

Da li i vi volite kestenje?

Izvor: ona.telegraf.rs

 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Naučnici otkrivaju - „Brojčanik“ za sagorijevanje masti koji bi mogao pomoći u JAČANJU KOSTIJU

Četvrtak, 21.05.2026 | 17:20

Poznavanje načina na koji tijelo sagorijeva masti je ključno za razumijevanje svih vrsta metaboličkih sistema – za regulisanje tjelesne temperature, težine, nivoa energije i još mnogo toga... Istraživači su upravo otkrili novi molekularni „brojčanik“ koji kontroliše sagorijevanje masti kod miševa.

Kardiohirurg upozorio: Ova hrana vam uništava srce

Utorak, 19.05.2026 | 20:35

Mnogi i dalje vjeruju da su  maslac,  jaja i crveno meso najveći neprijatelji srca. Međutim, jedan iskusni kardiohirurg tvrdi da pravi problem već godinama stoji na policama supermarketa pod etiketama "fit", "light" i "zdravo". I ono što je najgore, većina ljudi to jede za doručak skoro svakog dana.

Vejpovi već među djecom od 11 godina: Kako utiču na dječja pluća i mozak

Ponedjeljak, 18.05.2026 | 11:33

Granica konzumiranja elektronskih cigareta i vejpova se spušta – čak i djeca od 11 godina koriste ovakve cigarete. Posljedice su višestruke, po pluća, ali i centralni nervni sistem.

Naučnici tvrde: Jutarnje ispijanje kafe štiti organizam od ozbiljne bolesti

Subota, 16.05.2026 | 16:15

Istraživanja pokazuju da ispijanje dvije do tri šoljice crne kafe dnevno može smanjiti rizik od fibroze i ciroze jetre za 25 do 40 odsto.

Umor i slabost: Znaci da vam nedostaje važan, ali zanemaren vitamin

Petak, 15.05.2026 | 13:21

Bez obzira na to koliko se trudite da se hranite uravnoteženo, ponekad u ishrani mogu nedostajati određeni nutrijenti. Među njima je i vitamin odgovoran za brojne koristi za mentalno i fizičko zdravlje, za koji možda nikada niste čuli – tiamin, poznat i kao vitamin B1.

VIDEO: SPEKTAKL Rikija Martina u Podgorici - Vidimo se sljedeći put, volim vas

Petak, 22.05.2026 | 00:03

Svjetska muzička zvijezda Riki Martin, održao je spektakularan koncert na prepunom Trgu nezavisnosti u Podgorici.

Naučnici otkrivaju - „Brojčanik“ za sagorijevanje masti koji bi mogao pomoći u JAČANJU KOSTIJU

Četvrtak, 21.05.2026 | 17:20

Poznavanje načina na koji tijelo sagorijeva masti je ključno za razumijevanje svih vrsta metaboličkih sistema – za regulisanje tjelesne temperature, težine, nivoa energije i još mnogo toga... Istraživači su upravo otkrili novi molekularni „brojčanik“ koji kontroliše sagorijevanje masti kod miševa.

FOTO: Burdž Kalifa u bojama CRNOGORSKE ZASTAVE

Četvrtak, 21.05.2026 | 12:46

Burdž Kalifa u bojama crnogorske zastave.4

Mandić: Naš posao je da Crnu Goru učinimo zajednicom bogatih i srećnih ljudi

Četvrtak, 21.05.2026 | 12:42

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić sastao se se juče u Skupštini sa evropskom komesarkom Martom Kos.

VIDEO: "Vilo moja, ti si moja ljubav vjekovima jedina..." Poslušajte novu pjesmu grupe NO NAME

Četvrtak, 21.05.2026 | 12:10

Povodom obilježavanja 20 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore, ova pjesma je poklon svim građanima, saopšteno je iz Vlade Crne Gore.

Gorčević: Vjerujem da najbolje vrijeme Crne Gore tek dolazi, dostojanstvenije, snažnije i evropsko, ali uvijek naše

Četvrtak, 21.05.2026 | 11:08

Crna Goro, srećan ti Dan nezavisnosti. Dvadeset godina kasnije, Crna Gora više nije san koji smo branili, nego zemlja koja stoji uspravno pred istorijom i Evropom, saopštila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.

Satler: Crna Gora ubrzala proces EU integracija

Četvrtak, 21.05.2026 | 10:47

Šef delegacije Evropske unije u Podgorici ambasador Johan Satler ocijenio je u intervjuu za praznični četvorobroj Pobjede da je Crna Gora u odnosu na početak godine znatno ubrzala EU integracije, navodeći da je njegova poruka shvaćena na pravi način.

Milatović: Da je vječna uređena, pravedna, evropska Crna Gora

Četvrtak, 21.05.2026 | 10:11

Da je vječna uređena, pravedna, evropska Crna Gora, istakao je predsjednik države Jakov Milatović, u video čestitki povodom 20 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore.

UDES u mjesto Kamenovo - Poginuo motociklista

Četvrtak, 21.05.2026 | 09:50

Udes.

Šćepanović - Oduvijek je Crna Gora znala da sačuva ono što je najvrednije

Četvrtak, 21.05.2026 | 09:21

U ime Uprave policije i u svoje lično ime upućujem vam iskrene čestitke povodom 20 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore, saopštio je direktro Uprave policije Lazar Šćepanović.