Karmin za usne može biti opasan za zdravlje jer sadrži mikroplastiku koja se nalazi svuda i stoga predstavlja jedan od najvećih problema nečiste okoline, piše Fenix magazin.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Iako su u 2023. godine političari zabranili kozmetičke proizvode koje u sebi sadrže mikroplastiku, ona se ipak nalazi u nekim proizvodima, a među njima su i karmini za usne.
Odluka EU iz septembra 2023. godine o zabrani prodaje proizvoda koji sadrže i ispuštaju mikroplastiku, tek će postupno stupiti na snagu. Dekorativni kozmetički proizvodi poput karmina za usne i dalje se mogu prodavati, za razliku od proizvoda koji se mogu ispirati.
Neki karmini stoga "uz silikone, mineralna ulja i tečnu plastiku, još uvijek sadrže čvrste čestice plastike izrađene od najlona ili polietilena", kazala je stručnjak za zaštitu okolinu i zdravlja Kerstin Effers.
Sitne mikro i nanoplastične čestice mogu prevladati crijevnu barijeru
Te čestice u tijelo ulaze direktno. Effers je rekla da je problem mala veličina čestica. "Kod većih čestica pretpostavlja se da će se izlučiti nepromijenjene. Ali, sitne mikro i nanoplastične čestice mogu prevladati crijevnu barijeru i, između ostalog, potencijalno izazvati upalne reakcije u tijelu", otkrila je.
Prema izvještu NDR-a, istraživači sa Univerziteta u Marburgu pretpostavljaju da plastika u ljudskom tijelu može dovesti do bolesti krvnih sudova.
U centru za savjetovanje potrošača NRW tvrde da "proizvođači ne daju nikakve podatke o veličini plastičnih čestica u svojim kozmetičkim proizvodima. Ako želite biti sigurni, trebali biste se držati sertifikovane prirodne kozmetike".
Ako proizvodi imaju pečate poput NATRUE ili COSMOS, ne sadrže mikroplastiku. Druga opcija bi bila izbjegavanje karmina za usne do 2035. godine, jer tada će EU zabrana vrijedjeti i za sve make-up proizvode.
KOMENTARI (0)