Utorak, 24.09.2024 | 11:04
IZVOR: rts.rs/CNN

Konačno stiže NAJIŠČEKIVANIJI EMODŽI - Nova zabava za komunikaciju

Napokon ćemo imati emodži koji nam najčešće nedostaje – iscrpljeno lice sa tamnim podočnjacima. U pitanju je jedan od osam novih emodžija koji će se pojaviti na pametnim telefonima i računarima sledeće godine.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Emodžipedija, popularni sajt za novosti o emodžijima, najavio je prije nekoliko mjeseci novitete planirane za sledeću godinu. Junikod konzorcijum, neprofitna organizacija koja nadgleda globalne standarde i novine koji se tiču emodžija, odobrila novu grupu sličica koje planeta svakodnevno koristi u onlajn komunikaciji.

Novih emodžija ima osam, a označavaće umorno lice sa tamnim podočnjacima, cveklu, harfu, drvo bez lišća, otisak prsta, ašov, ljubičastu baricu i zastavu za Sark, maleno udaljeno ostrvo u jugozapadnom dijelu Lamanša, koje pripada Kanalskim ostrvima.

Korisnici pametnih telefona moći će da počnu da koriste nove emodžije na „različitim digitalnim uređajima tokom narednih nekoliko mjeseci i početkom 2025. godine“, navodi Emodžipedija.

Sa više od 60 odsto glasova, iscrpljeno lice osvojilo je titulu „najiščekivanijeg“ emodžija na „takmičenju“ "World Emoji Awards". Ljubičasta barica i ašov su na drugom i trećem mjestu.

Iako djeluje zabavno, drvo bez lišća nalazi se na spisku novih emodžija da bi podiglo svijest o suši i klimatskim promjenama, kaže Brajan Bajhaki, koji je predložio ovu sličicu.

„Suša je prirodni dio klimatskog ciklusa, milionima godina drveće se prilagođavalo ovim teškim uslovima. Ali klima se mijenja, suše postaju sve učestalije, jače i čak se za kratko vrijeme proširila na područja na kojima su uslovi bili bolji“, napisao je Bajhaki.

Operativni sistemi Ios i Android imaju sopstvene liste sličica za komunikaciju na kojima ima i posebno dizajniranih emodžija.

Sličice su postale dio komunikacije čim je to tehnologija omogućila i danas su izuzetno rijetke prepiske u kojima se neće naći baš nijedan emodži. Često se dešava da emodžiji dobiju drugačija značenja od onih koje su dizajneri planirali, što dovodi do smiješnih, ali i neprijatnih situacija.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

MUP objavio raspored – pojačane kontrole na auto-putu i magistralama

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 14:00

U okviru kampanje „Živi, ne žuri“, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) i Uprava policije (UP) danas i sjutra sprovodiće pojačanu kontrolu saobraćaja širom Crne Gore, sa fokusom na brzinu, vožnju pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci, nepropisno preticanje i druge prekršaje koji ugrožavaju bezbjednost učesnika u saobraćaju.

Ćulafić obišao područja ugrožena požarima u Herceg Novom i Ulcinju; Država pokazala spremnost u borbi sa požarima

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 13:39

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić obišao je lokalitete na području Herceg Novog i Ulcinja koji su već nekoliko dana zahvaćeni požarima, kako bi se na licu mjesta upoznao sa situacijom, kao i sa naporima koje nadležne službe ulažu u suzbijanje vatrene stihije, saopšteno je iz njegovog resora.

Nacionalne akcije „Mladi vozač“ i „Pojas“: Sankcionisana 92 učesnika u saobraćaju

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 13:21

Službenici saobraćajne policije Odjeljenja bezbjednosti Podgorica sproveli su nacionalnu akciju „Mladi vozač“, usmjerenu na povećanje nivoa bezbjednosti ove kategorije učesnika u saobraćaju, tokom koje su sankcionisali ukupno 27 mladih vozača.

Svi putevi vode u Budvu: Publika iz više od sto zemalja svijeta stiže na Exitov Sea dance festival!

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 13:07

Budva će za svega desetak dana postati svjetska prijestonica turizma i ujedno epicentar svjetske festivalske scene. Turisti iz više od 100 zemalja svijeta slivaće se na crnogorsko primorje, gdje ih, osim mora i sunca, očekuju nezaboravne ljetnje noći i trodnevni vrhunski provod uz elektronske superzvijezde koje predvode apsolutna techno kraljica Charlotte de Witte i najtraženiji izvođač na planeti u ovom trenutku - HUGEL, na dugoočekivanom Exitovom Sea Dance festivalu, koji će biti održan od 28. do 30. avgusta, spektaklu koji će crnogorsku metropolu turizma ponovo upisati na mapu najatraktivnijih svjetskih destinacija.

Lokalizovan požar u Bijelim Poljanama: Vatrogasci se borili sa vatrom do pet ujutru, ekipe već u Čumovici

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 12:40

Nakon višesatne i iscrpljujuće borbe sa vatrenom stihijom, podmetnuti požar u mjestu Bijele Poljane uspješno je lokalizovan i ugašen jutros oko pet sati.

Milačić i Savović imenovani za državne sekretare u Ministarstvu saobraćaja

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 12:04

Vlada Crne Gore imenovala je Marka Milačića, magistra političkih nauka i Božidara Savovića, diplomiranog ekonomistu, za državne sekretare u Ministarstvu saobraćaja.

Jokić: Ostrog je iznad svake koristi

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 12:02

Ovih dana se javnost priprema za još jedan projekat pod maskom javnog interesa o gradnji solarne elektrane na Bogetićima, pod Povijom u blizini manastira Ostrog. Ujedinjena Crna Gora nije protiv obnovljivih izvora energije bilo da potiču od hidro, vjetro ili solarne energije. Ali jesmo jako protiv izbora lokacije po sistemu "može nam biti" ili "hoćemo baš tu", izjavio je poslanik te stranke Danilo Jokić.

Đoković: Želim da završim karijeru u Los Anđelesu sa zastavom Srbije na ramenima

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 11:56

Novak Đoković, jedan od najvećih tenisera svih vremena, u intervjuu za katalonski Sport otkrio je kada bi mogao da završi impresivnu karijeru. Osvajač rekordna 24 grend slem trofeja i 40 Mastersa kompletirao je kolekciju najvećih trofeja 2024. godine u Parizu, kada je osvojio olimpijsko zlato. Đoković je istakao da mu je to kruna karijere.

Veliki zaokret u Vašingtonu: Trampova administracija ukinula zabranu TikToka

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 11:51

Zvaničnici Trampove administracije sada mogu slobodno da objavljuju sadržaj i u nedogled listaju TikTok, navodi se u novom memorandumu Kancelarije za upravljanje i budžet (OMB).

Bečić: Situacija na požarištima jutros stabilnija, sve službe u pripravnosti

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 11:36

Požari na području Kotora, Danilovgrada i Kolašina su pod potpunom kontrolom, dok su i dalje aktivni i pod kontrolom požari na području Herceg Novog i Ulcinja, pokazuje jutrošnji presjek OKC 112 Direktorata za zaštitu i spašavanje, kazao je potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić.