Petak, 27.09.2024 | 13:20
IZVOR: meridiansport.me

Lazović: Čast je i obaveza biti selektor Crne Gore; Pokušaću da vratim 'lavice' na stare staze uspjeha!

Suzana Lazović bila je dio zlatne generacije crnogorskih “lavica”, a ostavila je dubok trag u istoriji crnogorskog rukometa kako igrajući za reprezentaciju, tako i u svom klubu – podgoričkoj Budućnosti.




Foto:  arhiva, YouTube screenshot/IFH; YouTube screnehsot/Ovidiu Toma (kolaž)

Suzana je okrenula novi list u svojoj rukometnoj karijeri i odnedavno preuzela na sebe vjerovatno i najteži zadatak do sada, da kao selektorka, najmlađa u istoriji naše selekcije, predvodi “lavice”.

“Biti najmlađa selektorka svakako da je čast, ali je i obaveza koja je još veća zbog toga što sam porijeklom odavde i što sam apsolutno sve rezultate koje sam kao igračica postigla, postigla upravo u dresu Crne Gore. Moj san od kada sam počela da se bavim trenerskim pozivom bio je da postanem selektorka, ali definitivno nisam očekivala da ću tako brzo dobiti poziv, ali desio se i jako sam srećna zbog toga”, rekla je Suzana Lazović za Meridian sport.

Mnogo se govori o njenoj igračkoj karijeri koja je bila izuzetno uspješna, srebro sa Olimpijskih igara i zlato sa Evropskog prvenstva sa “lavicama”, te Liga šampiona u dresu Budućnosti samo su neki od tih uspjeha, a onda je sa samo 25 godina morala da se zaustavi. Sedam operacija i preveliki rizik naveli su je da ispred karijere stavi zdravlje, ali Suzana ni tada nije odustala od rukometa. Nova uloga u selekciji i novi ciljevi su odmah ispred nje…

“Pokušaću da vratim našu reprezentaciju na stare staze uspjeha. Borbenost, požrtvovanost i osjećaj zajedništva u timu su jako važni i sigurna sam ako to, ali i sve tehničko-taktičke zamisli ispoštujemo, da rezultat neće izostati”, poručila je nova selektorka “lavica”, a onda objasnila i koliko joj je igračka karijera pomogla da se izgradi kao trener:

“Ogromno je igračko iskustvo iza mene. Sama činjenica da smo ostvarile sve, govorim o cijeloj ekipi iz zlatne generacije ‘lavica’, znači da znamo put koji vodi do uspjeha. Moje je da mlade igračice usmjerim ka tom istom putu, a onda ćemo zajedno ponovo da dostignemo te visine.”

Kako klubovi, tako i reprezentacija, gledaju se kroz ostvarene rezultate. Ukoliko rezultat izostane odmah se traži krivac, a kada crnogorske rukometašice nisu izborile plasman na Olimpijske igre bila je takva situacija. Lazović smatra da takva “praksa” nije samo kod nas, te da navijači kao navijači imaju pravo na svoj glas.

“Mislim da to nije tako samo kod nas jer su navijači tu da imaju svoje mišljenje, i naravno da ga, kakvo god da je, nećemo osuđivati. Naše je da se držimo našeg plana i nećemo se osvrtati na to. Svako ima pravo na svoje mišljenje, na nama je da ih čujemo, ali mi isto tak gradimo nešto naše i apsolutno nikome nećemo dati da udari na to”, jasna je bila Lazović.

Pitali smo Suzanu i koja je glavna razlika u “lavicama” sada, i onima koje su na njenim, i krilima Milene Raičević, Jovanke Radičević, Katarine Bulatović, Majde Mehmedović i ostalih, postizale magične rezultate.

“Ne bih mogla da kažem da li su neke taktičke i tehničke zamisli, da li je kohezija ili nešto drugo, jer sam tu svega tri dana i moji prethodnici bi sigurno bolje govorili o tome. Ja još uvijek treba da vidim neke stvari. Najbitnije je da svi igrči igraju u kvalitetnim ligama i klubovima, te da sarađuju sa dobrim trenerima. Veliki plus je činjenica da Budućnost igra Ligu šampiona, da su sva ta mlađa djeca konačno dobila šansu. Trebale bi da igraju rasterećeno i bez pritiska, iako vjerujem da je to teško pored naših navijača, ali sam isto tako nadam da će dobiti podršku koja im je zaista potrebna”, rekla je Lazović.

Pored poznatih imena, na prvom spisku našle su se i četiri debitantkinje – Milica Trifunović, Andrijana Tatar, kao i juniorske reprezentativke Sara Burić i Ivana Vujadinović.

“Nova imena su sada, nova imena će biti i u budućnosti. I njima sam rekla da smatram da ima dosta djece koja dobro igraju i možda nisu dobile šansu sada, ali na nekom od sljedećih okupljanja sigurno hoće”, objasnila je Lazović, a potom prokomentarisala povratak Milene Raičević:

“Milenin povratak nije bio upitan, mislim da je to igračica koja zna put i koja će, dokle god ja budem selektor, biti pozvana u reprezentaciju. Osim ličnog kvaliteta iskustvo je presudno, ali i to što ona može da prenese mlađim generacijama mislim da ne može nijedan drugi igrač. Đina je sa povredom okej. Ispratila je prvih par treninga, a onda je morala da se vrati u klub. Vjerujem da ćemo u oktobru biti kompletne i da ćemo moći da se spremimo na adekvatan način za sve što nas čeka.”

Nekoliko godina Suzana je provela u Kini, gdje je uspješno predvodila mladu selekciju rukometašica, a onda se vratila u Evropu i dobila priliku da diriguje igru mađarskog prvoligaša Albe Fehervar. Pitali smo je koliko joj je to značilo u razvoju trenerskog posla, te kolika je razlika voditi reprezentaciju i klub.

“Ogromna je razlika, pogotovo ukoliko uporedim Kinu i Albu, baš je ogromna. Kineski rukomet je atipičan, sistem i fiziologija igrača su dosta drugačiji od ovog u Evropi. Ukoliko nešto moram da uporedim sa vođenjem Crne Gore, rekla bih da je crnogorski tim najlakše voditi zato što poznajem naš mentalitet, karakter i temperament. Radila sam u tom sistemu i živim u tom sistemu tako da mislim da mi je lakše da razumijem neke stvari ovdje. Naravno da neće biti lako posložiti sve te stvari, igračice igraju u različitim ligama ali vjerujem da ćemo uspjeti da se vratimo dobrim stvarima, i promijenimo loše.”

Nakon Nikole Petrovića, Đule Žige, Dragana Adžića, Pera Johansona, Kima Rasmusena i Bojane Popović, Lazović je preuzela reprezentaciju Crne Gore, a saslušala je savjete svih njih…

“Razgovarala sam sa svim selektorima, čula sam dosta problema sa kojima su se oni sretali, ali i dosta kvalitetnih stvari, mišljenja i iskustava. Ja sam ipak mlad trener i od njih mogu i moram dosta toga da naučim. Selektor Adžić mi je rekao da budem svoja i iskrena, i da idem jako do kraja. To mi je uvijek glavi”, rekla je Lazović.

Nove ideje i nova filozofija dolaze sa novom selektorkom, a nas je zanimalo šta su njene ideje i koja je tačno njena filozofija.

“Svaki trener ima neku svoju filozofiju, viziju i mišljenje, pa tako i ja. Ja sam igrala u sistemu 6-0 i želim da odbrana bude ključ svake utakmice. Vodiću se time, a sada da li će to biti baš 6-0 ili neka druga zona, vidjećemo vremenom. Želim da napravim jedan pravi tim, u kom su igračice spremne jedna za drugu da daju sve”, rekla je Lazović.

A u stručnom štabu Igor Marković, Sonja Barjaktarović i Danica Delić…

“Mislim da su oni najbolji izbor i da mogu najviše da vjerujem. Htjela sam i da to bude nešto novo i što do sada nije bilo. Važno mi je da imam prave osobe pored sebe.”

Najavila je Lazović i prijateljske utakmice koje će “lavice” odigrati prije prvog velikog takmičenja na kom će ih ona predvoditi.

“U oktobru imamo prijateljsku utakmicu sa Hrvatskom, a u novembru ćemo imati prijateljske treninge i utakmice sa Slovenijom. Sve će biti zatvorenog karaktera. Pokušaćemo da se na što bolji način pripremimo, a ja se nadam samo da će se djevojke iz klubova vratiti zdrave, a onda ćemo zajedno, stepenik po stepenik, graditi to što nam treba”, rekla je Suzana, i osvrnula se na Evropsko prvenstvo koje će joj biti prvi veliki test:

“Iako mislimo da imamo vremena, zapravo Evropsko prvenstvo stvarno dolazi brzo. Razmišljam o protivnicima, i Srbiji i Češkoj i Rumuniji jer bi već trebale za to da se spremamo i taktički i tehnički. Uvijek ću igračicama govoriti da sve zavisi od nas i od toga kako mi uđemo u meč i ispoštujemo dogovor.”

Za kraj smo pitali Suzanu i kakav tim “lavica” želi da stvori?

“Ne bih rekla da želim da ostane isti, jer uvijek tražim nešto drugačije jer sam po prirodi takva, drugačija. Prije svega želim da igraju jedna za drugu, da na pravi način predstavljaju državu, da se na svakoj utakmici vidi njihov žar i borba i to je definitivno nešto čime ću se voditi”, poručila je Suzana Lazović za Meridian Sport.

Lazović će na klupi ženske rukometne reprezentacije Crne Gore na prvom velikom takmičenju debitovati na Evropskom prvenstvu koje se održava u Austriji, Mađarskoj i Švajcarskoj od 28. novembra do 15. decembra.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jedan klik te dijeli od najboljeg bonusa dobrodošlice. Registruj se na meridianbet.me i preuzmi 100 freebet-ova + 100% bonusa na prvi depozit!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Njemačka se herojski borila, ali od dinastije nema spasa - Norveška opet drži sve krune

Nedjelja, 14.12.2025 | 19:16

Oduševile su rukometašice Njemačke izdanjima na 27. Svjetskom prvenstvu, prošetale se do finala sa osam pobjeda i gol-razlikom plus 89, ali niko nije očekivao da mogu da zaprijete svemoćnoj Norveškoj u borbi za zlato. Prognoze o laganoj pobjedi rukometne dinastije se nisu obistinile, ali su Skandinavke ipak stigle do 21. zlata na najvećim takmičenjima, jer su u Roterdamu slavile 23:20.

Francuska kroz dramu do bronzane medalje

Nedjelja, 14.12.2025 | 17:29

Rukometašice Francuske osvojile su bronzanu medalju na Svjetskom prvenstvu, trijumfom nad domaćom Holandijom nakon produžetaka 33:31.    

Jauković: „Ovo je trenutni maksimum, ali ponosni smo na borbu“

Srijeda, 10.12.2025 | 10:53

Rukometašice Crne Gore časno završile nastup na 27. Svjetskom prvenstvu.

Hrabre "lavice" stale u četvrtfinalu SP - Norveška opravdala ulogu favorita

Utorak, 09.12.2025 | 22:35

Rukometašice Crne Gore pružile su maksimalan otpor, ali pobjeda Norveške nije bila upitna ni u jednom trenutku meča. ”Lavice” su pretrpjele poraz 32:23 u četvrtfinalu svjetskog prvenstva, ali ako je za utjehu, jedina smo selekcija na turniru koju su Norvežanke savladale sa jednocifrenom razlikom.

Još jedan dokaz da smo elita svjetskog rukometa!

Utorak, 09.12.2025 | 11:21

Dok velesile broje desetine hiljada rukometašica, Crna Gora sa manje od hiljadu registrovanih igračica ponovo je među elitom svjetskog rukometa. "Lavice" su još jednom dokazale da se srce i posvećenost ne mogu mjeriti brojkama.

Čarapić: Dok se jedni bore za državni interes drugi se bore da sakriju izvore luksuza

Subota, 13.12.2025 | 20:49

Sve što neko treba da zna o politici u Crnoj Gori stalo je na ovoj naslovnoj strani portala RTCG večeras, rekao je predsjednik poslaničkog kluba Evrope sad (PES) Vasilije Čarapić.

Spajić razgovarao sa Makronom: Otvorena vrata za zatvaranje pet poglavlja

Subota, 13.12.2025 | 21:30

Crnoj Gori otvorena su vrata za zatvaranje pet pregovarčkih poglavlja nakon direktnog razgovora premijera Milojka Spajića i francuskog predsjednika Emaneula Makrona, saznaje nezvanicno CdM.

Novo istraživanje SZO o vakcinama i autizmu: Da li postoji veza?

Subota, 13.12.2025 | 20:43

Komitet za bezbijednost vakcina Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) saopštio je da najnoviji pregledi naučnih dokaza ponovo potvrđuju da ne postoji veza između vakcina i poremećaja iz spektra autizma.

Zaštitnik u posjeti bolnici u Dobroti naišao na probleme: U istim sobama djeca, dementni i kriminalci

Subota, 13.12.2025 | 20:40

Forenzičko-sudska psihijatrija ima 21 krevet, a tokom posjete je bio 141 pacijent, pa se raspoređuju na druga odjeljenja i dolazi do miješanja različitih patologija, komplikacija u tretmanu i rizika od nasilnog ponašanja.  

Izrael tvrdi da je ubijen glavni komandant Hamasa u Gazi

Subota, 13.12.2025 | 20:47

Izrael je saopštio danas da su njegove snage ubile vodećeg komandanta Hamasa u Gazi nakon što su u eksploziji bombe ranjena dva vojnika na jugu te teritorije.

Italija ima novog lidera: Inter iskoristio kikseve Milana i Napolija

Nedjelja, 14.12.2025 | 20:19

„Nerazuri” slavili u Đenovi i preskočili konkurente u borbi za Skudeto  

Milatović: Izražavam solidarnost sa jevrejskom zajednicom i sa narodom Australije

Nedjelja, 14.12.2025 | 20:06

Snažno osuđujem užasni napad na nevine civile tokom proslave Haunke na Bondi plaži u Sidneju, poručio je predsjednik Crne Gore, Jakov Milatović, i tim povodom izjavio najdublje saučešće porodicama žrtava.     

Botunjani sjutra sa Satlerom

Nedjelja, 14.12.2025 | 19:46

Mještani Botuna sastaće se sjutra u 10 sati sa ambasadorom EU, Johanom Satlerom, saznaje Adria. Botunjani danima protestuju protiv izgradnje postrojenja za prečišćanje otpadnih voda na njihovoj teritoriji, uporno dokazujući da im je ionako više nego ugrožena životna sredina zbog bazena crvenog mulja.  

Varvari dali podršku Vukićeviću: Zaigralo mi je srce, nadam se da je ovo samo korak nazad za dva naprijed sjutra

Nedjelja, 14.12.2025 | 19:34

Dejan Vukićević dobio je podršku najvatrenijih pristilica Budućnosti, nakon što je aktuelni prvak države doživio četvrti uzastopni poraz u prvenstvu i tako na katastrofalan način okončao polusezonu u Meridianbet Prvoj ligi.

Njemačka se herojski borila, ali od dinastije nema spasa - Norveška opet drži sve krune

Nedjelja, 14.12.2025 | 19:16

Oduševile su rukometašice Njemačke izdanjima na 27. Svjetskom prvenstvu, prošetale se do finala sa osam pobjeda i gol-razlikom plus 89, ali niko nije očekivao da mogu da zaprijete svemoćnoj Norveškoj u borbi za zlato. Prognoze o laganoj pobjedi rukometne dinastije se nisu obistinile, ali su Skandinavke ipak stigle do 21. zlata na najvećim takmičenjima, jer su u Roterdamu slavile 23:20.

Netanijahu optužuje australijskog premijera da podstiče antisemitizam

Nedjelja, 14.12.2025 | 19:07

Izraelski premijer Benjamin Netanijahu osudio je smrtonosnu pucnjavu koja se danas dogodila tokom proslave jevrejskog praznika u Sidneju i izjavio da je ranije upozorio australijskog premijera da će podrška te zemlje palestinskoj državnosti dodatno podstaći antisemitizam.  

Kovačević traži uvođenja 50 odsto subvencija za boravak djece u vrtićima

Nedjelja, 14.12.2025 | 18:50

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević predvidio je u Nacrtu budžeta za 2026. godinu mjeru uvođenja 50 odsto subvencija za boravak djece u vrtićima, kao značajan korak u jačanju podrške porodicama u Nikšiću.    

Budućnost na 100. rođendan: Negativni rekordi i srozavanje do dna

Nedjelja, 14.12.2025 | 18:37

Rezultati ne mogu da budu gori, kao ni situacija unutar i oko kluba  

Danilović: Treba zahvaliti svima koji su pomogli da se otkoči proces

Nedjelja, 14.12.2025 | 18:32

Lider Ujedinjene Crne Gore (UCG) Goran Danilović obvratio se povodom zatvaranja pet poglavlja sa Evropskom union (EU).    

UP: Uhapšen Mojkovčanin, autoputem vozio skoro duplo brže od dozvoljenog

Nedjelja, 14.12.2025 | 18:21

Mojkovčanin P.J. (22) uhapšen je zbog brze vožnje na autoputu jer se kretao brzinom od 192km/h na dijelu puta gdje je brzina kretanja ograničena na 100km/h, saopšteno je iz Uprave policije.