Utorak, 01.10.2024 | 14:12
IZVOR: kolektiv.me

"Jačanje kulturne saradnje između država doprinosi održivosti kulture"

Ministarka kulture i medija dr Tamara Vujović na marginama sastanka Upravljačke platforme Zapadnog Balkana za kulturu održala je niz bilateralnih sastanaka na kojima je akcentovana izgradnja kapaciteta sektora kulture i dogovorene zajedničke aktivnosti i projekti u cilju unapređenja saradnje.




Foto: Ministarstvo kulture i medija

Na sastanku sa Balažom Hankom, ministrom kulture i inovacija Mađarske, koja trenutno predsjedava Savjetom Evropske unije, naglašen je uspjeh Crne Gore u procesu evropskih integracija, te podrška Mađarske u ubrzavanju procesa i punopravnom članstvu naše države u EU.

Govoreći o saradnji u oblasti kulture, ministri Vujović i Hanko nagasili su da je Program o kulturnoj saradnji koji je potpisan za period 2024-2027. godina odlična osnova za unapređenje saradnje između institucija kulture, te da će dva ministarstva u narednom periodu identifikovati nacionalne ustanove kulture koje ce kroz direktnu saradnju, doprinijeti povezivanju Mađarske i Crne Gore.

Ministar je naglasio novu perspektivu u odnosima Mađarske i zemalja Zapadnog Balkana, kada je riječ o saradnji u oblasti obrazovanja.

Posebno je naglašen prostor za razmjenu programa i organizaciju prezentacije crnogorske kulture u Mađarskoj. Mađarska već godinama organizuje manifestaciju "Nedjelja mađarske kulture u Crnoj Gori", predstavljajući bogate i raznolike programe.

Ministarka Vujović u Skoplju se srela sa ministrom kulture i turizma Sjeverne Makedonije Zoranom Ljutkovim. Konstatovano je da je na osnovu programa saradnje u oblasti kulture u prethodnom periodu održan veliki broj programa u Sjevernoj Makedoniji i Crnoj Gori koji su imali za cilj prezentaciju i povezivanje naše dvije kulture. Aktuelni program o kulturnoj saradnji potpisan je prošle godine za period do kraja 2026. i predstavlja okvir za dalje umrežavanje institucija kulture dvije države.

"Crna Gora i Sjeverna Makedonija njeguju zajedničke vrijednosti, imaju puno prostora za saradnju u oblasti kulture, posebno u oblasti zaštite i očuvanja kulturne baštine i njene digitalizacije. U tom kontekstu, dogovorena je konkretna saradnja ustanova koje se bave zaštitom i očuvanjem kulturnih dobara, te razmjena eksperata i informacija u oblasti digitalizacije kulturne baštine", kazala je Vujović.

Ljutkov je konstatovao da kulturni turizam ima izuzetan ekonomski potencijal za neku državu, te da Sjeverna Makedonija nastoji da njeguje kulturni i arheološki turizam kao i sadržaje nacionalnih ustanova kulture i na taj način doprinosi ekonomskoj održivosti kulture.

Na marginama sastanka u Skoplju, Vujović se sastala sa Normundusom Popensom, zamjenikom generalne direktorice Direktorata za obrazovanje, kulturu mlade i sport.

Konstatovan je ubrzan napredak Crne Gore na putu evropskih integracija, te usaglašenost kulturne politike sa smjernicama EU u ovoj oblasti.

Vujović je naglasila da je fokus kulturne politike trenutno unapređenje zakonodavnog okvira u oblasti kulture čime će se pružiti dobra osnova za sprovođenje strateških mjera i aktivnosti koje će doprinijeti razvoju sektora kulture u Crnoj Gori.

Naglašena je podrška Evropske unije unapređenju kulturne infrastrukture u Crnoj Gori kroz investicije u okviru Interreg IPA pretpristupnih fondova, te važnost pospješivanja učešća crnogorskih institucija i organizacija u svim EU fondovima. Posebno je akcentovana važnost programa Kreativna Evropa, te dalja izgradnja kapaciteta crnogorskog sektora kulture da u što većoj mjeri koriste dostupne fondove i poboljšaju konkurentnost.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

MSUCG: Izložba Sindi Šerman u Dvorcu Petrovića

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 11:02

U Muzeju savremene umjetnosti Crne Gore 9. aprila u 19 časova, u Dvorcu Petrovića, biće održano otvaranje izložbe Sindi Šerman "Untitled: Critical Act".

CNP: Nakon ovacija u Velesu, „Naličje“ večeras u Skoplju

Subota, 04.04.2026 | 20:36

Predstava „Naličje“, autorski projekat reditelja Borisa Liješevića, nastavlja uspješan festivalski život i regionalna gostovanja. Reakcija publike, dugi aplauzi i stajaće ovacije, nakon sinoćnjeg izvođenja u Pozorištu „Jordan H.K – Džinot“ u Velesu, u okviru takmičarske selekcije Teatarskog festivala „5RE“, potvrdila je univerzalnost i aktuelnost tema kojima se „Naličje“ bavi, specifičnim pozorišnim jezikom i upečatljivom glumačkom igrom.

Izložba “Fotografije našeg zajedništva” u KIC-u: Umjetnost kao most među ljudima

Srijeda, 01.04.2026 | 14:56

U KIC Budo Tomović u Podgorici, 6. aprila sa početkom u 20 časova, biće otvorena izložba slika i fotografija pod nazivom „Fotografije našeg zajedništva“, koja se realizuje u okviru istoimenog projekta podržanog od Fond za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore.

Vujović: Kreativna Evropa otvara nove prilike za sektor kulture u Crnoj Gori

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 19:45

Projekti saradnje u okviru programa Kreativna Evropa predstavljaju jednu od najvažnijih platformi za umrežavanje, razmjenu znanja i jačanje kapaciteta u oblasti kulture, što potvrđuje i kontinuirani rast broja aplikacija koje dolaze iz crnogorskih institucija i organizacija, kao i sve veće interesovanje za učešće u ovom programu.

Predstava „Tre sorelle” 30. marta u KIC-u

Petak, 27.03.2026 | 13:03

Predstava „Tre sorelle” Centra za kulturu Tivat biće izvedena u ponedjeljak, 30. marta, u velikoj sali KIC-a „Budo Tomović”, u 20 sati.

Koprivica: Trobojka je dio naše tradicije

Utorak, 07.04.2026 | 11:30

Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica kazao je da je trobojka dio naše tradicije, kao i crveno-bijela i crveno-zlatna heraldika, prisutna u tradiciji Nemanjića, Crnojevića i Petrovića.

Mandićeva plata najveća: Skupština nakon nekoliko mjeseci objavila podatke o zaradama, 33 poslanika primila preko 2.000€

Utorak, 07.04.2026 | 09:40

Skupština Crne Gore juče je, nakon nekoliko mjeseci, objavila na svom sajtu podatke o platama poslanika, koji pokazuju da su u martu 33 parlamentarca imala ukupnu neto zaradu od 2.000 eura i više, uključujući varijabile (naknade).

Koje su najbogatije, a koje najsiromašnije države Evropske unije?

Utorak, 07.04.2026 | 09:00

Luksemburg je prošle godine bio najbogatija članica Evropske unije.

Zoran Lakušić razriješen, izabran novi Odbor direktora Regionalnog vodovoda

Utorak, 07.04.2026 | 11:53

Nakon što je partija Milana Kneževića napustila Vladu, na red su došle i smjene njenih funkcionera.

Vujović: Antidržavne strukture koje su činile sve da Crna Gora ne postoji ne odustaju od namjere da ruše državu

Utorak, 07.04.2026 | 10:34

Narodna" zastava u građanskoj državi - još samo da nam kažu kojeg naroda. I znači li to da imamo narode prvog i drugog reda ili da je, ako je ovo narodna zastava, ova zvanična nenarodna itd. Antidržavne strukture koje su činile sve da CG ne postoji ne odustaju od namjere da raznim metodama ruše državu, tako što će ovim destruktivnim inicijativama pokušati da sruše Ustav i građanski karakter društva, ocijenio je predsjednik SDP i jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović.

Podgorica: Uhapšen advokat osumnjičen za nasilje u porodici

Utorak, 07.04.2026 | 21:47

Podgorička policija uhapsila je advokata Ž.Đ. koji se sumnjiči za krivično djelo nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici, saopšteno je iz Uprave policije.

Radulović: Ispunjene sve zakonodavne obaveze u okviru Poglavlja 14

Utorak, 07.04.2026 | 21:54

Ministar pomorstva i rukovodilac radom Ministarstva saobraćaja Filip Radulović kazao je da je usvajanjem seta zakona i podzakonskih akata iz oblasti saobraćaja Crna Gora ispunila sve zakonodavne obaveze u okviru Poglavlja 14 u pregovorima sa EU.

Vens: Brisel, a ne Vašington, miješa se u mađarske izbore

Utorak, 07.04.2026 | 21:44

Potpredsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Džej Di Vens izjavio je danas da se Brisel, a ne Vašington, miješa u mađarske izbore, koji se održavaju 12. aprila i koji bi mogli da odrede budućnost premijera Viktora Orbana, piše portal Politiko.

Plakete za pet najboljih studenata Univerziteta Crne Gore

Utorak, 07.04.2026 | 21:07

Senat Univerziteta Crne Gore je na današnjoj sjednici, na predlog vijeća organizacionih jedinica, donio Odluku o dodjeli pet plaketa Univerziteta Crne Gore studentima koji su ostvarili najbolji uspjeh u oblastima društvenih, tehničkih, prirodno-matematičkih i medicinskih nauka, kao i u oblasti umjetnosti.

"Ljudski lanci" oko iranskih elektrana i mostova

Utorak, 07.04.2026 | 20:56

Nakon prijetnji Donalda Trampa o mogućim napadima na iranske infrastrukturne i energetske objekte, Iranci se okupljaju oko elektrana i mostova formirajući "ljudske lance" oko lokacija koje bi mogle biti meta američko-izraelskih udara.

Živković: Razvoj sjevera u potpunosti zaustavljen, cijenu plaćaju građani

Utorak, 07.04.2026 | 20:42

Predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković boravio je u radnoj posjeti Plavu, gdje je sa lokalnim rukovodstvom i građanima razgovarao o daljem razvoju ove opštine i unapređenju kvaliteta života svih njenih stanovnika. Kako je saopšteno iz ove partije, on je tom prilikom ocijenio da je razvoj sjevera u potpunosti zaustavljen, kao i da cijenu plaćaju građani.

FIFA pokrenula postupak protiv Španije zbog islamofobije na tribinama

Utorak, 07.04.2026 | 20:30

Međunarodna fudbalska federacija (FIFA) pokrenula je disciplinski postupak protiv Fudbalskog saveza Španije, zbog incidenata koji su se dogodili na prijateljskoj utakmici protiv Egipta, prenijeli su danas španski mediji.

Stručnjaci traže uvođenje medijalne zarade kao realnije slike standarda građana

Utorak, 07.04.2026 | 20:14

Po ugledu na evropske prakse i Crna Gora kao prva sljedeća članica trebalo bi da objavljuje vrijednost medijalne zarade koja prikazuje stvarni standard građana, ocijenio je za Radio Crne Gore Jovo Rabrenović iz Instituta za ekonomske nauke. I poslanik SD Boris Mugoša stava je da bi se na taj način spriječio populizam kojim se zbog visine prosječne zarade stvara privid da živimo bolje. Iz Monstata je saopšteno da nisu u mogućnosti da na osnovu postojećeg istraživanja izračunaju medijalnu zaradu.

Ćabi Alonso na raskrsnici: Povratak na Enfild ili klupa Sitija?

Utorak, 07.04.2026 | 21:34

Ćabi Alonso sprema se za povratak trenerskom poslu nakon što je u januaru dobio otkaz u Real Madridu, prenosi talkSPORT.

Koprivica: Djelo Valtazara Bogišića predstavlja nezaobilazan oslonac u razvoju savremenog zakonodavstva

Utorak, 07.04.2026 | 19:49

Na današnji dan 1888 godine donijet je Opšti imovinski zakonik za Crnu Goru, koji predstavlja jedno od najznačajnijih državnih, pravnih i civilizacijskih dostignuća u istoriji naše države, saopštio je potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica.