Utorak, 01.10.2024 | 20:18
IZVOR: gradski.me

Mićunović: Deset raskrsnica u Podgorici dobija pametne semafore

Deset raskrsnica u Podgorici dobija najsavremeniju tehnologiju saobraćajne signalizacije u vidu pametnih semafora, saopštili su iz Službe za informacioni sistem Glavnog grada. Do kraja nedjelje, kako je najavljeno, biće raspisan tender za prebacivanje postojećih semafora sa fiksnog na adaptilno upravljanje, koje će doprijeniti rasterećenju saobraćaja na više lokacija u Podgorici.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Sve raskrsnice na trasi Bulevara revolucije, preko Junion bridža, Ulicom crnogorskih serdara, Bulevarom Srđana Aleksića pa do Gintaša, biće opremljene tzv pametnim semaforima, kazali su za Gradsku RTV iz Glavnog grada. Moderna tehnika u saobraćajnoj signalizaciji karakteristična je po senzorima koji automatski prepoznaju više automobila na jednom koridoru, nakon čega se svjetlosnom signalicajom propuštaju vozila na brži i efikasniji način.

„Ako on prepozna da na glavnom pravcu postoji određena kolona vozila i da mu je prioritet da rastereti tu kolonu, umjesto da bude 30 sekundi zeleno svjetlo on će ga produžiti na minut minut ipo, sa ciljem da rastereti tu kolonu“, kazao je Nikola Mićunović iz Glavnog grada.

Djelimična instalacija opreme sa senzorima postavljna je u Maslinama i na Zlatici. Mićunović kaže da je to tek prva faza projekta, čiji je cilj rasterećenje saobraćaja na kritičnim trasama Podgorice. Dodaje da je potrebna i svojevrsna edukacija vozača kako bi znali da na adekvatan način pristupe raskrsnici sa pametnim semaforima.

„Ako se nalaze na većoj udaljenosti od samih senzora, on ih neće prepoznati pa neće prilagoditi režim rada onako kako treba, tako da u tom dijelu treba malo edukovati građane“, kazao je Mićunović.

Projekat Pametni semafori unaprijediće postojeći sistem regulisanja saobraćaja u Glavnom gradu, a početak instalacije na 10 lokacija očekuje se već početkom sledeće godine, zaključuje Mićunović. Realizaciju projekta omogoćio je Sekretarijat za saobraćaj u saradnji sa gradskim preduzećem Komunalne usluge.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ćulafić: Poglavlje 27 veliki izazov, ali i prilika za nove poslovne ideje mladih

Nedjelja, 15.03.2026 | 13:53

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić, govorio je na otvaranju događaja “Poslovni izazov”, koji je organizovao Univerzitet Donja Gorica (UDG) u saradnji sa Ministarstvom ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, kao generalnim pokroviteljem ovogodišnjeg okupljanja studenata, saopštili us iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS).

ODT: Maloljetnik zadržan zbog sumnje na nasilničko ponašanje

Nedjelja, 15.03.2026 | 13:08

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 sata maloljetniku N.N. zbog sumnje da je sa još tri osobe učestvovao u brutalnom napadu na dvojicu maloljetnika, pri čemu su oštećeni zadobili više povreda.

Ambasada Palestine: Izraelske snage ubile četvoročlanu porodicu na Zapadnoj obali

Nedjelja, 15.03.2026 | 12:53

Izraelske okupacione snage ubile su sinoć cijelu palestinsku porodicu u gradu Tammun na sjeveru Zapadne obale, saopštila je Ambasada Palestine u Podgorici, navodeći da su u napadu poginuli otac, majka i njihova dva sina, dok su još dva dječaka povrijeđena.

Uhapšen Nikšićanin zbog sumnje za krijumčarenje migranata

Nedjelja, 15.03.2026 | 11:32

Granična policija u Pljevljima uhapsila je sinoć Nikšićanina M.B. (37), osumnjičenog za krijumčarenje migranata, saopšteno je iz Uprave policije. On je, kako se sumnja, u momentu kontrole, prevozio četiri migranta, za koje je kasnije utvrđeno da su tri državljanina Sudana, dok jedno lice kod sebe nije imalo lična dokumenta.

NPCG: Dan prije početka ribolovnog zabrana oduzeta opreme za izlov putem struje, plovila, sonde...

Nedjelja, 15.03.2026 | 11:13

Dan prije početka ribolovnog zabrana (14.3.2026) Služba zaštite Nacionalnog parka (NP) Skadarsko jezero, u saradnji sa Granično plovnom jedinicom Uprave policije (UP) sprovela je akciju sprečavanja nelegalnog izlova ribe, a prijave su podnesene protiv četiri osobe, saopšteno je danas iz Nacionalnih parkova Crne Gore (NPCG).

Kim Kardašijan lansirala energetsko piće sa novim sastojkom, šta je paraksantin

Nedjelja, 15.03.2026 | 14:21

Kim Kardašijan širi svoje poslovno carstvo i na tržište energetskih pića.

Poznato stanje Duška Vujoševića

Nedjelja, 15.03.2026 | 14:07

Zbog vijesti da je legendarni košarkaški trener Duško Vujošević primljen u bolnicu zabrinuli su se mnogi, a sada su se pojavile i nove informacije oko njegovog stanja.

Ćulafić: Poglavlje 27 veliki izazov, ali i prilika za nove poslovne ideje mladih

Nedjelja, 15.03.2026 | 13:53

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić, govorio je na otvaranju događaja “Poslovni izazov”, koji je organizovao Univerzitet Donja Gorica (UDG) u saradnji sa Ministarstvom ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, kao generalnim pokroviteljem ovogodišnjeg okupljanja studenata, saopštili us iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS).

Antoneli: Priredio sam sebi manji srčani udar

Nedjelja, 15.03.2026 | 13:33

Andrea Kimi Antoneli je drugi najmlađi pobjednik u trci Formule 1.

Breskvica žestoko o povezivanju sa Vojažem: "Manite me se svi"

Nedjelja, 15.03.2026 | 13:27

Bijesna je zbog stalnog povezivanja sa bivšim. 

Mugoša: Naša realnost je političko licemjerstvo na kub

Nedjelja, 15.03.2026 | 13:15

Poslanik Socijaldemokrata (SD) i član Evropskog saveza (ES) Boris Mugoša komentarisao je odnos aktuelne vlasti prema razvojnim projektima koje su, kako je kazao, ne tako davno, dok su bili u opozicionim klupama, žustro kritikovali.

Ambasada Palestine: Izraelske snage ubile četvoročlanu porodicu na Zapadnoj obali

Nedjelja, 15.03.2026 | 12:53

Izraelske okupacione snage ubile su sinoć cijelu palestinsku porodicu u gradu Tammun na sjeveru Zapadne obale, saopštila je Ambasada Palestine u Podgorici, navodeći da su u napadu poginuli otac, majka i njihova dva sina, dok su još dva dječaka povrijeđena.

Vučević: Između Irana i Izraela stajem na stranu Srbije i mira

Nedjelja, 15.03.2026 | 12:37

Predsjednik Srpske napredne stranke i savjetnik predsjednika republike Miloš Vučević odgovorio je na pitanje koga bi Srbi trebalo da podrže i na čijoj strani treba da budu kada je u pitanju rat između Irana i Izraela.

Ajs Kjub i zvanično najgori glumac

Nedjelja, 15.03.2026 | 12:10

Ajs Kjub je očigledno bolji reper nego glumac, što potvrđuje priznanje za Najgoreg glumca na ovogodišnjoj dodjeli Zlatna malina.

Tramp: Zelenski je posljednja osoba od koje nam treba pomoć

Nedjelja, 15.03.2026 | 12:04

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da mu nije potrebna pomoć Ukrajine u suprotstavljanju iranskim dronovima na Bliskom istoku.