Srijeda, 02.10.2024 | 17:00
IZVOR: Kolektiv.me

Mandić: Otkad je promijenjena vlast razdvojeni su izvršioci kriminalnih djela i vlast

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić se tokom svoje zvanične posjete Italiji sastao sa predsjednikom Predstavničkog doma te države Lorencom Fontanom i tom prilikom rekao da je ključna borba koju trenutno vodi naša zemlja ona protiv organizovanog kriminala i korupcije.




Foto: Skupština Crne Gore

Kako je saopšteno iz Skupštine, Mandić je dodao da je u tom velikom poduhvatu najvažnije da zakonodavni okvir bude u potpunosti usklađen sa potrebama tužilaštva i organa reda i zakona.

On je u tom kontekstu naveo primjere zakona koje su tokom njihove borbe sa mafijom kreirale i usvojila kolege iz Italije.

Mandić je poručio da su, otkad je promijenjena vlast, razdvojeni izvršioci kriminalnih djela i vlast, te da Crna Gora ne želi da propusti tu šansu.

“Mandić je takođe dodao da je ideja o formiranju parlamentarnog anti-mafija odbora, po modelu koji je korišćen u Republici Italiji, od izuzetne koristi za Crnu Goru, dodavši da bi u tom pravcu pozitivan korak bio i predlog bilateralnog protokola o saradnji između Predstavničkog doma Italije i Skupštine Crne Gore u borbi protiv organizovanog kriminala, što bi podrazumijevalo studijske posjete i obuke”, navodi se u saopštenju Skupštine.

Tokom sastanka, Mandić je Fontanu upoznao i o ambicioznom planu naše zemlje da do kraja godine zatvori četiri EU pregovaračka poglavlja, dok bi zatvaranje svih poglavlja trebalo da bude realizovano do kraja 2026. godine.

Fontana je, dodaje se, poručio da je sada pravi trenutak da dvije zemlje ojačaju saradnju, jer je Italija zemlja koja može mnogo da pomogne Crnoj Gori, zahvaljujući sopstvenom iskustvu, pozivajući se na odličnu saradnju parlamenta Italije sa Evropskim parlamentom.

Mandić je na sastanku istakao i da “Crna Gora dugo nije bila u prilici da se suoči sa daljom prošlošću, a ne samo sa ratovima s početka devedesetih”.

“Tako je otvorena tema ratnih zločina počinjenih od strane komunističkog pokreta tokom Drugog svjetskog rata. Predsjednik Fontana je rekao da će u razgovorima sa Ministarstvom vanjskih poslova i Ministarstvom odbrane i detaljno razraditi naredne korake u vezi sa tom temom”, zaključuje se u saopštenju.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Lipovo
02.10.2024 17:36

Kojoj vlasti pripadaju ,,cigarete iz Željezare NK"

0 0

OSTALE VIJESTI

Predsjedništvo DPS: Milović generalni sekretar, Papović predsjednik Političkog savjeta

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 19:39

Predsjedništvo Demokratske partije socijalista (DPS), na danas održanoj sjednici razmatralo je aktuelnu političku situaciju i kroz proces imenovanja nastavilo sa snaženjem i unapređenjem kadrovske politike stranke, saopšteno je iz ove partije.

Aranitović: Dok Knežević zamajava javnost, DNP u Podgorici je za gradnju postrojenja

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 18:39

Odbornica DPS-a u Skupštini Glavnog grada Ksenija Aranitović saopštila je na mreži X da je, dok lider DNP-a Milan Knežević zamajava javnost, njegova partija u Podgorici za gradnju postrojenja.  

Zasijedanje crnogorskog parlamenta biće nastavljeno u utorak

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 17:41

Druga-posebna sjednica Drugog redovnog zasijedanja crnogorskog parlamenta biće nastavljena  11. novembra, sa početkom u 10 i 30 sati. Na dnevnom redu nalazi se odgovor ministara na poslanička pitanja.

Ibrahimović sa bivšim ministrima vanjskih poslova: Članstvo u EU ne predstavlja kraj puta već novi početak

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 16:59

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović bio je domaćin Radnog doručka sa bivšim ministrima vanjskih poslova Crne Gore, održanog danas u Vili Gorica, i tom prilikom je ocijenjeno da članstvo u EU ne predstavlja kraj puta već novi početak, saopšteno je iz ovog Vladinog resora.  

SNP: "Ujedinjenje Crne Gore i Srbije 1918. – izraz narodne volje, a ne nasilne aneksije"

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 12:49

Poslanici Socijalističke narodne partije Crne Gore, Bogdan Božović i Slađana Kaluđerović, podnijeli su amandman na Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o statusu potomaka dinastije Petrović Njegoš, kojim se predlaže da se u članu 1 riječi „nasilne aneksije države“ zamijene riječima „ujedinjenja Crne Gore i Srbije“.

ANKETA: Da li PODRŽAVATE slanje crnogorskih vojnika u NATO misiju pomoći Ukrajini?

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 12:43

Poslanici Skupštine Crne Gore danas nastavljaju rad, a na dnevnom redu su odluka o upućivanju pripadnika Vojske Crne Gore u sastav NATO mehanizma za pružanje bezbjednosne pomoći i obuke za Ukrajinu i poslanička pitanja za ministre.  

Konatar za Kolektiv.me: Ako Vlada ima 25 miliona eura za KUPOVINU aviona, ima i za DJEČIJE DODATKE

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 12:20

Predsjednik poslaničkog kluba Građanskog pokreta URA, Miloš Konatar, poručio je u izjavi za portal Kolektiv. me da je URA spremna da podrži svaki predlog i svaki zakon koji vodi povećanju dječijih dodataka i poboljšanju životnog standarda građana, a kako navodi, naredni dani će pokazati koliko je Pokret Evropa sad iskren u svojim najavama da taj cilj zaista sprovede u djelo.

UP - Uhapšen osumnjičeni za utaju skoro 17.000 eura u Podgorici

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 09:53

Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“, Odjeljenja bezbjednost Podgorica procesuirali su lice osumnjičeno za utaju, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Crna Gora - Školjka od 10 jaja SKUPLJA od 30 do 50 centi

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 09:01

Najavljeno poskupljenje...

Građani reagovali na najavljeno POSKUPLJENJE JAJA: „Svaki dan nešto novo poskupi”

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 10:58

Nakon najava da bi cijena jaja mogla porasti sa 30 na 50 centi, građani su podijeljenog mišljenja. Dok jedni smatraju da je to samo još jedan u nizu poskupljenja na koja smo već navikli, drugi upozoravaju da će ovaj trend dodatno opteretiti kućni budžet i izazvati novi talas rasta cijena osnovnih namirnica.  Portal Kolektiv.me je napravio anketu sa građanima šta misle o ovom poskupljenju — Evo šta su rekli.

Bezosova raketa Nju Glen ponovo odložena: Novi pokušaj u srijedu

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 21:14

Kompanija Blue Origin, čiji je vlasnik milijarder Džef Bezos, ponovo je odložila lansiranje svoje rakete Nju Glen zbog loših vremenskih uslova i tehničkih problema u Kejp Kanaveralu na Floridi.

Opština Bijelo Polje će subvencionisati 80 odsto troškova za prevoz učenika

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 20:59

To je na sjednici Skupštine opštine (SO) kazao izvjestilac Sekretarijata za preduzetništvo Elmedin Hodžić, koji je istakao da je podrška u fazi realizacije, da je donijeto više od 170 rješenja, te da su ista sredstva isplaćena učenicima za period januar - jun ove godine.

Atletiko Madrid prodat Amerikancima

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 20:50

Atletiko Madrid je saopštio da će od naredne godine većinski vlasnik kluba biti američki fond Apolo sports kapital.

Bulatović: Meč sa Gibraltarom ključan za NAŠU MOTIVACIJU

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 19:51

Crnogorski fudbaleri odradili su drugi trening u Podgorici, gdje se pripremaju za posljednje mečeve u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, protiv Gibraltara na strani i sa Hrvatskom pred svojim navijačima

Predsjedništvo DPS: Milović generalni sekretar, Papović predsjednik Političkog savjeta

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 19:39

Predsjedništvo Demokratske partije socijalista (DPS), na danas održanoj sjednici razmatralo je aktuelnu političku situaciju i kroz proces imenovanja nastavilo sa snaženjem i unapređenjem kadrovske politike stranke, saopšteno je iz ove partije.

Uprava za nekretnine: OMOGUĆENO elektronsko plaćanje administrativnih taksi i naknada

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 19:35

Iz Uprave za nekretnine obavijestili su građane i pravna lica da je omogućeno elektronsko plaćanje administrativnih taksi i naknada za usluge Uprave za nekretnine na portalu ePlaćanje.

Zašto DATUM 11.11. nosi energiju velike lične transformacije?

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 19:26

Postoje datumi koji u kolektivnoj kulturi nose posebnu simboliku, a 11. novembar je jedan od njih.

Aranitović: Dok Knežević zamajava javnost, DNP u Podgorici je za gradnju postrojenja

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 18:39

Odbornica DPS-a u Skupštini Glavnog grada Ksenija Aranitović saopštila je na mreži X da je, dok lider DNP-a Milan Knežević zamajava javnost, njegova partija u Podgorici za gradnju postrojenja.  

Delegacija UCG na obilježavanju pola vijeka postojanja Univerziteta u Banjoj Luci

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 18:33

Rektor Univerziteta Crne Gore (UCG) Vladimir Božović i predsjednik Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore Milivoje Radović prisustvovali su svečanoj akademiji povodom obilježavanja pola vijeka postojanja i uspješnog rada Univerziteta u Banjoj Luci, saopšteno je iz UCG.

Klub poslanika PES: Podržavamo zadržavanje NERADNE NEDJELJE u trgovini

Ponedjeljak, 10.11.2025 | 18:12

Poslanički klub Pokreta Evropa sad saopštio je da snažno podržava zadržavanje neradne nedjelje u trgovini, jer je riječ o odluci koja je istovremeno pravedna, društveno odgovorna i ekonomski ispravna.