Petak, 04.10.2024 | 12:46
IZVOR: index.hr

Istraživanje - Korisnici Androida ČEŠĆE mijenjaju telefone nego oni koji imaju iPhone

Apple-ovi korisnici rjeđe kupuju nove telefone u poređenju s korisnicima Androida.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Novo istraživanje CIRP-a pokazuje da je otprilike trećina vlasnika iPhonea koji su kupili novi telefon u protekloj godini koristila prethodni uređaj najmanje tri godine.

Kad se uporede najnoviji podaci iz 2024. o tome koliko dugo korisnici iPhonea i Androida zadržavaju svoje telefone s podacima iz 2023., vidljivo je da više vlasnika iPhonea duže koristi svoje uređaje, prenosi Apple Insider. 

Tokom 2023. oko 29% korisnika iPhonea koristilo je svoje telefone tri ili više godina, dok je to isto činilo 21% korisnika Androida. U 2024. godini razlika se malo povećala jer sada trećina korisnika iPhonea koristi svoje uređaje tri godine ili više.

Apple se posljednjih godina više fokusira na poboljšavanje svojih uređaja nego na dodavanje novih, revolucionarnih opcija svake godine. Ova promjena rezultirala je linijom proizvoda koja duže ostaje funkcionalna i relevantna smanjujući potrebu mnogih korisnika da nadograde uređaje.

Osim toga, mnogi vlasnici iPhonea često razvijaju povezanost sa svojim uređajima, i to dijelom zbog Appleove uspješne izgradnje lojalne korisničke baze koja se poistovjećuje s brendom.

Za mnoge korisnike iPhone je često više od običnog telefona - on je dio šireg ekosistema koji obuhvaća usluge poput iClouda, Apple Musica i App Storea. Zbog te povezanosti s uređajem i uslugama korisnici duže zadržavaju svoje telefone.

Korisnici Androida češće nadograđuju uređaje

S druge strane, korisnici Androida češće mijenjaju svoje telefone. Samo 21% vlasnika Androida izjavilo je da je koristilo isti telefon tri ili više godina, što je primjetna razlika u odnosu na korisnike iPhonea.

Izvještaj CIRP-a pokazuje da je 57% Android telefona koji su zamijenjeni bilo staro manje od dvije godine, dok samo trećina korisnika iPhonea mijenja uređaje unutar tog vremena. Razloga za ovu razliku ima nekoliko, a jedan od najvažnijih je velika raznolikost Android uređaja na tržištu.

Android telefone proizvodi mnogo kompanija, pa korisnici imaju veći izbor uređaja i opcija. Zbog tog širokog izbora korisnici Androida češće nadograđuju svoje telefone kad se pojave novi modeli i funkcije.

Takođe, mnogi Android telefoni povoljniji su od iPhonea, što korisnicima olakšava češću kuppvinunovijih modela. Iako postoje skuplji Android uređaji, mnogi spadaju u srednji ili niži cjenovni rang, što uz kraći vijek trajanja podstiče bržu zamjenu.

Zbog toga su korisnici Androida često manje finansijski i emotivno vezani za svoje uređaje, za razliku od vlasnika iPhonea, koji obično plaćaju više za svoje telefone.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Novi rekord Miloša Milenkovića

Petak, 05.12.2025 | 14:51

Crnogorski plivač oborio još jedan nacionalni rekord u malim bazenima u poljskom Lublinu.

Lalatović Žižić – Joanikije: Odnosi države i Crkve nakon minulih turbulentnih godina idu uzlaznom putanjom

Petak, 05.12.2025 | 14:43

Predsjednica Skupštine opštine (SO) Nikšić Milica Lalatović Žižić posjetila je Mitropoliju crnogorsko-primorsku i tom prilikom razgovarala sa mitropolitom Joanikijem, a sagovornici su, kako je saopšteno iz SO Nikšić, ocijenili da odnosi države i Crkve, nakon minulih turbulentnih godina, idu uzlaznom putanjom.

Zaštita zdravlja nema alternativu: Kolektor je rješenje, rudnik je bio prijetnja

Petak, 05.12.2025 | 14:40

Stav Glavnog grada:

Pućurica: Milatovićeva teatralna zabrinutost za građane Bijelog Polja još jedan pokušaj manipulacije

Petak, 05.12.2025 | 14:18

Odbornik DPS-a u SO Bijelo Polje Asmir Pućurica kazao je da je teatralna zabrinutost za građane Bijelog Polja predsjednika države Jakova Milatovića još jedan pokušaj manipulacije.  

Đeljošaj: Predložićemo godišnji dodatak od 50 odsto prosječne zarade i penzije

Petak, 05.12.2025 | 14:18

Albanski forum će u narednim danima uputiti u skupštinsku proceduru jedinstveni Predlog zakona o godišnjem dodatku, kojim se uvodi obaveza da na kraju svake godine.

Krivične prijave protiv Beranaca: Osumnjičeni za nelegalnu gradnju u zoni nacionalnog parka i šumsku krađu

Petak, 05.12.2025 | 14:14

Protiv dvije osobe podnijeta je krivična prijava zbog sumnje da su nelegalno gradili u zoni nacionalnog parka, dok se jednoj osobi na teret stavlja šumska krađa, saopšteno je iz Uprave policije.

Osude uvreda upućene Tadić Mijović: Spajić da obezbijedi smjenu Vraneša

Petak, 05.12.2025 | 14:11

Više nevladinih i građanskih organizacija osudilo je komentar predsjednika opštine Pljevlja Daria Vraneša upućenog direktorici CIN-CG Milki Tadić Mijović.

Radulović: Modernizacija Luke Bar u fokusu crnogorske transportne politike

Petak, 05.12.2025 | 14:01

Crna Gora jača svoju ulogu u razvoju TEN-T mreže, posebno kroz unapređenje Luke Bar koja postaje ključno regionalno čvorište, kazao je ministar pomorstva Filip Radulović na ministarskom sastanku Transportne zajednice u Briselu.

JPMD podržalo posjetu učenika SMŠ „Danilo Kiš“ Luki Budva u okviru projekta „Dan mobilnosti mladih"

Petak, 05.12.2025 | 13:36

Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore saopštilo je da je sa zadovoljstvom dalo doprinos projektu „Dan mobilnosti mladih“, koji realizuje Đački parlament SMŠ „Danilo Kiš“ iz Budve.

Velika promjena na Evroviziji: Od sljedeće godine se sve mienja

Petak, 05.12.2025 | 13:06

Organizatori Evrovizije najavili su značajne promjene u pravilima glasanja za naredno izdanje takmičenja, koje će se održati u Austriji.