Ponedjeljak, 07.10.2024 | 11:07
IZVOR: cdm.me

Pravo glasa u Beranama ima 23.652 građana

Broj birača u biračkom spisku za lokalne izbore u opštini Berane na dan 5. oktobar 2024. godine je 23.652, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).




Foto: YouTube screenshot/Opština Berane

Lokalni izbori u Beranama su raspisani za 8. decembar.

Iz MUP-a su podjsetili da je broj birača u biračkom spisku u opštini Berane po kome su održani prethodni izbori 11. juna 2023. godine  23.473.

Navode da uvid u birački spisak, birač može ostvariti lično, na šalterima Područne jedinice za upravne poslove, državljanstvo i strance Berane, svakim radnim danom (od ponedjeljka do petka) u terminu od 08 do 14 h, uz važeću ličnu kartu ili putnu ispravu (pasoš).

“Prilikom neposrednog uvida, birač može zatražiti promjenu podataka upisanih u birački spisak. Birač može izvršiti uvid u birački spisak direktno i preko internet portala www.biraci.me. Na tom portalu, građanin unosom broja lične karte ili putne isprave može provjeriti da li je u biračkom spisku i na kojem biračkom mjestu glasa. Obzirom na to da je tačnost adrese na kojoj građanin živi važna za tačnost biračkog spiska, na portalu je ostavljena mogućnost podnošenja elektronskog zahtjeva za promjenu adrese u okviru opštine u kojoj ima prijavljeno prebivalište. Takođe, građanin zahtjev za promjenu adrese može podnijeti i lično, na šalterima Područne jedinice/ Filijale za upravne poslove, državljanstvo i strance Ministarstva unutrašnjih poslova, u opštini u kojoj ima prijavljeno prebivalište”, kaže se u saopštenju MUP-a.

Birači koji posjeduju elektronsku ličnu kartu izdatu nakon 30. marta 2020. godine, uvid u birački spisak mogu izvršiti direktno i preko internet portala https://e.servis.mup.gov.me, upotrebom certifikata za elektronsku identifikaciju koji je ugrađen u elektronsku ličnu kartu.

“Takođe, birači upotrebom certifikata za elektronsku identifikaciju i certifikata za kvalifikovani elektronski potpis koji su ugrađeni u elektronsku ličnu kartu izdatu nakon 30. marta 2020. godine, putem gore navedenog internet portala https://e.servis.mup.gov.me, mogu elektronskim putem izvršiti i promjenu adrese u okviru opštine u kojoj imaju prijavljeno prebivalište”, dodaje se u saopštenju.

Napominju da je, kako bi građanin bio u mogućnosti izvršiti uvid u birački spisak na opisan način ili izvršiti promjenu adrese prebivališta upotrebom elektronske lične karte, neophodno prethodno izvršiti aktivaciju certifikata u elektronskoj ličnoj karti. Uputstvo o načinu aktiviranju certifikata nalazi se na internet stranici https://ca.elk.gov.me

“U birački spisak upisuju se državljani Crne Gore koji imaju biračko pravo, a nakon donošenja odluke o raspisivanju izbora i lica koja biračko pravo stiču najkasnije na dan izbora, prema mjestu prebivališta”, zaključuju iz MUP-a.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ćulafić: Usvojen Zakon o hemikalijama

Utorak, 28.07.2026 | 12:45

Skupština Crne Gore usvojila je Zakon o hemikalijama, kojim se dodatno unapređuje pravni i institucionalni okvir za bezbjedno upravljanje hemikalijama u Crnoj Gori, u skladu sa standardima Evropske unije, saopšteno je danas iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.

Milatović položio vijenac na Vučjem Dolu: Sloboda je utkana u temelje Crne Gore

Utorak, 28.07.2026 | 11:31

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović položio je vijenac na Vučjem Dolu, u prisustvu ministra odbrane Dragana Krapovića i načelnika Generalštaba Miodraga Vuksanovića, povodom obilježavanja 150 godina od jedne od najvećih pobjeda u crnogorskoj istoriji, saopšteno je iz Kancelarije za odnose s javnošću predsjednika.

Butorović: Rad, posvećenost i rezultati – Vlada i Skupština postigli istorijsku efikasnost na EU putu

Utorak, 28.07.2026 | 09:58

Crna Gora je u protekle dvije godine ostvarila značajan napredak u zakonodavnoj aktivnosti, a usvajanje 414 zakona u periodu od 23. jula 2024. do 23. jula 2026. godine predstavlja, prema riječima ministra bez portfelja i predsjednika Koordinacionog tijela za usklađivanje i praćenje inspekcijskih nadzora Milutina Butorovića, pokazatelj snažne posvećenosti Vlade i Skupštine evropskom putu države.

Poslanici usvojili izmjene zakona: Žene dobile pravo na menstrualno odsustvo

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 19:40

Poslanici su danas usvojili izmjene i dopune Zakona o zdravstvenom osiguranju, zahvaljujući kojima će žene imati pravo na dva dana plaćenog odsustva mjesečno.

Gorčević sa Betelom: Crna Gora opredijeljena da postane 28. članica EU

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 15:04

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević sastala se danas sa potpredsjednikom Vlade i ministrom vanjskih poslova Velikog Vojvodstva Luksemburg, Gzavijeom Betelom.

Preminuo australijski državljanin nakon pada s motora na putu Kotor – Risan

Utorak, 28.07.2026 | 08:59

Australijski državljanin V.Đ. (37) podlegao je povredama nakon što je juče pao sa motora na putu Kotor – Risan, potvrđeno je Portalu RTCG iz Operativno komunikacionog centra Uprave policije.

Poslanici usvojili izmjene zakona: Žene dobile pravo na menstrualno odsustvo

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 19:40

Poslanici su danas usvojili izmjene i dopune Zakona o zdravstvenom osiguranju, zahvaljujući kojima će žene imati pravo na dva dana plaćenog odsustva mjesečno.

Crnogorska policija izručila Srbiji osuđenog za ubistvo

Utorak, 28.07.2026 | 08:25

Crnogorska granična policija, juče je deportovala i predala policiji Srbije S.V, koji je osuđen za krivično djelo ubistvo počinjeno ne teritoriji te zemlje.

Vlada nastavlja da u toku turističke sezone primjenjuje umanjenje akcize na eurodizel

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 21:48

U cilju ublažavanja uticaja rasta cijena na građane i privredu, Vlada i tokom turističke sezone nastavlja da primjenjuje umanjenje akcize na eurodizel, uz prilagođen nivo umanjenja u skladu sa važećom odlukom, saopšteno je iz Vlade.

EPCG i Masdar potpisali ugovore o zajedničkom razvoju projekata u oblasti solarne i hidroenergije

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 17:55

Abu Dhabi Future Energy Company PJSC – Masdar, globalni lider u oblasti čiste energije, i Elektroprivreda Crne Gore (EPCG), nacionalna elektroenergetska kompanija Crne Gore, unaprijedili su svoje strateško partnerstvo prelaskom u fazu realizacije projekata, potpisivanjem sporazuma koji obuhvataju 150 megavata (MW) solarnih kapaciteta i potencijalni razvoj više od 400 MW reverzibilnih hidroelektrana.

Radunović: Novaković-Đurović svojim saopštenjem potvrdila da je potpisom Opštini HN omogućila da izda dozvolu za betoniranje plaže

Utorak, 28.07.2026 | 14:57

Ministar prostornog planiranja i urbanizma i potpredsjednik NSD, Slaven Radunović, zahvalio se potpredsjesnici URE i njegovoj prethodnici, Ani Novaković-Đurović, jer je, kako navodi, svojim saopštenjem potvrdila njegove tvrdnje da je svojim potpisom omogućila Opštini Herceg Novi da izda građevinsku dozvolu za plažu preduzeću Carine.

Velike promjene na YouTube-u: Platforma ukida zaradu za nekvalitetan AI sadržaj

Utorak, 28.07.2026 | 15:23

Kompanija uvodi stroža pravila.

Hitna pomoć dobila tri nova sanitetska vozila za jedinice u Podgorici, Kotoru i Ulcinju

Utorak, 28.07.2026 | 14:44

Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore dobio je tri nova sanitetska vozila sa kompletnom medicinskom opremom, koja su obezbijeđena u okviru projekta Evropske unije IPA RACE 2.

ChatGPT sada odbija zahtjeve korisnika da piše u stilu poznatih autora

Utorak, 28.07.2026 | 15:15

ChatGPT je počeo odbijati zahtjeve za kopiranje glasova i stilova popularnih autora.

Jedan detalj bio je dovoljan: Džejla Ramović ponovo podgrijala glasine o ljubavi sa Jakovom Jozinovićem

Utorak, 28.07.2026 | 15:07

Ne prestaju spekulacije.

Podgorica: Počinje rekonstrukcija dijela Ulice slobode

Utorak, 28.07.2026 | 14:25

Počinju radovi na rekonstrukciji Ulice slobode od Hercegovačke ulice do Bulevara Svetog Petra Cetinjskog, najavljeno je iz Glavnog grada u objavi na društvenim mrežama.

I sjutra sunčano i toplo - Ove TEMPERATURE donosi srijeda

Utorak, 28.07.2026 | 15:30

U srijedu nas oečkuje pretežno sunčano vrijeme.

Sjutra stiže pun Mjesec u Vodoliji: Četiri znaka su na udaru promjena

Utorak, 28.07.2026 | 15:00

Sjutra tačno u 16.35 časova Mjesec će dostići svoj pun potencijal.

Šćepanović sa predstavnicima ambasade SAD: Jačanje strateškog partnerstva i podrška modernizaciji Uprave policije

Utorak, 28.07.2026 | 13:44

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović, zajedno sa otpravnikom poslova ad interim u Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Majklom Kizom, direktoricom programa Stejt departmenta za borbu protiv međunarodne trgovine drogom i sprovođenje zakona (INL) u Crnoj Gori Dini Holder i predstavnikom ICITAP programa pri Ambasadi SAD u Crnoj Gori Elvisom Vukeljem, obišao je Forenzički centar u Danilovgradu.

Kabinet Milatovića: Dvorac Kruševac i park moraju ostati imovina svih građana

Utorak, 28.07.2026 | 13:39

Kabinet predsjednika Crne Gore, Jakova Milatovića saopštio je da je Crna Gora vlasnik kompleksa Kruševac, kao i da je to imovina svih građana.