Ponedjeljak, 07.10.2024 | 13:02
IZVOR: kolektiv.me

Milatović - Pripadnici VCG imaju obavezu da budu garant mira i stabilnosti

Predsjednik države Jakov Milatović čestitao je Dan Vojske Crne Gore i tom prilikom u rezidenciji na Cetinju upriličio svečani prijem na kome je uručio odluke o proizvođenju u oficirski čin za 15 kadeta i kadetkinja.




Foto: Kabinet Predsjednika Crne Gore

“Ovaj svečani dan treba da nas podsjeti na brojne bitke i ratove u kojima su generacije naših predaka, žudeći za slobodom, čuvale zemlju od često brojnijeg i po oružju jačeg neprijatelja. Iz njihovih svijetlih primjera mogli smo vidjeti da sloboda traži žrtvu, istrajnost, nepokolebljivost, jačajući kolektivni osjećaj ponosa, časti i dostojanstva. Ona budi u generacijama potrebu da čuvaju teško stečeno, i stvara obavezu da se žrtve pale za slobodu nikada i nipošto ne zaborave. Jer znamo da smo veliki onoliko koliko imamo poštovanja prema prošlosti, ali jednako tako i koliko imamo sposobnosti da gradimo budućnost i stvaramo nove vrijednosti".

Stoga, kako navodi Milatović, "pripadnici Vojske Crne Gore imaju obavezu da, kao prvi među jednakima, čuvaju kroz vjekove stečene vrijednosti, i svojim predanim radom i profesionalnim odnosom prema zadacima i obavezama, onako kako se to i očekuje od vojnika, budu garant mira i stabilnosti. U Crnoj Gori i van nje".

"Jer dobro znamo da Vojska naše zemlje, članice NATO Alijanse i drugih međunarodnih organizacija, ima znatno kompleksnije i zahtjevnije obaveze nego što je imala u prošlosti. Naši vojnici raspoređeni su od Zapadne Sahare, preko Iraka, Kosova, Bugarske, Rumunije, pa sve do Letonije. Pored međunarodnih misija i operacija, oni su danas na brojnim kursevima, vježbama, i drugim aktivnostima u zemlji, i van njenih granica, održavajući na taj način korak sa našim partnerima, sa obavezom da uvijek spremno odgovore na sve izazove i zadatke. Poštovani vojnici, u potpunosti dijelim sa vama osjećaj zadovoljstva i imate moju punu podršku i poštovanje što ste izabrali vojničku profesiju i opredijelili se da nosite uniformu, prihvatajući je kao izuzetnu čast, privilegiju, ali i odgovornost".

Foto: Kabinet Predsjednika Crne Gore

"Moja želja je", dodaje Milatović, "da je nosite sa voljom i ljubavlju, ljudski i pošteno, svjesni da to nije lak posao već profesija za “posebne”".

"U tom poslu osim časti i ponosa, malo je šta drugo privilegija. To je posao prepun teškoća i velikih izazova, posao lišen komocije, koji čovjeka sprema za najveća naprezanja i odricanja. Na nama državnicima je da se trudimo i da činimo sve da do tih izazova ne dođe, a onda kada naši argumenti i aduti izgube snagu, vojnička profesija dolazi do punog izražaja. Političke nemoći smo, nažalost, danas svjesni na više teritorija u ovom, kako smo nekad skloni da ga nazovemo, savremenom svijetu. Mnogi se sa pravom pitamo: Zar je svijet savremen ako je snaga oružja nadvladala snagu razuma, diplomatije, pregovora i sporazuma? Očigledno da nije, makar ne kada je u pitanju rat u Ukrajini, sukobi na Bliskom Istoku, stalne prijetnje pojedinih država prema susjedima, i slični konflikti koji traju ili su na samoj ivici da počnu. Zato je važno što pripadnici naše Vojske kroz obaveze preuzete članstvom države u Ujedinjenim Nacijama, NATO savezu i pristupnim pregovorima ka Evropskoj uniji pokazuju da je Crna Gora pouzdan i odan saveznik, uvijek na pravoj strani istorije. Svjestan svih izazova u regionalnom i globalnom bezbjednosnom ambijentu, srećan sam što će redovi Vojske Crne Gore od danas biti jači za ovih petnaest mladih ljudi. Oficirske epolete koje im stavljamo na ramena dokaz su da smo ponosni na rezultate koje su do sada postigli kroz proces obrazovanja. A od danas imaju i posebnu obavezu: da ponosno služe svojoj Crnoj Gori i da nikada ne pogaze zakletvu koju su dali".

Foto: Kabinet Predsjednika Crne Gore

Milatović očekuje da će državni organi Crne Gore, zaduženi za poboljšanje životnog standarda zaposlenih u Vojsci, konačno pronaći dobitnu formulu da možete svoje zadatke izvršavati neopterećeni finansijskim i drugim problemima.

"Pred vama je puno profesionalnih izazova ali nemojte ih se bojati. Oni su prirodan dio života i sazrijevanja. Važno je iz njih izaći bolji i jači. Vjerujte u činjenicu da su znanje, sposobnost, odanost i profesionalizam uslov da se postižu ciljevi i nižu uspjesi. Želim vam da koračate odvažno i ponosno, da stojite iza svog izbora i odluka, a u Predsjedniku Crne Gore uvijek ćete imati podršku i pomoć. Uz zahvalnost vašim porodicama koje su uveličale ovaj svečani trenutak, svima vama i svim pripadnicima Vojske, gdje god da se danas nalaze, želim srećan praznik Dan Vojske Crne Gore, da svaki sljedeći svi zajedno dočekujemo u stabilnijim i sigurnijim vremenima, jači i snažniji za nove generacije vojnika, podoficira i oficira. Živjela Vojska Crne Gore i nek je vječna Crna Gora!” poručio je predsjednik Milatović u obraćanju prisutnima.

Svečanom prijemu prisutvovali su načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore brigadni general Zoran Lazarević, članovi kolegijuma načelnika Generalštaba i porodice novih oficira i oficirki Vojske Crne Gore.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ibrahimović: Saradnja Crne Gore i Luksemburga zasnovana na povjerenju; Betel: Od svih kandidata najdalje ste odmakli

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 11:11

Saradnja Crne Gore i Luksemburga zasniva se na povjerenju, kazao je ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović.

OO DNP Nikšić pokreće inicijativu prema Skupštini grada za povlačenja priznanja Kosova

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 11:00

Opštinski odbor Demokratske narodne partije Nikšić pokrenuće zvaničnu inicijativu prema Skupštini Opštine Nikšić, kojom će njihova tri odbornika tražiti da Opština donese deklaraciju o stavljanju van snage odluku o priznanju države Kosovo na teritoriji Nikšića.

Bojanić Lalović: DPS predložio izmjene Zakona o državnim službenicima, u penziju da idu sa navršenih 67 godina

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 10:50

Poslanica DPS-a Zoja Bojanić Lalović je saopštila da je ta stranka predložila izmjene zakona kojima će državnim službenicima biti omogućeno da rade do navršenih 67 godina, prenosi Portal Analitika.

Brej: Izuzetan rad ANB na suzbijanju stranog miješanja doprinosi bezbjednosti Crne Gore i NATO-a

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 09:00

Direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Ivica Janović sastao se sa pomoćnikom generalnog sekretara NATO-a za obavještajno-bezbjednosne poslove Skotom Brejom, koji je nakon sastanka pohvalio rad crnogorske službe i istakao njen doprinos bezbjednosti Alijanse.

Zelenski: Putin poslije izbora za Dumu priprema novu mobilizaciju, potrebne strože sankcije i brža isporuka protivvazdušne odbrane

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 08:48

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je da ruski predsjednik Vladimir Putin priprema novi talas mobilizacije nakon izbora za Državnu dumu Rusije, zakazanih za 21. septembar, tokom kojeg bi moglo biti pozvano između 300.000 i 500.000 ljudi.

Na kuću policajca u Podgorici ispaljeno pet hitaca, traga se za počiniocem

Nedjelja, 26.07.2026 | 12:14

Za sada nepoznato lice je sinoć oko 02.50 časova, je iz pištolja ispalilo pet hitaca u pravcu porodične kuće policajca M.E, koja se nalazi u jednom podgoričkom naselju, saopšteno je iz Uprave policije. Poručuju da policija intenzivno radi na identifikovanju, lociranju i hapšenju počinioca.

Identifikovana osoba protiv koje je Dajković podnio krivičnu prijavu zbog komentara na društvenoj mreži

Nedjelja, 26.07.2026 | 13:25

Policija je identifikovala i pronašla Ž.D. iz Cetinja, kojeg je zbog komentara na jednoj društvenoj mreži prijavio političar Vladislav Dajković. Dajković se zbog sadržine komentara, navode iz Uprave policije, osjetio ugroženo. Nadležni državni tužilac naložio je da se Ž.D. pusti bez zadržavanja, te da mu se dostave spisi predmeta na odlučivanje.

Vlada će za istočnu tribinu Gradskog stadiona eksproprisati 1.203 kvadrata

Nedjelja, 26.07.2026 | 12:46

Vlada je utvrdila javni interes za ekproprijaciju nepokretnosti radi izgradnje istočne tribine Gradskog stadiona.

Jedan snimak bio je dovoljan: Da li se Milan Stanković vraća na scenu?

Nedjelja, 26.07.2026 | 13:53

Kako samo jedan kratak snimak može da izazove pravi haos na Instagramu – pokazala nam je mlada pjevačica Tea Bilanović.

Određeno zadržavanje braći Ivanović, osumnjičenima za ubistvo Adrovića

Nedjelja, 26.07.2026 | 14:55

Braći Dušku (59) i Dragoslavu Ivanoviću (57), koji se terete da su nakon verbalne rasprave i fizičkog obračuna hicem iz pištolja usmrtili komšiju Mija Adrovića, određeno je zadržavanje do 72 sata, saopšteno je nezvanično CdM-u iz Višeg tužilaštva u Podgorici.

Preživjeli planinar iz BiH otkrio šta se desilo na Elbrusu i kako je pet penjača iz Zenice izgubilo život

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 11:31

Pet od sedam planinara iz Zenice poginulo je tokom vikenda na planini Elbrus u Rusiji, dok su tragediju preživjeli samo Haris Adilović i Kemal Vidimlić. Adilović je za ruske medije rekao da uzrok nesreće nije bila nedovoljna pripremljenost ekipe, već izuzetno loši i neočekivani vremenski uslovi, piše N1 Sarajevo.

Ibrahimović: Saradnja Crne Gore i Luksemburga zasnovana na povjerenju; Betel: Od svih kandidata najdalje ste odmakli

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 11:11

Saradnja Crne Gore i Luksemburga zasniva se na povjerenju, kazao je ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović.

OO DNP Nikšić pokreće inicijativu prema Skupštini grada za povlačenja priznanja Kosova

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 11:00

Opštinski odbor Demokratske narodne partije Nikšić pokrenuće zvaničnu inicijativu prema Skupštini Opštine Nikšić, kojom će njihova tri odbornika tražiti da Opština donese deklaraciju o stavljanju van snage odluku o priznanju države Kosovo na teritoriji Nikšića.

oković napredovao dvije pozicije

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 10:52

Janik Siner ubjedljivo prvi.

Bojanić Lalović: DPS predložio izmjene Zakona o državnim službenicima, u penziju da idu sa navršenih 67 godina

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 10:50

Poslanica DPS-a Zoja Bojanić Lalović je saopštila da je ta stranka predložila izmjene zakona kojima će državnim službenicima biti omogućeno da rade do navršenih 67 godina, prenosi Portal Analitika.

Slavko Vinčić završio karijeru

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 10:18

Najbolji slovenački fudbalski sudija Slavko Vinčić odlučio je da završi karijeru, pa je finale Mundijala između Španije i Argentine bilo ujedno i poslednja utakmica koju je sudio

Podgorica: Vatrogasci od jutros intervenišu na više lokacija zbog obilnih padavina

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 10:08

Od sedam časova Služba zaštite i spašavanja Glavnog grada bilježi veliki broj prijava građana zbog prodora vode u podrumske i druge prostorije stambenih i poslovnih objekata usljed obilnih padavina, saopštio je za portal Standard komandir Službe zaštite i spašavanja Podgorica Nikola Bojanović.

Tokom vikenda 61 saobraćajna nezgoda, uhapšena 103 vozača

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 10:02

Tokom prethodnog vikenda, od 24. do 26. jula, na crnogorskim putevima evidentirana je 61 saobraćajna nezgoda, u kojima nije bilo smrtno stradalih osoba. Pet osoba je zadobilo teške tjelesne povrede, dok je 27 osoba lakše povrijeđeno, saopšteno je iz Uprave policije.

Keli Klarkson otvoreno o ljubavnom statusu: "Bolje mi je da budem sama"

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 09:54

Keli Klarkson je tokom nastupa u Las Vegasu iskreno govorila o svom ljubavnom životu i objasnila zašto trenutno uživa u samačkom statusu.

Apel Uprave policije: Zbog klizavih kolovoza oprezno u saobraćaju

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 09:37

Usljed pogoršanih vremenskih prilika, kiše, mokrih i klizavih kolovoza, Uprava policije apeluje na sve učesnike u saobraćaju da vožnju prilagode uslovima na putu i pokažu dodatni stepen opreza.