Petak, 11.10.2024 | 16:04
IZVOR: kolektiv.me

Poslanici opozicije traže informacije i uvid u proces koji je doveo do izbora NOVOG VIZUELNOG IDENTITETA Skupštine

Šefovi klubova parlamentarne opozicije obratili su se generalnom sekretaru Skupštine Crne Gore Aleksandru Klariću, tražeći informacije i uvid u proces koji je doveo do izbora novog vizuelnog identiteta najvišeg zakonodavnog doma.




Foto: Youtube screenshot/Skupština Crne Gore

“Obraćamo Vam se povodom informacije sa Prve sjednice Drugog redovnog zasijedanja u 2024. godini da je Skupština utvrdila svoj logotip, sa zahtjevom da nam kao lice koje je shodno članu 28 Poslovnika jedino ovlašćeno da utvrđuje vizuelni identitet i logo Skupštine, date dodatne informacije i uvid u proces koji je doveo do izbora novog vizuelnog identiteta najvišeg zakonodavnog doma. S obzirom na to da ovako važna aktivnost mora biti realizovana u skladu sa Poslovnikom Skupštine i drugim pozitivno pravnim propisima Crne Gore i na transparentan način, što definitivno nije bio slučaj na ovom primjeru, te imajući u vidu istorijski kontekst ove odluke, smatramo da je važno da se poslanicima Skupštine ali i ukupnoj crnogorskoj javnosti, obezbijedite sljedeće informacije o procesu izbora novog logotipa, te stoga zahtijevamo da u najkraćem roku”, naveli su poslanici.

Oni od Klarića traže da objavi Odluku o izboru novog logotipa Skupštine Crne Gore, zajedno sa pratećom konkursnom dokumentacijom.

Traže i da ih informiše kada je raspisan konkurs za izradu idejnog rješenja vizuelnog identiteta, uključujući logotip i amblem Skupštine.

“Da li ste sproveli istovjetnu proceduru kao 30. jula 2021. godine kada ste kao generalni sekretar raspisali prvi konkurs za izradu idejno-grafičkog rješenja zaštitnog znaka Skupštine Crne Gore i njegovu osnovnu primjenu? Molimo vas da nas informišete kada je raspisan konkurs za izradu idejnog rješenja vizuelnog identiteta, uključujući logotip i amblem Skupštine? Koje firme ili pojedinci su učestvovali na konkursu? Ko je pobjednik konkursa, kako je izabran i po kojim kriterijumima? Ko je koncipirao zahtjeve za idejno rješenje vizuelnog identiteta Skupštine Crne Gore, posebno u vezi sa fontom, bojom, motivima itd., i po kojim kriterijumima su ti zahtjevi određeni”, pitaju poslanici.

Kao Generalni sekretar Skupštine sigurni su, kažu, da Klarić jako dobro zna da Zetski dom na Cetinju (sagrađen 1888. godine), autentično simbolizuje parlamentarnu tradiciju Crne Gore, te da su u njemu održana prva zasjedanja Crnogorske narodne skupštine, usvojen je prvi crnogorski ustav 1905. godine i donosili ključni zakoni tadašnje Knjaževine/Kraljevine Crne Gore.

ČITAJTE DETALJNIJE!

Mandić na Cetinju predstavio novi logo Skupštine

“Upravo ovaj objekat predstavlja rodno mjesto crnogorskog parlamentarizma, dok je Vladin dom, podignut 1910. godine, bio domaćin kasnijih saziva parlamenta do perioda 1918. godine, kada je nezavisnost Crne Gore prekinuta”, ističu poslanici.

S druge strane, naglašavaju, zgrada Zetske banovine (sagrađena 1932. godine), nastala u Kraljevini Jugoslaviji i kao zgrada nema nikakve veze sa izvornom tradicijom crnogorskog parlamentarizma, jer je služila administraciji Zetske banovine, jedne od devet teritorijalnih jedinica stvorenih u okviru Kraljevine Jugoslavije, u kojoj se gubi državnost i nezavisnost Crne Gore.

“Postavlja se pitanje kako se došlo do toga da se zgrada koja simbolizuje uskraćivanje demokratskih prava i samobitnosti Crne Gore, sada najavljuje kao vizuelni simbol i logo Skupštine Crne Gore. Naglašavamo da je od posebne važnosti da Skupština Crne Gore ima vizuelni identitet koji će odražavati njenu bogatu istorijsku i demokratsku tradiciju, te stoga očekujemo Vaš odgovor i odgovarajuću dokumentaciju kako bi javnost bila u potpunosti informisana o ovom procesu”, poručuju Andrija Nikolić – predsjednik Kluba poslanika DPS-a, Miloš Konatar– predsjednik Kluba poslanika URA, Boris Mugoša – predsjednik Kluba poslanika SD-a i Adrijan Vuksanović – predsjednik Kluba poslanika HGI DUA.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Plenković o posjeti Milanovića Gruziji: Mogao je da skokne do Ukrajine, nije daleko

Petak, 13.02.2026 | 21:48

Hrvatski premijer Andrej Plenković komentarisao je posjetu predsjednika Republike Zorana Milanovića Tbilisiju, porukom da je mogao skoknuti i do Ukrajine.

Zelenski: Bolje je da ne pristanemo ni na kakav sporazum nego da potpišemo loš mir

Petak, 13.02.2026 | 21:37

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je da radije neće pristati ni na kakav dogovor o okončanju rata s Rusijom, nego da za svoj narod potpiše loš sporazum. Ovu poruku poslao je u intervjuu za ugledni magazin The Atlantic.

Tramp: Orban nikada neće iznevjeriti veliki narod Mađarske

Petak, 13.02.2026 | 20:32

Američki predsjednik Donald Tramp danas poslijepodne ponovno je iskazao podršku mađarskom premijeru Viktoru Orbanu uoči parlamentarnih izbora u Mađarskoj, i to samo nekoliko sati nakon što je njemački kancelar Fridrih Merc uputio oštre kritike na račun mađarskog čelnika zbog njegovih kritika na račun podrške Ukrajini.

Adžović: Vlada stabilna, usmjerena na ulazak u EU

Petak, 13.02.2026 | 20:09

Ministarka javnih radova Majda Adžović saopštila je u emisji Okvir na TVCG da je Vlada stabilna, i da je izlazak ministarke iz redova DNP-a i potpredsjendika Vlade Miluna Zogovića nije poljuljao. 

Vučić se obratio javnosti iz Minhena: Najveća prijetnja Srbiji je vojni savez Zagreba, Tirane i Prištine

Petak, 13.02.2026 | 19:35

Bio sam na mnogo minhenskih konferencija, ovakva gužva nikada nije bila, rekao je večeras predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, obraćajući se iz Minhena srpskim novinarima.

Uhapšen Zećanin osumnjičen za zelenaštvo, identifikovano pet oštećenih

Petak, 13.02.2026 | 15:04

Iz Uprave policije saopšteno je da je podgorička policija uhapsila B.P. (34) iz Zete, zbog sumnje da je počinio produženo krivično djelo zelenaštvo, na štetu pet osoba. Protiv njega je podnijeta i krivična prijava.

Nakon pet dana potrage pronađeno tijelo žene u Zeti

Petak, 13.02.2026 | 10:43

Nakon pet dana teške potrage, tijelo ženske osobe pronađeno je u reonu Vukovačkog mosta u Zeti, naveo je Danilo Mijajlović iz Regionalnog ronilačkog centra.

Nestao trinaestogodišnji dječak iz Nikšića, porodica moli za pomoć

Petak, 13.02.2026 | 13:13

Trinaestogodišnji E. I. iz Nikšića nestao je u utorak, a porodica moli da ukoliko ga neko primijeti odmah javi najbližoj stanici policije.

Podnijeto 2.770 zahtjeva za legalizaciju, za Velje brdo 13.000 prijava

Petak, 13.02.2026 | 08:15

Od donošenja Zakona o legalizaciji bespravnih objekata 14. avgusta 2025. godine, podnešeno je ukupno 2.770 zahtjeva za legalizaciju, saopštili su za Portal RTV Podgorica iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. Kako su naveli, postupak legalizacije ne traje duže od tri do četiri mjeseca. Ističu da su na nivou Crne Gore raspoređena 22 urbanistička i građevinska inspektora. Iz Ministarstva su saopštili da je stiglo preko 13 hiljada prijava za projekat “Velje brdo”.

Zašto se petak 13. smatra nesrećnim danom? Priča iza starog vjerovanja

Petak, 13.02.2026 | 08:45

Godina 2026. donosi čak tri petka 13, što јe maksimum koјi јedna godina može da ima.

Vitor Pereira preuzeo Notingem Forest

Petak, 13.02.2026 | 21:28

Portugalac Vitor Pereira (57) četvrti je trener Notingem Foresta u ovoj sezoni, prenosi BBC.

U SUBOTU oblačno sa kišom i pljuskovima u centralnim i južnim oblastima

Petak, 13.02.2026 | 21:58

U subotu se prognozira jače naoblačenje koje će usloviti padavine, intenzivnije padavine se očekuju u popodnevnim satima i tokom noći. 

Plenković o posjeti Milanovića Gruziji: Mogao je da skokne do Ukrajine, nije daleko

Petak, 13.02.2026 | 21:48

Hrvatski premijer Andrej Plenković komentarisao je posjetu predsjednika Republike Zorana Milanovića Tbilisiju, porukom da je mogao skoknuti i do Ukrajine.

Zelenski: Bolje je da ne pristanemo ni na kakav sporazum nego da potpišemo loš mir

Petak, 13.02.2026 | 21:37

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je da radije neće pristati ni na kakav dogovor o okončanju rata s Rusijom, nego da za svoj narod potpiše loš sporazum. Ovu poruku poslao je u intervjuu za ugledni magazin The Atlantic.

U Crnoj Gori nema registra koji pokazuje nus pojave MMR vakcine

Petak, 13.02.2026 | 21:24

Sakupili smo se da se borimo protiv Zakona o obaveznoj imunizaciji djece, jer to nije zakon to je ucjena i okuplaćamo se svakod dana u 16 sati ispred Skupštine dok se zakon ne obori, poručila je večeras sa protesta pod nazivom ”Vakcinacija pravo na izbor” Anđela Anđić, prenosi Pobjeda.

Najava boljih dana - SC Derbi nadigrao Spartak

Petak, 13.02.2026 | 21:09

SC Derbi je na sjajan način krenuo u bitku za opstanak - "studenti" su na startu plej-auta ABA lige nadigrali Spartak u "Morači" 83:77.

Opština Nikšić opredijelila 50.000 eura za žensko preduzetništvo

Petak, 13.02.2026 | 20:58

Sekretarijat za finansije, razvoj i preduzetništvo Opštine Nikšić raspisao je javni konkurs za raspodjelu sredstava i budžeta opredijeljenih za podršku ženskom preduzetništvu. Pravo na bespovratna sredstva imaju nezaposlene žene koje žele da pokrenu biznis ili ga razviju, a koje posluju najduže dvije godine, prenosi RTNK.

Tramp: Orban nikada neće iznevjeriti veliki narod Mađarske

Petak, 13.02.2026 | 20:32

Američki predsjednik Donald Tramp danas poslijepodne ponovno je iskazao podršku mađarskom premijeru Viktoru Orbanu uoči parlamentarnih izbora u Mađarskoj, i to samo nekoliko sati nakon što je njemački kancelar Fridrih Merc uputio oštre kritike na račun mađarskog čelnika zbog njegovih kritika na račun podrške Ukrajini.

Adžović: Vlada stabilna, usmjerena na ulazak u EU

Petak, 13.02.2026 | 20:09

Ministarka javnih radova Majda Adžović saopštila je u emisji Okvir na TVCG da je Vlada stabilna, i da je izlazak ministarke iz redova DNP-a i potpredsjendika Vlade Miluna Zogovića nije poljuljao. 

Ustajanje u pet ujutro – tajna uspjeha ili samo još jedan instagram mit?

Petak, 13.02.2026 | 20:09

Danas, dok se produktivnost mjeri brojem pročitanih mejlova prije osam ujutro, ustajanje u 5 postalo je nova statusna kategorija. Ako niste budni prije izlaska sunca, kao da već kasnite sa životom. Jutarnja rutina, ledeni tuš, meditacija, trening, doručak bogat proteinima – i sve to prije nego što ostatak svijeta uopšte otvori oči.