Grijanje može spriječiti pojavu grinja u domu, a važno je i za održavanje zdravog nivoa krvnog pritiska.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Krvni pritisak
Izloženost previsokim ili preniskim temperaturama utiče na rad srca i krvni pritisak. Kako se arterije sužavaju, krvni pritisak i otkucaji srca rastu, što je veliki problem za sve koji već imaju problema s visokim krvnim pritiskom i radom srca.
Pokazalo je to i istraživanje sprovedeno na University Collegeu u Londonu na uzorku od 4600 ljudi. Otkrili su minimalne promjene krvnog pritiska s bilo kojom promjenom temperature. Idealan krvni pritisak je između 90/60 mmHg i 120/80 mmHg. Veći broj označava sistolički krvni pritisak, kada srce pumpa krv kroz venu, a niži broj je dijastolički krvni pritisak kada srce miruje.
Za promjenu od 1 stepena Celzijusa, krvni pritisak ljudi promijenio se za 0,48 mmHg (sistolički) i 0,45 mmHg (dijastolički). Naučnici koji su učestvovalui u istraživanju tvrde da bi blagi porast temperature u životnim prostorima, mogao pomoći osobama koje imaju problema s visokim krvnim pritskom. Takvim osobama preporučuju održavanje konstantne temperature od 21 stepen u stambenim prostorima tokom hladnijeg dijela godine, jer su uočili korelaciju između boravka u prostorijama s niskom temperaturom i visokim krvnim pritiskom.
Spavanje
Kako bismo normalno funkcionisali tokom dana potrebno nam je dovoljno sna. Na kvalitet sna utiču mnogi činioci, a jedan je od njih i pogodno okruženje. Ako su temperature preniske ili previsoke, noću se budimo jer se tijelo ne može potpuno opustiti. I zato je takođe važno da temperatura vazduha u spavaćoj sobi bude dovoljna, ali ne previsoka.
Prema preporuci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), temperatura u stambenim prostorima zimi bi se trebala održavati između 18 i 21 stepen, posebno u porodicama s malom djecom ili starijim osobama, piše Dom in Vrt, a prenosi Net.hr.
KOMENTARI (0)