Vjerovatno ste nekad ostavili telefon na punjaču tokom noći kako bi vas ujutro dočekao potpuno napunjen i kako bi bio spreman za rad.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
No, jeste li se ikad zapitali kakvu štetu punjenje tokom noći čini vašem uređaju?
Kako piše Asurion, moderni pametni telefoni opremljeni litij-ionskim baterijama imaju pametnu tehnologiju koja zaustavlja punjenje baterije nakon što se uređaj napuni.
No, za litij-ionske baterije optimalno je da su napunjene između 20 i 80%. Dakle, ako često stavljate telefon da se puni tokom noći, to može s vremenom pogoršati stanje baterije. To ne znači da će noćno punjenje odmah uništiti vašu bateriju, ali dugoročno može dovesti do kraćeg životnog vijeka.
Sigurnosni savjeti
Uz to, treba znati da punjenje tokom noći nosi i određene sigurnosne rizike. Na primjer , Appleove najnovije sigurnosne informacije navode rizik od požara, strujnog udara, povreda ili oštećenja vašeg uređaja ako ga ne stavite na dobro prozračeno mjesto tokom punjenja.
Ako pak odlučite puniti tokom noći uređaj, koristite originalne i certificirane punjače, a ne jeftine imitacije koje mogu predstavljati sigurnosni rizik. Telefon t punjenja držite na tvrdoj, ravnoj površini, umjesto na kauču ili krevetu kako ne bi došlo do pregrijavanja.
Uz to, aktivirajte funkcije osmišljene za zaštitu zdravlja baterije te uklonite masku telefona, posebno ako se vaš telefon pregrijava.
KOMENTARI (0)