Možda zvuči iznenađujuće, ali u nekim zemljama boje i uzorci na odjeći mogu biti toliko kontroverzni da su čak i zabranjeni zakonom.
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Jedan od najprepoznatljivijih primjera takve zabrane odnosi se na maskirni uzorak, koji je zabranjen u 18 zemalja iz vrlo specifičnih razloga.
Prema podacima web stranice World Population Review, maskirni uzorak je regulisan ili potpuno zabranjen u nekoliko zemalja kako bi se spriječila zbrka među građanima i vojskom. Cilj je razlikovati obične građane od vojnog osoblja, pogotovo u zemljama u kojima postoji civilna nesigurnost ili sukobi. Zemlje koje su donijele ovu odluku žele osigurati da uniforma vojske ostane prepoznatljiva i sveti simbol, te da je niko ne može zloupotrijebiti.
Jedan od ključnih razloga zabrane maskirnog uzorka bio je taj što su ga počele nositi skupine ljudi s 'lošim namjerama', što je dodatno pogoršalo sigurnosne probleme. U haotičnim situacijama, kao što su sukobi, prijetnja je još veća ako civil može biti zamijenjen za vojnika, pa su mnoge zemlje donijele zakon koji reguliše ko smije, a ko ne smije nositi maskirnu odjeću.
Zemlje koje su zabranile maskirnu odjeću
Zabrane su najviše prisutne u karipskim zemljama, uključujući Antigvu i Barbudu, Barbados, Dominiku i Jamajku. Na ovim otocima, civili ne smiju nositi maskirni uzorak kako bi se izbjegla bilo kakva zabuna oko toga ko pripada vojsci, a ko je civil. Isto pravilo vrijedi i za druge karipske zemlje poput Svete Lucije, Svetog Vinčenta i Grenadina, Grenade, te Trinidada i Tobaga. Ove nacije su uvele stroge zabrane s ciljem jasnog razlikovanja civila od pripadnika vojske, posebno u trenucima krize.
Slične zabrane su na snazi i u nekim djelovima Bliskog istoka, poput Azerbajdžana, Saudijske Arabije i Omana. Oman je 2019. godine uveo zakon koji civilima zabranjuje nošenje maskirne odjeće, uz mogućnost zatvorske kazne i velikih novčanih kazni za prekršitelje.
Afrika takođe nije izuzetak. U zemljama poput Nigerije, Ugande, Zambije, Zimbabvea i Gane, maskirni uzorak je rezerviran isključivo za vojsku, a civilima je strogo zabranjeno nošenje takve odjeće. Čak ni Azija nije imuna na ovu zabranu. Na Filipinima, samo vojska i vojne osobe smiju nositi maskirnu odjeću, dok je za civile to strogo zabranjeno.
Razlozi iza zabrana
Iako se na prvi pogled može činiti neobičnim, razlozi za ove zabrane imaju smisla. U zemljama koje se suočavaju s civilnim nemirima ili oružanim sukobima, bitno je znati ko je vojno osoblje, a ko civil. Nošenje maskirne odjeće u takvim okolnostima može dovesti do opasnih nesporazuma, gdje bi osoba mogla biti zamijenjena za vojnika ili službenu osobu koja može pomoći u kriznoj situaciji.
Stoga, ako posjedujete maskirnu odjeću i planirate putovanje u neku od ovih zemalja, najbolje je da je ostavite kod kuće. Kršenje ovih zakona može rezultirati ozbiljnim posljedicama, uključujući novčane kazne ili čak zatvorsku kaznu u nekim slučajevima. Maskirni uzorak, iako popularan u modnoj industriji, u mnogim djelovima svijeta nosi sasvim drugačiju težinu i značenje.
KOMENTARI (0)