Ponedjeljak, 21.10.2024 | 11:47
IZVOR: vijesti.me

Ćulafić: Cilj norme nije da se podigne cijena kesa već da se suzbije njihova prodaja

U Crnoj Gori su od juče zabranjene tanke plastične kese, a naša država je jedna od deset zemalja svijeta u kojima su stope razdvajanja kućnog otpada najniže, uz Albaniju, Kosovo i sedam afričkih zemalja.




Foto: arhiva, Vlada Crne Gore/Đorđe Cmiljanić

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić je gostjući u Bojama jutra na Televiziji Vijesti kazao da je Zakon o upravljanju otpadom koji donosi niz novina pripreman dugo i usklađen je sa regulativom Evropske unije (EU).

"Cilj ovakve norme nije da se podigne cijena kesa već da se suzbije njihova prodaja jer duboko vjerujem da će visoka cijena uticati na to da građani biraju alternativne načine korišćenja slične opreme. To će biti ili cegeri ili papirne kese, nešto što je ekološki potpuno prihvatljivo", kazao je on.

On je kazao da zakon ima veliki potencijal da "očisti" državu, ali to će zavisiti od njegove savjesne primjene.

S obzirom da će tanje kese, debljine do 15 mikrona koje se koriste za pakovanje voća ili mesa, i dalje biti u upotrebi, kao i one najdeblje od 50 mikrona koje će moći da se kupe na kasi, razlika će kako kaže Ćulafić biti u cijeni.

"Kese, debljine veće od 50 mikrona, njima će cijenu određivati prodavac, ali je suština da će prodavac shodno novoj uredbi koju smo usvojili na Vladi, biti dužan da tri centa po prodatoj kesi uplaćuje Fondu za zaštitu životne sredine odnosno Eko fondu. Taj novac biće korišćen namjenski, za podizanje svijesti o značaju zdrave životne sredine kod građana,za izgradnju infrastrukture, za pomoć u nabavci opreme i tome slično", poručio je ministar.

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, u saradnji sa Agencijom za zaštitu životne sredine, Eko fondom i dnevnim listom Vijesti, 21. oktobra organizuje posebnu akciju. Svi čitaoci Vijesti na poklon će dobiti besplatan, moderan ceger za višekratnu upotrebu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

POJAČENE policijske aktivnosti u Podgorici i Cetinju protiv organizovanog kriminala

Srijeda, 10.09.2025 | 20:17

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“ – Odjeljenja bezbjednosti Podgorica i Odjeljenja bezbjednosti Cetinje, u saradnji sa službenicima Sektora za borbu protiv kriminala izvršili su juče i danas pretrese na više lokacija u Podgorici i Cetinju, u okviru pojačanih preventivno-represivnih aktivnosti usmjerenih na operativno interesantna i sa njima povezana lica.

U Piperima IZBIO POŽAR

Srijeda, 10.09.2025 | 19:19

U Piperima kod Podgorice večeras je izbio požar.

Ćulafić: Kolektori se MORAJU GRADITI, treba naći kompromis sa građanima Zete

Srijeda, 10.09.2025 | 16:36

Ministar ekologije, drživog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić kazao je da je njegov stav da se kolektor za prečišćavanje otpadnih voda mora graditi, te da odustajanje od gradnje može koštati državu više desetina miliona eura, ali i uticati na odnose sa Albanijom zbog zagađenja Skadarskog jezera.

U Beranama PRETRESOM pronađena i oduzeta puška i municija, krivična prijava protiv jedne osobe

Srijeda, 10.09.2025 | 16:15

Policija u Beranama pronašla je i oduzela pušku i municiju, i podnijela krivičnu prijavu protiv P.M. iz tog grada.

FOTO: Počelo uređenje šetališta uz brdo Ljubović

Srijeda, 10.09.2025 | 15:14

Nakon dugog najavljivanja, konačno je započeo projekat uređenja šetališta na brdu Ljubović, koje je uz park-šumu Gorica jedno od omiljenijih mjesta za šetnju i rekreaciju naših sugrađana, saopšteno je iz Glavnog grada. 

Evropski grad koji je PROGLAŠEN NAJBOLJIM za bicikliste: Skoro 50 odsto stanovnika biciklom ide na posao

Srijeda, 10.09.2025 | 21:38

Najprijateljskiji gradovi u Evropi za bicikliste su odabrani – a jedan se izdvojio kao broj jedan zahvaljujući najboljoj biciklističkoj infrastrukturi.

Nikola Rokvić OTKRIO kako je Halid Bešlić: „Biće kako Bog kaže“

Srijeda, 10.09.2025 | 21:15

Nikola Rokvić pojavio se danas na snimanju prve emisije u novoj sezoni šoua „Nikad nije kasno“.

Zvijezde predviđaju obilje: TRI ZNAKA kojima stiže bogatstvo

Srijeda, 10.09.2025 | 20:59

Prema astrološkim prognozama Ovnovi, Lavovi i Strijelčevi će uživati u novčanom blagostanju do kraja mjeseca.

POGLEDAJTE kako Milica Todorović izgleda u četvrtom mjesecu trudnoće: Isplivao privatni snimak (VIDEO)

Srijeda, 10.09.2025 | 20:47

Pjevačica Milica Todorović je u drugom stanju.

Leković: ODLUKA SAD je presuda trulom savezu politike, pravosuđa i kriminala koji je nekada vladao u Crnoj Gori

Srijeda, 10.09.2025 | 20:09

Momčilo Leković, poslanik Demokrata u Skupštini Crne Gore pozdravio je odluku Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da Vesni Medenici i Milu Božoviću zabrane ulazak u njihovu zemlju.

Pravilno čuvanje sira: Isprobajte TRIK sa KOCKICAMA sa ŠEĆEROM

Srijeda, 10.09.2025 | 19:26

Sir često predstavlja jedan od skupljih artikala na spisku za kupovinu, ali mnogi ne znaju da mu se ukus i svježina brzo izgube zbog nepravilnog skladištenja.

U Piperima IZBIO POŽAR

Srijeda, 10.09.2025 | 19:19

U Piperima kod Podgorice večeras je izbio požar.

Ivanović - Martin: Irska snažno PODRŽAVA EVROPSKI PUT Crne Gore

Srijeda, 10.09.2025 | 19:13

Proces proširenja biti među važnim prioritetima tokom irskog predsjedavanja Savjetu Evropske unije u drugoj polovini 2026, kazao je premijer te zemlje Mihal Martin tokom sastanka sa potpredsjednikom Vlade za vanjske i evropske poslove Filipom Ivanovićem u Dablinu. 

Novi repertoar bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 10.09.2025 | 18:44

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

Postala je najpoznatija manekenka na svijetu, a sada želi da stavi tačku: "PRESTAĆU sa svim"

Srijeda, 10.09.2025 | 18:36

Kendal Džener (29) je jedna od najtraženijih manekenki na svijetu, a iako je ostvarila veliki uspijeh u svetu modelinga kaže da želi samo jednostavan život.