Javne Wi-Fi mreže postale su sastavni dio svakodnevnog života.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Bilo da se nalazite u kafiću, trgovačkom centru, zračnoj luci ili hotelu, često posežete za besplatnim internetom kako biste ostali povezani. Međutim, ova praktičnost dolazi s ozbiljnim sigurnosnim rizicima koji mogu ugroziti vašu privatnost i finansijsku sigurnost.
Vaša digitalna sigurnost je u vašim rukama. Budite oprezni, edukujte se o rizicima i uvijek dajte prednost sigurnosti nad praktičnošću kada je riječ o vašim osobnim i finansijskim podacima. U digitalnom dobu, oprez nije paranoja – to je nužnost, piše Federal Trade Commission Consumer Advice, a prenosi net.hr.
Opasnosti javnih Wi-Fi mreža
Javne Wi-Fi mreže često su nesigurne i nezaštićene, što ih čini lakom metom za hakere i kibernetičke kriminalce. Evo nekoliko ključnih opasnosti s kojima se suočavamo kada se povezujemo na javne Wi-Fi mreže:
1. Presretanje podataka: Hakeri mogu lako presresti podatke koji se prenose putem nezaštićene Wi-Fi mreže. To uključuje lične informacije, lozinke, brojeve kreditnih kartica i druge osjetljive podatke.
2. Man-in-the-middle napadi: Napadači mogu postaviti lažne Wi-Fi pristupne tačke koje izgledaju legitimno, ali zapravo služe za presretanje komunikacije između korisnika i interneta.
3. Malware i virusi: Javne Wi-Fi mreže često su zaražene zlonamjernim softverom koji se može prenijeti na vaš uređaj kada se povežete.
4. Krađa identiteta: Hakeri mogu ukrasti vaše lične podatke i koristiti ih za krađu identiteta ili finansijske prevare
5. Neovlašteni pristup uređajima: Nesigurne mreže omogućuju hakerima da pristupe vašem uređaju i ukradu podatke ili instaliraju zlonamjerni softver.
Mjesta koja treba izbjegavati za spajanje na Wi-Fi
Iako su javne Wi-Fi mreže orizične, neka mjesta predstavljaju posebno visok rizik za korisnike. Ovo je popis mjesta na kojima biste trebali izbjegavati korištenje javnog Wi-Fi-ja:
1. Luke: Zbog velikog broja putnika i često slabe sigurnosti, luke su popularna meta za hakere.
2. Kafići i restorani: Ova mjesta često imaju nezaštićene mreže koje su laka meta za zlonamjerne aktere.
3. Hoteli: Hotelske Wi-Fi mreže često su slabo zaštićene i mogu biti kompromitirane.
4. Trgovački centri: Velike, otvorene mreže u trgovačkim centrima privlače hakere zbog velikog broja potencijalnih žrtava.
5. Javni prevoz: Wi-Fi u autobusima, vozovima i podzemnoj željeznici često je nesiguran i lako ga je zlouporabiti.
6. Knjižare i obrazovne ustanove: Iako se čine sigurnima, ove institucije često imaju otvorene mreže koje mogu biti ranjive.
7. Javni parkovi i trgovi: Besplatne Wi-Fi mreže na otvorenom često su nezaštićene i lako dostupne zlonamjernim akterima.
KOMENTARI (0)