Utorak, 22.10.2024 | 08:22
IZVOR: putnikofer.hr

Koliko dugo POSTOJI PASOŠ – Istorija jednog od najvažnijih dokumenata danas

Iako je moderan, globalno standardizovan pasoš u upotrebi jedva sto godina, koncept ulaska u tuđe zemlje ili gradove uz prezentovanje nekakvog dokumenta kao garancije prilično je star.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

U korjenu imena i današnje isprave koja se u mnogim jezicima zove „passport“ ili slično kriju se reči „proći“ i „vrata“, odnosno tradicija evropskih srednjovjekovnih gradova da se na gradskim vratima kontroliše ko ulazi.

Prvi poznati pasoš, odnosno putna isprava, pominje se u Bibliji u Knjizi proroka Nemije, a njemu je bila i „izdata“ i to u 20. godini vladavine persijskog kralja Artakserksa, oko 450. p.n.e. Nemija je trebalo da pređe Eufrat zbog ponovne izgradnje jerusalemskih zidina, pa je kralj Artakserks za njega tražio (idobio) garanciju slobodnog prolaza do Judeje.

U srednjovekovnom islamskom kalifatu zemlju su smjeli da napuste samo oni koji su platili porez, pa je zapravo potvrda o plaćanju služila i kao putna dozvola. Prva ozbiljnija kontrola granica u istoriji ona je koju je uveo lombardski kralj Račis 746. godine, kako bi imao nadzor nad izbjeglicama, neprijateljima i izdajicama.

Hodočasnici su takođe uglavnom morali da imaju neku putnu potvrdu, od sveštenika ili župnika, a od 16. vijeka bilo je uobičajeno da trgovci i ostali putnici nose sa sobom dokumente koje su za svoje građane izdavali gradovi. A prvi pak zakon o pasošima, barem za neke, potpisao je vijek ranije Luj XI, 1462. godine.

Pasoš s imenom i fizičkim opisom osobe prema tom zakonu su dobijali časno otpušteni vojnici kako bi se razlikovali od dezertera, piše Punkufer.

Još nekoliko vjekova putovali su samo rijetki, a onda se sve promijenilo sa razvojem željeznice i – putničkog saobraćaja. Granice je postalo gotovo nemoguće kontrolisati, a kako su i vremena bila nešto srećnija, većina država je imala prilično opuštene zakone o putovanju pa do Prvoga svjetskog rata putni papiri gotovo da i nisu postojali.

Prvi moderan pasoš bio je britanski i izdat je 1914. godine, nakon što je na snagu stupio Zakon o državljanstvu i statusu stranaca. Važio je dvije godine, a imao je korice od tvrdog kartona koje su štitile jedan presavijeni list papira. Na njemu je, uz fotografiju, stajao i lični opis, s detaljima poput „oblika lica“, „tena“ i „crta lica“.

Pasoša standardizovanih na globalnoj nivou dosetile su se članice Lige naroda 1920. godine, s ciljem lakšeg „održavanja mira“ nakon prvog velikog rata.

Francuska je prva uvela otisak prsta kao identifikacijski element u pasoše, a EU je ujednačila format i propisala tamno plavu i bordocrvenu boju korica 1981. godine.

Biometrijski pasoši postoje već skoro dvadeset godina, a vjerovatno najranija godina rođenja ikada upisana u pasoš je 1303. p.n.e. Mumuficirani Ramzes II. koji je 1975. p.n.e. iz Egipta trebalo hitno da bude odnijet u Francusku zbog gljivica kojima je bio izložen, morao je da dobije egipatski pasoš. Pod zanimanje mu je pisalo: „kralj (preminuo)“.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Ibrahimović: Krivokapić POŽELJAN i KORISTAN savjetnik, za imenovanje NEMAM OBAVEZU da se konsultujem ni sa kolegama iz Vlade

Četvrtak, 01.05.2025 | 08:50

Bivši dugogodišnji predsjednik Skupštine Ranko Krivokapić zaposlen je u Ministarstvu vanjskih poslova na poziciji ambasadora – savjetnika, potvrdio je za “Dan” ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović, ističući da je Krivokapić primljen na određeno vrijeme od dvije godine, a njegov radni angažman započet je 16. decembra 2024. godine.

Knežević: "Krivokapić me obavijestio da PODNOSI OSTAVKU, vratiće sve plate i dnevnice"

Četvrtak, 01.05.2025 | 12:19

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević kazao je da ga je zvao Ranko Krivokapić telefonom i obavijestio da podnosi neopozivu ostavku na funkciju savjetnika ministra vanjskih poslova.

Kašika ZDRAVLJA za vrele dane: Hladna čorba od tikvica

Četvrtak, 01.05.2025 | 08:06

Kao "kulinarski kameleon" u svijetu namirnica, tikvice su poznate po svojoj svestranosti. Blagi ukus ove ljetnje tikvice dobro se slaže sa širokim spektrom recepata.

Motociklista TEŠKO POVRIJEĐEN u udesu na putu Cetinje - Budva

Četvrtak, 01.05.2025 | 10:03

Saobračajna nezgoda!

Dajković: Smijeniti Ibrahimovića, jer je na mala vrata uveo SDP u Vladu

Četvrtak, 01.05.2025 | 11:23

Imenovanjem Ranka Krivokapića za savjetnika u Ministarstvu vanjskih poslova, aktuelna vlast je pokazala ne samo političku neozbiljnost, već i duboko nepoštovanje prema građanima Crne Gore koji su jasno i glasno na izborima rekli da žele raskid sa starim režimom Mila Đukanovića. Ranko Krivokapić, dugogodišnji predsjednik Skupštine Crne Gore i vjerni politički saveznik DPS-a, bio je jedan od ključnih stubova trule vlasti koja je decenijama devastirala ovu državu, gušila slobodu mišljenja, progonila Srbe i pretvarala institucije u partijsku prćiju, saopštio je predsjednik Slobodne Crne Gore Vladislav Dajković.

Desno, lijevo ili na leđima - Evo kako položaj SPAVANJE utiče na vaše tijelo

Četvrtak, 01.05.2025 | 22:01

Kako spavate?

Pjevač progovorio o BORBI sa opakom bolešću: ‘Mislio sam da je obična prehlada’“

Četvrtak, 01.05.2025 | 21:21

Pjevač Amel Ćeman Ćemo svojevremeno je pričao o borbi sa opakom bolešću.

Šok u teniskom svijetu - Đoković poražen, Englez ušao u istoriju

Četvrtak, 01.05.2025 | 21:11

 Teniser Novak Đoković ponovo je nazadovao na ATP rang listi.

Ljubavni crveni karton - Kraj VEZE poznatog FUDBALSKOG para

Četvrtak, 01.05.2025 | 20:37

Ališa Laman i Daglas Luiz važili su za jedan do najlepših sportskih parova, ali prema pisanju italijanskih medija više nisu zajedno.

Vujović: Nastavićemo da OSNAŽUJEMO kulturni i medijski sektor

Četvrtak, 01.05.2025 | 20:26

Ministarstvo kulture i medija nastaviće da osnažuje kulturni i medijski sektor, uvažavajući svakog pojedinica, koji svojim radom doprinosi javnom dobru, posebno imajući u vidu da novinari i kulturni radnici grade temelje kritičkog promišljanja i slobodnog stremljenja.

Evo kako da PRESTANETE da PATITE zbog ljudi koji to ne zaslužuju

Četvrtak, 01.05.2025 | 20:07

Oštar citat Karla Junga će vas razbuditi i pomoći vam da prestanete da patite zbog neprijatnih ljudi.

Pjevač iz "DNK" OSUMNJIČEN za tragediju u Kočanima? Oglasio se državni javni tužilac

Četvrtak, 01.05.2025 | 19:49

Stanje mu se, inače, poboljšava, posle i više od 40 dana na intenzivnoj njezi.

Šestomjesečni pomen STRADALIMA u padu nadstrešnice zgrade Željezničke stanice u Novom Sadu

Četvrtak, 01.05.2025 | 19:30

Povodom šest mjeseci od pada nadstrešnice na Željezničkoj stanici, u Novom Sadu su se okupili građani, studenti i profesori na mjestu tragedije. Građani su do zgrade stanice došli iz različitih delova grada i šesnaestominutnom tišinom odali poštu stradalima.

Gajević PODNIJELA OSTAVKU na mjesto DIREKTORICE Agencije za upravljanje zaštićenim područjima

Četvrtak, 01.05.2025 | 19:02

Direktorica Agencije za upravljanje zaštićenim područjima Podgorica Jasna Gajević podnijela je ostavku na tu funkciju.

Manje ulja, više ukusa - Zdravi trikovi za pripremu PRŽENE HRANE

Četvrtak, 01.05.2025 | 18:33

Pomfrit, falafel, pohano meso i i drugi klasici iz tave mogu biti jednako ukusni i bez kapi ulja!