Ulaganje malo truda u održavanje četkice za zube dugoročno će se višestruko isplatiti kroz bolje oralno i opšte zdravlje, a uz pravilne metode čišćenja moći ćete je sigurno koristiti.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Održavanje dobre oralne higijene ključno je za zdravlje zubi i desni. Četkica za zube je glavni alat u toj svakodnevnoj borbi protiv bakterija i naslaga pa je izuzetno važno da i o njoj vodimo računa.
Četkica za zube dolazi u direktan kontakt s našim ustima i zubima pa je logično da na njoj ostaju ostaci hrane, bakterije i drugi mikroorganizmi. Ako se četkica ne održava redovno, ti mikroorganizmi se mogu namnožiti i ponovno dospjeti u usta prilikom sljedećeg pranja zubi. To može dovesti do ponovne infekcije ili širenja bakterija, što nikako ne želite.
Osim toga, prljava i istrošena četkica neće biti dobra u čišćenju zubi i desni. Zato je važno redovno je čistiti i mijenjati kada je to potrebno.
Kako pravilno čistiti četkicu za zube?
Redovno čišćenje četkice za zube ključno je za održavanje njene higijene. Osnovno ispiranje vodom trebalo bi postati rutina nakon svakog pranja zuba. Temeljno čišćenje i dezinfekciju dovoljno je provoditi jednom sedmično. Naravno, ako ste bili bolesni ili je četkica bila izložena potencijalnoj kontaminaciji, očistite je odmah.
Temeljno ispiranje - Nakon svakog pranja zubi, četkicu treba dobro isprati pod mlazom vode kako bi se uklonili ostaci paste i naslaga.
Dezinfekcija sirćetom - Jednom sedmično četkicu možete namočiti u otopinu jednakih djelova vode i bijelog sirćeta na 30 minuta. Nakon toga je dobro isperite.
Upotreba UV sterilizatora - Postoje posebni UV sterilizatori za četkice koji uništavaju bakterije i viruse.
Prokuvavanje - Četkicu možete prokuvati u vodi tri do pet minuta kako biste je dezinfikovali. Ova metoda nije pogodna za električne četkice.
Bez obzira koju metodu odaberete, važno je da čišćenje četkice postane dio vaše redovne rutine održavanja oralne higijene.
KOMENTARI (0)