Srijeda, 30.10.2024 | 10:45
IZVOR: B92

Spektakl Muhameda Alija – 50 godina od legendarne borbe (VIDEO)

Muhamed Ali i Džordž Forman imali su spektakularan bokserski meč pod nazivom "Rumble in the Jungle" i od tada je prošlo 50 godina.




Foto: Levi Johansen, Youtube screenshot

"Rumble in the Jungle" je legendarna bokserka predstava, jedan od najpoznatijih i najboljih mečeva u istoriji sporta i to se dogodilo prije ravno 50 godina – 30. oktobra 1974. godine.

Sudarili su se velikani teške kategorije, Muhamed Ali i Džordž Forman u Kinšasi, Zairu, a sada Demokratskoj republici Kongo.

U to vrijeme je boks bio najpopularniji sport na planeti, svi su sa velikim nestrpljenjem čekali duel Alija i Formana koji je organizovao čuveni promoter Don King.

Ali je imao 32 godine i više nije bio brz kao nekada, pa nije mogao da pruži predstavu kao nekada i drugi poraz u karijeri mu je naneo Džo Frejzer (42-2), dok je Forman imao 40-0 i bio strah i trepet za sve.

Don King je prihvatio ponudu obojice boksera koji su tražili po 5 miliona dolara da dođu u Kinšasu i ispostaviće se da nije pogriješio i da je napravio najbolji mogući potez.

Muhamed Ali je bio prilično statičan na ovom meču, što Forman nije očekivao i imao je problema da ga uzdrma, da bi Ali u osmoj rundi imao čuveni ples na konopcima, pa lijevim krošeom nokautirao Formana i ponovo postao šampion bokserske teške kategorije.

"When we were kings", dokumentarni film o ovom bokserskom meču nagrađen je Oskarom, a posebno se pamte Alijeve izjave upućene Formanu.

"Jesi li se umorio? Ovo je najgore vrijeme i jmesto na kome možeš da se umoriš. Koje je moje ime pi****e?", govorio je Ali Formanu, a sve to godinama kasnije ispričao sudija Zek Klejton.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jedan klik te dijeli od najboljeg bonusa dobrodošlice. Registruj se na meridianbet.me i preuzmi 100 eura + 100% bonusa na prvi depozit!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Kamenovan terminal Aerodroma u Tivtu, policija procesuirala osumnjičenog

Četvrtak, 04.06.2026 | 10:48

Aerodrom Tivat je u srijedu veče, nakon zatvaranja aerodroma za saobraćaj, prijavio Upravi policije da su u javnoj zoni terminala polomljena tri stakla, saopšteno je iz Aerodroma Crne Gore za portal Standard.

Kaja Kalas otkazala učešće na Samitu EU – Zapadni Balkan u Tivtu

Četvrtak, 04.06.2026 | 12:26

Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas otkazala je učešće na Samitu EU – Zapadni Balkan, koji će sjutra biti održan u Tivtu, potvrđeno je Portalu RTCG.

Beograd: Zadržavanje putnika sa crnogorskim pasošima na aerodromu

Četvrtak, 04.06.2026 | 08:27

Oko 30 državljana Crne Gore zadržano je sinoć na beogradskom aerodromu, nakon što su sat i nešto poslije ponoći izašli iz aviona koji je doletio iz Podgorice, poslije višesatnog kašnjenja.

Brnabić: Ubjeđujem Vučića da ne ide u Crnu Goru, ali on ni da čuje

Četvrtak, 04.06.2026 | 08:34

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je u srijedu kasno uveče da je pokušala da priča sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o tome da odustane od putovanja u Tivat, na Samit EU-Zapadni Balkan, ali da "on za to ne želi ni da čuje".

Vučić: "Niti sam se uplašio, niti me fasciniraju prijetnje; Posvećen sam napretku zemlje"

Četvrtak, 04.06.2026 | 08:39

Predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić poručio je da ga prijetnje ne plaše i da je potpuno posvećen napretku zemlje i boljem životu građana.

Milatović: Sa Lovćena poruka Evropi: Dobro došli u Crnu Goru, narednu članicu Evropske unije

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:41

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović i premijer Milojko Spajić, dočekali su na Lovćenu lidere Evropske unije i Zapadnog Balkana, a sve uoči Samita EU–Zapadni Balkan koji će sjutra biti održan u Tivtu, navodi se u objavi iz Kabineta predsjednika Crne Gore.

Monteput: Potpisan Memorandum o razumijevanju za razvoj dionice A2-2 Jadransko-jonskog auto-puta

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:45

Generalni direktor Monteputa Milan Ljiljanić i direktor za razvoj kompanije Bouygues Travaux Publics Benoit Lange potpisali su danas Memorandum o razumijevanju za razvoj dionice A2-2 Jadransko-jonskog auto-puta, od petlje Čevo do petlje Krivošije.

Službenici BIA se povukli: Stanje na graničnim prelazima između Crne Gore i Srbije biće normalizovano

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:27

Stanje na graničnim prelazima između Crne Gore i Srbije biće večeras normalizovano nakon što su se službenici Bezbjednosno-informativne agencije (BIA) Srbije povukli sa graničnih prelaza.

Fon der Lajen i Košta: Pogled na Crnu Goru sa Lovćena

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:35

Predsjednica Evropske Komisije Ursula fon der Lajen poručila je danas iz Tivta da joj je zadovoljstvo što se ponovo nalazi u Crnoj Gori, ističući značaj Zapadnog Balkana za evropsku prošlost i budućnost.

Podrška zelenoj tranziciji: Francuska pozajmljuje Crnoj Gori 100 miliona

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:04

Ministar finansija Novica Vuković i zamjenik izvršnog direktora Francuske agencije za razvoj (AFD) Bertrand Walckenaer potpisali su sporazum u iznosu od 100 miliona eura u formi zajma za razvojne politike (Development Policy Loan – DPL) radi podrške procesu evropskih integracija.

Zelenski uputio otvoreno pismo Putinu, pozvao ga na direktne pregovore: Vaš rat nema opravdanje

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:15

"Primjer Orbana pokazuje kako završavaju oni koji odluče da pomažu Rusiji u njenom ratu protiv nas – u sramoti."

Mandić: Ne gori mi obraz ni pred jednim Srbinom, orkestrirane kampanje ostaju iza nas

Četvrtak, 04.06.2026 | 20:45

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić kazao je da je realno da Crna Gora zatvori sva poglavlja do kraja godine, ali da će morati naporno da se radi i da će poslanici vlasti i opozicije morati da se dogovaraju oko izglasavanja ustavnih promjena. Mandić je gost emisije "Argumenti" okoja se emituje na Prvom programu Televizije Crne Gore.

Gorčević i Adad: Crna Gora i Francuska udružuju snage za uspješan završetak pristupnih pregovora

Četvrtak, 04.06.2026 | 20:27

Ministarka evropskih poslova Crne Gore Maida Gorčević i delegirani ministar pri ministru za Evropu i vanjske poslove Republike Francuske, Benžamen Adad, potpisali su na Cetinju Memorandum o razumijevanju između Ministarstva evropskih poslova Crne Gore i Ministarstva za Evropu i vanjske poslove Francuske Republike, u vezi sa proširenjem Evropske unije i podizanjem svijesti o putu Crne Gore ka Evropskoj uniji.

Počinju pripremni radovi na trasi auto-puta Mateševo-Andrijevica

Četvrtak, 04.06.2026 | 20:14

Vlada je na današnjoj sjednici dala saglasnost za izvođenje pripremnih radova za građenje objekta od opšteg interesa, auto-puta Bar – Boljare, dionice Mateševo – Andrijevica.

Milatović objavio fotografiju sa Spajićem: Evropa u Crnoj Gori, Crna Gora u Evropi

Četvrtak, 04.06.2026 | 20:04

Predsjednik Crne Gore objavio je na Instagramu fotografiju sa predsjednikom Vlade Milojkom Spajićem uz poruku da je cijela Evropa u Crnoj Gori. Fotografija je nastala u Tivtu gdje se održava Samit EU-Zapadni Balkan.