Subota, 02.11.2024 | 14:48
IZVOR: MediaBiro

Dan CNP-a obilježen uz izvođenje muzičko-scenskog djela "L’altro Giacomo - Čovjek i Umjetnik"

U okviru proslave 1. novembra - Dana Crnogorskog narodnog pozorišta sinoć je na velikoj sceni izvedeno muzičko-scensko djelo “L’altro Giacomo – Čovjek i Umjetnik”, u režiji Renata Raima.




Foto: Krsto Vulović

"Posebno je zadovoljstvo što smo u Crnogorskom narodnom pozorištu bili u prilici da ugostimo najreferentnije italijanske i evropske umjetnike na liniji saradnja sa Ambasadom Republike Italije u Podgorici, koje je publika ispratila dugotrajnim aplauzom i ovacijama.

Na ovaj način, nacionalni teatar uključio se u globalno obilježavanje stogodišnjice smrti Đakoma Pučinija, jednog od najvećih operskih kompozitora u istoriji i potvrdio značaj međunarodne saradnje u kulturi", naveo je Ilija Subotić, direktor CNP-a.

Mnogobrojna publika okupljena u Velikoj sali sa oduševljenjem je prihvatila priču o drugoj strani ličnosti velikog Đakoma Pučinija koju je maestralno dočarao Ranato Raimo rediteljskim rješenjima, ali i glumačkim umijećem. Raimo se u svojoj izvedbi više fokusirao na Pučinijevu emotivnu stranu uvijek željnu ljubavi i novih uzbuđenja, te uz dobru dozu humora publici prikazao priče o tri žene koje su obilježile privatni život kultnog kompozitora.

Pučinijevu suprugu Elviru je uvjerljivo i sa dosta empatije dočarala glumica Chiara Maria Battaglia. Ipak, ističe da je bilo izazovno ući u ulogu žene koja je zbog ljubavi prema Pučiniju odlučila da napusti tadašnjeg supruga i njihovo dijete.

“Ova uloga koju mi je povjerio Renato mi je jako važna. Elvira je snažna žena koja se usprotivila epohi u kojoj je živjela. Bilo je teško, ali sam pokušala da je zavolim. Kao majka sam razmišljala o tome šta bih osjećala u situaciji da se toliko ludo zaljubim u muškarca kakav je Pučini i da odlučim da napustim svoje dijete. To je ogromna patnja, ali sam tražila način da na scenu prenesem tu patnju i osjećanja koja ima ova nevjerovatno jaka žena koja je odlučila da u potpunosti promijeni svoj život. Osjetila sam ogromnu interakciju publike sa stojećim ovacijama i aplauzima. Publika je prihvatila i razumjela emocije koje smo im željeli prenijeti", kazala je ona.

Foto: Krsto Vulović

Ovo muzičko-scensko djelo ispunjeno je čuvenim Pučinijevim kompozicijama u izvođenju izuzetnih umjetnika iz Italije koji sjajno dopunjavaju igru Raima i Battaglie. Pučinijeva djela je na klaviru maestralno izveo Carlo Bernini, inače muzički direktor, kompozitor i dirigent čuvenog Andree Bočelija.

“Ako bi se više cijenila vrijednost kompozicija koje je Đakomo Pučini ponudio svijetu, bilo bi više muzike, a manje ratova. Ovaj spektakl izvodimo širom Italije i počinjemo evropsku turneju. Ovo nije poseban projekat samo za Crnu Goru, već za kulturu cijelog svijeta", istakao je Bernini.

Raznovrsni repertoar Pučinijevih kompozcija iz različitih opera na scenu CNP-a su donijeli sopran Rachael Jane Stellacci i tenor Davide Piaggio.

“Imam ulogu Musette koja je jako opuštena, srećna i vesela, a sa druge strane Madame Butterfly koja je veoma dramatična i tragična. Za mene je izazov dobro ih interpretirati koristeći zahtjevnu tehniku, jer je maestro Pučini napisao predivnu, ali mnogo zahtjevnu muziku. Zaista mi je emotivno iskustvo što sam pjevala za crnogorsku publiku", ispričala je Stellacci.

Zahtjevan pjevački i glumački zadatak dočarati likove iz Manon Lescaut, pa sve do Turandot-a imao je tenor Piaggio.

Foto: Krsto Vulović

“Maestro Renato Raimo je sjajan izvođač te zaista mogu zamisliti da pjevam za Đakoma Pučinija. Ova saradnja je za mene bila iznenađenje i sjajan uspjeh, jer način na koji djelo prilazi publici i kombinuje liriku i prozu je zahtjevan. Ovdje udišemo različite energije i to je prilika za veliku ekspresivnost", rekao je Piaggio.

Jučerašnja proslava Dana CNP-a, za direktora Iliju Subotića, bila je prilika da se prisjeti uspjeha i rezultata iz prethodnog perioda, ali i najavi realizacija drugih programa i projekata u 71. sezoni kojom nacionalni teatar ulazi u osmu deceniju rada.

“Jubilarna 70. sezona je bila vrlo referentna i veoma sadržajna. Imali smo šest premijera, organizovali značajne projekte muzičke i muzičko-scenske djelatnosti, uz brojne komplementarne aktivnosti. Generalno uzev, realizovali smo blizu 150 programa, koje je vidjelo gotovo 30.000 posjetilaca.

I u narednom periodu publiku očekuju značajni programi i projekti u CNP-u. U prvom redu govorimo o premijeri predstave "Naličje", autorskom projektu reditelja Borisa Liješevića, 6. novembra na Velikoj sceni", kazao je Subotić.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić: KotorArt simbol evropskog uspjeha

Utorak, 14.07.2026 | 14:44

KotorArt nije samo festival - to je jedina organizacija iz Crne Gore koja je dobitnik dvostrukog granta Kreativne Evrope — jednog od najkompetitivnijih i najvažnijih programa Evropske unije za kulturu i kreativnost, saopštio je premijer Milojko Spajić.

VIDEO - Mandić uručio Trinaestojulske nagrade

Ponedjeljak, 13.07.2026 | 14:36

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić uručio je danas, u Skupštini Crne Gore, Trinaestojulske nagrade ovogodišnjim dobitnicima: prof. dr Sonji Tomović Šundić, redovnoj profesorici Univerziteta Crne Gore, za djelo „Književna antropologija Danila Kiša“; dr Snežani Dragićević i dr Snežani Vuksanović, doktorkama bioloških nauka, za naučna dostignuća i doprinos u oblasti botanike u 2025. godini; prof. dr Nikoli Vukčeviću, filmskom reditelju i univerzitetskom profesoru, za međunarodnu promociju Crne Gore i recepciju filma „Obraz“ u 2025. godini.

Sekretarijat za kulturu upozorio: Promjena imena biblioteke povlači krivičnu odgovornost

Petak, 10.07.2026 | 08:55

Sekretarijat za kulturu Glavnog grada naložio je Savjetu Narodne biblioteke “Radosav Ljumović” da odmah i bez odgađanja obustavi sve aktivnosti koje se odnose na promjenu imena te ustanove, saznaju Vijesti.

Cetinje u znaku umjetnosti: Još jedno uspješno izdanje Fun Festa

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 09:39

Fun Fest Cetinje i ove godine potvrdio je značaj na kulturnoj sceni Crne Gore, okupljajući umjetnike i publiku kroz raznovrstan program i zajedničko festivalsko iskustvo koje je obilježilo Prijestonicu tokom trajanja festivala – javljaju iz Centra za kulturu Prijestonice.

Preminula hrvatska književnica i novinarka Slavenka Drakulić

Nedjelja, 21.06.2026 | 09:27

Hrvatska književnica i novinarka Slavenka Drakulić preminula je u 77. godini, prenio je zagrebački Jutarnji list.

Mesi: Pobjeda protiv Engleske je poklon za Maradonu

Četvrtak, 16.07.2026 | 17:22

Kapiten Argentine Lionel Mesi kazao je da je pobjeda protiv Engleske u polufinalu Svjetskog prvenstva bila poklon za legendarnog Dijega Maradonu.     

Milatović: Dobar dan za Crnu Goru

Četvrtak, 16.07.2026 | 17:11

Skupština Crne Gore izabrala je danas Jelenu Ružičić i Predraga Krstonijevića za sudije Ustavnog suda, na predlog predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića, čime je ta institucija kompletirana.  

Ustavni sud: Građani dobili garanciju da će odluka u svakom predmetu biti donijeta

Četvrtak, 16.07.2026 | 19:02

Ustavni sud Crne Gore saopštio je da je, izborom Jelene Ružičić i Predraga Krstonijevića, prvi put nakon skoro pet godina taj sud popunjen u punom sastavu.

Alkaras bi sredinom avgusta mogao da se vrati na teren

Četvrtak, 16.07.2026 | 18:49

Španac Karlos Alkaras mogao bi da se vrati na teren sredinom avgusta na mastersu u Sinsinatiju.     

Medojević izabran za predsjednika Sudskog savjeta

Četvrtak, 16.07.2026 | 16:10

U dva kruga glasanja napravila se pat pozicija jer su Medojević i Iličković imali po četiri glasa, nakon čega je Iličković odustao od kandidature   

Inter je više od kluba: Ima finalistu na svakom Mundijalu još od 1982. godine

Četvrtak, 16.07.2026 | 18:23

Više nema dileme, Argentina i Španija će izaći na megdan u velikom finalu Svjetskog prvenstva, što znači i nastavak nevjerovatnog niza italijanskog giganta Intera, koji ima najmanje po jednog igrača u svim finalima planetarnih šampionata još od 1982. godine.  

Mugoša: Potvrđen kredibilitet opozicione platforme

Četvrtak, 16.07.2026 | 18:04

Izborom sudije i sutkinje Ustavnog suda se po ko zna koji put potvrdio kredibilitet opozicione platforme koja je, kao suština sporazuma vlasti i dijela opozicije, otkočila evropski put Crne Gore, poručuje poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša.  

Voda s limunom donosi brojne koristi organizmu: Od hidratacije do mršavljenja

Četvrtak, 16.07.2026 | 17:46

Pijenje dovoljno vode ključno je za održavanje dobrog zdravlja, a dodavanje limuna može imati nekoliko prednosti za vaš organizam.

CBS otkrio koga će Tramp okriviti za miješanje u američke izbore 2020. godine

Četvrtak, 16.07.2026 | 17:34

Predsjednik SAD-a Donald Tramp večeras bi u udarnom terminu trebao govoriti o navodnom kineskom miješanju u američke izbore, objavio je CBS News pozivajući se na izvore upoznate sa sadržajem obraćanja.

Gorčević: Izbor novih sudija potvrda demokratske zrelosti i evropskog puta Crne Gore

Četvrtak, 16.07.2026 | 15:47

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević ocijenila je da izbor dvoje novih sudija Ustavnog suda predstavlja važan korak u jačanju institucija i potvrdu demokratske zrelosti Crne Gore.