Nedjelja, 03.11.2024 | 08:23
IZVOR: n1.info.rs

Evropski gradovi koji su "NAJŠARMANTNIJI ZIMI" - Na spisku su se našla i DVA iz komšiluka

Gradovi u Evropi naročito tokom zime, nude šarm kakav se teško može naći na bilo kom drugom mjestu na planeti.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Dok neki putnici bJeže na sunčane plaže tropskih destinacija, sve je više onih koji sanjare o sniježnim ulicama i prazničnoj atmosferi evropskih božićnih vašara.

Većina poznatih evropskih metropola, nakon praznične gužve, zimi postaje mirnija i pristupačnija, pružajući posJetiocima jedinstven doživljaj – od uživanja u vrućoj čokoladi u toplom kafiću uz rijeku do avantura na otvorenom. Ako razmatrate zimski odmor, ovi evropski gradovi i sela mogli bi da vas natjeraju da odmah rezervišete svoje putovanje.

Condé Nast Traveler, poznati časopis za putovanja, nedavno je objavio listu “29 evropskih gradova koji su šarmantniji zimi”, a među njima se se našla i dva grada iz komšiluka – Zagreb i Dubrovnik.

Hrvatska prijestonica zadivila je svojom bogatom istorijom, očaravajućim ulicama i nezaboravnom atmosferom Adventa, zasluživši posebno priznanje kao destinacija koja zimi posebno blista.

“Zagreb posjeduje sve karakteristike srednjoevropske prijestolnice – kamene ulice, baroknu arhitekturu i šarm starog grada, ali uz dodatnu dozu čarolije koju zimska sezona donosi”, ističe Condé Nast Traveler. U vrijeme Adventa, grad se pretvara u zimski raj s brojnim božićnim sajmovima, klizalištima i mnoštvom svJetlećih ukrasa.

Uz Zagreb na listi se našao i Dubrovnik za koji pišu: „Poseta Dubrovniku čini se kao da ste se vratili korak u prošlost: renesansna i barokna arhitektura naslanjaju se na malo poluostrvo i daju gradu ćudljiv, srednjovekovni izgled – u tolikoj mJeri da je poslužio kao mjesto snimanja Kraljeve luke u Igri prIJestola. Ali, ima i dosta prazničnog raspoloženja, poput Dubrovačkog zimskog festivala i tradiciju koledanja koja oko Božića odzvanja gradom“.

Na ovoj zimskoj listi našli su se i gradovi poput Bergena u Norveškoj, Cermata u Švajcarskoj, francuskog Strazbura, Luksemburga, ali i Berlina koji takođe prkose zimskim hladnoćama i oduševljavaju posjetioce. Na listi su još i Beč, Venecija, Prag, Amsterdam, Budimpešta, Pariz, Salcburg, London i Ljubljana.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Gozo – najbolje čuvana tajna Mediterana: ostrvo gdje vrijeme usporava, a duša diše

Utorak, 03.02.2026 | 16:55

Na Mediteranu i dalje postoji ostrvo koje nije izgubilo tišinu, prostor i dušu. Mjesto gdje se pejzaži ne mijenjaju zbog trendova, gdje tradicija nije dekor već način života i gdje priroda i istorija postoje u savršenoj ravnoteži. Gozo je ostrvo koje osvaja polako, ali ostaje duboko urezano u sjećanje.

Najbolje zemlje za penzionisanje u Evropi: Na vrhu liste nije Španija, a jedna se posebno izdvaja

Četvrtak, 29.01.2026 | 09:21

Ako ste ikada razmišljali o penzionisanju u inostranstvu, postoji niz faktora koje treba uzeti u obzir.

Nije ni Njujork, ni Singapur,... Ovo je NAJSKUPLJI GRAD za život u 2026. godini

Utorak, 27.01.2026 | 13:59

Prema najnovijoj rang-listi platforme Nambijo, Švajcarski Cirih je najskuplji grad za život na svijetu. Analiza, koja upoređuje troškove života u gradovima širom svijeta na osnovu podataka više od 600.000 korisnika, pokazuje značajne razlike i otkriva kako se drugi gradovi pozicioniraju na listi.

Ovo je najbolji grad za solo putovanje u ovoj godini

Nedjelja, 18.01.2026 | 11:52

Njegova prohodnost i raznolikost atrakcija pomogle su mu da osvoji titulu na dodjeli nagrada Tripadvisor Travellers’ Choice Awards.

Da li znate u kojoj zemlji pada najviše snijega? Nije Rusija, a ni Kanada

Utorak, 13.01.2026 | 08:49

Aomori u Japanu smatra se gradom s najviše snežnih padavina na svijetu – u glavnom gradu prefekture Aomori i na najvećem japanskom ostrvu svake godine u prosjeku padne 7,9 metara snijega.

Šćekić u Vladi za godinu zaradio 31.000 eura

Petak, 06.02.2026 | 09:58

Bivši ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić na toj funkciji je u prošloj godini zaradio 22.116 eura, dok je dodatnih 9.097 eura prihodovao kao predsjednik Savjeta za prava djeteta.

Nova pravila: Bašte ugostiteljskih objekata moraju biti udaljene dva metra od zgrada

Petak, 06.02.2026 | 08:37

Više stotina ugostitelja moraće da pomjeri bašte lokala dva metra od stambenih zgrada jer je 30. decembra prošle godine stupio na snagu Pravilnik o vrstama i bližim uslovima postavljanja odnosno građenja i uklanjanja privremenih objekata Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, prenosi Dan.

Na snazi narandžasti meteoalarm: Očekuje se jak vjetar, ponegdje obilne padavine

Petak, 06.02.2026 | 08:12

Narandžasti meteoalarm ostaje na snazi i danas na području cijele Crne Gore zbog jakog vjetra, čiji udari mjestimično prelaze 50 kilometara na sat.

Mikavica: Rad nedjeljom tokom sezone u jednoj smjeni i samo u jednom objektu u okviru opštine

Petak, 06.02.2026 | 14:37

Predsjednik Unije poslodavaca Slobodan Mikavica je kazao da je su na današnjoj vanrednoj sjednici Socijalnog savjeta jednoglasno donijeli preporuke izmjena zakona.

Despotović: Za 1.7 eura penzioneri mogu da biraju, da li da kupe dvije vekne hljeba od 600gr ili 200gr sira

Petak, 06.02.2026 | 10:51

Za 1.7 eura penzioneri mogu da biraju, da li da kupe dvije vekne hljeba od 600 gr ili 200gr sira, saopštila je danas poslanica Demokratske partije socijalista (DPS) u Skupštini Crne Gore, Aleksandra Despotović.

Počelo svečano otvaranje Zimskih olimpijskih igara

Petak, 06.02.2026 | 21:10

Svečano otvaranje 25. Zimskih olimpijskih igara u Milanu i Kortini počelo je u 20 sati, a po prvi put sportisti će defile proći na čak četiri lokacije.

Ambasador Satler posjetio TE Pljevlja

Petak, 06.02.2026 | 21:00

Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Sattler, rezidentna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori, Carolin Tisso sa predstavnicima EU delegacije posjetili su danas Termoelektranu Pljevlja, gdje su se upoznali sa tokom i dosadašnjim rezultatima procesa ekološke rekonstrukcije tog energetskog objekta.

Vremenska prognoza - SUBOTA donosi OVE temperature

Petak, 06.02.2026 | 21:30

Promjenljivo oblačno sa uslovima za uglavnom slabu mjestimičnu kišu.

Milatović: Želio sam da pokažem ko koči evropski put

Petak, 06.02.2026 | 20:10

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović izjavio je da je vraćanjem zakona u skupštinsku proceduru želio da pokaže ko u našoj zemlji koči evropski put. On je za TVCG kazao da je na sceni "raspad sistema" u Skupštini, Vladi, bezbjednosnom i pravosudnom sektoru. Poručio je i da će u ponedjeljak predložiti, po njemu, jedino trajno rješenje za neradnu nedjelju, a to je izmjena Ustava.

Borovinić Bojović: Rok za novo zasijedanje Skupštine Glavnog grada očekuje se 8. marta

Petak, 06.02.2026 | 19:37

U Glavnom gradu se ponovo otvara pitanje rada Skupštine, nakon što su odbornici DNP-a najavili odsustvo sa narednih sjednica. Predsjednica Skupštine Jelena Borovinić Bojović u Jutarnjem programu RTV Podgorica istakla je da su izborni procesi u posljednje tri godine predstavljali ozbiljnu opstrukciju rada lokalne uprave, te upozorava da bi odlaganje sjednica moglo uticati na usporavanje evropskih integracija.

Los Anđeles: Starica od 92 vozilom udarila u supermarket, najmanje troje stradalih

Petak, 06.02.2026 | 21:43

Najmanje tri osobe su poginule, a šestoro ljudi je povrijeđeno kada je automobil udario u supermarket u naselju Vestvud u Los Anđelesu, saopštile su vlasti.

MJU Jokiću: Ili dokumentujte nezakonitosti službenika, ili se ne oglašavajte

Petak, 06.02.2026 | 19:07

"Profesionalci u institucijama nijesu i ne smiju biti taoci dnevne politike. Zato ministar ne prima pohvale koje istovremeno provlače pokušaje ciljane diskreditacije stručnih i vrijednih službenika zbog kojih ovaj resor bilježi rezultate"

Ubijen hrvatski karikaturista, ubica izvršio samoubistvo

Petak, 06.02.2026 | 18:58

U Malom Mihaljevcu u Međimurju, u Hrvatskoj, danas je ubijena jedna osoba, piše Index.hr.

Pejović: Neophodna obnova dijaloga o kontroli naoružanja

Petak, 06.02.2026 | 21:09

Poslanica Jevrosima Pejović, članica Delegacije Skupštine Crne Gore u Parlamentarnoj skupštini Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (PS OEBS), učestvovala je na sastanku rukovodstva Opšteg odbora za politička pitanja i bezbjednost PS OEBS-a, održanom 6. februara u Vašingtonu.

Jakšić Stojanović u Dubaiju: Samit svjetskih Vlada značajna prilika za intenziviranje međunarodne saradnje

Petak, 06.02.2026 | 21:21

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović, je u okviru Samita svjetskih Vlada (WGS) 2026 koji se održava u Dubaiju prisustvovala prijemu koji je organizovala Šeika Latifa bint Mohamed bin Rašid Al Maktum, predsjednica Uprave za kulturu i umjetnost Dubaija.