Nedjelja, 03.11.2024 | 12:35
IZVOR: Mediabiro

PREMIJERNO prikazan kratkometražni film “Plav, ljubičasti grad”

Kratkometražni film o Plavu pod nazivom “Plav, ljubičasti grad” premijerno je prikazan u Centru za kulturu Plava.




Foto: MediaBiro

Riječ je o prvom od 25 planiranih kratkometražnih filmova u sklopu projekta DiscoverMNE kojim će se predstaviti 25 gradova Crne Gore i ukazati na njihovu jedinstvenost, bogatu istoriju, kulturu, prirodne ljepote i lokalnu tradiciju.

Kreatorka filma i osnivač projekta DiscoverMNE, Mirjana Miladinović je tom prilikom istakla da su prije odlučivanja o trajanju filma detaljno analazirali šta to nedostaje Crnoj Gori i njenim gradovima.

“Nedostaje sadržaj koji za kratko vrijeme opisuje srž, dušu grada, sadržaj koji će vam prije nego što dođete objasniti šta je to što vas tamo čeka. Svi zajedno vještinama koje posjedujemo, znanjem koje imamo i voljom možemo valorizovati naše gradove i našu zemlju na pravi način. Poznavanjem svoga i poštovanjem onoga što imamo i zajedničkim radom možemo do boljih rezultata,” navela je ona.

Foto: MediaBiro

Kao prvi korak u ovom ambicioznom i značajnom projektu Miladinović je odlučila da na filmskom platnu prikaže svu posebnost i ljepotu Plava.

“Plav u mojim očima je grad koji ima netaknutu prirodu, bogatu kulturu i tradiciju koja ne umire, ne zaboravlja se, već se poštuje i živi. Ima ljude koji ovo parče zemlje vole više od svega, gdjegod da su. Ima ljude koji žive u skladu i harmoniji ne gledajući ko se kako zove, nego kakav je ko čovjek. Pokušala sam to da objasnim ovim desetominutnim filmom. Ovo nije klasični promotivni film, već film koji objašnjava dušu Plava i sve ono što Plav jeste. A ono što je Plav, mislim da treba da vide svi. Film sve one koji Plav ne poznaju treba da zainteresuje da ga istraže i sve to dožive, a one koji su odavde da učini ponosnima,” navela je Miladinović.

Posebnu zahvalnost uputila je predsjedniku Opštine Plav, Nihadu Canoviću koji je dao ključnu podršku ovom projektu i time omogućio da Plav postane prvi grad u Crnoj Gori koji se predstavlja kroz DiscoverMNE.

Canović se obratio prisutnima i istakao da ovaj film daje mogućnost ljudima širom svijeta da osjete posebnost Plava.

“U samo deset minuta ovaj film prenosi esenciju svega onoga što naš grad jeste – netaknuta priroda, bogata kultura i istorija koja odjekuje u svakom kamenu i svakoj kapljici Plavskog jezera. Ovaj film nije samo priča za nas već poruka svijetu o Plavu kao mjestu koje spaja ljepotu i tradiciju, mjesto gdje se osjeća duh naših predaka i snaga prirode. Prikazivanjem filma na šest jezika otvaramo vrata ljudima širom svijeta da zavire u naš dom i vide Plav kroz naše oči,” kazao je Canović.

Kreatorka filma, Miladinović je ovom prilikom zahvalila i cijelom timu njenih kolega, ljudima Plava koji su nesebično pomogli, Plavljanima iz Amerike koji su podržali film, gospodinu Hajru Laliću koji je pomogao u ključnim momentima za projekat, kao i Nacionalnim parkovima Crne Gore koji će i buduće biti strateški partner projektu.

“DiscoverMNE je projekat koji ima za cilj da objedini ponudu Crne Gore i prikaže je na jednom mjestu, ne zaobilazeći ni jedan grad i ni jedno mjesto. Film je vodič kroz gradove i nešto čime želimo da zainteresujemo ljude da detaljnije istraže gradove na našoj web platformi,” kazala je ona.

Unos podataka za Plav na sajtu discovermne.me je već počeo, a Miladinović je pozvala sve izdavaoce smještaja, vlasnike hotela, restorana i sve koji znaju neko posebno mjesto da se jave na zvaničnu mejl adresu kako bi u kontaktu sajta unijeli “sve one podatke koje Plav treba da prikaže”.

“Plav je prva puzla koju smo sklopili na mapi Crne Gore. Prvi korak promocije je ka crnogorskom tržištu. Mislili smo i na turiste, te će zato film biti preveden na engleski, turski, ruski, španski i kineski jezik i biti promovisan na tim tržištima,” najavila je Miladinović.  

Do sada je dogovorena saradnja sa još osam gradova – Rožaje, Gusinje, Cetinje, Danilovgrad, Kolašin, Mojkovac, Žabljak i Šavnik.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

CNP: „Pokojnik“ sjutra na Velikoj sceni

Srijeda, 11.03.2026 | 11:01

Predstava „Pokojnik“, prema tekstu Branislava Nušića, u adaptaciji i režiji Egona Savina, biće izvedena sjutra (četvrtak, 12. mart) na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta u 20h.

CNP: „Princeza Ksenija od Crne Gore“ dvije večeri na Velikoj sceni, obezbijeđen engleski titl

Ponedjeljak, 09.03.2026 | 12:21

Predstava „Princeza Ksenija od Crne Gore“, po tekstu i u režiji Radmile Vojvodić, biće izvedena sjutra i preksjutra (10. i 11. mart) na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta u 20 sati, uz obezbijeđen engleski titl.

CNP: „Kockar“ sinoć ispraćen višeminutnim aplauzom i ovacijama

Nedjelja, 08.03.2026 | 15:39

Predstava „Kockar“, prema istoimenom romanu Fjodora Mihajloviča Dostojevskog, u režiji Lidije Dedović, premijerno je izvedena sinoć u Crnogorskom narodnom pozorištu. 

KIC: Autorsko veče pisca Vladimira Vujovića

Četvrtak, 05.03.2026 | 19:03

Autorsko veče pisca Vladimira Vujovića, u okviru kojeg će biti predstavljeni njegova nagrađena zbirka priča „Slobodni udarci” i roman „Razgovori s Vješticom” koji se našao u najužem izboru za ovogodišnju NIN-ovu nagradu, održaće se 10. marta u sali DODEST, od 20h. O knjizi će, sa autorom, govoriti spisateljica Barbara Delać, saopšteno je iz KIC-a ''Budo Tomović''.

Mart u KIC-u: Mjesec aktuelnog umjetničkog stvaralaštva

Petak, 27.02.2026 | 10:47

Kulturno-informativni centar „Budo Tomović” će i tokom marta mjeseca, organizovanjem brojnih programa od kojih je većina premijerna, nastaviti da afirmiše kako različite umjetničke prakse, tako i stvaralaštvo domaćih i međunarodnih umjetnika, saopšteno je iz ove ustanove.

Izbor direktora ASK-a: Drakić nije dobio potrebnu podršku

Četvrtak, 12.03.2026 | 11:01

Aktuelni v.d. direktora ASK-a Dušan Drakić danas nije dobio podršku potrebnu za izbor na puni mandat na funkciju direktora u punom mandatu. Tri člana Savjeta ASK-a glasali su za njega za, jedan član bio je uzdržan a jedan protiv. To nije bilo dovoljno za njegov izbor. Savjet ASK-a danas će raspisati novi konkurs za izbor direktora u punom mandatu.

Stojović ne vidi prepreku za saslušanje Đukanovića

Četvrtak, 12.03.2026 | 08:28

Bilo bi poželjno da u radu Anketnog odbora učestvuju svi politički akteri, jer to doprinosi većem povjerenju javnosti. Ipak, i u situaciji kada pojedini predstavnici odluče da se povuku, važno je da institucije nastave da rade svoj posao, smatra Stojović

Budućnost ispala iz Evrokupa, Kluž osvojio "Moraču"

Srijeda, 11.03.2026 | 21:16

Gost u Morači slavio rezultatom 100:82, i to u meču u kojem je velikim dijelom imao dvocifrenu prednost i više raspoloženih igrača.

Aerodromi pod pažljivim nadzorom EU

Četvrtak, 12.03.2026 | 08:35

Aerodromi Crne Gore biće pod pažljivim nadzorom Evropske unije u pogledu budućih investicija, održivosti i usklađenosti sa evropskim pravilima, posebno kada je riječ o projektima koji podrazumijevaju velika ulaganja i širenje kapaciteta.

Bogdanović: Svjesno iskrivljena izjava evropske komesarke o Albaniji

Četvrtak, 12.03.2026 | 10:55

Generalni sekretar i predsjednik Kluba poslanika Demokrata, Boris Bogdanović, saopštio je da su oni kojima smeta evropska Crna Gora pokušali da izjavu evropske komesarke Marte Kos pogrešno predstave javnosti, kao da je kazala da je Albanija vodeća zemlja u procesu pristupanja Evropskoj uniji, iako je zapravo rekla da je Albanija jedna od vodećih zemalja u tom procesu.

Bili Ajliš na novom zadatku, čeka je glavna uloga

Nedjelja, 12.03.2023 | 19:45

Bili Ajliš (24) sprema se za filmski debi u adaptaciji romana “The Bell Jar”.

Minić: Najoštrije osuđujem napade i vrijeđanja upućena Marković, institucije da hitno djeluju protiv nasilja

Četvrtak, 12.03.2026 | 19:29

Najoštrije osuđujem napade i vrijeđanja upućena kolegici, prosvetnoj radnici i poslanici Branki Marković, koja je reagovala povodom jučerašnjeg napada Andrije Nikolića na potpredsjednika Skupštine Crne Gore Borisa Pejovića, saopštila je danas Valentina Minić, predsjednica Foruma žena Demokratske Crne Gore.

Cetinje: Otpad će privremeno odlagati u Dobrskom selu

Četvrtak, 12.03.2026 | 19:25

Na jučerašnjoj sjednici Skupštine prijestonice, odbornici lokalnog parlamenta usvojili su odluku o povećanju cijene parkiranja u prvoj zoni sa 0,30 na 0,50 eura po započetom satu.

Tramp: Iran ne bi trebalo da učestvuje na Mundijalu

Četvrtak, 12.03.2026 | 19:21

Predsjednik SAD Donald Tramp ponovo je izazvao pažnju izjavom o učešću fudbalske reprezentacije Irana na predstojećem Svjetskom prvenstvu, poručivši da smatra da ne bi bilo prikladno da Iran igra na turniru zbog bezbjednosne situacije.

Radović pobjednik turnira u Poljskoj

Četvrtak, 12.03.2026 | 18:52

Crnogorski parastonoteniser Filip Radović pobjednik je čelendž turnira u poljskom Vladislavovu.

Vučurović: Đukanović izbjegao suočavanje sa poslanicima

Četvrtak, 12.03.2026 | 18:32

Poslanik Nove srpske demokratije (NSD) Jovan Vučurović ocijenio je za RTCG da je bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović izbjegao suočavanje sa poslanicima pred Anketnim odborom, navodeći da je, kao dugogodišnji nosilac vlasti, imao obavezu da odgovori na pitanja o događajima i odlukama iz perioda dok je upravljao državom.

Stojović: Prisustvo Đukanovića na Anketnom odboru doprinijelo bi demokratskim procesima

Četvrtak, 12.03.2026 | 18:29

Dolazak bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića na sjednicu Anketnog odbora nije zakonska obaveza, ali bi njegovo eventualno prisustvo doprinijelo jačanju demokratskih procesa i političkog dijaloga u državi, rekao je za RTCG poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Gordan Stojović.

Klikovac: Dok Podgorica gubi vrijednu parcelu, neko preko noći postaje miloner

Četvrtak, 12.03.2026 | 18:15

Šef Kluba odbornika DPS Glavnog grada, Andrija Klikovac, na društvenoj mreži X upozorio je da razmjena zemljišta između Glavnog grada i privatnog lica može donijeti ogromnu finansijsku korist pojedincima, dok grad gubi vrijedne parcele.

Šahmanović: Crna Gora korak po korak gradi energetski stabilnu i sigurnu budućnost

Četvrtak, 12.03.2026 | 18:09

Delegacija Ministarstva energetike i rudarstva na čelu sa ministrom Admirom Šahmanovićem danas je posjetila Luku Bar povodom najave početka adaptacije i modernizacije državnih rezervoara koji će služiti za skladištenje strateških rezervi naftnih derivata.

Kljajević: Smjena Perišić pokazuje da meritokratija u Vladi Spajića ne postoji

Četvrtak, 12.03.2026 | 17:51

Poslanica Demokratske narodne partije Jelena Kljajević ocijenila je da smjena državne sekretarke Slađane Perišić potvrđuje da u Vladi premijera Milojka Spajića politički obračuni nadjačavaju stručnost, rezultate i profesionalni integritet.