Ženke su te koji prenose bolesti na ljude, a sprečavanje njihovog parenja moglo bi značajno da smanji broj insekata, ocijenili su naučnici.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Naučnici su pronašli neobičan način da se bore protiv bolesti koje prenose komarci, poput denga groznice, žute groznice i Zike, a to je pretvaranje mužjaka u "gluve" komarce, što će u potpunosti da oteža njihovo parenje i reprodukciju.
Istraživači sa Univerziteta Kalifornija sproveli su eksperiment u kojem su promenili genetski put koji mužjaci komaraca koriste za slušanje. Rezultat je bio takav da mužjaci nisu uspjevali da uspostave fizički kontakt sa ženkom, čak ni nakon tri dana provedenih zajedno u istom kavezu, piše Bi-Bi-Si (BBC).
Ženke su te koji prenose bolesti na ljude, a sprječavanje njihovog parenja moglo bi značajno da smanji broj insekata, ocijenili su naučnici.
Oni su proučavali komarce vrste "Edes egipti" (Aedes aegypti), koji godišnje prenesu viruse na oko 400 miliona ljudi. Tokom istraživanja posmatrali su način na koji mužjaci komaraca koriste svoj sluh da bi "pratili" ženke, koje proizvode zvučne talase krilima dok lete i tako privlače mužjake.
Tako su naučnici identifikovali ključni protein pod nazivom "trpVa", koji je od esencijalnog značaja za sluh. Kod komaraca sa mutiranim genom, neuroni koji su obično odgovorni za detektovanje zvuka nisu reagovali na tonove leta ili krilne udarce potencijalnih partnerki.
Naučnici su naveli da je efekat genetske promjene bio "apsolutan", jer su gluvi mužjaci potpuno prestali da se pare.
Stručnjak za parenje komaraca sa Univerziteta Oldenburg u Njemačkoj Joerg Albert rekao je da se, zahvaljujući studiji, pokazalo da je sluh zaista ne samo važan, već i esencijalan za reprodukciju komaraca.
"Bez sposobnosti da čuju, i akustički prate ženke, komarci bi mogli da izumru", rekao je on.
Druga metoda koja se istražuje uključuje otpuštanje sterilnih mužjaka, u područjima gdje su prisutni komarci koji prenose bolesti.
KOMENTARI (0)