Utorak, 05.11.2024 | 14:32
IZVOR: kolektiv.me

Transpanatacioni program u KCCG biće unaprijeđen uz pomoć ljekara sa VMA iz Beograda

Eminentni ljekari sa Vojnomedicinske akademije iz Beograda pružiće stručnu pomoć Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) u unaprjeđenju transplantacionog programa u Crnoj Gori i edukaciji i usavršavanju naših ljekara u ovoj važnoj i veoma specifičnoj grani medicine.




Foto: Ministarstvo zdravlja

Ovo je definisano Sporazumom o saradnji koji je nedavno potpisan između ove dvije zdravstvene ustanove, a koji je inicirao ministar zdravlja dr Vojislav Šimun.

Tim povodom, kako je saopšteno iz Ministarstva zdravlja, prof.dr Darka Mirkovića, prof. dr Aleksandara Tomića i dr Nevena Vavića, primila je državna sekretarka u Ministarstvu zdravlja mr Mirjana Vlahović Andrijašević, sa saradnicima.

„Bliskost i saradnja između Crne Gore i Republike Srbije, temeljeni na dugoj istoriji i međusobnom poštovanju, samo su dodatni podsticaj da kroz ovu inicijativu ojačamo naše veze u oblasti zdravstvene zaštite. Ljudski život je neprocjenjiv, a vaša nesebična podrška u pružanju pomoći u transplantaciji organa značajno će doprinijeti poboljšanju kvaliteta zdravstvene zaštite naših građana“, kazala državna sekretarka Vlahović Andrijašević.

Ona je uputila riječi zahvalnosti na dosadašnjoj kontinuiranoj podršci Vojnomedicinske akademije u pružanju zdravstvenih usluga pacijentima iz Crne Gore i izrazila uvjerenje da će zajednički napori doprinijeti daljem razvoju i napretku transplantacione medicine u Crnoj Gori na dobrobit svih naših pacijenata.

Pored državne sekretarke, sastanku u Ministarstvu zdravlja prisustvovali su i direktor KCCG mr sci. dr Aleksandar Radović, generalna direktorica Direktorata za javno zdravlje dr Ivana Živković, načelnica Direkcije za transplantaciju u Ministarstvu zdravlja Sandra Damjanović i direktor Klinike za nefrologiju dr Elvir Mučić.

I direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore dr Vuk Kadić, sa saradnicima, održao je  sastanak sa eminentnim stručnjacima sa VMA. On je istakao da će Fond obezbijediti  finansijsku podršku za tim stručnjaka sa VMA, koji će raditi zajedno sa ljekarima iz Kliničkog centra Crne Gore na transplantacijama bubrega, jetre i matičnih ćelija.

"Zajednički napori u ovoj inicijativi mogu značajno unaprijediti kvalitet zdravstvenih usluga i povećati broj transplatacija, što je od ključne važnosti za pacijente koji se nalaze na listama čekanja. Uvaženi profesori VMA posjetili su i KCCG gdje ih je ugostio direktor mr sc. dr Aleksandar Radović sa saradnicima".

On je tom prilikom kazao da su se, potpisivanjem Sporazuma o saradnji između naše dvije ustanove, stekli svi pravni uslovi da KCCG započne sa projektom transplantacije organa i matičnih ćelija.

Foto: Ministarstvo zdravlja

„Plan je da počnemo sa transplantacijom bubrega sa živog donora, a prioritet nam je razvoj programa donacije organa sa moždano mrtvih donora i u vezi sa tim razvoj programa kadaverične transplantacije organa. U saradnji sa Ministarstvom zdravlja krenućemo u  medijsku kampanju sa ciljem podizanja svijesti kod naših građana o značaju donacije organa i kadaverične transplantacije istih“, naglasio je dr Radović.

Kako su naveli iz Ministarstva zdravlja, na sastanku, na kojem su pored uvaženih profesora Vojnomedicinske akademije i direktora KCCG dr Radovića, prisustvovali i načelnica Direkcije za transplantaciju u Ministarstvu zdravlja Sandra Damjanović, zatim medicinski direktor KCCG dr Đorđije Krnjević, te direkrorica Centra za nauku KCCG prof. dr Ljiljana Vučković, VD direktorica Klinike za anesteziju, reanimaciju i terapiju bola dr Natalija Trninić, direktor Klinike za urologiju dr Aleksandar Magdelinić, direktor Klinike za nefrologiju dr Elvir Mučić i vaskularni hirurg dr Milosav Cmiljanić, konstatovano je da su transpalntacije sa živog donora preduslov za razvoj kadaverične transplanatacije.

Prof. Mirković je naglasio da je program transplantacije kompleksan i istakao značaj timsklog rada, posebno naglašavajući ulogu anesteziologa.

"Tokom sastanka razmijenjena su dosadašnja iskustava ljekara KCCG i kolega sa VMA i zaključeno da je Klinika za urologiju tehnički u potpunosti spremna da izvodi transplantacije bubrega, kao i da  KCCG ima visoko profesionalne nefrologe koji posjeduju znanja i vještine kako za pretransplantacionu pripremu tako i za praćenje pacijenata u neposrednom i dugoročnom posttransplantacionom periodu. Konstatovano je, takođe, da za razvoj transplantacionog programa postoji mogućnost pune podrške Zavoda za transfuziju krvi Crne Gore i neophodnih organizacionih jedinica KCCG. Dogovorena je mogućnost doekacija našeg kadra, kao i podrška timova ljekara VMA prilikom izvođenu transplantacija u KCCG. Nakon sastanka uvaženi profesori posjetili su i Operacioni blok, Kliniku za nefrologiju i Kliniku za urologiju", zaključeno je u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Boris i arhiepiskop iz Vaseljenske patrijaršije posjetili Vatikan

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 20:53

Tokom zvanične pośete Rimu i Vatikanu, protekla dva dana, poglavar Crnogorske pravoslavne crkve, arhiepiskop cetinjski i mitropolit crnogorski Boris, između ostaloga, imao je susret i sa arhiepiskopom helsinškim i cijele Finske Ilijom (Elia) – on je poglavar Finske pravoslavne crkve koja je autonomna jurisdikcija Vaseljenske Majke-Crkve.

Vukčević: Zakonom mora biti predviđena ravnoteža između prava na slobodno okupljanje i prava drugih građana

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 20:42

Već na narednom Kolegijumu Predsjednika Skupštine naći će se predlog izmjena i dopuna Zakona o javnim okupljanjima koji predviđa rigoroznije kazne za organizatore neprijavljenih skupova koji ometaju saobraćaj i blokiraju ključnu infrastrukturu, piše RTV Podgorica.

Antifašisti Cetinja: Zastrašujuće današnje poruke ispod Blažovog mosta

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 20:25

Poruke koje su se čule ispod mosta Blaža Jovanovića su zastrašujuće. Ali upravo ime mosta govori da Podgorica nije grad četničkih koljača, već grad antifašističkog otpora, grad različitosti i grad u kojem su ljudi različitih vjera i identiteta decenijama živjeli zajedno - poručili su iz NVO Antifašisti Cetinja.

U saobraćajnoj nezgodi u Nikšiću teže povrijeđena jedna osoba

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 20:32

Devetnaestogodišnji R.M. zadobio je teže tjelesne povrede u udesu koji se danas dogodio u Nikšiću, prenosi RTNK.

Vukićević: Preispitati ko je dozvolio ugradnju cijevi na putu Berane - Kolašin

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 20:07

A ministarka saobraćaja Maja Vukićević apelovala je na nadležne da preispitaju ko je vlasnicima malih hidroelektrana 2013. dozvolio da se u trup državnog puta Berane-Kolašin, preko Jelovice, ugrade cijevi, zbog čijeg je pucanja početkom godine bio obustavljen saobraćaj.

Mihailo pisao Vartolomeju: Otvorite dijalog o statusu CPC, spreman sam za kanonski sud Vaseljenske patrijaršije

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 11:34

Mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo uputio je vaseljenskom patrijarhu Vartolomeju predstavku u kojoj je naveo da, ako se, kao njihov klirik, na bilo koji način ogriješio o Vaseljensku patrijaršiju – želi da to bude predmet otvorenog, istinitog i bratskog dijaloga, te da je spreman da bude pozvan na kanonski sud Vaseljenske patrijaršije. To pismo je, istakao je, i zvanični apel i formalna peticija da se otvori ozbiljan, kanonski i istorijski utemeljen dijalog o statusu Crnogorske pravoslavne crkve.

VIDEO: Stigle mašine za rušenje dijela DG Arene, komunalna traži da se okupljeni udalje

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 08:43

Simpatizeri FK Podgorica, njih oko 30, okupili su se jutros ispred DG Arene pokušavajući da spriječe najavljeno rušenje reflektora koji je izgrađen na kanalu Mareze, javlja RTV Podgorica.

Opština Zeta: Mujović da se hitno izjasni da li je i u kom svojstvu nudio podizvođačke poslove Botunjanima

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 12:36

Opština Zeta pozvala je gradonačelnika Glavnog grada Podgorice Sašu Mujovića da se hitno izjasni da li je i u kojem svojstvu nudio podizvođačke poslove mještanima Botuna i ako jeste na osnovu kojeg zakona je to činio u ime turske Kuzu grupe koja pokušava na zetskoj teritoriji izgraditi postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda.

Danas širom Crne Gore tradicionalno plivanje za časni krst

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 08:28

Povodom hrišćanskog praznika Bogojavljenja, danas će se širom Crne Gore organizovati tradicionalno plivanje za časni krst.

Na plivanju za Časni krst pjevali četničke pjesme: “Izvidnica, izvidnica Pavla Đurišića…”, “Sve su straže đenerala Draže, a patrole Kalabić Nikole”…

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 14:31

Okupljeni na jutrošnjem događaju na kome se u Podgorici plivalo za Časni krst povodom crkvenog praznika Bogojavljenje, pjevale su se četničke pjesmu.

Viktorija odbila da pomogne ugroženima, tražili da se odrekne prava na ime: Šokantno saopštenje sina Bekamovih

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 21:46

Bruklin, između ostalog, tvrdi da su Dejvid Bekam i Viktorija Bekam neprestano pokušavali da unište njegov odnos sa Nikom Pelc.

UTORAK: Pretežno sunčano, tokom noći jače naoblačenje

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 21:35

U utorak se očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz malu do umjerenu visoku oblačnost tokom dana.

Boris i arhiepiskop iz Vaseljenske patrijaršije posjetili Vatikan

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 20:53

Tokom zvanične pośete Rimu i Vatikanu, protekla dva dana, poglavar Crnogorske pravoslavne crkve, arhiepiskop cetinjski i mitropolit crnogorski Boris, između ostaloga, imao je susret i sa arhiepiskopom helsinškim i cijele Finske Ilijom (Elia) – on je poglavar Finske pravoslavne crkve koja je autonomna jurisdikcija Vaseljenske Majke-Crkve.

Vukčević: Zakonom mora biti predviđena ravnoteža između prava na slobodno okupljanje i prava drugih građana

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 20:42

Već na narednom Kolegijumu Predsjednika Skupštine naći će se predlog izmjena i dopuna Zakona o javnim okupljanjima koji predviđa rigoroznije kazne za organizatore neprijavljenih skupova koji ometaju saobraćaj i blokiraju ključnu infrastrukturu, piše RTV Podgorica.

(VIDEO) Nevjerovatne scene u Americi: Građani s puškama patroliraju gradovima zbog Trampovih agenata

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 21:46

U mjestima gdje djeluju agenti Agencije za imigracije (ICE) SAD-a došlo je do okupljanja patrola građana koji s puškama stoje na ulicama i upozoravaju svoje sugrađane na prisutnost službenika ICE-a.

Antifašisti Cetinja: Zastrašujuće današnje poruke ispod Blažovog mosta

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 20:25

Poruke koje su se čule ispod mosta Blaža Jovanovića su zastrašujuće. Ali upravo ime mosta govori da Podgorica nije grad četničkih koljača, već grad antifašističkog otpora, grad različitosti i grad u kojem su ljudi različitih vjera i identiteta decenijama živjeli zajedno - poručili su iz NVO Antifašisti Cetinja.

U saobraćajnoj nezgodi u Nikšiću teže povrijeđena jedna osoba

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 20:32

Devetnaestogodišnji R.M. zadobio je teže tjelesne povrede u udesu koji se danas dogodio u Nikšiću, prenosi RTNK.

SC Derbi deklasirao Igokeu za prvu pobjedu u gostima

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 19:54

ABA liga: Podgoričani prekinuli niz od osam poraza i stigli do trećeg trijumfa u sezoni.

Japanci pripremaju ponovno pokretanje rada najveće nuklearne elektrane na svijetu

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 21:09

Intenzivirane su aktivnosti oko japanske nuklearne elektrane Kashiwazaki-Kariwa, koja je najveća nuklearna elektrana na svijetu. Prostire se na 4,2 kilometra kvadratna na obali Japanskog mora, u prefekturi Niigata.

Ukrajinac zbog prebrze vožnje kažnjen sa 27 dana zatvora

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 19:11

Ukrajinac upravljao vozilom brzinom od 202km/h iako je saobraćajnim znakom ograničena na 100km/h.